Konec čapích nadějí

Poslání premiéra – a také, ne-li především, oligarchy – Babiše před soud v kauze Čapí hnízdo byla jistou částí české společnosti (nepřesně a zkratkovitě si ji onálepkujme jako „Pražskou kavárnu“ nebo „Chvilkaře“) poslední šance, jak ho porazit alespoň justičně, když politicky na to nemají. Pro případ, že bude obžalován, se už nepochybně připravovaly oslavy nezávislosti státního zastupitelství. Jenže státní zastupitelství rozhodlo, že trestní stíhání zastavuje. Ani Andrej Babiš, ani nikdo jiný v kauze Čapí hnízdo před soud nepůjde. A pro zmiňovanou část české společnosti je jednoznačný důkaz toho, že to samé státní zastupitelství nezávislé není. Jaksi jim při tom uniká, že nezávislost nespočívá ve výsledku rozhodování, ale v jeho procesu.

Jenže ono jim toho uniká více. Například si vůbec nepřipouštějí, že zastavení kauzy Čapí hnízdo vůbec nemusí být důsledkem toho, že Babiš je premiér, Benešová ministryně spravedlnosti a Zeman prezident, ale prostě toho, že státní zástupci po zvážení shromážděných důkazů usoudili, že toto důkazní břemeno zkrátka neunesou, a proti armádě elitních právníků s řádově většími lidskými i finančními zdroji, které by na ně Babiš poslal, už vůbec ne.

Jinými slovy, že důvod zastavení trestného stíhání, do kterého některé vkládali tolik nadějí, vůbec nemusí být ve zbabělosti a závislosti státních zástupců, jak to bude jistě prezentováno, už jenom proto, aby se ve veřejném prostoru neobjevovalo jiné možné vysvětlení: důvodem není ten, že Babiš je premiér, ale že je to oligarcha; důvod není v tom, že by státní zastupitelství nebylo nezávislé, ale v tom, že český právní řád je záměrně nastaven tak, aby lidem jako je Babiš nepřekážel.

Nadějím, že bude možné přibrzdit Babiše beze změny společenských poměrů je konec. Pokud má být Babiš uvázán na řetěz – a nejenom Babiš, ale i Bakala, Kellner, Koláček a jak se všichni ti oligarchové, o nichž většinu času není vůbec slyšet, ačkoliv mají reálně mnohem větší moc, než všichni ministři a státní zástupci dohromady, protože mají peníze – bude zkrátka nutné učinit podstatné systémové změny. Snad to teď, když už není možné doufat v trestní stíhání, které mohlo podstatu problému ještě nějaký čas maskovat, bude jasné.

Alespoň se ukáže, jestli „Chvilkařům“ z „Pražské kavárny“ jde jen o Babiše osobně, nebo o oligarchii obecně.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
13. 9. 2019 19:47

Splnil podmínky dodací – splnil.
Jo, že byly napsány odflákle, nebo záměrně s mezerami (proč, nebo „jak je to možné ^) to je úplně jiný příběh a spousta otázek pro ty, kdo ty vypsané dotační podmínky takto schválili !!!

Bety
Bety
13. 9. 2019 22:09

Já si myslím, že to nebyla snaha omezit oligarchy, ale snaha těch ostatních –
a bohatších – oligarchů zatnout tipec jednomu z nich, protože nedržel tak
docela basu.
Tribun ale správně podotkl, že Babiš díky svému bohatství má možnosti
se bránit. Je na tom tudíž o moc lépe, než my ostatní, neoligarchové.
Koneckonců využil právní možnosti dané mu systémem vytvořeným pro jedno
procento jedním procentem, a ti křiklouni brojící proti němu vědomě tento systém podporují, protože oni jsou těch pár podpůrných procent které z něho také
těží.

racek
racek
14. 9. 2019 20:36

No, ono bylo od počátku jasné, že čapák byla od Babiše akce nemorální, nikoliv ovšem nelegální. Sám by si radši asi urazil ruku, kdyby věděl co se z toho dá udělat. Nakonec ho to stálo 100 milionů korun (50 vrátil a 50 dal na charitu) a ekonomickým ztrátám v důsledku akcí Pirátů. Samozřejmě, akce korunových dluhopisů a krácení daně za nadhodnocené prodeje vlastních firem vzájemně trestnými činy asi jsou a závažnými. Jenže tohle dělaly stvky největších podnikatelů zcela běžně, kteří ovšem stojí za většinou parlamentních stran a poslanců či soudů. Do toho nikdo nepůjde, že. Tady už hrozí pověstné betonové… Číst vice »