Tahle olympiáda je už předem morálně pošpiněná

Jako autor románů pro mládež vyzvedávajících nade všechno ideu fair play cítím  povinnost vyjádřit se k mravnímu pošlapání ušlehtilých olympijských ideálů, ke kterému v těchto dnech  dochází. A to nikoliv až v průběhu olympijských her, jak tomu bylo např. v Berlíně v r. 1936, ale ještě před jejich zahájením. Mám tím na mysli kolektivní zákaz účasti na hrách v Riu de Janeiro celé ruské atletické reprezentaci, a to jako kolektivní trest za to, že z použití zakázaných látek –  a tedy z dopingu – bylo údajně usvědčeno  p ě t  ruských atletek. I kdybychom připustili, že obvinění těchto pěti sportovkyň bylo  spravedlivé, nelze se ubránit otázce, za jaký to přestupek jsou zákazem postiženy desítky dalších ruských atletických reprezentantů a reprezentatek, kteří – jako např. světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová –  prošli během své sportovní kariéry desítkami dopingových kontrol a vždy z nich vyšli čistí.  Za co jsou tedy trestáni oni? Oni  nevinní? Za to, že jsou Rusové? A tedy za svou národnost? A za to, že současný západní svět na čele s neokonzervativní vládou ve Washingtonu dnes vede proti všemu ruskému zničující ideologickou i hospodářskou válku? Ale zájmy politické, jež země  Světa rozdělují a nikoliv spojují, nemají přece aspoň v olympijském hnutí, když už ne též všude jinde, co dělat. Vždyť už druhý základní princip olympismu, jak je uveden v Olympijské chartě, říká:  Cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvíjení lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti. A šestý základní princip dodává: Jakákoliv forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodů rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či jakéhokoli jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí.

Diskriminace vůči zemi nebo osobě…. je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí, říká tedy  Olympijská charta, ale ničeho jiného než právě této diskriminace se Mezinárodní atletická federace – a na základě jejího doporučení pak i Mezinárodní olympijský výbor – vyloučením nevinných ruských atletů a atletek z olympiády v Riu dopouští. Vždyť i jen diskriminace vůči jediné osobě, jak říká charta, ale i jak nám napovídá i lidské svědomí, by útočila proti morálnímu principu v nás a v našich očích by tedy ideu olympijských her očernila – a my zde máme vyloučení z her atletů země, pokrývající téměř jednu šestinu zeměkoule. Kam se tedy ztratila další zásada olympismu, jíž je jeho univerzálnost, vyjadřující zásadu, že olympiády jsou zde pro všechny – a ne jen pro někoho?

Bohužel – tohle „morální harampádí“  se hodilo za hlavu v zájmu jediného: Zákazem startu Rusů v atletické části olympiády, jež je je na olympiádách bezkonkurenčně nejsledovanější, posílit v Rusku opozici vůči nezávislé politice Putinovy vlády. Funguje zde totiž předpoklad, že když se západnímu politickému establishmentu podaří udělat z Ruska onoho chudáčka a otloukánka v partě, se kterým nikdo nemluví a nikdo se s ním nekamarádí, vybudí se v současné ruské populaci mínění, není-li její vláda možná až zbytečně moc nezávislá? A neměla-li by tudíž být vůči Západu víc ústupčivá, aby se pro něj stala přijatelnější. (Vždyť nás už nikdo nechce – jsme sami na světě!)

Jenže ustoupit, jak nedávno prohlásil Putin, není kam. Kromě jediného ovšem. Že by Rusové řekli: Pojďte a vezměte si z naší země – a jmenovitě z našeho přírodního bohatství – co se vám líbí a co by se vám hodilo.

Protože jen o tohle v dnešním nepřátelském tažení proti Rusku jde – a o nic jiného. V tažení, do kterého, bohužel, vstoupili i členové Mezinárodní atletické federace a Mezinárodního olympijského výboru. Hlasovalo se, lidské se přehlasovalo –  a nelidské a neolympijské získalo vrch. A olympijská charta, jejíž základy sepsal zakladatel her baron Coubertin společně s naším krajanem Dr. Guthem- Jarkovským, zaplakala. A bude plakat a žalovat na nespravedlivost lidskou po celou dobu atletické části her, zatímco osnovatelé téhle špinavé hry si budou spokojeně mnout ruce.

Věřme, že jen dočasně – a hlavně naposledy.

A na závěr: Dík všem z našich lidí, kteří princip kolektivního trestu ruských atletů a atletek odsoudili, či nad ním vyslovili údiv resp. nesouhlas. Pokud vím, učinili tak oštěpařka Barbora Špotáková, šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák, či předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Dík za jejich sportovní i olympijský postoj ještě jednou.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ex-nemo
ex-nemo
28. 7. 2016 16:11

Autorův omyl: Vůbec nejde o ruské přírodní bohatství, to je naprostý nesmysl.USA ročně vydává 700 mld USD na zbrojení, a v podstatě jen proti Rusku; za zlomek toho by si tam mohli koupit co chtějí a ještě by jim Rusové děkovali.
Příčina je jiná a jediná: Rusko je překážkou monopolní vlády USA nad světem; mocenským konkurentem kterého nutno zničit.
Je to něco obdobného jako za krymské války, i tehdy Rusko bylo překážkou západnímu mocenskému monopolu a jejich imperializmu.
Dějinné tendence se táhnou staletími.

@@
@@
28. 7. 2016 17:58

Tvrzení, že vyloučení ruských atletů z OH je trest za to, že z použití zakázaných látek – a tedy z dopingu – bylo usvědčeno pět ruských atletek, je lež. Podle mne je autor dostatečně informovaný, aby to věděl. Nejde tedy o omyl anebo bezduché opakování produktů propagandistického zoufalství. Je to lež záměrná, určená k šíření všemi možnými cestami. Ruští atleti byli z mezinárodních soutěží vyloučeni loni na podzim kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu a systematickému, státem podporovanému užívání zakázaných látek. Agentura WADA tehdy taky na základě rozsáhlé zprávy suspendovala ruský antidopingový výbor. Další zpráva shrnula období od loňského listopadu do… Číst vice »

petr jihlava
petr jihlava
28. 7. 2016 18:46

Tomáš Tožička: Olympiáda nepolitická – leda ve snu
http://denikreferendum.cz/clanek/23436-olympiada-nepoliticka-leda-ve-snu

PPK
PPK
28. 7. 2016 19:26

@@@@ napsal Tvrzení, že vyloučení ruských atletů z OH je trest za to, že z použití zakázaných látek –a tedy z dopingu – bylo usvědčenopětruských atletek, je lež. Podle mne je autor dostatečně informovaný, aby to věděl. Nejde tedy o omyl anebo bezduché opakování produktů propagandistického zoufalství. Je to lež záměrná, určená k šíření všemi možnými cestami. Ruští atleti byli z mezinárodních soutěží vyloučeni loni na podzim kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu a systematickému, státem podporovanému užívání zakázaných látek. Agentura WADA tehdy taky na základě rozsáhlé zprávy suspendovala ruský antidopingový výbor. Další zpráva shrnula období od loňského listopadu do letošního… Číst vice »

ex-nemo
ex-nemo
29. 7. 2016 6:23

Od člověka, který se věcí sportu zabývá a trochu se v tom vyzná se mi dostalo ujištění, že olympiáda není ani tak soutěží sportovců, jako chemiků-farmaceutů, totiž výzkumníků a výrobců nových dopovacích drog.Na které zatím nejsou metody jak je odhalit, a které jsou , jak pokrok postupuje, pořád účinnější.Nevěřím, že kterákoli sportovní velmoc postupuje jinak.
V tom světle se tahle ruská dopingová aféra tím víc jeví jako čistě politická protiruská akce a nic jiného.

@@
@@
29. 7. 2016 6:34

Stan napsal Vše, co tu píšete, vychází z McLarenovy zprávy. Zprávu vypracovala skupina západních expertů. Její drtivá většina vychází ze svědectví jednoho člověka, bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova, jenž po začátku aféry uprchl do USA a Rusové ho označují jako „zkompromitovaného“. McLarenově zprávě předcházela rozsáhlá zpráva WADA z listopadu 2015. To je naprosto stěžejní dokument. Poté, ještě v témže roce, došlo k suspendování ruského antidopingového výboru a vyloučení ruských atletů ze soutěží. Mezinárodní výbor, který o tom hlasoval, rozhodl drtivou většinou. Zpráva WADA mimo jiné konstatovala zničení 1400 vzorků. Zničení mělo bránit inspektorům mezinárodní kontrolní komise v přezkoumávání… Číst vice »

@@
@@
29. 7. 2016 6:48

Stan napsal
Neproběhlo žádné vyšetřování na místě, tedy v Moskvě a Soči. Nemělo by být tak těžké objevit „myší díry“ a vyzpovídat „falešné instalatéry“.

