Kverulant: Nerovné podmínky pro farmářské trhy v Praze

Praha, 15. ledna 2015 – Kverulant.org se tentokrát zaměřil na farmářské trhy v Praze. Zjistil, že podmínky pro pořádání se v jednotlivých městských částech zásadně liší. Někteří pořadatelé musejí Praze platit a jiní naopak dostávají zaplaceno. Vyjednávání podmínek svádí ke korupčnímu a klientelistickému jednání. Kverulant.org dnes zaslal dopis pražské primátorce a všem městským částem a vyzývá je, aby odstranili tuto hrubou nerovnost, která je financována z veřejných peněz.

Kverulant.org si od jednotlivých městských částí vyžádal informace o pořádání farmářských trhů a provedl srovnání podmínek. Zjistil, že organizátory trhů lze rozdělit do tří skupin: pořadatelé, kteří neplatí žádný nebo jen minimální poplatek, takoví, kteří platí městu přes milion korun ročně, a ti, kterým naopak za pořádání trhů platí městský úřad.

Trhy kde organizátor neplatí žádný nebo jen minimální nájem, probíhají například v Praze 1 na Náměstí republiky nebo v Praze 2 na Tylově náměstí. Na Náměstí republiky se ročně koná 160 trhů a nájem vůči Praze 1 je 0,– Kč. Stánky pronajímá pořadatel, jemuž z toho také plynou peníze. Totéž platí i o Tylově náměstí. I tam je roční nájem stanoven na 0,- Kč. Farmářské trhy, kde pořadatelé městu platí nájem, se konají zejména na náplavce na Praze 2, jejímž vlastníkem je Magistrát hlavního města Prahy, nebo na Náměstí Jiřího z Poděbrad na Praze 3. Oproti bezplatným trhům zde organizátoři vynakládají částky, které přesahují milion korun ročně. Farmářské trhy, kde za pořádání naopak dostává peníze organizátor, jsou například v Praze 4 před nákupním centrem Arkády, v Praze 6 na  „Kulaťáku“ nebo v Praze 8. U Arkád stojí 50 stánků, za které Praha 4 své vlastní firmě vyplácí ročně 437 000,– Kč. Za „Kulaťák“ na Praze 6 městská část hradí pořadateli 1 200,– Kč ročně. Karlínské farmářské trhy organizuje Centrum Palmovka, a.s., firma vlastněná ze 100 % městskou částí Praha 8. Ta své společnosti ročně vyplácí údajně více než 1 000 000,– Kč.

Organizátoři účtují prodejcům nájem ve velmi širokém rozmezí od 0,– do 3000,– Kč/stánek/den. To ovšem neznamená, že pořadatelé, kteří městské části nic neplatí, nebo dokonce sami dostávají zaplaceno, stánkařům účtují nulové nájemné. Pravdou je spíše opak. Finanční podpora těchto trhů ze strany mnoha radnic neznamená automaticky jejich kvalitu a oblíbenost. Podpora z radnice se k samotným farmářům a dalším účastníkům často vůbec nedostane. Nejoblíbenější a nejvíce navštěvovaný je stále trh na Náplavce, kde pořadatel platí nejvyšší celkové nájemné a poplatky nejen v celé Praze, ale možná i v rámci celé ČR. Jeho smluvní podmínky jsou však jedny z nejhorších. Je otázkou z jakého důvodu například Praha 5, Praha 4 nebo Praha 8 za organizaci trhů platí, když by bylo logické nechat si za tuto akci přiměřeně zaplatit.

Ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant.org Vojtěch Razima k tomu dodává: „Větší otevřenost a jasně nastavené podmínky by pomohly nejen návštěvníkům trhů, ale také zastupitelům, kteří se snaží bojovat s klientelismem, protekcí a úplatky. Proto se Kverulant.org se svými zjištěními obrátil na Pražský magistrát a jednotlivé městské části a vyzval je, aby podmínky pro pořádání farmářských trhů v Praze sjednotili. Je také docela možné, že pokud bude nerovný přístup k jednotlivým pořadatelům nadále trvat, mohl by být příslušnou autoritou vyhodnocen jako nedovolená tržní podpora. Takové šetření prozatím nebudeme iniciovat, protože chceme věřit, že Praha dá celou věc v dohledné době do pořádku.“

Kverulant.org velmi děkuje za pomoc s touto kauzou ing. Pavlovi Bartošovi a paní Nikol Syrovátkové. Byla to právě ona, kdo prvně upozornil veřejnost na tuto problematiku.

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů