Kverulant.org: Kardinál Duka tuneluje církevní majetek

Kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestuje a dnes dopisem vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. 

Hned v úvodu považuje Kverulant za nutné vyjádřit svůj názor na církevní restituce. Vrácení majetku církvím bylo správným a nutným krokem k tomu, aby se naše společnost vyrovnala se čtyřicetiletým komunistickým bezprávím a konečně se vydala na cestu úcty k právu.

Zákon o restitucích vstoupil v účinnost roku 2013. Církvím byl navrácen majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Byla to právě římskokatolická církev, které se vrátila drtivá část tohoto majetku. Stát se také zavázal, že církvím postupně vyplatí cca 59 miliard korun jako náhradu za majetek, jenž nemohl být vrácen. Hlavním příjemcem těchto peněz je opět v římskokatolická církev, v čele s kardinálem Dominikem Dukou.

Pozemky za čtvrt miliardy

K takto restituovaným majetkům patřily také dva pozemky v pražské Hostivaři. Pozemek číslo 1768 má výměru 14 418 m2 a pozemek 1805 má plochu 16 654 m2. Oba se nacházejí v blízkosti nákupního střediska VIVO Hostivař, poblíž Trojmezí a lesoparku. Občanská vybavenost a dopravní dostupnost tohoto místa je velmi dobrá. Přestože oba pozemky jsou v katastru zatím uvedeny jako orná půda, stavět se na nich bude. V metropolitním plánu jsou totiž uvedeny jako zastavitelné území. Kverulant po konzultaci s developery odhaduje cenu těchto pozemků na částku nejméně 250 milionů korun.

Právě tyto pozemky byly vyvedeny z majetku církve a převedeny na nově založenou soukromou nadaci Dominika Duky. Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty. Kolik těchto bytů bude, kdy je Dukova nadace dostane a jaká má být jejich cena, už směnná smlouva s developerem neuvádí.

Nadace Arietinum

Nadace Arietinum byla založena Dominikem Dukou 19. prosince 2020. Duka nadaci založil jako fyzická osoba a jmenoval se předsedou správní rady. Spolu s ním ve správní radě zasedl, mimo jiné, bývalý politik Antonín Juriga a jeho bývalá sekretářka Linda Dolečková. Oba posledně jmenovaní nyní působí ve vysokých funkcích na pražském arcibiskupství jako Dukovi chráněnci. Právě tito lidé budou disponovat značným majetkem nadace, ať už tímto majetkem budou byty, peníze za ně, nebo jakékoliv jiné plnění od Central Groupu.

zakladatelské listině nadace Arietinum se sice píše, že ve vedení arcibiskupství bude mít vliv na jmenování členů správní rady, ale to má jeden velký háček. První členy správní rady lze vyměnit až po pěti letech. Podle zápisu v nadačním rejstříku nadaci zastupují vždy společně alespoň dva členové správní rady a ti také mohou zcizovat její majetek do výše 10 milionů korun.

Nadace Arietinum v zápisu do nadačního rejstříku deklaruje rozsáhlé pole působnosti: „podpora náboženské, duchovenské, pastorační, charitativní, sociální, humanitární, kulturní, vzdělávací, školské a jiné veřejně prospěšné činnosti související s posláním římskokatolické církve (…)“. Toto pole je definováno tak široce a vágně, že se do něj dá schovat prakticky cokoliv. I kdyby však prostředky nadace byly použity vždy jen na skutečně bohulibé projekty, nelze přehlédnout fakt, že o jejich použití nebude rozhodovat církev, ale soukromá nadace.

Dominik Duka už několik let na pozici primase českého přesluhuje a jeho nahrazení je očekáváno každým dnem. Předpokládá se, že s ním budou muset arcibiskupství opustit i jeho velmi nepopulární chráněnci, jako jsou Antonín Juriga a Linda Dolečková. Kverulant se domnívá, že právně tito lidé jsou hlavními hybateli celého tunelu a že právě oni si v nadaci přichystali teplá místa. Nadace totiž přímo v zakladatelské listině zřizuje výkonný výbor, jehož členové budou placeni z majetku nadace.

Další problematické okolnosti

Na celé výše popsané transakci je ještě několik dalších okolností, které Kverulanta utvrzují v přesvědčení, že jde o tunel. Tak především, pokud by církev chtěla mít vedeny pozemky v odděleném právním subjektu, mohla si takový subjekt založit s tím, že tento subjekt by jí byl, na rozdíl od soukromé Dukovy nadace, zcela podřízen.

Kdyby církev počkala, až budou oba pozemky zapsány jako stavební pozemky, mohla by jistě žádat větší cenu. Té největší ceny za pozemky by církev jistě dosáhla pořádáním veřejné dražby. Podobné je to s nákupem bytů. Pokud církev chce kupovat byty v době, kdy se odborníci shodují, že jejich cena je nadhodnocena, měla tak učinit veřejnou soutěží.

A konečně, pražská arcidiecéze je podřízena, jako všechny katolické arcidiecéze na světě, Římu a podle církevního práva si měla před převedením církevního majetku vyžádat souhlas Vatikánu v případě, že hodnota majetku převyšovala 40 milionů korun. To neučinila, a tak by měl být tento převod neplatný.

Kverulant píše do Vatikánu

Kverulant se s tunelováním majetku, který má sloužit široké veřejnosti, odmítá smířit, a proto se obrátil na Svatý stolec s dopisem, že Duka vyvedením majetku za nejméně 250 milionů korun mimo církev porušil kanonické právo. Kverulant chce věřit, že Vatikán prohlásí celou transakci za neplatnou a konečně jmenuje do Prahy lepšího pastýře.

Kverulant věří, že církev je důležitým prvkem společnosti a její majetek by neměl být tunelován, nýbrž měl by dobře sloužit široké veřejnosti.

za správnost Jan Urban, člen správní rady Kverulant.org

3 11 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
13. 5. 2021 22:04

Jen 150 metrů nad centrem Prahy mají proletět stíhačky.
Nad Karlovým mostem v centru Prahy má v sobotu 15.05.2021 proletět pět letounů včetně stíhaček JAS 39 GRIPEN a strojů L-159 Alca. Stroje proletí ve výšce 150 metrů. Důvodem jsou slavnosti Navalis připomínající světce Jana Nepomuckého.Podle pražského magistrátu o průlet stíhaček požádal arcibiskup pražský Dominik Duka.

Novinky 13.05 2021 13.39h

Bety
Bety
Reply to  idiotronic
14. 5. 2021 8:21

Inu církev bojující, že?

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
14. 5. 2021 9:50

Pravicový kapitalismus a katolicismus jsou široce otevřená okna k fašismu. Krásně se navzájem restitučně doplňují a podporují… Podle toho co vidím a slyším v médiích, co se učí na školách, co a v jakém stylu se nabízí v knihkupectvích, dávám tomuto tvrzení za pravdu. Jen tak se dá prodloužit agónie kapitalismu. Myslím, že bychom měli dát řvoucím katolickým hordám zfanatizovaných primitivů jasně najevo, že jejich vliv končí v kostele.

fajt
fajt
13. 5. 2021 22:27

dnes už i ve Vatikánu jede každý sám za sebe, krom toho potomky zabezpečit musí. ..)

zart
zart
14. 5. 2021 3:59

Privatizovat majetek církve, poté co byl navrácen a kolektivizován, je zcela správné. Je to to další smrtelná rána mezinárodnímu komunizmu. Bylo by vhodné, kdyby ta privatizace byla kupónová. Třeba by se některým věřícím účastníkům dostalo aspoň tužtičky nebo posledního pomazání.

idiotronic
Reply to  zart
14. 5. 2021 7:13

Otevřel by se tím prostor pro optimální alokaci zdrojů na půdě církve, a to globálně.. Do procesu by konečně mohl vstoupit kapitál z Číny, Indie a Saudské Arábie.

