Kterak Tereza porodila myš

Tvrdím, že je smutné a pro svět velmi nebezpečné, jestliže světová jaderná mocnost a „nejstarší demokracie“ má v čele vlády osobu mdlejšího rozumu a zamini klauna… Tvrdím to v souvislosti s hysterií, kterou tito dva výtečníci rozpoutali v souvislosti s otravou bývalého ruského špióna. Z celé řady ruských komentářů mě zaujaly následující…

„Rusko je odpovědné za tento odporný akt“, prohlásila v parlamentu britská premiérka Theresa May, a měla na mysli zrádce Ruska Sergeje Skripala, aby poté zopakovala, že: „nejsou pochyby o tom, že je ruská vláda vinna ve spáchání atentátu na pana Skripala a jeho dceru“. Žádný důkaz May, samozřejmě, neukázala. Ale nekompromisně prohlásila, že Rusko porušilo mezinárodní právo a spáchalo agresi vůči Spojenému Království.

Všichni po takovém hrozivém vystoupení málem očekávali vyhlášení války. Nebo přinejmenším přerušení diplomatických styků.

Sázka na velký balík se ale změnila v halířovou záležitost. Byly pozastaveny plánované dvoustranné rozhovory na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi, bylo zrušeno pozvání Lavrova k návštěvě Británie. Bylo vypovězeno 23 ruských diplomatů (mají týden na opuštění země). Členové královské rodiny a vládní úředníci se nezúčastní mistrovství světa ve fotbale v Moskvě. Urychleno bude projednání tzv. „Magnitského dodatku“ k zákonu o praní peněz britským parlamentem. Ministerská předsedkyně rovněž slíbila zintenzivnění kontrol přeletů a nákladů, jakož i soukromých letadel. Slíbila opatření vedoucí k zamezení „propagandistického snah Kremlu na britských univerzitách“.

Mimochodem: May zrušila pozvání Lavrova k návštěvě Velké Británie, ovšem, dle prohlášení mluvčí ruského zamini, ten ono pozvání nepřijal.. (prohlášení tiskové mluvčí ruského zamini).

Přerušení diplomatických vztahů a dialogu s Ruskem „není v našich národních zájmech“. Zpřísnění vízového režimu se nepředpokládá. Represálie vůči ruskému televiznímu kanálu RT (které prohlašovali za hotovou věc) není v kompetenci britské vlády. Doporučit FIFA přeložení světového šampionátu do jiné země také nemohou.

Zato britské ministerstvo zahraničí použilo proti Rusku zbraň hromadného ničení, když na Twitteru zveřejnilo 57sekundovou videoprezentaci o „chytře organizovaném schématu agrese ruského státu“ s cílem „rozbít existující systém světového pořádku“. V přiblblém spotu figuruje otrávení Alexandra Litviněnka, srpen 2008 („významné nerespektování územní celistvosti Gruzie“), březen 2014 („nezákonná anexe Krymu“, jakési ruské kyberútoky na německý parlament a dánskou vládu, „vměšování do voleb v Černé Hoře“, „kampaň kyberšpionáže na Ukrajině“, „narušení hranic vzdušného prostoru řady zemí“ ruskými vojáky. Docela humorné…

Britské zamini varovalo před růstem protibritských nálad v Rusku (kvůli čemu asi?). Agentura RIA Novosti cituje příslušné provolání britského zamini: „Kvůli růstu politického napětí mezi Británií a Ruskem musíte být varováni před možností protibritských nálad“.

Theresa May prohlásila, že prý ruský ministr zahraničí Lavrov „není hoden svého postavení“.
K tomuto prohlášení mluvčí ruského zamini upozornila, že: „… Lavrov není britským, ale ruským ministrem. Chápu, že byste ráda myslela jinak, ale vaším ministrem zahraničí je Boris Johnson“.

Ať je to jak chce, není věcí šéfky vlády státu, kde je ministrem zahraničí šoumen Boris Johnson, hodnotit Lavrovovu důstojnost nebo nedůstojnost.

