Krutá pravda: Jak to letos bylo s didaktickým testem z ČJ

Stanův komentář: Na mou duši, na psí uši, ten chlápek z Cermatu se pořád ještě chechtá :)

Námět: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tribun
Admin
7. 5. 2015 6:28

No jo, smějící se bestie opět úřadují.

Petrpavel
Petrpavel
7. 5. 2015 6:32

Tady končí legrace. Zažil jsem to ve vlastní rodině – vnučka. Dobrá studentka a bojí se opakování testu na podzim. Kolik procent bude takových, dozvíme se to? Dozvíme se jména těch z.rdů? A co zodpovědní ministři? Jako vždycky kecy „to tipřed námi“. Jak proboha ještě dlouho? Necháme si to líbit pr.nit nejen naše vzpomínky, naše zkušenosti, ale i naše děti a vnoučata?
Necháme. Jako vždycky – bohužel.

Amenre
Amenre
7. 5. 2015 11:49

No me přijde docela smutné, že budoucí učitel neví, kdo to byl Jidáš.

Jsou jisté věci / informace / znalosti, které jsou tak obecné, že by je měl znát i Franta Pepa z Horní Dolní, co maká u lopaty.

orinoko
orinoko
7. 5. 2015 12:17

Na svete existuji informacni souvislosti, ktere nas vsechny zijici spojuji s nasimi predky napric dejinami, a to dokonce svetove-civilizacnim zpusobem. Od prirody jsme my oblude zvedavi jako opice. Na to, co bude, a take NATO, o cem to drive bylo. – Ze, hmm , hmm… Byla doba, kdy se nic nevedelo o dinosaurech, ale prakticky kazdy znal Jidase. Z tehdejsi ksichtoknihy – The Bible. Kniha knih se jmenuje kniha. A v ni se to jenom hemzi epickym dejem a leckterymi proslulostmi. Nevedet , kdo byl Jidas , a koho civilizacne-symbolicky a charakterove-typologicky reprezentuje, je totez jako nevedet, co je Armagedon,… Číst vice »

peter.
7. 5. 2015 12:44

orinoko napsal
Kdo neucini Jidase soucasti sveho vlastniho zivota,

Byť Judášom je dnes free,cool aj inn (Frikulín).Kto nie je Judáš,nemá právo na slušný život a zabezpečenie.Za smradľavý šekel,zapredať aj vlastného otca a mať,to musí vedieť každý maturanť! Preto je dôležité vedieť o tomto hrdinovi dnešných dní všetko.Aj to,že bol Iškariotský.

Petrpavel
Petrpavel
7. 5. 2015 12:50

Amenre a Orinoko, jsou jisté skutečnoisti které by měl opravdu, jak píšete, znát každý. Třeba to, že chci-li hodnotit jev musím jej mít přesně popsaný. Nevíte nic, stejně jako já, o tom jak zněla otázka týkající se Jidáše, jaká byla správná odpověď. Určitě nechtěli vědět všeobecně známé, že to je prototyp zrádce. Tam totiž šlo o český jazyk, ne o všeobecné blablabla. Bohužel jsou u nás i takoví, kdo by otázku ze znalosti Bible viděli jako rozhodující nejraděj i u přijímacího pohovoru na kopáče… Jistě je, že pozdvižení mezi maturanty je v tomto případě velké a jak je známo z… Číst vice »

peter.
7. 5. 2015 12:59

Petrpavel napsal
jak zněla otázka týkající se Jidáše, jaká byla správná odpověď.

Priraďte k priezvisku Iškariotský,správne meno.Tak znela otázka.
Znalosť biblie by mala byť vecou výchovy v rodine.Maturant by si mal zo strednej školy odnášať iné,oveľa dôležitejšie znalosti.napr.znalosti o histórii svojho národa a histórii všeobecne.

Gatta
Gatta
7. 5. 2015 13:15

Parafráze na klasika: „A kterýho Iškariotskýho myslíte, já znám totiž dva …“
Takže – vyloženě špatná otázka :-)

No hlavně, že je na Cermatu veselo … a když je za to tak královsky platíme.