Bety
Bety
14. 5. 2021 8:20

Tak nějak jsem si vzpomněla na Magdaleniny prádelny, takto majetek římskokatolické církve v Irsku. Fungovaly téměř století, než byly v roce 1996 po odhaleních jejich praxe uzavřeny. Došlo k tomu tak, že jeptišky v jedné z nich po špatných obchodech na burze prodaly pozemek developerovi. Následně byl na něm odhalen masový hrob 122 žen, a posléze ještě další s 22ti těly. Do těchto prádelen, které původně prý měly pomáhat ženám, jež se dostaly na scestí byly zavírány neprovdané matky, neposlušné dcery – např. takové, které nebyly spokojeny s tím, že otec jejich matku používá jako boxovací pytel, nebo flirtovaly s… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
14. 5. 2021 9:05

Teď už zbývá jen nakrmit toho forbesa za dvě či za tři pětky…

Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 5. 2021 9:22

Jo, restituce…Pod falešným heslem „co bylo ukradeno, musí být vráceno“ souhlasily a podílely se na realizaci vysoce spekulativního projektu z dílny Miloslava Kalouska, KDU-ČSL a některých dalších … svi ….politických subjektů. A protože zejména katolické církvi podle doložených faktů většina restituovaného majetku v historii nepatřila a pouze ho spravovala, tímto nemorálním a v podstatě zločinným projektem, přestože byl schválen v parlamentu, naopak ona tento majetek ukradla státu, a tedy českým občanům. Stala se tak katolická církev, která se i tím zpronevěřila učení Ježíše Krista, větší, váženější a obdivovanější? Nebo ji „zlaté tele“ nabídnuté některými politiky zaslepilo zrak a lidé ji spíše… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Botičky od Diora
14. 5. 2021 10:21

Ono není žádné tajemství – i když pochopitelně se o tom zachovává bobřík mlčení – že církev byla nucena v posledních desetiletích vykoupit svou dobrou pověst vyplacením velkého odškodnění mnoha a mnoha dětem jak v USA, tak v západní Evropě za zneužívání. Tuto díru do jejich pokladny jsme také pomohli zmenšit díky církevním restitucím, neboť všechen majetek katolické církve patří Vatikánu, jak jsme se dozvěděli, když se vedl spor o Chrám sv. Víta. Je to takový nadnárodní řetězec, jak by se dalo říct. Takže Kverulant možná zatopí kardinálu Dukovi (on ten nový nebude o nic lepší), ale měl by si… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
14. 5. 2021 13:04

V současnosti dostává nejvíc „na zadek“ právě epocha husitství. Proč právě doba husitská? Protože na ni položil důraz „Otec národa“ František Palacký. Palacký vyzdvihl význam husitské epochy a definoval ji jako vrchol českých národních dějin. Palackého filosofie dějin totiž prozrazuje jednu velkou a dávnou pravdu. Palackého teze popisující a odhalující neustálé útočení dobyvačných Němců, jejichž agrese brojí proti demokratickým Slovanům, totiž nabývá aktuálnosti čím dál markantněji. Češi se neustále v dějinách museli bránit proti Němcům. Trvá to celá dlouhá staletí! A pozorujeme to dnes a denně. Palackého koncepce dějin hovoří o tzv. řádech slovanských a řádech germánských. A právě v… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Botičky od Diora
14. 5. 2021 10:22

Jen bych připomněl, že ČSSD to tenkrát mohla zvrátit a dokonce to měla jako volební slib.
Jen už nevím za co to tenkrát tak „výhodně“ vyhandlovala ?

Bety
Bety
Reply to  Gatta
14. 5. 2021 12:48

ČSSD rozhodně nepatří mezi ty, jež by plnili volební sliby. Kromě toho, co jste zmínil také tvrdila, že nepřipustí náš vstup do NATO. Tento slib nevydržel po volbách ani půl roku.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 5. 2021 13:06

Nějaký člověk se v parku postaví na lavičku a začne vykřikovat:
„Pryč s pokrytectvím! Pryč s chamtivostí! Pryč s pedofilií!“
a jeden kolemjdoucí se ho ptá:
„Co to máte za problém? Proč útočíte tak strašně na katolickou církev?“