Je jasné, že z ruské strany bude následovat symetrická odpověď. Vykážeme pracovníky britského velvyslanectví. Zrušíme návštěvy britských občanů a organizací po politické linii. A tak dále…

„Prohlášení britské premiérky Theresy May 14. března v parlamentu o opatřeních ‘k potrestání’ Ruska pod falešnou záminkou údajné účasti na otrávení S. Skripala a jeho dcery považujeme za bezpříkladnou hrubou provokaci, podkopávající základy normálního mezistátního dialogu mezi našimi zeměmi. Považujeme za naprosto nepřijatelné a nedůstojné, že vláda Velké Británie ve svých nepřátelských politických cílech přistoupilo k dalšímu závažnému vyhrocení vztahů, když ohlásilo celou sérii nepřátelských opatření, včetně vykázání 23 ruských diplomatů ze země. Namísto dokončení vlastního vyšetřování, spuštění ustálených diplomatických formátů a nástrojů, mj. v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní, k čemuž jsme byli ochotni, zvolila britská vláda konfrontaci s Ruskem. Tímto způsobem se zřejmě britská oficiální místa znovu pokusila rozpoutat neopodstatněnou protiruskou kampaň. Naše odvetná opatření nejspíš na sebe nenechají dlouho čekat,“ taková je reakce ruského zamini.

Mnozí ruští politologové považují otravu Skripala za pouhý zkušební balónek před dalšími protiruskými provokacemi západních (především britských) tajných služeb. Nebezpečí jsou vystaveni podle jejich mínění další známí přeběhlíci a někteří profláknutí činitelé ruské opozice. Jméno Grigorije Rodčenkova bylo v této souvislosti připomenuto už dávno. Je symbolické, že v průběhu projednávání projevu May v britském parlamentu, byl vzpomenut „odvážný vůdce opozice Alexej Navalyj“.

Zdroj: Zavtra.ru

„Theresa May zašla příliš daleko v obviněních Moskvy,“ tak hodnotí ve vysílání televizní stanice LCI její vystoupení bývalý francouzský premiér Raffarin a dodal, že taková prohlášení bude možné dělat po ukončení vyšetřování. Současně ji vyzval dále „nenafukovat“ situaci.

Zdroj: Inforeactor.ru

Bývalý ruský velvyslanec a současný místopředseda zahraničního výboru Rady Federace Sergej Kisljak prohlásil: „Odvetná reakce Ruska na vypovězení ruských diplomatů z Británie a pozastavení dvoustranných kontaktů Londýnem bude taková, že Británie bude litovat svých nezodpovědných a nečestných kroků“.

Zdroj: RIA Novosti

Překlad: st.hroch 180316

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
leoš
leoš
18. 3. 2018 19:19

Vlastně,koho to zajímá,co kváká nějaká pinda z ostrovů.Stěžejní je to,co nám sděluje Vladimír Vladimírovič !

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 3. 2018 19:47

Upadající malá británie má ve svém „zadním čele“ tomu odpovídající frašku na státníky. Je to spíše k pláči, nežli k smíchu, ale oba ti velikáni- „Boris“ a „Májová Tereza“ nestojí ani za jedinou slzu.

Petrpavel
Petrpavel
18. 3. 2018 19:49

Ta slepice dělá politiku pro pár stejných kdákalů kolem sebe, Putin pro lid své země. Oba mají slušnou podporu svého lidu. Který ten „lid“ má víc rozumu? Který si máme vzít za vzor?

Aleš
Aleš
18. 3. 2018 22:28

http://www.novarepublika.cz/2018/03/lekar-ze-salisbury-nejsou-zadne.html
Zase ta matka Tereza a královský mopslík Boris.

g.hrosik
g.hrosik
19. 3. 2018 8:24

Londýn už zase s Moskvou mluvit chce… V reakci na britské vypovězení 23 ruských diplomatů v souvislosti s neopodstatněným obviněním Ruska ze zavraždění dvou lidí v Británii, vypovědělo ruské zamini 17.března také 23 britských diplomatů, navíc zavřelo britský konzulát v St.Petěrburgu a činnost Britské rady v RF. Britové oznámili, že takovou odpověď očekávali, ale že to neznamená konec dialogu mezi oběma zeměmi – píše agentura Sky News. Při tom britské zamini oznámilo, že „existuje konečný závěr o odpovědnosti ruského státu za pokus o vraždu dvou lidí na britském území“. Zcela ignorovalo závěr britských vědců, že se zatím nepodařilo zjistit zemi… Číst vice »