Kraj, kaj žiju uchylaci

Jižni Morava je mnohyma lidma, narozenyma v pražskych kavarňach, považovana za raj na zemi. Mysli si podle televiznich serialu, že tam žiju krasni, chytři lidi, keři nerobi nic jineho, než že se flakaju a ve zbytku času robi vino.

Mluvi jihomoravskym dyjalektem, kery prašskemu uchu zni romantycky, bo maju pocit, že mu na rozdil od hanteca nebo gorolštiny rozumi. A navic maju pocit, že je to jedna z mala oblasti, kaj maju Pražaky radi.

Nic neni dal od pravdy, než tato slunečna představa. My Ostravaci dobře vime, že všecko je jinak. Na jižni Moravě su lidi škaredi, uchylni a alkoholičti. Nemaju radi nikoho. Pražaky ani Ostravaky. Ale my, na rozdil od Pražaku, vinu rozumime, bo zme vyrostli na Ostravskem kahanu robenem v Ostravskych vinařskych zavodach, a tak nas žadny vinařsky chytrak nemože ukecat, bo my vime svoje.

 

Tuž a tak tu žijem. Humus. Zlaty Přivoz.

Ladislav Větvička, ostravsky hlasatel Mlade Fronty iFčil, Velke Bilovice 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom1622
Tom1622
4. 12. 2015 22:41

Jihomoravany mám rád . Jsem Chod a bitkař . Radši zmydlim plzeňáka než Moraváka . S nima si rozumim líp . Moraváci jsou rovnější . A v Plzni mam taky kamarády .

Tom1622
Tom1622
4. 12. 2015 22:55

Kdybych si to přečet celý . Prosím o smazání. Ich bin ein sudmoravischer ( od Tausu ) Přečet jsem začátek a bral to za napadení , holt 17 piv udělá svý . Pardon . Já tam vojačil a byli zlatí .

Sasin
Sasin
4. 12. 2015 23:45

A kolik těch vesnic ještě patří Moravákům? To víno pod listama bude asi Moravské. Zelené a kyselé na pohled. Rotchildova ďůra v ost-trávě nemá ani to. Šak aj ocet musí dovážat, no ni? Muheeeeee

M.C.
5. 12. 2015 18:40

No já to mám do Velkých Bílovic asi 20 km, tak to tam celkem dobře znám.
Jeden známý tam má takový malý penziónek, dole ve sklepě víno, nahoře pokojíky asi pro 16 lidí. Aby ty ožralé Pražáky a podobné výletníky nemuseli vodit (tahat) daleko a aby se jim nezaběhli.
Dotaz na Laďu: Škaredší tetku tam už nepotkals?