Kverulant.org: Miliardový vysílačkový tunel dostal od vlády zelenou

V roce 2017 vypsalo Generální ředitelství cel  soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli. Kverulantovi se však podařilo tento tunel zastavit, když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě jeho podání v září 2018 soutěž zrušil. Tuneláři ve státním dresu jsou však nenasytní, jako byli vždycky, a tak chystají další tunel s vysílačkami. Tentokrát však jde o miliardy a vláda mu ve středu dala zelenou.

Ministerstvo vnitra se chystá nakoupit vysílačky za 4,4 miliardy korun bez soutěže od jediného dodavatele Pramacom Prague. Vysílačky mají pracovat v zastaralé síti Tetrapol. Kverulant ověřil, kolik by stála náhrada za technologii TETRA, kterou používají západní státy. Cena nového systému včetně koncových terminálů, tedy vysílaček, by byla cca poloviční. A pokud se řádně soutěžil dodavatele, cena by byla velmi pravděpodobně ještě nižší. Všechno by bylo nové se zárukou, místo toho se erár chystá draze „modernizovat“ technologii, která se už léta nevyvíjí. Velký problém současné technologie je udržení v provozu v případě rozsáhlého výpadku proudu. Základnové stanice mají tak velkou spotřebu, že na záložní baterie je udrží v provozu pouze několik hodin. Smluvní vztah vnitra s dodavatelem má trvat do konce roku 2027 s následným přechodem smluv na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou na dva roky. Tuneláři ve státním dresu vyhrožují, že urychlené nezadání zakázky by mohlo vyústit ve zhroucení systému komunikace složek integrovaného záchranného systému.

Tuto středu informoval o vládu chystaném přímém nákupu vysílaček mistr vnitra Hamáček. Vláda k tomuto nepřijala žádné usnesení. Pouze v zápise z jednání vlády se objevila věta: „Vláda se seznámila s informacemi obsaženými v materiálu předloženém 1. místopředsedou vlády a ministrem vnitra jako bod 7 v části Pro informaci schůze vlády dne 22. července 2019.“ Tunel za 4,4 miliardy korun tak má od vlády zelenou. Kverulant.org bude chystaný tunel pečlivě sledovat a vytrvale usilovat o jeho zastavení.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments