Praha, 27. červenec 2016 – Kampaň za vyšší bezpečnost silničního provozu se opět odehrává i na billboardech. Kverulant.org to považuje za kontraproduktivní a protestuje proti tomu vlastním krátkým videem.
Policie ČR v roce 2015 šetřila 93 067 nehod, při kterých bylo 660 osob usmrceno, 2 540 bylo zraněno těžce a 24 426 lehce. Odhadnutá škoda činila 5 439 mil. Kč. Nejčastější příčinou nehod bylo podle policie to, že se řidič plně nevěnoval řízení vozidla. Tímto způsobem došlo k 15 311 nehodám, v jejichž důsledku v roce 2015 zemřelo 87 lidí. Nejčastějším druhem nehody byla srážka jedoucích vozidel (35,9 % z celkového počtu nehod) a srážka s pevnou překážkou (21,3 %). Při srážce s pevnými překážkami v roce 2015 zahynulo 168 osob. V několika případech byl touto překážkou billboard. Billboardy nejen zabíjejí, ale poutají k sobě řidičovu pozornost a zvyšují tak počet dopravních nehod. Kverulantovi proto vadí, že se kampaň za vyšší bezpečnost silničního provozu opět odehrává i na billboardech. Kdo to s bezpečností silničního provozu myslí vážně, měl by se billboardům vyhýbat a bojovat za jejich výrazné omezení. Kverulant.org proti kampani na billboardech protestuje vlastním minutovým videem.
Zmíněnou kampaň za větší bezpečnost na silnicích nedávno spustila asociace Záchranný kruh ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem a oddělením BESIP ministerstva dopravy. Kampaň zvaná Ty to zvládneš zejména radí, jak se chovat po nehodách.
I díky Kverulantově aktivitě budou v září 2017 ze zákona odstraněny billboardy u dálnic a silnic I. třídy. Kverulantův tlak na Ředitelství silnic a dálnic vedl k tomu, že do konce třetího čtvrtletí roku 2015 odstranilo již celkem 578 billboardů, z toho 183 z okolí dálnic a 395 podél silnic I. třídy.
Souhlasím a podepisuji. Ještě by to chtělo zmínit ostré, často zbytečně hluboké pangejty, kolmé můstky na pole, stromy, …. Zkrátka vše, co řidiči, který když už musí z jakéhokoli důvodu opustit vozovku, prakticky nedává šanci na přežití.
V tom případě ale musíte vybetonovat vše od Aše až Jablůnkovu… aneb demagogie v reálné praxi.