„Khaki“ není zelená

Aleš Macháček

O tom, že lidé tvoří 30 % hmotnosti všech savců, dalších 60 % jsou chovná zvířata, určená převážně k lidské konzumaci. A taky o „zelených“ plastech, organické hmotě, zbrojení a virovém ráji.


Společnost Ecovative dostala podporu 17 milionů dolarů na rozvoj materiálu se stejnými vlastnostmi jako plast, který je však vyrobený z bílých vláken mycelia. Mycelium je největší živý organismus na Zemi. Prostřednictvím mycelia, které se skládá z rozvětvených vláken zvaných hyfy, absorbuje houba živiny z okolního prostředí. Mycelium je udržitelný „zelený“ materiál a lze jej zařadit do kategorie biologických materiálů.

Biologický materiál je definován takto: „Materiál, z něhož lze alespoň jednu ze složek biologicky pěstovat a je plně obnovitelný“. Příběh projektu Ecovative Design začal v roce 2006, kdy Gavin McIntyre a Eben Bayer dostali nápad vytvořit nový materiál z mycelia vypěstovaného na zemědělském odpadu. Po ukončení studia se zaměřili na rozvoj své myšlenky a svou společnost založili v roce 2007. Společnost Ecovative se v obalovém průmyslu začala prezentovat jako ekologická alternativa k polystyrenu. Společnost Dell byla jedním z prvních výrobců, kteří začali používat jejich typ obalů pro své počítače.

Proces výroby „plastu na bázi hub“, tzv. Myco Foam, je následující: Ecovative sbírá zemědělský odpad, jako je sláma, kukuřičné slupky nebo čočkové lusky od místních výrobců. Odpad je sterilizován a zaveden do mycelia a směs je umístěna do forem ve tmě. Po dobu pěti dnů mycelium roste, vytváří síť drobných bílých vláken zapletených do substrátu a kolem něj, vyplňuje veškerý dostupný prostor a vytváří pevnou strukturu. Výsledný materiál se jenom vyjme z formy a vysuší, aby se zastavil růst mycelia a produkce hub. Je to výborný nápad, zejména nyní, kdy zasílání všeho zboží přímo zákazníkovi je na strmém vzrůstu.

Háček je v tom, že zemědělského odpadu je čím dále tím méně. Nejvíce to pociťujeme u nás, v Evropě, ale trend je celosvětový. Suché počasí snižuje úrodu slámy používané jako přídavek krmiva a stelivo, ceny sena letí nahoru a u menších stád hrozí zemědělcům prodělek. Nedostatek slámy je součástí širšího problému, tedy nižší úrody obilovin v celé Evropě a dalších důležitých pěstitelských regionech. Kombinace sucha a nejvyšších červencových teplot od roku 1881 snížila úrodu slámy v Německu.

Nejde však jen o slámu. Jde o organickou hmotu jako takovou. Ona prostě nebude. Podívejme se na lesy, ze kterých se těží a odváží úplně všechno, a pak se někdo diví, že když se z chráněné oblasti Šumava bere méně, lesy tam vypadají lépe. Jak říká Dušan Utínek„…vyšetřit je třeba nejen generálního řiditele lesů Ing. Szóráda, Ph.D., ale celou soustavu SZL (Státní zkázy lesů – pozn. edit.) a všechny kontrolní orgány, které si za dohled nad dodržováním zákonů platíme”. Aby se lesy zachránily, nemělo by se brát nic, naopak přidávat hnojiva a hlavní stopové prvky. V londýnském parku ponechávají stromy na původním místě, aby se organická hmota neztrácela.

Tlení

Zeleň mizí pod nohama návštěvníků, kteří se ze strachu vyhýbají ostatním mimo cesty kdysi vyznačené a upravené. Takhle to vypadá v parcích velkoměst, kde je zákaz vstupu na soukromá golfová hřiště, dokonce i veřejná hřiště a ostatní zeleň podlehla kdysi výstavbě nyní osiřelých nákupních center.

Cesty 1

 

Cesty 2

Nejvíce postižená místa je nutno ohradit, někde snad pomůžou větve jako zátaras:

Cesty 3

 

Zátaras 1

Četl jsem studii o záchraně olivového sadu zjištěním, že chybí kombinace několika stopových prvků, a to nejde o fosfor, o jehož cyklu a brzkém nedostatku se začíná psát. (Pro případné šťouraly oznamuji, že vím, že fosfor není stopový prvek, už z názvu hnojiva NPK.) Ještě moje babička na cestě k záhumenku “přičapla” aby dusík a fosfor nebyl ztracen, i když asi nevěděla, že fosfor byl objeven právě destilací moče. V horečné touze získat zlato ze všeho co bylo žluté, německý alchymista Hennig Brandt v roce 1669 našel touto metodou místo kamene mudrců svítící hmotu bílého fosforu.

Od té doby jsme civilizačně pokročili. Po více než 350 letech z něj umíme vyrábět bomby a handgranáty a přítom si myslíme, že můžeme nastolit ekologickou společnost. Ovšem bez odstranění “khaki” ze spektra zelené nebudeme nikdy ekologičtí. Když se kdysi mluvilo o schopnosti náplní chladícího oběhu ledniček zničit ozonovou vrstvu, říkalo se, že kdyby měl každý Číňan ledničku, ozonová vrstva by zmizela. Zatím ozon máme, i když mizí pro výrobu měkkých plastů, do kterých balíme naše milované střelné zbraně.

Pouzdro

Ale vraťme se k další organické hmotě, třeba papíru. Platí, že kdyby každý obyvatel na Zemi spotřeboval stejně toaletního papíru jako občan USA, už dávno bychom neměli stromy. Protože jeden každý občan USA spotřebuje týdně 2 balíčky toaletního papíru. To je asi 100 000 000 denně a při průměrné váze 227 gramů na roli je to 22 700 tun papíru denně. Tedy jenom ve Spojených státech je to 27 000 stromů denně. Většina takto použitého papíru jde do moře, kde vytváří mrtvé zóny.

A kdyby jenom hajzlpapír. Více než 75 % populace, tedy nějakých 5,6 miliard lidí, žije v městech, z nichž některé stahují živiny z okruhu o poloměru více než 150 km, přičemž odpad nejde zpět na pole. Z polí mizí organická hmota, načež, jako třeba u nás v Kocourkově, budou zemědělské podniky pokutovány za škody, které eroze způsobí stavebním objektům.

Ovšem naše potrava a vyměšování nejsou jedinými příčinami úniku organické hmoty. Uhlí, jako organickou hmotu sice staršího data a metamorfovanou, používáme na výrobu všech výbušnin, ostnatých drátů, nervových plynů a špionážních družic. Organickou hmotu z mrtvol zvířat zasažených viry a velkou část mrtvých lidí pálíme. Někde z preventivních důvodů, jinde z náboženských. Jedna zajímavost z Indie, kde milosrdní lidé nenechali trpět posvátné krávy a na jejich poslední cestu jim dali “ulehčující” medicínu. Po čase se zjistilo, že jistý druh supů vymírá. Bylo to proto, že tento druh supů žral pouze játra mrtvol a v těch byla koncentrována právě ta ulehčující medicína. Cyklus života a smrti v přímém přenosu.

Dovedli jsme spálit miliony těl hovězího dobytka. Proč? Protože byla potencionálně smrtící potravou. Jak k tomu došlo? Člověkem nekonzumovatelné části jatečných těl se suší a drtí na prášek, který se používá jako přísada do krmiva pro… hovězí skot. Kráva či býk tak dostane BSE konzumací kontaminovaného krmiva pocházejícího z poražených jedinců téhož druhu a je hotovo. Abnormální priony se rozšíří nekontrolovatelně, protože pokud se jalovice či býček nakazí, když je jim jeden rok, obvykle nebudou vykazovat známky BSE, dokud se nedožijí alespoň pěti let.

Poslední dobou museli zemřít na hranici také norci s covidem. Podle většiny odborníků nás čeká pravděpodobná epidemie z milionů současně nemocných prasat, či viróza původem od slepic, které dnes tvoří 70 % světové populace všech ptáků, a jejich vyřazení z jídelníčku. Kate Jonesová, šéfka oddělení ekologie a biologické rozmanitosti na University of London označuje vznikající infekční nemoci přenášené zvířaty za „rostoucí a velmi významnou hrozbu pro globální zdraví, bezpečnost a ekonomiku“. V roce 2008 Kate Jonesová a tým vědců identifikovali 335 nemocí, které se objevily v letech 1960 až 2004, z nichž nejméně 60 procent pocházelo z divokých zvířat. Jak říká David Quammen, autor knihy Spillover: Animal Infections and the Next Pandemic„Pokáceli jsme stromy; zvířata zabijíme nebo v klecích posíláme na trhy. Narušujeme ekosystémy a setřásáme viry z jejich přirozených hostitelů. Viry hledají nového hostitele. Často jsme to my.“

Lidé tvoří 30 % hmotnosti všech savců, dalších 60 % jsou chovná zvířata, určená převážně k lidské konzumaci. Jsme tedy pro viry vysoce lákavá kořist a čím více nás bude, tím budeme lákavější…

Zdroje:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 600 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

 

3.8 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
31. 3. 2021 6:38

Na téma fosfor:
,,Ovocnému stromoví od večeře kosti“ (K.J.Erben, Štědrý večer, citováno se skript
prof.Ing.Kamil Wichterle DrSc Chemická technologie TU-VŠB Ostrava 2010, volně ke stažení)

idiotronic
31. 3. 2021 6:51

Británie dováží dřevní hmotu a pálí ji v elektrárnách (o vracení K,Mg, Ca,P, atd. jsem nic nenašel). Británie lesy vykácela v době průmyslové revoluce . Definitivně.

Bety
Bety
31. 3. 2021 7:39

A co hmyz? Někde jsem četla, že jen hmotnost všech termitů převyšuje hmotnost těch našich savčích 30ti procent. Jestli se sami vymažeme ze světa kvůli té khaki barvě a všem nedomyšleným vynálezům, minimálně škorpióni by mohli přežít.
Ne že by mě to utěšovalo.

Aleš
Aleš
31. 3. 2021 7:45

Pěkné. V současnosti však probíhají dva procesy, které jde v tomto kontextu hůře rozklíčovat. Některé organizace, tvářící se jako ekologické, házejí vidle do skutečné ekologizace hospodaření. Nesmyslné odborně nepodložené a s hospodáři neprodiskutované požadavky působí jako nášlapné miny proti postupnému zlepšování ekosystémů. A co se týče zbraní a jejich devastujícího vlivu na koloběhy látek? Nadnárodní Americkou Teroristickou Organizaci a její militarizující zdrojovou a ideologickou základnu v podobě liberálů budeme muset od klíčových procesů i zbraní odstavit. A to bez kombinace použití myšlení a zbraní nepůjde. Je tady jedna zajímavá spojitost. Všechna ta pseudozelená hnutí včetně greténistů všech barev a vyznání… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
31. 3. 2021 9:04

Je pravda že dokud bude hrát vojensko-průmyslový komplex svojí současnou úlohu, na ekologii se může zapomenout. Ale s něčím lze souhlasit méně. Tvrzení o virech mi připadají nadsazená, protože jsou stěží naživu. Ozónovou vrstvu neničí ani tak freony, ale především vodík. Zatímco na východě o tom mluví otevřeně (Glazyev), na západě zatím skrytě (Eiler).

Bety
Bety
31. 3. 2021 10:35

A museli být ti norci skutečně vybiti? Nebo to byla jen hysterie?
Příliš často se přistupuje k překotným, unáhleným a nedomyšleným řešením na základě
přinejmenším unáhlených závěrů.
A pokud se dodatečně zjistí, že předpoklady byly mylné, nenásleduje náprava, ale jsou
tvrdohlavě prosazovány dál.
To mě vede k otázce – jak moc bylo například skutečně ověřeno, že ten hovězí dobytek je nutné zlikvidovat?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
1. 4. 2021 8:51

Od včerejška existuje spec. vakcína pro zvířata. Kdo jiný než Rusko jako první země schválilo vakcínu proti covidu-19 pro domácí mazlíčky. Vakcína Carnivac-COV byla od října klinicky testována na psech, kočkách, norcích a dalších zvířatech. Do výroby má jít v dubnu.
Podle mého laického názoru se táto vakcína, Carnivac-COV, dá úspěšně aplikovat i na … COVboje :-)))

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
1. 4. 2021 9:20

Očekávám, že se objeví i vakcíny pro duby, jedle i vrby – to bude velmi jedlé, poté speciální pro mozek bezmozka, pro jedničku i nulu, o umělé enteligenci nemluvě. To není nic proti Rusům, ti jenom tlumí vítr do záchudních plachet nevyhnutelného. Jen ten přepad Žida u Žida mi dodnes nějak uniká. Tam už se otevřelo, lidi blbou jak zjednaní podobně jako všude ve světě včetně Prahy.
Covid ztratil svojí potenci. Zbyla už jen mozková příhoda a impotence covididiotů, v jejichž čele stojí Richelieu Kužvart.

policajti.jpg
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 4. 2021 10:34

„Заповедный спецназ“. 1 серия https://www.youtube.com/watch?v=KzB0bwis95k Hezké, podle někoho „pohádka“, podle jiých se náš svět ale skládá také z pohádek a POTŘEBUJEME JE!! Čím jinak mladší ročníky motivovat? Jenom jinak všudypřítomnou DEMOTIVACÍ?! Ačemuse pak divíme?? Podíval jsem se do konce všech dílů – a líbilo se mi. Ano- khaki (zbrojení) je třeba omezit. Ale jak kde- RF nerozebrali jen proto, že vsadila na výkonnou, byť už ne mnohamilionovou armádu a bezpečnost. Kdyby ji rozebrali, tak by eko- zařvalo spolu s planetou už dávno… OMEZOVAT BY SE MĚLA ZÁPAĎÁCKÁ NADSPOTŘEBA, a dublované „PRO KONKURENCI“ VÝROBY, naivita a blbost. Myslím že je to… Číst vice »

PPK
PPK
1. 4. 2021 13:26

Odešel mi mobil. Nereagoval, nefungoval, vyhodil jsem ho. Odešel počítač a tak jsem ho taky vyhodil. Pak odešla mikrovlnka. Co s ní? A vyhodil jsem ji taky. Přišel soused a začal radit, abych si vzal půjčku a nechal se očkovat Pfizerem – a tak jsem ho taky vyhodil. Nakonec zazvonila pošťačka s důchodem. Zamyslel jsem se přímo hlavou nad tím neekologickým vyhazováním věcí, lidí a peněz a tu jsem už nevyhodil. Šetřit životní prostředí, kupovat nové věci a bránit krizi kapitalismu, to je přece zapotřebí podporovat.