Většina chalupářů má trvalé bydliště ve městech, z čehož plyne, že musíme přemýšlet o topení na dvou místech. Donedávna bylo topení na chalupě celkem jednoduše řešitelné. Dřevo se dalo koupit poblíž, a to jak v delších polenech, tak i naštípané. Ani s uhlím nebyl problém. Teď se situace zhoršuje, dodací lhůty se prodlužují a ceny zvyšují. Tak například dřevěné peletky jsou za dvojnásobnou cenu, než bývaly před dvěma roky.
Po kůrovcové kalamitě je v lesích dřevěného odpadu až až. Jen by se musela vyhlásit nějak Akce D (dřevo) a dovolit, aby si chalupáři odvozili ten dřevěný odpad bez rizika nařčení z krádeže (bohužel slyšíme, že z lesů mizí ne ten odpad, ale dřevo patřící lesům a připravené k odvozu – to ale nepáchají chalupáři). Vzpomínám na lesy v chatařských oblastech kolem Prahy – za socialismu tam byla vysbíraná každá větvička!
A co se týče našich bytů ve městech? Po přečtení připravované Vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu o regulaci vytápění (s cílem omezit spotřebu topiv) můžeme jen zírat. Ten návrh vyhlášky byl publikován minulý týden. Vyhláška stanovuje hranice, pod které by teplota v jednotlivých místnostech neměla klesnout. Směrem nahoru by teplota tuto hranici směla přesáhnout maximálně o jeden stupeň.
Tato hranice rozlišuje teplotu pro jednotlivé místnosti podle toho, kolik mají venkovních stěn. V místnostech s jednou venkovní stěnou tak bude tato hranice vyšší o 1 °C, v prostorách se dvěma venkovními stěnami o 1,5 °C a v prostorách se 3 stěnami o 2 °C. Ještě rozpoznat, zda se jedná o místnosti obytné nebo jakékoliv (i když obytná místnost by aspoň jednu stěnu s oknem ven měla mít). To platí i pro ajnclíky ve věznicích.
Kousek tabulky z návrhu vyhlášky tady okopíruji:
Druh místnosti | Současná „orientační teplota“ | Nově navrhovaná teplota* |
1 Obytné budovy | ||
1.1 Trvale užívané | ||
Obývací místnosti (obývací pokoje, ložnice, jídelny, jídelny s kuchyňským koutem, pracovny, dětské pokoje, aj.) | 20 | 18 |
Kuchyně | 20 | 18 |
Koupelny | 24 | 19 |
Klozety | 20 | 18 |
Vytápěné vedlejší místnosti (předsíně, chodby, aj.) | 15 | 15 |
Vytápěná schodiště | 10 | 10 |
Ministerský úředník, který vyhlášku formuloval, zřejmě moc rozumu nepobral, protože mu nedošlo, že ne počet venkovních stěn, ale jejich rozměr, počet oken či dveří na balkon a provedení té stěny (zateplení) má rozhodující význam pro UDRŽENÍ té předepsané teploty! A co světová strana, na kterou daná stěna směřuje? Severní stěny mají smůlu, sluníčko je nezahřeje a do jejich oken taky v zimě nezasvítí.
Po pádu socíku se předpokládalo, že na vedoucí funkce se dostali konečně ne červeně legitimizované vedoucí kádry, ale lidé, kteří o jimi řízené oblasti nejvíc věděli. Zdá se, že se zase časy změnily. Takový návrh vyhlášky by měl strhat přímý vedoucí odboru, kde vznikla, nemluvě o náměstcích či panu ministrovi Síkelovi. Hlavně, že publikování návrhu bylo doprovázeno slovy, že si to musí občané sami ohlídat (čti: bonzovat sousedy)! Asi by to chtělo zavést v každé ulici či domě opět funkci desítkářky s teploměrem a právem neomezeného vstupu do soukromých bytů: A pokud by se pojem desítkářka zdál moc komunistický, můžeme to nazvat sousedské hlídky.
To jsme to dopracovali!
No a bod varu se snižuje na 80 stupňů.
Ale co to je s tou desítkářkou? V životě jsem na někoho takového nenarazila
a moji rodiče také ne, to by si pro sebe nenechali!
.S teplotou si provozovatelé ubytování nedělali těžkou hlavu ani loni. Ve zmíněném bydlišti je spojena se 100 % vlhkostí, takže prádlo sušíte u známých ( uvedených domech by se mohlo vypařit úplně, podobně jako jízdní kolo, jenž se vypařilo za dobu, než jsem v železářství za rohem stihl zakoupit klíče na montáž (kolo se dodává v částečně rozebraném stavu, aby zabralo méně místa.).Zároveň s vypařením jízdního kola jsem byl seznámen se zákazem fotografování. V domě, kde je přes den rachot jako ve válcovně transformátorových plechů, úderem vypaření najednou nebylo ani človíčka, jako nácvik evakuace by to bylo na výbornou. Sousedům… Číst vice »
Covid mne nedostal.
Při nově nařízené teplotě na záchodě 18°C TO nedám! :-)))
O ložnici ani nemluvě :-)))))
Ještě jednu věc považuji za nevyřešenou touto geniální vyhláškou.
Ne každý bydlí ve vilách, víc než dost v panelových „králíkárnách“ (jak je charakterizioval V, Havel) a tam pokud vím je v případě tepla propojena kuchyň s koupelnou a WC. Jak TAM udržet přikázanou rozdílnou teplotu si mé IQ slepice představit nedokáže.
Podotázka: Kolik bude činit pokuta za nedostatečné IQ?
(Mám štěstí, nebydlím v paneláku, takže nejde o můj sobecký zájem. Jen by mě zajímalo srovnání IQ autorů vyhlášky s mým slepičím.)
Přichází chvíle mého dávného zlepsovaku. Konzumace luštěnin a selfpritapeni v místě přebývání. Dle libosti pak používat roušku s vonnými pryskyřicemi a feromony. Také doporučuji vůni včerejška neb dnešek smrdí jak včerejší fusekle.
Takže i naše generace se dožije fseho. I pádu sametových ikon. A jak byl pravil Ludva Vaculík: Odstranili jsme komunismus, ale nikoli příčiny, které k němu vedly. Vítězství kaposajrajtu se změnilo na znovuzrození fašismu a stěhování ras.
Podražil nám plyn i GAS!
Jakoupak cenu má ten vlastní – náš?
Nesmírnou? Vesmírnou? Kdo víš, hned to hlaš!
Nejlépe coklovske mafii!!
Heslo znáš…
Karle Kryle, už zase ryjeme držkou v zemi. Tak to je a bylo by tomu tak i kdyby se na Haliči neválčilo. Prašť jako uhoď.
Hovada vládnou a plebs ryje jako sud kulatý. A to ještě pořád není nejhůř. Až to přijde, tak si s námi mocenská hovada budou vytírat svoje vonné výstupy. A čížek bude volat – hosana…
cink cink klíček
Klíče jsou vtom nevinně, paní Ireno. Komunisté měli proti sobě západ (tvářil se přívětivě, ale jen tvářil) a východ (Gorbačov nekomunikoval s Adamcem.).Místní byli většinou optimisti, ale v reálných plánech chyběl program ekonomické spolupráce státních a soukromých (zahraničních) podniků, jenom privatizace rozkradením, to je intelektuálně málo.
Stával jsem tam tehdy pravidelně. Klíče jsem nevytahoval a víceméně se styděl za opičí hňupy – gdo za to může?
Stál jsem uprostřed davu, se kterým jsem měl problém. Cvičená opice nebyla mým šálkem pivniho tuplaku.
Havel na Hrad už vůbec nebylo mým snem svobody. I napsal jsem to vyžranému Pithartovi, ktery ocenil vlastní úvahy a pak se prudce odmlčel. I napsal jsem mu: Stydím se za vás!
A to byla definitiva…
Reálné plány byly, ne že ne. Jenom ti „optimisti“ o nich neměli ani tušení.
Ale protože se na to šlo sice salámovou metodou, ale ve zrychleném režimu, tak to v té mohutně živené euforii ani nestihli postřehnout.
Objevily se způsoby zbohatnutí, které neměly obdobu. Vedoucí provozu rozprodal zásoby a byl přikryt krachem zákazníka(zásoby byly na nic), takže to vlastně bylo racionální opatření.To můžete každých 70 let zopakovat – jsme v poločase, ale nějak dobře to nevypadá…
Ve Skotsku pokácí 18 milionů stromů kvůli větrné elektrárně.
A já myslela, že tam ani žádné pořádné lesy nemají. Fotky, které si ze Skotska dovezl
můj syn, byly plné holých ponurých kopců s nějakým tím háječkem v údolí. Tentýž poznatek jsem měla i z filmů.
Ale jak je vidět, nějaké lesy tam přece jen – zatím – jsou.
Jen tak dál, zelený úděle !
Ernst Knippel maloval Beskydy, kde se vyskytovaly holé kopce. Mezitím započala těžba
uhlí a s ní přišla změna technologie výroby železa a výroba na bázi dřevného uhlí (která spotřebovala stromy) zanikla. Obrazy jsem viděl, ale kolik sežral kůrovec z obnovených lesů nemám tušení.