Keith Richards, švábi a Goldman SachsV New York Times z 23. září 2008 si můžete přečíst titulek: Goldman Sachs navýšil kapitál o 5 miliard dolarů od Buffeta. A v samotném článku od Bena Whita můžete číst následující:


"Miliardář Warren E. Buffet bude investovat 5 miliard dolarů do investiční banky Goldman Sachs, jako součást úsilí banky o získání 7,5 miliard dolarů nového kapitálu", řekl v úterý tiskový mluvčí banky Lucas Van Praag. "Na oplátku obdržel doživotní akcie Goldmanů", pokračoval tiskový mluvčí. Za tento zvláštní vklad bude dostávat desetiprocentní dividendu.


Vypadá to na klasickou záchrannou akci. Goldman Sachs potřebuje peníze, Warren Buffet jim je dá. Na oplátku mu jeho podíl bude vynášet desetiprocentní dividendu.


A teď se pro srovnání podívejme na jinou akci připomínající hru se skořápkami a soustřeďme se na kuličku:

1) Goldman Sachs dá Hanku Paulsonovi (současný ministr financí a bývalý zaměstnanec GS, pozn. překl.) 700 milionů dolarů (tj. 700, 000. 000,- USD) jako plat a bonusy.

2) Goldman Sachs věnuje Hanka Paulsona ministerstvu financí (služba státu se přece neodmítá, to dá rozum).

3) Paulson poté jako ministr financí požaduje, abychom dali bance Goldman Sachs hodně peněz výměnou za to jejich svinstvo (A když ne, tak všichni zemřeme).

4) Peníze Hanka Paulsona na to ovšem nepůjdou, to je jasné jako facka.

5) Když se ukáže, že ty jejich sračičky opravdu pořádně páchnou, budeme to muset vydržet (ostatně, kdyby to nebyly sračičky, proč by se jich tak zoufale chtěli zbavit?).

6) Za čtyři měsíce se Paulson vrátí ke Goldmanům.

7) Paulson dostane plat a bonusy z peněz, které jsme dali Paulsonovi, aby je dal Goldmanům, aby je dali Paulsonovi.

8) Jsou to naše peníze. Vlastně byly. Ale my nedostaneme žádné speciální doživotní akcie. Dostaneme tak možná zadarmo brožovanou příručku s názvem The Warren Buffet Way: Second Edition. Prostě nasráno.


Sečteno a podtrženo: Když Goldman Sachs potřebuje peníze, tak chlápek, který mu ty peníze půjčí a je v balíku, za to něco dostane. Když Goldman Sachs potřebuje peníze od nás, daňových poplatníků, nedostaneme nic.

Proč by nám něco dávali, když nemusejí? A tak jak to teď nastavili, nám taky nic dávat nemusejí.

Kdysi kdosi řekl, že až se jednoho krásného dne usadí radioaktivní prach po 3. světové válce, zvednou se z něj jen tři věci: Keith Richards, švábi a investiční banka Goldman Sachs. A protože jsem dost starý na to, abych zažil Rolling Stones, mou starou newyorskou kuchyň a události minulého týdne, začínám si přát, aby to nebyla pravda.

P.S. Warren Buffet řekl právě pro televizi CNBS, že z celého srdce podporuje ozdravný plán americké vlády. Takže naše peníze jdou (zadarmo) zachránit společnost, do které on právě výhodně investoval 5 000, 000. 000,- USD. Tak proč by to, proboha, nepodpořil?

Originál článku


Překlad: Stan

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments