Kouřověk

Náboženští myslitelé raného novověku dumali o kouření  tabáku. Podle nich byl tabák rostlinou, pocházející z ďáblovy krve, která padala na dub. Listí z dubu bylo podobné tabáku, a bylo od ďábla. Kdo zná Werichovu pohádku Až opadá listí z dubu, ví, že čert a dub mají mnoho společného. Pomocí listí z dubu lze čerta přelstíti a svůj úpis krevní zneplatniti. Tabák pak též roste tam, kde obcují čarodějnice se psy, případně, jak tvrdí Mongolové, roste tam, kde je doma incest sestry s bratrem. Mongolové tabáku fandili, ovšem tomu, dováženému z Rusi. V Mongolsku tradici pěstování přirozeně nenajdeme.

Teolog temna rovněž taxativně praví, že nejhorší jsou šňupači tabáku, teprve po nich kuřáci tabáku. Došlo k tomu tak, že Ďáblovi zemřela matka. Sice nevím, kde si pořizují zplozenci pekla matky, ale budiž. Na pohřbu ďáblovy matky pak někteří, zřejmě služebně mladší ďáblíci kouřili tabák, zatímco jiní ho šňupali. Ti, co tabák šňupali, praví křesťanské naučení, jsou nebezpečnější, neb jim tabák naháněl slzy do očí, čímž projevovali lítost nad pohřbívanou ďáblovou matkou. Proč zrozenci  a zplozenci ohně  nepohřbívali onu ženu žehem, a zda nebyl obřad rušen ďábelským kýcháním, teolog vlastně už novověku, neřeší. Tak jak to bylo:  myšlenkový středověk, nebo novověk? Inu, ono se to v historii podivně natahuje.

Vždyť i ta zpráva teologů vypadá, jako výtah  všech  tvrzení antitabakistů z Parlamentu ČR. Vlastně, stoupenců oné Anti Saloon League, vedené ženami z Omahy v 19. století. Přeci ony ty Tornádo Lů a jiné krásky kouří… a co ještě…, řekne si pokrytecký mravokárce a nařídí prohibici. Ta minulá, amerikánská a alkoholová vydržela třinácte let. Dnes, jak by mínil našinec  Švejk, je lidstvo chytřejší o polovinu, takže za sedm let, jako v dobré pohádce, zákon možná  odumře. Pokud neodumřeme, trmáceni úředníky a politiky, ovšem  dříve my.

Stanův komentář: Neexistuje jiný zákon, kolem kterého by se ukázalo, jak zájmy konkrétních skupin, v tomto případě kuřáků a nekuřáků, ovlivňují vztah k zákonům. Škoda, že v případě jiných, mnohem důležitějších zákonů nejsou lidé schopni stejně důrazně vyjádřit  svůj postoj a hájit svůj zájem. P.S.: Mně osobně nekuřácký zákon vyhovuje a čistý vzduch v restauracích a na jiných veřejných místech si budu vyloženě užívat.

Přejít do diskuze k článku 57 komentářů