Co se stalo v Soči, by mělo být popudem k jednání příslušných mezinárodních svazů zimních sportů.
Ovšem důkazy, které navrhujete vy,

@@
@@
29. 7. 2016 6:51

@ napsal
Co se stalo v Soči, by mělo být popudem k jednání příslušných mezinárodních svazů zimních sportů.
Ovšem důkazy, které navrhujete vy,

by byly těžko k mání hned po skončení her, natož s odstupem měsíců a let.

Sio
Sio
29. 7. 2016 7:04

ex-nemo napsal Autorův omyl: Vůbec nejde o ruské přírodní bohatství, to je naprostý nesmysl.USA ročně vydává 700 mld USD na zbrojení, a v podstatě jen proti Rusku; za zlomek toho by si tam mohli koupit co chtějí a ještě by jim Rusové děkovali.Příčina je jiná a jediná: Rusko je překážkou monopolní vlády USA nad světem; mocenským konkurentem kterého nutno zničit. Je to něco obdobného jako za krymské války, i tehdy Rusko bylo překážkou západnímu mocenskému monopolu a jejich imperializmu. Dějinné tendence se táhnou staletími. Argument logický jen zdánlivě. – těch 700 mld by se hodilo i v US na spoustu… Číst vice »

@@
@@
29. 7. 2016 7:08

ex-nemo napsal Od člověka, který sevěcísportu zabývá a trochu se v tom vyzná se mi dostalo ujištění, že olympiáda není ani tak soutěží sportovců, jako chemiků-farmaceutů, totiž výzkumníků a výrobců nových dopovacích drog.Na které zatím nejsou metody jak je odhalit, a které jsou , jak pokrok postupuje, pořád účinnější.Nevěřím, že kterákoli sportovní velmoc postupuje jinak. V tom světle se tahle ruská dopingová aféra tím víc jeví jako čistě politická protiruská akce a nic jiného. Rozdíl mezi Ruskem a USA není ve snaze atletů a jejich trenérů a lékařů uspět v soutěžích za pomoci dopingu, ale ve fungování národních antidopingových agentur.… Číst vice »

fajt
29. 7. 2016 9:20

ruské olympioniky má v rukou i samotný prezident Putin, jeho obezřetnost ve věci ruských sportovců ve vrcholném světovém farmaceutickém sport byznysu se jeví více než prozíravě. ..)

@@
@@
29. 7. 2016 11:51

Stan napsal Těch 1400 vzorků zničil Rodčenkov, pak foukl a rozpoutal aféru v NYT, která vedla k McLarenově zprávě a vyloučení ruských atletů z OH. Na časové ose, která odpovídá faktům, to vypadá takhle: 1.Německá televize ARD rozpoutala v r. 2014 aféru, týkající se mj. ruských sportovců a korupčního chování několika funkcionářů IAAF. WADA vzápětí nařídila vyšetřování. V jeho průběhu se potvrdilo, že někteří vysoce postavení lidé z IAAF brali úplatky. V IAAF došlo k výměně vedení. 2. Celá zpráva WADA byla zveřejněna v listopadu 2015. Na jejím základě došlo k suspendování ruské antidopingové agentury a k odnětí akreditace její… Číst vice »

Béda
29. 7. 2016 14:43

Jedno mi nejde do hlavy. Proč si pan Rodčenkov nenechal nějaký důkaz „inflagranti“ – nějaký krevní preparát ruských sportovců jako nezpochybnitelný důkaz pro svá tvrzení? Odkdy se soudy (a to dokonce kolektivně a retroaktivně) vynášejí bez důkazů a bez obhajoby jenom na základě tvrzení jediného „korunního“ svědka? To je zas nějaké nové pravidlo, které platí pouze selektivně v jednom jediném případě?

Béda
29. 7. 2016 14:46

Béda napsal

Jedno mi nejde do hlavy. Proč si pan Rodčenkov nenechal nějaký důkaz „inflagranti“ – nějaký krevní preparát ruských sportovců jako nezpochybnitelný důkaz pro svá tvrzení? Odkdy se soudy (a to dokonce kolektivně a retroaktivně) vynášejí bez důkazů a bez obhajoby jenom na základě tvrzení jediného „korunního“ svědka? To je zas nějaké nové pravidlo, které platí pouze selektivně v jednom jediném případě?

Dost možná podjatého anebo uplaceného „korunního“ svědka.

