Suchdol nad Odrou: Nebojovali jsme proti Němcům, bojovali jsme proti fašistům!

Reklama


Zatímco v Praze posuzuje komise, složená z držitelů modrých knížek, zda maršál Koněv byl dostatečně způsobilý velet vojskům při osvobozování Prahy, v městyse Suchdol nad Odrou  prostě mají evangelický i katolický kostel, školu a muzeum.

Mají též  Klub přátel  Suchdolu n. O. se sekcí vojenské historie. O bourání  pomníků se tu neuvažuje, v nevelké vzdálenosti tu vedle sebe stojí Komenský, Josef II. i Muzeum Českých bratří.

Pomníků na Rudou armádu je tu ovšem na rozlohu města i Poodří docela dost, zjevně proto, že  i životů tu na samém konci války vyhaslo tolik. Vždyť i pohraniční československé opevnění nakonec posloužilo wehrmachtu.

Po zjištění, že ruští motorkáři „Noční vlci“ nedostanou víza, zřejmě  řada občanů, kteří by se bývali přišli podívat, znejistěla, zda se vůbec něco uskuteční, ale radnice ve spolupráci  s dalšími spolky vydala Suchdolský zpravodaj – Zvláštní přílohu zpravodaje na duben 2015.

Vzpomínková oslava tedy proběhla 1. máje za účasti členů ambasády RF, veteránů 2. světové války a – pochopitelně – motorkářů. Byla odhalena pamětní deska  se jmény padlých vojáků. Slavnost zakončil dětský pěvecký sbor  Skřivánek. Událost je podrobně zdokumentovaná v Novojičínském deníku.

V elektronické verzi Novojičínského deníku  je kromě fotografií i zkrácené video, z něhož vypadla věta, kterou vidíte v nadpisu. Na snímku si povšimněte  dámy mezi veterány – vojenskou odborností radiotelegrafistka, která absovovala frontu až do Prahy. Nástup do služby- ve věku 14 let…

Za přečtení ovšem stojí i zvláštní příloha zpravodaje, a to zvláště v elektronické verzi (kvalitnější fotografie), kde kromě chronologie závěru války a seznamu pietních míst najdete i vzpomínku posledního německého starosty.

Prémie:

Osvobození Československa (dobové fotografie)

Tváře slavných předků

Přejít do diskuze k článku 32 komentářů