Gatta
Gatta
7. 5. 2015 13:33

Na webu pana Macka v botách jsem našel: ***** Maturanti dostali krátký úryvek textu známé britské satiry „Jistě, pane ministře“v následujícím znění: „Takže takhle to je? Opět zrazen? A kolegou z kabinetu! Zatracený Basil Corbett! Když začnu myslet na Basila Corbetta, hned mi ***** Iškariotský připadá sympatičtější. Basile Corbette, udav se těmi třiceti stříbrnými!“ Jejich úkolem bylo, aby na vynechané místo dopsali „jméno biblické postavy z Nového zákona, což mnozí nejen nezvládli, ale ještě se rozčilovali a rozhořčovali nad obtížností otázky. Moc a moc bych toužil vidět vedle sebe maturanta rakouskouherského klasického gymnázia a toho dnešního, to by byl obrázek… Číst vice »

peter.
7. 5. 2015 14:29

Gatta napsal Moc a moc bych toužil vidět vedle sebe maturanta rakouskouherského klasického gymnázia a toho dnešního, to by byl obrázek úpadku všeobecného vzdělání! Ťažko to možno porovnávať,Na jednej strane výuka latinčiny a gréčtiny spolu s náboženstvom.Gymnáziá boli rozdelené aj konfesne.Na druhej strane dnes,keď je suma poznatkov vo všetkých oblastiach vedy a kultúry neporovnateľne vyššia,keď nás(a mladú generáciu zvlášť)zaplavuje vlna multikulturalizmu,gender a LGBTI agendy,snahy o prepisovanie histórie a mnoho otázok ktoré pred mládež denno denne stavia dnes prebiehajúci boj dobra so zlom,je vyžadovanie znalostí tohoto druhu aspoň podľa mojej mienky nenáležité. Religiozita na Slovensku je neporovnateľne vyššia ako v ČR… Číst vice »

Gatta
Gatta
7. 5. 2015 14:43

Re peter: Ten odkaz je z „macka“ bez mého komentáře.

Osobně si myslím, že ta otázka u maturity z češtiny vůbec neměla co dělat – doplnění slova bylo z hlediska češtinářského naprosto triviální, dále se zde předpokládala sledovanost konkrétního televizního pořadu, ale prioritně se zkoumala a klíčová byla znalost Bible.

Otázka mohla být považována za „vtipnou“ akorát tak při zkoušce z katechismu, nebo „vtipně sestavená“ při testu z všeobecného kulturního přehledu.

Petrpavel
Petrpavel
7. 5. 2015 14:48

Jezuitští Jidášové už přikládají na hořící hranici :
http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Ministr-Herman-Jidas-v-maturite-374126

Gatta
Gatta
7. 5. 2015 14:56

Petrpavel napsal

Jezuitští Jidášové už přikládají na hořící hranici :
http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Ministr-Herman-Jidas-v-maturite-374126

Ministr kultury pravil:
„Necítím se povolán k tomu hodnotit didaktický rozměr sporu: způsob formulace otázky, její náročnost apod. Cítím však potřebu … “

Takže minist se necítí povolán … ,ale cítí nutkavou potřebu kecat „o koze“, když maturita byla „o voze“ – tedy o češtině.
Co pak můžeme chtít po Cermatu ?

zedd
zedd
7. 5. 2015 15:10

Jsem odchovanec ateistického školství a agnostické rodiny. Přesto tuhle story znám od útlých let. Jsem silně antiklerikální, ale v knihovně mám ekumenický překlad Bible hned vedle Koránu.
Mem jménem Jidáš by vskutku každý maturant měl mít zažitý. Ostatně jak jinak by rozumněl Jistě pane ministře?