Béda
29. 7. 2016 17:16

http://cz.sputniknews.com/svet/20160729/3643042/iaaf-isinbajevova-Olympida-zakaz.html „Mezinárodní asociace lehkoatletických federací (IAAF) nenašla důvod, proč by měla pustit na Olympiádu 2016 dvojnásobnou vítězku ve skoku o tyči Jelenu Isinbajevovou, řekli agentuře R-Sport v tiskové službě organizace. V IAAF potvrdili, že obdrželi příslušnou žádost lehké atletky. „Dopis byl pečlivě prostudován radou pro doping IAAF a bylo rozhodnuto, že není žádný důvod měnit naše rozhodnutí“, dodali v organizaci…“ Vítězslav Bilko Obvykle se uvádí důvod zamítnutí jakékoliv žádosti, nikoliv odmítnutí žádosti s tím, že se nenašel důvod pro nezamítnutí. Směšné neodůvodněné odmítnutí, ale je to k pláči. Pěkně to v MOV vedou od 10 k 5. Ekonomické a politické… Číst vice »

orinoko
29. 7. 2016 20:32

Opet … nejak to nechapu … jde o jedine – pokorit Rusko … a uz se pracuje na Cine.
Vlastni dopovani chlivaci jsou jaksi z obliga.
Opet tv ZOOM – ten emericky megacyklista … aha ArmSTRONG … nejak jako
MOONarmSTRONG … Jeden obri emericky doping.
Svetovy hrdina s rakovinou kulek ve vlastnim pytli priznal po mnoha letech – ze v tom jel,
Cela ta srracka – je atentat na Rusko.
Hrabni do sportovce … a co najdes?
Chemickou politiku,

orinoko
29. 7. 2016 20:54

Ted jsem si precetl vehlasnou Terezu Spencerovou ohledne Syrie a Turecka. Njn, stala se z ni drogove zavisla soudruzka na svetovem MAINstreamu. Turecko je pocesku … ve sveraci mezi privodem a vyvodem. Turecko je na samem pokraji kolapsu. Putina Erdragon primo obzebrava o povoleni opetovevneho dovozu osmanskeho ovoce a zeleniny, K tomu dojde. Ale trh je jiz nove obsazen, Iranem a Syrii, V cenach , ktere turecke prase nema sanci ani napodobit. Rus si prave ted vychutnava „zapadni“ valku – na osmana vyhodil vaginu soudruzky Merkel … aby Erdragon nemel poneti, jestli jde o mykozu, anebo o vesKRNOVU sametovou Ancu… Číst vice »

@@
@@
30. 7. 2016 7:54

orinoko napsal
ten emericky megacyklista … aha ArmSTRONG … nejak jako
MOONarmSTRONG … Jeden obri emericky doping.
Svetovy hrdina s rakovinou kulek ve vlastnim pytli priznal po mnoha letech – ze v tom jel,
Cela ta srracka – je atentat na Rusko.

Armstrong to přiznal až potom, co ho americká antidopingová agentura usvědčila a potrestala.
Znáte případ z Ruska, že sami Rusové odvařili nějakého svého slavného borce?

Viky
Viky
30. 7. 2016 9:18

ARD vyvolala skandál… a proč to i hned nedoříci: opomenutým důsledkem reportáže a skandálu bylo soudní řízení proti ARD. Vedené ruskou stranou. Které ARD před německým soudem prohrála. Jelikož nebyla schopna některá svá tvrzení řádně doložit…. / Zvláštní, IAAF ani WADA nepomohly ARD před soudem, že by jejich důkazy nebyly až tak bezesporné, a před soud je raději netáhat ?/ „Rodčenkov zmizel z Ruska“ – moc pěkný eufemismus. eeee – a nebylo to (čistě náhodou!) tak, že vyšetřovaný Rodčenkov měl v rámci vyšetřování zákaz opustit RF a s pomocí novináře NYT soudní příkaz porušil, a odcestoval do USA? Když mu… Číst vice »

Viky
Viky
30. 7. 2016 9:22

Ale Isimbajeva může a chce věc napadnout před řádným soudem. Ten už nemůže vycházet pouze ze znění regulí, ale musí MUSÍ posuzovat i sám dopad na jednotlivce.??? Arbitráž posuzuje pouze soulad rozhodnutí a regulí, řádný soud dopad změněných regulí na jednotlivce. Proč ne rovnou? Protože než se věc dostane na přetřes řádného soudu trvá, a než soud vysloví svůj verdikt ještě víc. A změny porušující práva jednotlivých sportovců byly vneseny tak, aby se s tím nedalo nic dělat do olympiády, ani s rychle jednajícím soudem. Komplikované, že? Skvělá půda pro politicky motivovaný útok. Protože zásadní část populace chápe pouze Doping… Číst vice »

Béda
30. 7. 2016 17:14