Konec hegemona

Každým dnem je zjevnější, že éra dominance USA v mezinárodních vztazích se stává minulostí. S každým dalším neúspěchem USA (a úspěchem jejich oponentů) ve vojenské oblasti, s každým případem politického konfliktu, který nedokáží vyřešit a naopak jej dál prohlubují, s každým dalším provaleným mezinárodním podvodem, kterého jsou původci, s každým jejich dalším provaleným zločinem proti mezinárodnímu právu, s každým dalším nabubřelým a arogantním projevem jejich vrcholových politiků, klesá mezinárodní význam i autorita (přirozená i vnucovaná) této velmoci a její popularita u mezinárodní veřejnosti. Současně roste veřejná popularita a mezinárodní autorita osobností a států, které méně tlachají, méně si natřásají peří, méně vyhrožují ostatním a jednají s ostatními jako s rovnocennými partnery bez „vykrucování anebo hrozby vykrucování rukou.“

Mnozí bývalí skalní fandové, kteří se vždycky vzhlíželi v USA, přehodnotili a přehodnocují  zásadním způsobem svůj dosavadní pohled na politiku této země, když vidí důsledky této politiky v praxi, zejména pak v kontextu svého vlastního života, budoucnosti svých dětí a osudu své vlasti. Z nadšených fandů se posléze stávají zarputilí odmítači NATO, amerických válek, vnucované politiky migrace, protiruských sankcí, TTIP, zavádění patriotických zákonů apod.

Pokusme se nyní podívat na hlavní argumenty potvrzující fakt, že dominance USA je na ústupu:

1. Ekonomika

Dluh USA (státní i veřejný) každým rokem extrémně narůstá – a svět to sleduje opakovaně v přímém přenosu. Kdyby pro USA platily stejné standardy jako pro ostatní státy, musel by být tento stát prohlášen za platebně neschopný a mít jeden z nejnižších ratingů (klíčový ukazatel pro určování „zdraví“ ekonomik, poskytování mezinárodních půjček a stanovení úrokové sazby pro tyto půjčky. Jejich hlavní velmocenští oponenti – RF a Čína naopak patří k nejméně zadluženým zemím světa). Spojené státy jsou celkově zdaleka nejzadluženějším státem (přitom ekonomové – makroekonomičtí odborníci tvrdí, že oficiálně uváděný dluh USA je pouze špičkou před zraky veřejnosti sofistikovaně ukrytého ledovce). Klíčová ekonomická rozhodnutí včetně finančních bublin a obřích spekulací, které přivádějí svět řetězovou reakcí do chaosu, pocházejí z USA. Zadlužené USA jsou v ekonomické oblasti postupně sesazovány a nahrazovány jako dominantní velmoc Čínou (viz nyní přijetí jüanu do koše světových měn, ustavení Asijské banky pro investiční rozvoj (AIIB) – alternativy současných světových finančních institucí manažovaných USA, ve které přes nelibost vedení USA přijaly účast Británie, Polsko a další státy ze západní sféry vlivu USA

2. Vojenská oblast

Politici USA opájející se vidinou naplnění Projektu pro nové americké století se pokoušeli podřídit svět dominanci USA silou. Jejich pokusy opakovaně selhaly, nic nevyřešily a uvrhly svět sérií válek na práh další velké války. Každý další den, každá další situace potvrzuje trvalou nepřipravenost, neodbornost a neschopnost „samozvaného světového policisty“ – USA – řešit mezinárodní problémy. Nemluvě o tom, že jejich řešení se zpravidla nezakládají na politickém konsensu, zdrženlivosti v použití síly, ale naopak preferují nadřazenost (podporu pro svá „řešení“ získávají obvykle až dodatečně) a použití síly, případně politické vydírání. Zrcadlo tomuto způsobu opakovaně nastavuje Rusko a jeho prezident Putin, který umně kombinuje politiku diplomacie a tam, kde je to nezbytné, i síly. Výsledkem dlouhodobé politiky válečných řešení podniknutých iniciativně USA je řada rozbitých a zničených států s miliony migrantů, zadluženost a bída – Afghánistán, Irák, Libye, nyní Sýrie (kde vedou hybridní válku s legitimním režimem) a Ukrajina (- s loutkovou fašistickou vládou ustavenou po předem zinscenovaném barevném nedemokratickém puči a uměle vyvolanou občanskou válkou proti ruskojazyčnímu obyvatelstvu „ATO“). Naopak výsledkem řešení RF – ať již jde o Čečnu, kterou Putin zdědil, Krym, který spadl Rusku do klína po referendu přikrytém „měkkou“ silou, anebo Sýrii (kde do konfliktu vstoupila RF až s opožděním je návrat migrantů a postupná stabilizace poměrů na území, které se dostalo do ruské sféry vlivu, zatímco v té americké panuje chaos a násilí. Žádný z cílů USA, které si stanovila jejich reprezentace při nepřímé konfrontaci s RF (ať již jde o jižní Osetii, vytlačení RF z vojenských základen na Krymu a v Sýrii, svržení prezidenta Asada), nebyl naplněn. Na Ukrajině získaly USA a jejich vazalové po násilném převratu v Kyjevě Pyrrhovo vítězství.

3. Politická oblast

Představitelé Ruska dávají USA nepokrytě najevo (terminologií Bílého domu), že ve světové politice JIŽ NEVEDE. Že Rusko (a Čína spolu se státy BRICS) se americké politice – nařízením amerických politiků – dál podřizovat nebudou. RF několikrát před světovou veřejností demonstrovala , že má v držbě minimálně srovnatelné (mnohdy dokonce o generaci pokročilejší) sofistikované zbraňové systémy … Harašení tančíky v ruském pohraničí proti těmto zbraňovým systémům schopným zasahovat cíle s chirurgickou přesností na vzdálenosti desítek až desítek tisíc kilometrů dělají z běžné konvenční výzbroje (tanků, transportérů, dělostřelectva a dokonce i z letadlových lodí) jenom hromádky vysloužilého železa určeného k sešrotování. EU se v souvislosti s migrační tsunami, která je důsledkem USA prosazované politiky „barevných revolucí“, „humanitárních demokratizačních“ válek, požadavků na přijetí Turecka do Schengenu a multikulturalizace EU postupně rozpadá. Stále víc státníků pod vlivem veřejného mínění odmítá vnucovanou politiku multikulturalizace, stále větší díl veřejnosti vidí skutečné příčiny migrace i následky nedemokraticky vnucované multikulturalizace, začíná převažovat odmítání politiky americké nadřazenosti a americké politiky válek a vydírání států (včetně uměle vyfabrikovaných protiruských sankcí). Veřejné mínění tlačí na politiky, kteří pokud chtějí být znovu zvoleni, jsou nuceni vůli lidu v těchto otázkách přehodnocovat a respektovat. Jednota EU se postupně drolí a stává toužební chimérou politických divadelníků v Bruselu a diktátorky Merkelové. NATO jako vojenskopolitická organizace v souvislosti s migrací v plné nahotě projevila svoji politickou bezzubost a neschopnost. Ukázalo se, že NATO je schopnépouze vyvolávat konflikty (napadat jiné státy a udržovat v nich války), ale není schopna žádný politický konflikt, ani důsledky konfliktů, které vyvolala, vyřešit. Dokonce se v praxi obnažilo, že není schopna řešit obranu EU v krizové situaci. Lze očekávat, že bude postupně růst tlak veřejnosti na rozpad této anachronické z hlediska zájmů evropské veřejnosti kontraproduktivní organizace – která je ve faktické podřízenosti generality USA a zahraniční politiky USA.

Závěrem

V USA tento ústup z politického výsluní nesou s velikou nelibostí. Nedá se očekávat, že by se nepokusily tyto pro ně negativní (pro jiné osvobozující) trendy zvrátit. Naopak dají se z jejich strany očekávat ještě větší lapsy, ještě hroznější politické zločiny, konspirace a podvody. Nic není vyloučeno. Chcípající namyšlená kobyla bude kopat dál. Je jenom na nás, abychom společnými silami umožnili buďto její zázračné uzdravení a zařazení mezi ostatní do stáda, anebo šetrné utracení.

33
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
33 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Autoři komentářů
racekleviathannikyDanaleoš Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
asym
Člen
asym

Tohle se určitě havlové slečince – sášenkovi určitě líbit nebude. Koneckonců ani mě se ta slečínka nelíbí.

slava
Člen
slava

Za kým teď nás povedou naši evropští elity( za USA nebo Ruskem) ve válce v Sýrii , od toho závisí naše existence vůbec. Na potřetí anglosassy nepromarní tu příležitost zničit Evropu a Rusko v třetí světové. Je to jejich spása. Jestli my poskytneme jim tu příležitost. Tuhle myšlenku hlouběji rozvíjí i Pjakin ve svém posledním komentáři. Tentokrat paní Irena ma co dělat, je toho hodně.

peter.
Člen

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/374182-rusko-preda-svoje-posledne-velke-ropne-pole-na-zapade-sibiri/
755 miliónov barelov ropy za 1 miliardu dolárov?Len na penáloch za Mistrály odpustilo Rusko Francúzom viac.

hudryper
Člen
hudryper

Když jsem se z ruského videa,na němž je vidět vedení a průběh vojenských misí ruské armády v Sýrii,dověděl,že Holland požádal Putina o možnost připojení se k ruské kampani,začalo být jasné, že jde o první výraznější krok k zrušení NATO. První využití čl.29 smlouvy EU o povinnosti pomoci ostatních členů únie v případě vojenského napadení jednoho z nich a nikoliv čl.5 smlouvy NATO je signálem pro všechny státy Evropy jako hrom ! Včera mi vnučka studující v Římě napsala,že viděla hodně ozbrojenců na nádražích Říma,že to tam vypadá,že přišla válka. Po přečtení včerejšího článku Sputniku o třech důvodech proč Holland nepožádal… Číst vice »

peter.
Člen

ochrana schengenských hraníc

https://www.youtube.com/watch?v=SaGNoOBfYDU

Béda
Člen
Béda

Paradox: Zatímco EU byrokrati otevírající zeširoka náruč migrantům se snaží řešit neřešitelný rébus jak zabránit prosakování radikálních islamistů a teroristů v přílivových vlnách migrantů (vlny se přelévají především skrze smluvního partnera v NATO a nadějného potenciálního člena Schengenu Turecko, další nadějný potenciální člen rozpadající se EU „demokratická“ Ukrajina otevírá široce náruč právě těm, kterých se EU chce zbavit a proti nimž Západ prý vede válku (válečníkům IS).

Vlastimil
Člen
Vlastimil

Excelentní, zřídka vídaná analýza. Děkuji.

peter.
Člen

hudryper napsal
Nepožádal o pomoc NATO;

pán hudryper:
Je kardinálnou chybou,že Hollande nepožiadal o pomoc Slovensko!Keby to urobil,tak by sme na ISIL vrhli naše hrôzu naháňajúce vzdušné sily.Vrhli by sme do boja naše všetky dva letu schopné MIG-29, 5 strašných L-39 a náš trumf -dvojplošník Polikarpov-2,ktorým naháňali hrôzu nemeckým vojskám „Nočné bosorky“.Slovensko vlastní plne letu schopný exemplár tejto ničivej zbrane:
http://www.kvhcarpathia.sk/Sahara/PO2_03.jpg
Bojovníci IS by sa pri pohľade na slovenské vzdušné sily od smiechu posrali a ako je známe,posratý človek stráca bojaschopnosť. A bolo by po ISIL aj teroristoch.

fajt
Člen
fajt

hegemonie vůbec nekončí, jenom mocní světa přešli u své korporátky do režimu celosvětového katabolismu, terorismus, likvidace národů a celoplanetární pauperizace je udělá ještě silnějšími. ..)

Béda
Člen
Béda

Myslím, že základ je v tom, že Západ (zejména jeho hegemon) opakovaně vytváří a vrší na sebe problémy, které nedokáže uspokojivě vyřešit. A protože Rusko a Čína rostou, snaží se uměle vytvářet pro ně problémy a házet jim klacky pod nohy (protiruské sankce, konspirace a okamžité obviňování RF bez důkazů, Ukrajina, Sýrie. A Rusko (jeho vedení) nikoho neobviňuje, pečlivě všechno vyhodnocuje a řeší s minimálními náklady, minimálními vedlejšími škodami a maximální efektivitou. Přitom vždycky nejdřív nabídne diplomacii a smír. Tot arogantní Západ nedokáže. Nedokáže najít (a nutno dodat že ani nehledá) kompromisní řešení, smírná řešení domluvou, oboustranně výhodná nekorupční řešení.… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

Ano, USA jako stát jsou na sestupu. Do jaké míry to souvisí se skutečnými vlastníky a hybateli světa těžko říci, ale lepší „vlast“ asi jinde zatím nenajdou. To že USA jsou na sestupu, ale ještě nutně neznamená nějaký jejich rychlý konec. Stát v tomto stavu má možnost buď zmobilizovat své síly nějakým způsobem vnitřně – technický rozvoj, lepší organizace společnosti, nalezení nových zdrojů … Nebo – má-li na to prostředky – expanzí a zabráním potřebných prostředků ke svému udržení – z cizích zdrojů Tedy USA stále má mocenské (vojenské i politické) prostředky a jako bonus – dolar je (při vší… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Gatta napsal Ano, USA jako stát jsou na sestupu. Do jaké míry to souvisí se skutečnými vlastníky a hybateli světa těžko říci, ale lepší „vlast“ asi jinde zatím nenajdou. To že USA jsou na sestupu, ale ještě nutněneznamená nějaký jejich rychlý konec. Stát v tomto stavu má možnost buď zmobilizovat své síly nějakým způsobem vnitřně – technický rozvoj, lepší organizace společnosti, nalezení nových zdrojů … Nebo – má-li na to prostředky – expanzí a zabráním potřebných prostředků ke svému udržení– z cizích zdrojů Tedy USA stále má mocenské (vojenské i politické)prostředky a jako bonus – dolar je (při vší jeho… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

na sestupu budou až to jedno promile vlastníků zeměkoule začne strádat a pocítí tlak, který bude pro ně nevratný a konečný – zatím ale trpí jenom svět, kterým mocní pohrdají a vlastně ho ani nepotřebují. ..)

Béda
Člen
Béda

Saúdská Arábie se snaží vnutit Sýrii složení přechodné vlády, prohlásila ve čtvrtek vedoucí syrského opozičního hnutí Za pluralistickou společnost Randa Kassis. Více: http://cz.sputniknews.com/politika/20151119/1712290/saudska-arabie-vnutit-sar-vlada.html#ixzz3rw4RF0ol Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že jeho odstoupení není možné do té doby, dokud nebude poražena skupina Islámský stát (IS). Prohlásil to v interview pro italský televizní kanál RAI. Více: http://cz.sputniknews.com/politika/20151119/1713147/asad-rezignace-roky-vitezstvi-islamiste.html#ixzz3rw3qy9sd Filmařský štáb pořadu Ústřední televize (Centralnoje televidenije) televizního kanálu NTV byl napaden na severním předměstí Bruselu, kde pátral po příbuzných nebo přátelích teroristy, který má na svědomí výbuch na stadionu Stade de France v Paříži…„Nejdřív jsme se dali do hovoru se skupinkou mladistvých, bylo jich asi… Číst vice »

Béda
Člen
Béda
Béda
Člen
Béda

Béda napsal !!http://www.novarepublika.cz/2015/11/meyssan-nahlizi-do-tajnych-operaci.html ….Prohlášení premiéra Manuela Vallise z 11. listopadu, vyhlašující terorismu válku. Zpráva Observatoire national de la déliquance et des réponses pénales, přidruženého k Ministerstvu vnitra, ze 12. listopadu, že teror je pro francouzskou veřejnost druhou největší hrozbou hned po nezaměstnanosti. A „plán o 20 článcích, omezující přepravu zbraní, prezentovaný ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem ještě 13. listopadu ráno“. „Vláda měla očividně vítr z toho nejhoršího.“ Což jen „dokládá, že s organizací, která udeřila, vyjednávala.“ V postavení „oběti vydírání teroristickými lídry, které zradila“. To je i klíčem k tajemství, proč už od pátečního rána běželo v Paříži „cvičení lékařské záchranné… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Evropským jelitům začíná zatrnovat když amíci vedeni světovládnými ambicemi začínají přenášet metodu rozděl a panuj (rozeštvi, způsob chaos a panuj!) na půdu svého evropského „spojence“ – konkurenta (viz přednáška Friedmanna ze Stratforu). Až teď v panice zjišťují ským hrají své špinavé konšpirační hrátky.

Béda
Člen
Béda
Béda
Člen
Béda

Malá domů: http://www.literarky.cz/politika/svet/21023-wikileaks-bily-dm-ma-skandal-s-financovanim-zbroja-svdek-zastelme-ty-lidi Organizace WikiLeaks disponuje třicetihodinovým záznamem dokazující miliardový korupční skandál Bílého domu, do kterého jsou zapleteni jak bývalý prezident George Bush ml., tak současný Barack Obama. Navíc se skandál týká zpronevěry peněz určených pro zaměstnání padesáti tisíc postižených osob… AbilityOne je největší americký program určený pro postižené a pověření zaměstnanci federální vlády mají v tomto roce v rozpočtu na pomoc postiženým 3 mld. dolarů. Server organizace Wikileaks uvádí: „Většina uniklých peněz byla převáděna na vojenské účely, a to pro společnosti jako jsou DoD, Northrop Grunnman, Lockheed Martin & Boeing, které jsou mimo jiné partnery neziskové organizace SourceAmerica.“ Právě… Číst vice »

peter.
Člen

ISI a Turecko už nemajú absolutne žiadnu šancu.Budú zničení,lebo Josif Vissarionovič Stalin vstal z mŕtvych a postavil sa do čela Kurdov.Erdogan sa môže spláchnuť!
http://aloban75.livejournal.com/1326629.html

peter.
Člen

Ako je vo svete vnímané,keď sa nikde stane strašná tragédia
http://aloban75.livejournal.com/1327330.html