orinoko
orinoko
7. 5. 2015 15:12

Hazu vplen slovo pribl. PRIBL !! Byla doba, kdy jsem o tomto slovu napsal kratke pojednani. Nevedeli si s nim rady Chartisti, nepochodil jsem ani Ustavu pro jazyk cesky. Pusobi jako Mobiova paska a vec Makropulos kyho vira. Slovo pribl na me osobne pusobi jako obsah slova mir. Take neni k mani. Ani pod pultikem. A propos – Jidas pry byl nejinteligentnejsi ze vsech ucedniku. Proto prave jemu Jezis sveril ukol nejtezsi, aby se mohla naplnit slova Pisma. – Dneska bychom rekli obrazky Blesku. Jidas byl pry charakter a statecny. Vzal na sebe vecne prokleti. Kdo z nas unese takovy… Číst vice »

Gatta
Gatta
7. 5. 2015 15:17

zedd napsal

Jsem odchovanec ateistického školství a agnostické rodiny. Přesto tuhle story znám od útlých let. Jsem silně antiklerikální, ale v knihovně mám ekumenický překlad Bible hned vedle Koránu.
Mem jménemJidáš by vskutku každý maturant měl mít zažitý. Ostatně jak jinak by rozumněl Jistě pane ministře?

V tom se nepřu, ale možná jsem nedůvtipný, tak mi jen povězte co ta otázka měla společného s maturitou z jazyka českého? Co se v ní češtinářsky zkoušelo?

peter.
7. 5. 2015 15:24

Ja som presvedčený,že príbeh Ježiša a jeho učeníkov poznajú skoro všetci a to bez ohľadu na dosiahnutý stupeň vzdelania.Podobne pozná skoro každý príbeh o Judášovi a tridsiatich strieborných.Vedia to z domu z literatúry aj z rozprávok.Nie každý však vie,že Judáš mal priezvisko Iškariotský,že sv Peter sa pôvodne volal Šimon,že sv.Pavol bol pôvodne Šavol,a že biblickí Jánovia boli vlastne dvaja Ján Krstiteľ a Ján apoštol atď.Toto je už iný, vyšší level poznania kresťanskej náuky a tieto znalosti vyžadovať od stredoškolákov je nezmysel.Už aj s ohľadom na to,koľko oveľa viac vecí potrebných pre život a správne chápanie sveta je(alebo by malo byť)… Číst vice »

Gatta
Gatta
7. 5. 2015 16:04

Maturita se dělala z češtiny, ne z Jidáše – tedy alespoň doposud to tak bývalo.

Kdo má mezery v Jidášovi tak doporučuji tento skvělý učební materiál s CZ titulky:
http://www.ulozto.cz/xhB7oto4/jesus-christ-superstar-1973-cz-tit-avi

Od varováví až po „jí Ti to říkal“ …
https://www.youtube.com/watch?v=W_hlGtZalhs
https://www.youtube.com/watch?v=IvVr2uks0C8

peter.
7. 5. 2015 16:08

No a teraz som sa dozvedel,že táto diskusia je celá pomýlená,lebo matkou všetkých civilizácií a teda aj náboženstiev je Ukrajina.Prednáša o tom ukrajinský vedec,doktor politických vied Valerij Bebik.On tvrdí,že Ukrajina je kolískou všetkých svetových náboženstiev a písomníctva.Je matkou všetkých civilizácií-sumerskej,starej Tróje,egyptskej aj antického Grécka a Rímskej ríše.Takže čo tam nejaký Judáš Iškariotsky.To je z pohľadu ukrajincov bezvýznamná nula (alebo Ukrajinec).Ja som zvedavý,ako dopadne Ukrajina,keď sa tam môže vyhlasovať za vedca takýto blbec.To,že je doktorom politických vied ma až tak neprekvapuje,lebo aj u nás mohol byť RSDr skoro každý kto mal do riti dieru.
http://ukraina.ru/news/20150507/1012994637.html

orinoko
orinoko
7. 5. 2015 16:41

Nejsem zastáncem Cermatu ani náhodou … ale … co má společného dámské a pánské pohlaví? Jsou umístěny mezi nohama. Ale jinak? Znám takové, kteří vážně tvrdí , že ženy mají také obyvatele voliÉRY, akorát , že negativního.
Tedy … co mají společného? Sexuální pud, formu a obsah, kontinuitu života, chuť … a stárnutí.

