Konec chalupářů, návrat „desítkářek“

Většina chalupářů má  trvalé bydliště ve městech, z čehož plyne, že musíme přemýšlet o topení na dvou místech. Donedávna bylo topení na chalupě celkem jednoduše řešitelné. Dřevo se dalo koupit poblíž, a to jak v delších polenech, tak i naštípané. Ani s uhlím nebyl problém. Teď se situace zhoršuje, dodací lhůty se prodlužují a ceny zvyšují. Tak například dřevěné peletky jsou za dvojnásobnou cenu, než bývaly před dvěma roky.

Po kůrovcové kalamitě je v lesích dřevěného odpadu až až. Jen by se musela vyhlásit nějak Akce D (dřevo) a dovolit, aby si chalupáři odvozili ten dřevěný odpad bez rizika nařčení z krádeže (bohužel slyšíme, že z lesů mizí ne ten odpad, ale dřevo patřící lesům a připravené k odvozu – to ale nepáchají chalupáři). Vzpomínám na lesy v chatařských oblastech kolem Prahy – za socialismu tam byla vysbíraná každá větvička!

A co se týče našich bytů ve městech?  Po přečtení připravované Vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu o regulaci vytápění (s cílem omezit spotřebu topiv) můžeme jen zírat.  Ten návrh vyhlášky byl publikován minulý týden. Vyhláška stanovuje hranice, pod které by teplota v jednotlivých místnostech neměla klesnout. Směrem nahoru by teplota tuto hranici směla přesáhnout maximálně o jeden stupeň.

Tato hranice rozlišuje teplotu  pro jednotlivé místnosti podle toho, kolik mají venkovních stěn. V místnostech s jednou venkovní stěnou tak bude tato hranice vyšší o 1 °C, v prostorách se dvěma venkovními stěnami o 1,5 °C a v prostorách se 3 stěnami o 2 °C. Ještě rozpoznat, zda se jedná o místnosti obytné nebo jakékoliv (i když obytná místnost by aspoň jednu stěnu s oknem ven měla mít). To platí i pro ajnclíky ve věznicích.

Kousek tabulky z návrhu vyhlášky tady okopíruji:

Druh místnosti Současná „orientační teplota“ Nově navrhovaná teplota*
1 Obytné budovy    
1.1 Trvale užívané    
Obývací místnosti (obývací pokoje, ložnice, jídelny, jídelny s kuchyňským koutem, pracovny, dětské pokoje, aj.) 20 18
Kuchyně 20 18
Koupelny 24 19
Klozety 20 18
Vytápěné vedlejší místnosti (předsíně, chodby, aj.) 15 15
Vytápěná schodiště 10 10

 

Ministerský úředník, který vyhlášku formuloval, zřejmě moc rozumu nepobral,  protože  mu nedošlo, že ne počet venkovních stěn, ale jejich rozměr, počet oken či dveří na balkon a provedení té stěny  (zateplení) má rozhodující význam pro UDRŽENÍ té předepsané teploty! A co světová strana, na kterou daná stěna směřuje?  Severní stěny mají smůlu, sluníčko je nezahřeje a do jejich oken taky v zimě nezasvítí.

Po pádu socíku se předpokládalo, že na vedoucí funkce se dostali konečně ne červeně legitimizované vedoucí kádry, ale lidé, kteří o jimi řízené oblasti nejvíc věděli. Zdá se, že se zase časy změnily.  Takový návrh  vyhlášky by měl strhat přímý vedoucí odboru, kde vznikla, nemluvě o náměstcích či panu ministrovi Síkelovi.  Hlavně, že publikování návrhu bylo doprovázeno slovy, že si to musí občané sami ohlídat (čti: bonzovat sousedy)! Asi by to chtělo zavést v každé ulici či domě opět funkci desítkářky s teploměrem a právem neomezeného vstupu do soukromých bytů: A pokud by se pojem desítkářka zdál moc komunistický, můžeme to nazvat sousedské hlídky.

To jsme to dopracovali!

4.9 27 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
21. 8. 2022 14:59

No a bod varu se snižuje na 80 stupňů.

Ale co to je s tou desítkářkou? V životě jsem na někoho takového nenarazila
a moji rodiče také ne, to by si pro sebe nenechali!

idiotronic
21. 8. 2022 23:19

.S teplotou si provozovatelé ubytování nedělali těžkou hlavu ani loni. Ve zmíněném bydlišti je spojena se 100 % vlhkostí, takže prádlo sušíte u známých ( uvedených domech by se mohlo vypařit úplně, podobně jako jízdní kolo, jenž se vypařilo za dobu, než jsem v železářství za rohem stihl zakoupit klíče na montáž (kolo se dodává v částečně rozebraném stavu, aby zabralo méně místa.).Zároveň s vypařením jízdního kola jsem byl seznámen se zákazem fotografování. V domě, kde je přes den rachot jako ve válcovně transformátorových plechů, úderem vypaření najednou nebylo ani človíčka, jako nácvik evakuace by to bylo na výbornou. Sousedům… Číst vice »

taracan.JPG
idiotronic
Reply to  idiotronic
21. 8. 2022 23:30

Covid mne nedostal.

IMG_0907-001.JPG
Botičky od Diora
Botičky od Diora
22. 8. 2022 8:01

Při nově nařízené teplotě na záchodě 18°C TO nedám! :-)))
O ložnici ani nemluvě :-)))))

Last edited 9 měsíců před by Botičky od Diora
Alva
Alva
Reply to  Botičky od Diora
23. 8. 2022 9:23

Ještě jednu věc považuji za nevyřešenou touto geniální vyhláškou.

Ne každý bydlí ve vilách, víc než dost v panelových „králíkárnách“ (jak je charakterizioval V, Havel) a tam pokud vím je v případě tepla propojena kuchyň s koupelnou a WC. Jak TAM udržet přikázanou rozdílnou teplotu si mé IQ slepice představit nedokáže.

Podotázka: Kolik bude činit pokuta za nedostatečné IQ?
(Mám štěstí, nebydlím v paneláku, takže nejde o můj sobecký zájem. Jen by mě zajímalo srovnání IQ autorů vyhlášky s mým slepičím.)

orinoko
orinoko
23. 8. 2022 9:49

Přichází chvíle mého dávného zlepsovaku. Konzumace luštěnin a selfpritapeni v místě přebývání. Dle libosti pak používat roušku s vonnými pryskyřicemi a feromony. Také doporučuji vůni včerejška neb dnešek smrdí jak včerejší fusekle.
Takže i naše generace se dožije fseho. I pádu sametových ikon. A jak byl pravil Ludva Vaculík: Odstranili jsme komunismus, ale nikoli příčiny, které k němu vedly. Vítězství kaposajrajtu se změnilo na znovuzrození fašismu a stěhování ras.
Podražil nám plyn i GAS!
Jakoupak cenu má ten vlastní – náš?
Nesmírnou? Vesmírnou? Kdo víš, hned to hlaš!
Nejlépe coklovske mafii!!
Heslo znáš…

orinoko
orinoko
23. 8. 2022 14:15

Karle Kryle, už zase ryjeme držkou v zemi. Tak to je a bylo by tomu tak i kdyby se na Haliči neválčilo. Prašť jako uhoď.
Hovada vládnou a plebs ryje jako sud kulatý. A to ještě pořád není nejhůř. Až to přijde, tak si s námi mocenská hovada budou vytírat svoje vonné výstupy. A čížek bude volat – hosana…

Irena
Reply to  orinoko
24. 8. 2022 5:18

cink cink klíček

idiotronic
Reply to  Irena
25. 8. 2022 9:28

Klíče jsou vtom nevinně, paní Ireno. Komunisté měli proti sobě západ (tvářil se přívětivě, ale jen tvářil) a východ (Gorbačov nekomunikoval s Adamcem.).Místní byli většinou optimisti, ale v reálných plánech chyběl program ekonomické spolupráce státních a soukromých (zahraničních) podniků, jenom privatizace rozkradením, to je intelektuálně málo.

orinoko
orinoko
Reply to  idiotronic
25. 8. 2022 17:34

Stával jsem tam tehdy pravidelně. Klíče jsem nevytahoval a víceméně se styděl za opičí hňupy – gdo za to může?
Stál jsem uprostřed davu, se kterým jsem měl problém. Cvičená opice nebyla mým šálkem pivniho tuplaku.
Havel na Hrad už vůbec nebylo mým snem svobody. I napsal jsem to vyžranému Pithartovi, ktery ocenil vlastní úvahy a pak se prudce odmlčel. I napsal jsem mu: Stydím se za vás!
A to byla definitiva…

Bety
Bety
Reply to  idiotronic
25. 8. 2022 20:08

Reálné plány byly, ne že ne. Jenom ti „optimisti“ o nich neměli ani tušení.
Ale protože se na to šlo sice salámovou metodou, ale ve zrychleném režimu, tak to v té mohutně živené euforii ani nestihli postřehnout.

idiotronic
Reply to  Bety
25. 8. 2022 22:41

Objevily se způsoby zbohatnutí, které neměly obdobu. Vedoucí provozu rozprodal zásoby a byl přikryt krachem zákazníka(zásoby byly na nic), takže to vlastně bylo racionální opatření.To můžete každých 70 let zopakovat – jsme v poločase, ale nějak dobře to nevypadá…

Botičky od Diora
Botičky od Diora
24. 8. 2022 15:05

Děda přijde do banky vložit na účet 100,- Kč. Pokladní vypíše doklad a tu stovku chce vzít. V tom děda cukne a říká:

“No, ale co když krachne vaše pobočka, nepřijdu o tu stovku?” 

“Nepřijdete, za ty peníze Vám ručí celá Erste Bank.” 

“A když krachne i celá Erste Bank?” 

“Pak Vám za to, dědo, ručí naše vláda.” 

“A co když krachne celá ta vláda v čele s FIALOU ?” 

“No tak dědo, to by Vám snad za tu stovku stálo, ne?” !!!

Bety
Bety
25. 8. 2022 8:10

Ve Skotsku pokácí 18 milionů stromů kvůli větrné elektrárně.
A já myslela, že tam ani žádné pořádné lesy nemají. Fotky, které si ze Skotska dovezl
můj syn, byly plné holých ponurých kopců s nějakým tím háječkem v údolí. Tentýž poznatek jsem měla i z filmů.
Ale jak je vidět, nějaké lesy tam přece jen – zatím – jsou.
Jen tak dál, zelený úděle !

idiotronic
Reply to  Bety
26. 8. 2022 2:36

Ernst Knippel maloval Beskydy, kde se vyskytovaly holé kopce. Mezitím započala těžba
uhlí a s ní přišla změna technologie výroby železa a výroba na bázi dřevného uhlí (která spotřebovala stromy) zanikla. Obrazy jsem viděl, ale kolik sežral kůrovec z obnovených lesů nemám tušení.