Suchdol nad Odrou: Nebojovali jsme proti Němcům, bojovali jsme proti fašistům!

Zatímco v Praze posuzuje komise, složená z držitelů modrých knížek, zda maršál Koněv byl dostatečně způsobilý velet vojskům při osvobozování Prahy, v městyse Suchdol nad Odrou  prostě mají evangelický i katolický kostel, školu a muzeum.

Mají též  Klub přátel  Suchdolu n. O. se sekcí vojenské historie. O bourání  pomníků se tu neuvažuje, v nevelké vzdálenosti tu vedle sebe stojí Komenský, Josef II. i Muzeum Českých bratří.

Pomníků na Rudou armádu je tu ovšem na rozlohu města i Poodří docela dost, zjevně proto, že  i životů tu na samém konci války vyhaslo tolik. Vždyť i pohraniční československé opevnění nakonec posloužilo wehrmachtu.

Po zjištění, že ruští motorkáři „Noční vlci“ nedostanou víza, zřejmě  řada občanů, kteří by se bývali přišli podívat, znejistěla, zda se vůbec něco uskuteční, ale radnice ve spolupráci  s dalšími spolky vydala Suchdolský zpravodaj – Zvláštní přílohu zpravodaje na duben 2015.

Vzpomínková oslava tedy proběhla 1. máje za účasti členů ambasády RF, veteránů 2. světové války a – pochopitelně – motorkářů. Byla odhalena pamětní deska  se jmény padlých vojáků. Slavnost zakončil dětský pěvecký sbor  Skřivánek. Událost je podrobně zdokumentovaná v Novojičínském deníku.

V elektronické verzi Novojičínského deníku  je kromě fotografií i zkrácené video, z něhož vypadla věta, kterou vidíte v nadpisu. Na snímku si povšimněte  dámy mezi veterány – vojenskou odborností radiotelegrafistka, která absovovala frontu až do Prahy. Nástup do služby- ve věku 14 let…

Za přečtení ovšem stojí i zvláštní příloha zpravodaje, a to zvláště v elektronické verzi (kvalitnější fotografie), kde kromě chronologie závěru války a seznamu pietních míst najdete i vzpomínku posledního německého starosty.

Prémie:

Osvobození Československa (dobové fotografie)

Tváře slavných předků

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Slobo
Slobo
6. 5. 2015 13:53

Autor ,, Promin. Na Ostrove (J),, je .. pusto tak „prosbu“ v e p ch a m sem. ——————————————— Obsrany ratlerek pokazał odwagę: obszczekał zza płota wilczura u sąsiada. Tymczasem Niemcy bez problemów wpuścili „Nocne Wilki” do swego kraju. a Polska, jak zwykle, wyszła na ch… Z Komorowskim na czele. https://marucha.wordpress.com/2015/05/04/zwyciestwo-prowokacji/ PROSBA ! Vedel by to tu niekdo,.. hodit do cestiny. Mozna ze, valašsky by bylo ješte lepši -i http://www.valassky.cz/cesko-valassky/ Pridem az vecer. Predem Dik ps/ D`ouba… móóže aj namalúvat ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ «Ночные волки» пересекли k http://motoride.sk/video/3126/105310861095108510991077-10741086108310821080-108710771088107710891077108210831080-107.html 06.05.2015 14:42 Toma* Skútrista – do prdele dalsia tema o rusoch? predchadzajuce 2 ti… Číst vice »

mirror
mirror
6. 5. 2015 15:46

V Suchdole bydlelo dost Němců. Ještě se podívám na sborník z roku 189?, do kterého přispěl i můj praděda. Kdo přesedal z vlaku do vlaku nebo nastupoval a vystupoval, ten ví, že na nádraží je pamětní deska vězňům, které vyhodili mrtvé z transportu ke konci války.

Už mému otci se nelíbilo, že vstup americké armády nebyl kdysi řádně vzpomínán. Že se z toho vyvine ostudný tupý cirkus řiťolezů v Plzni, to nikdo nečekal. Jestli tam dotáhnou sklerotické veterány, tak ti by se měli stydět, že se angažují v takových špinavých oslavách.

Irena
6. 5. 2015 16:21

A každá, z těch hezkých „děvčátek“, má na hrudi vyznamenání.
Tak to má být, a tak to také bylo!

hylahty
hylahty
6. 5. 2015 16:48

mimo téma: Koukal jsem teď na hokej na Rusáky na webu ČT a ti šulíni pak tu hymnu ztlumili, že to nebylo vůbec slyšet. Ale Lotyšům ju na tom druhým webovým kanálu nechali dohrát ve stejný hlasitosti jako celý prodloužení (schválně neuvádím jako celý utkání, protože jsem to viděl až od prodloužení). Tak pak ať se ale nedivijou, že to někdo může vnímat negativně jako takový fakt trapný podrážení nohou těm Rusákům úplně v čemkoli, když jsou schopni i takhle trapnou záležitost vyprodukovat. Myslel jsem si, že hymny vítězů po zápase nechávají v tom přenosu normálně dohrát.

Bety
Bety
6. 5. 2015 17:41

hylahty – co se divíte? Vzpomeňte si na olympiádu v Soči, to jak se naši reportéři snažili za každou cenu najít cokoliv, co by snahu Ruska dehonestovalo a ponížilo.Bylo to tak trapné, až se mi z toho kroutily prsty u nohou. Plní zadaný úkol a zřejmě jim ty trapárny trapné nejsou. Já říkám: Ať se jdou vycpat!!!

ray
ray
6. 5. 2015 17:41

hylahty: tak jim tam prostě napište, že jsou to ubožáci, to opravdu pomůže, narozdíl od „stěžování si“ tady..

hylahty
hylahty
6. 5. 2015 18:12

ray napsal
narozdíl od „stěžování si“ tady..

Špatně jste mě pochopil. Nestěžuju si, udiveně konstatuju a upozorňuju na tu „událost“ ostatní. To je jak kdybyste za plané stěžování označoval i jiné příspěvky / články na webu upozorňující na nějakou proběhlou událost.

Psát jim nebudu, protože koncesionářský poplatky neplatím (nevlastním ani bednu, takže ze zákona nemusím) a svoje jméno jim dávat nechcu a „stížnost“ z mailu hylahty[at]počta.ru by asi moc úspěchu nesklidila (když říkáte, že to opravdu pomůže).

bmw525i
bmw525i
6. 5. 2015 19:57

Do prkýnka, to nemůžete vložit funkční odkazy?
Událost je podrobně zdokumentovaná v Novojičínském deníku. – Stránka nenalezena
v elektronické verzi – totéž stránka neexistuje

Argento
Argento
6. 5. 2015 20:11

Nic ve zlém,ale připadá mi vůbec podivné, že člověk, který je nezpůsobilý k obraně vlasti ( držitel modré knížky) chce něco hodnotit ! Člověk, který neví nic o tom jak to chodí v armádě! Navíc si myslím, že člověk s modrou knížkou je nezpůsobilý k tomu aby byl ve vedení státu, tedy i na místech státních úředníků! Tam by měli být jen tací kteří jsou vlastenci a mají výcvik i odhodlání svoji vlast bránit , nikoliv nějací s prominutím mrzáci fyzičtí či charakteroví. Člověk bez vojenského výcviku by neměl ve státních službách nic pohledávat ( stejně jako v Izraeli) !… Číst vice »

zajoch
6. 5. 2015 20:17

Dnes byla oslava konce II. světové války v obci Mořkov, která je také v krese Nový Jičín. Informoval mě známý, který byl na tuto slavnost pozván, jakožto vnuk místního účastníka bojů. Podle jeho slov byl průběh důstojný, samozřejmě se zahájením místní starostkou a moderováním místostarostou. Přítomi byli zástupci Senátu, obce legionářů, protifašistických bojovníků a prý i dalších, včetně rodinných příslušníků padlých a umučených. Bylo prý hodně projevů, kladení věnců k pomníku Rudé armády a občanů Mořkova. Děti měly kulturní vystoupení, jedna dívka zazpívala ruskou píseň a dva chlapci připomenuli holocaust. Takže nejsou všude jen duševní invalidé. Jenom poznámka mimo. Ještě… Číst vice »

idiotronic
7. 5. 2015 1:19

zajoch napsal Ještě v osmdesátých letech byl v městě Odry pomník Stalina. Pochybuji, že by se stal takový zázrak a že by přežil pravdu a lásku. Ano, spolu s Gottwaldem. Pokusím se zjistit, kde jsou. Zámecká zahrada prošla rekonstrukcí. Obávám se, že se vypařili jako gobelíny ze zámku. Pietní slavnost se koná právě dnes, 7. května, to se v Odrách dost střílelo. I Park 7,května s bronzovou deskou tu byl (2008). Obelisk zůstal, bronz nikoli. Sady 7. května najdete na odkazech přes google, ale ani v městské knihovně jsem nenašel mapu, kde by bylo něco víc, než Zámecká zahrada. Rekonstrukci… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 5. 2015 5:04

Dnes budou oslavy u nás, přesto že jsme byli osvobozeni později. Jistě se neobejdou bez zveličování americké účasti při osvobozování, u nás, 300 km daleko od demarkační linie. Starosta by měl lozit dnes kanálama za to, co napsal do Libinského zpravodaje na adresu Rusů ve vánočním poselstvím. Ale on bude mít ještě tu drzost klást věnce. Nějak mi to evokuje Krylovu Píseň neznámého vojína. Bez mediálního zájmu proběhlo výročí 70 let vypálení obce Javoříčko fašisty spojené s postřílením a upálením za živa občanů obce i náhodných kolemjdoucích. Pikantní bylo, že událost se stala několik dní po Hitlerově smrti. Jednu perličku… Číst vice »

peter.
7. 5. 2015 6:34

Často sa stretávam zo strany Čechov s názorom,že Slovensko nebolo zaradené medzi porazené štáty len vďaka zmluve,ktorú uzavrel Beneš so Stalinom 13.12.1943.K tomu len toľko,že Slovenská povstalecká armáda bola všetkými veľmocami uznaná ako súčasť spojeneckých armád a SNP spolu s účasťou slovenských vojakov(prebehlíkov) v partizánskom hnutí v ZSSR,Taliansku,účasť Slovákov v čsl.armádnych jednotkách na západe,to všetko samo o sebe hovorí o tom,že Slováci sa o svoje oslobodenie pričinili a že o svoju slobodu bojovali na všetkých frontoch.To bolo príčinou toho,že Slovensko nebolo zaradené k porazeným štátom a nie zmluva z r.1943.
http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/354147-slovaci-vo-vojne-s-hitlerom-a-proti-nemu/

zajoch
7. 5. 2015 6:52

Idiotroniku (promiňte, nevím jak správně vás oslovit) dík za odkaz na Novojičínský deník. S potěšením jsem si zprávu přečetla a opět musím konstatovat, že u nás se nerodí jen zaslepenci a patolízalové. Nevím jestli mám správný pohled na věc, ale jeví se mi, že čím dále od Prahy, tím je situace lepší. Že by to v Praze způsobovala, mimo jiné, také koncentrace t. zv. celebrit a VIP ?

Martin (už bez taky m)
7. 5. 2015 7:01

zase jeden povedený, starý, ale povedený, dle některých ohlasů snad i nejlepší…
не вернувшимся из боевых вылетов посвящается
https://www.youtube.com/watch?v=3xzXYSzqOEs

Jo, a VŠE NEJLEPŠÍ STANOVI K SVÁTKU!
Ať je skutečnou „pevností“ skutečnému antiestablishmentu.
Všem hezký den.

Alena
Alena
7. 5. 2015 7:22

úryvek rozhovoru s Chekemendikem, který se bohužel málokdy mýlí: …Tyto sny, že se Rusko rozpadne jako domeček z karet, se už začínají hroutit. Nerozpadne se. Jako domeček z karet se už rozpadá Evropská unie a po ní se budou rozpadat mnohé evropské státy. Možná i včetně Česka. Stačí, aby se Německo stalo ještě silnějším – a to je celkem možné a stačí, aby si Němci vzpomněli na vyhnání svých předků z Česka o počtu 3 milionů, což v tom čase tvořilo půlku obyvatelstva Česka, a český stát může znovu přestat existovat, tak jako neexistoval velmi dlouho, až do roku 1918…….… Číst vice »

peter.
7. 5. 2015 7:43

Alena napsal úryvek rozhovoru s Chekemendikem, který se bohužel málokdy mýlí: …Tyto sny, že se Rusko rozpadne jako domeček z karet, se už začínají hroutit. Nerozpadne se. Jako domeček z karet se už rozpadá Evropská unie a po ní se budou rozpadat mnohé evropské státy. Možná i včetně Česka. Stačí, aby se Německo stalo ještě silnějším – a to je celkem možné a stačí, aby si Němci vzpomněli na vyhnání svých předků z Česka o počtu 3 milionů, což v tom čase tvořilo půlku obyvatelstva Česka, a český stát může znovu přestat existovat, tak jako neexistoval velmi dlouho, až do… Číst vice »

mirror
mirror
7. 5. 2015 8:23

zajoch napsal
S potěšením jsem si zprávu přečetla a opět musím konstatovat, že u nás se nerodí jen zaslepenci a patolízalové.

Paní zajoch, po 25 létech jsem se take podíval na jedny oslavy. Bylo trochu cítit snaha nikdy neříci, že nás osvobodila hlavně Rudá armada. Zbavili jsme se starosty, který až na jedno období vládl 25 let.

Sio
Sio
7. 5. 2015 11:33

O německém hospodářském zázraku trochu jinak …
http://blisty.cz/art/77324.html

peter.
7. 5. 2015 16:22

A akoby toho svinstva nebolo dosť,tak sa Američania nejako dozvedeli o mojom negatívnom postoji k nim a rozhodli sa ma potrestať tým,že prehrajú v zápase s Bielorusmi,čím mi posrali mimoriadne nádejný tiket.Sviniari!

hylahty
hylahty
7. 5. 2015 16:40

hylahty napsal
Myslel jsem si, že hymny vítězů po zápase nechávají v tom přenosu normálně dohrát.

Beru zpět a omlouvám se za zbytečnej spam. Teď ztlumili i naši hymnu, i Bílejm Rusákům ju ztlumili. Oni tam s tím zvukem neskutečně šachujou, takže to evidentně nebyl záměr předtím u těch Rusáků, ale evidentně technický „standard“, minimálně na tom webovém přenosu.

nikdo
nikdo
7. 5. 2015 17:02

Je to jen taková ptákovina, ale pobaví. Polskému konzulátu v Irkutsku někdo přebarvil auto na mandelinku bramborovou. Asi aby si Schetyna líp zapamatoval, kdo to vyhrál válku.
https://twitter.com/sibinfo_live/status/596270221171761152/photo/1

zajoch
7. 5. 2015 20:12

7. května přijal Lavrov Steinmeiera ve Volgogradě. Program byl bohatý, kladení věnců a jednání o Ukrajině, návštěva koncertu. Německý ministr zahraničí se Volgogradu a Rusům omluvil jménem Německa.

zajoch
7. 5. 2015 20:14

Zapomněla jsem vložit odkaz. Zde je: Штайнмайер принес Волгограду и России извинения от лица Германии

zajoch
7. 5. 2015 20:16
Sio
Sio
7. 5. 2015 21:48

: Nestěžujte si, určitě jste podvědomě usákům vítězství nepřál … :-)