Co má společného Judas s Jidášem? Všechno lidského , jazykem počínaje.

orinoko
orinoko
7. 5. 2015 16:45

Stará balada skotských Nazareth , která nám ozřejmí co všechno souvisí se vším.
Především pak život se smrtí. Čeština začíná životem, a to ještě ne hned …. a dál jsou už jen Nazareth.

https://www.youtube.com/watch?v=qB1C4W-tHtM

orinoko
orinoko
7. 5. 2015 17:08

Kdo je tam Jesus a kdo Judas? A kdo Marie a kdo Máří? Bez kteréhokoli jazyka nepohneme ani s milováním moudrosti. Už hodně dlouho se tomu říká filosofie.

Gatta
Gatta
7. 5. 2015 18:30

K Jidášovi naposled.
Otázkou je, zda nešlo v Cermatu o neschopnost, ale o záměr. Rozpoutat předem očekávanou vášnivou debatu na náboženské téma „Jidáš“ na jejímž konci bude každému budoucímu maturantovi jasné, že bez znalosti biblických příběhů „to prostě nedá“.
Jsem moc paranoidní ?

Amenre
Amenre
7. 5. 2015 18:31

Gatta napsal
V tom se nepřu, ale možná jsem nedůvtipný, tak mi jen povězte co ta otázka měla společného s maturitou z jazyka českého?Co se v ní češtinářsky zkoušelo?

A co se, dle Vás, zkoušelo v otázce 24 ?
http://statnimaturita-cestina.cz/wp-content/uploads/maturita-cestina-didakticky-test-2015-zadani-jaro.pdf

mirror
mirror
7. 5. 2015 20:23

Amenre napsal
A co se, dle Vás, zkoušelo v otázce 24 ?

Oddanost parchantům, kteří nenáviděli minulý režim.

zedd
zedd
8. 5. 2015 5:50

Gatto, lepší by bylo předmět nazývat český jazyk a literatura. Na středních školách zvlášť s důrazem na to literatura. Součástí české literatury jsou i díla překladová – čeština nežije ve vzduchoprázdnu, ale v kontextu (dnes již nejen) našeho kulturního okruhu. Nový zákon byla první kniha přeložená do češtiny, Bible kralická je jedním z prvních kritických překladů vůbec a dlouho hrála významnou normativní funkci na způsob Pravidel českého pravopisu. Literární kánon je prosicen odkazy na biblické příběhy. Tedy podle mého jde o integrální součást naší jazykové a obecně kulturní tradice.

Sio
Sio
8. 5. 2015 7:10

Samozřejmě, myslím si, že vzdělaný člověk by si měl přečíst alespoň nějaký přepis biblických příběhů. Já sám jsem neměl trpělivost přečíst přímo z Bible celý SZ (ještě doženu), ale NZ se mi četl velmi dobře a bavilo mě to. Ale znám i pár pevně věřících křesťanů. kteří Bibli nikdy nečetli nebo jen velmi málo a neznají ji.

Honza999
Honza999
8. 5. 2015 9:37

Jidáš… Jidáš…

A teď mi, panstvo řekněte… KDO by byl Ježíš, kdyby nebylo Jidáše? Jidáš je církví proklínán – ale BEZ NĚJ by nebylo křesťanství.

Bety
Bety
8. 5. 2015 9:58

Podle dnešních znalostí bylo evangelií sepsáno více než osmdesát a z toho byly do bible zařazeny jen čtyři. Ostatní byly /často pod hrozbou smrti/ spáleny a tím vymazány ze světa. Bylo mezi nimi i evangelium podle Jidáše. Fakt by mě zajímalo, co tam ten chudák , celá staletí označován za synonymum zrádce, asi psal. Už jen na tomhle je vidět, jakou má mezi lidmi tradici přepisování historie.

orinoko
orinoko
8. 5. 2015 10:26

Ano, nekdo musel do budoucna naplnit pismo svate, a ten nekdo byl Jidas. Mam doma prozu Jidas Iskariotsky, a ta je docela zajimava. Jde svym zpusobem o sci fi, Zadnou fantasmagorii. Dnes se nehodi, aby byl Jidas vniman jako nekdo, kdo mel k Jezisovi blizko. Ale jenom spolu a nekterymi dalsimi mohli spachat mozna nejvetsi podvod veku, na kterem parazituje jakasi cirkev.
Je zajimave, ze judaismus a islam zadnou cirkev nepotrebuji. Jenom krizovy horor potrebuje katechismus.

peter.
8. 5. 2015 11:31

Sio napsal Samozřejmě, myslím si, že vzdělaný člověk by si měl přečíst alespoň nějaký přepis biblických příběhů. Já sám jsem neměl trpělivost přečíst přímo z Bible celý SZ (ještě doženu), ale NZ se mi četl velmi dobře a bavilo mě to. Ale znám i pár pevně věřících křesťanů. kteří Bibli nikdy nečetli nebo jen velmi málo a neznají ji. Sio : Ja s mojou vrodenou lenivosťou chytám komplexy menejcennosti,keď čítam,čo všetko ste si naplánovali ešte preštudovať.Takže: 1 – Preštudovať Starý zákon 2 – Preštudovať kompletne Marxovo dielo 3 – Stať sa odborníkom na KOB a DOTU A viete čo?Ja som… Číst vice »

orinoko
orinoko
8. 5. 2015 12:09

Tak ja napriklad hodlam jeste vytudovat Vyssi divci, a nejak se k tomu porad nemuzu dostat. A precist tu horu knizek, co mam doma, a jeste se dostat nejake kytare /zenske telo ma tvar klasicke kytary/ na kobylku. Zaroven jeste hodlam osedlat sveho hlasiteho ore a tak nastupuji do nove staje. A take hodlam pojebat mladeho cunase, ktery mi dela jakehosi vedouciho. Na otazku, jak mam nejake veci udelat, odpovida – nejak to udelat musis. Predstavuje neskutecnou bandu chcipaku, kteri prubezne delaji prusery, ale kupodivu je za to nikdo nezene k odpovednosti. Bohuzel tak nejak i participuji na hokeji, kdy… Číst vice »

peter.
8. 5. 2015 14:24

orinoko napsal
Tak ja napriklad hodlam jeste vytudovat Vyssi divci,

orinoko
Chválim váš zámer a aj by som sa pridal,no na „vyšší dívčí“si už voľajako netrúfam,horko ťažko zvládam učivo,ktoré mi občas zadá moja „stará“,pardon moja milovaná manželka.Tak do toho!

zedd
zedd
8. 5. 2015 17:15

Bety, tady nejde o historickou pravdu, ale o fakt, že kanonizovaná evangelia měla a mají obrovský vliv na podobu naší společnosti. Pokud se někdo dostane k apokryfům, je to vynikající: Je to brána ke studiu herezí a tím i základu evropského disentu. Nicméně tu nejde o to, kdo Jidáš več skutečnosti byl – toho se nejspíš nikdy nedobádáme, protože možná ani nebyl. Jde o to, že v rámci naší slovesné kultury existuje archetyp „Jidáš“ a tenhle archetyp by měla znát většina maturantů. Tenhle spor ve mne vyvolává myšlenku, kterou bych dřív těžko pojal: Neměl by být úvod do biblické dějepravy… Číst vice »

Gatta
Gatta
12. 5. 2015 8:10

Amenre napsal
A co se, dle Vás, zkoušelo v otázce 24 ?
http://statnimaturita-cestina.cz/wp-content/uploads/maturita-cestina-didakticky-test-2015-zadani-jaro.pdf

Děkuji za odkaz – velmi poučné, a to nemyslím češtinářsky. Stav věcí je horší než jsem si myslel, či si dovedl představit. Takže jsem si posunul měřítka a od teď už se budu divit a rozhořčovat zase o něco méně a jinak.

Vždy jsem byl zastánce státníćh maturit, ale jak vidět, tak banda intelektuálských hnidopychů je schopna zkurvit a zprofanovat nejen vysoké školství ale i státní maturity. Dokonce i z češtiny.