Béda
Člen
Béda

Ano, to je známá otázka: Kolik cizích životů má cenu jednoho Američana (anebo Francouze)? Umře 230 Rusů v Egyptě a západní média „ani nemrknou“. Každý den umře několik desítek Rusů na Donbasu, na Západě „nic nového“ – ani si toho nevšimnou. Každá den umře nejméně stovka lidí v zemích, které zničil Západ, „po pěšině všude klid“. Když Snowden poskytne důkazy o zabíjení nevinných lidí americkou armádou, nikdo nepolituje oběti, nikdo nežádá potrestání zločinců, Západ žádá Snowdenovu krev. Když nějací magoři postřílí několik provokatérů z redakce Ch.Hebdo, všichni západní političtí šašci jsou Charlie. Když nějací pošuci postřílejí 100 Frnacouzů anebo v… Číst vice »

peter.
Člen

peter. napsal

Ako je vo svete vnímané,keď sa nikde stane strašná tragédia
http://aloban75.livejournal.com/1327330.html

A ešte pridám Sergeja Jesenina.Zomrel v r.1925. Žil len 30rokov.
http://aloban75.livejournal.com/1324497.html

Béda
Člen
Béda
Béda
Člen
Béda

K rozpadu EU. Jak se zdá bohatí se již oplocují. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/386866-rodi-se-novy-mini-schengen-bez-ceska.html

Měli bychom jim být povděčni a taky se oplotit. A zavést reciprocitu. Rovnoprávnost přece musí (zvlášť v občanském prostředí a v demokracii) být. (Nakonec se ještě ukáže jak předvídaví byli komunisté s těmi ploty.)

leoš
Člen
leoš

Béda napsal

Evropským jelitům začíná zatrnovat když amíci vedeni světovládnými ambicemi začínají přenášet metodu rozděl a panuj (rozeštvi, způsob chaos a panuj!) na půdu svého evropského „spojence“ – konkurenta (viz přednáška Friedmanna ze Stratforu). Až teď v panice zjišťují ským hrají své špinavé konšpirační hrátky.

Přesně tak,celé to zlo vede k Hroznýši americkému.

Dana
Člen
Dana

Basnicka pro Bedu.
Nadeje vzrustaji do nebicka vysokeho, poleti vysoko jako ptak
a pak zuch – padani
cim je vyse nadeje, tim delsi a horsi pad
tim vetsi zklamani…..

niky
Člen
niky

BLBCI V AMERICE. MÁME SE CO UČIT!!!
nikdo není dokonalý v emerickém pojetí!!!

(https://www.facebook.com/video.php?v=1222861383778))

leviathan
Člen
leviathan

hudryper napsal Když jsem se z ruského videa,na němž je vidět vedení a průběh vojenských misí ruské armády v Sýrii,dověděl,že Holland požádal Putina o možnost připojení se k ruské kampani,začalo být jasné, že jde o první výraznější krok k zrušení NATO. První využití čl.29 smlouvy EU o povinnosti pomoci ostatních členů únie v případě vojenského napadení jednoho z nich a nikoliv čl.5 smlouvy NATO je signálem pro všechny státy Evropy jako hrom ! Včera mi vnučka studující v Římě napsala,že viděla hodně ozbrojenců na nádražích Říma,že to tam vypadá,že přišla válka. Po přečtení včerejšího článku Sputniku o třech důvodech proč… Číst vice »

racek
Člen
racek

Jo, Bédo, kdyby to tak všechno bylo … Rusko má určitě dost zbraní na slušnou obranu a odstrašující jadernou sílu, ale jen evropské země NATO mají několikanásobnou převahu ve většině hlavních kategorií moderních zbraní, vč. letectva, lodí, tanků … Tohle 150 miionové Rusko proti 550 milionové Evropě nemůže nikdy vyrovnat. Jinak zadluženost Číny vnější vskutku žádná, ovšem vnitřní zadluženost ekonomie je velká a nerovnováha ekonomiky občas začíná praskat. Číňaní už léta jedou na hraně, ovšem vědí to a začínají ekonomiku zaměřovat víc domů, kde by nebyla tak zranitelná. Snad to zvládnou. Ruská ekonomika je poměrně malá, i když poměrně efektivní… Číst vice »