Kverulant.org: OMV prodával benzín poškozující motory a dostal za to pokutu 1,5 milionů korun

Síť rakouských čerpacích stanic OMV prodávala směs obyčejného benzínu BA 95 a nafty jako prémiové, vysokooktanové palivo MaxxMotion 100 plus. Došlo k tomu v Plzni na Domažlické ulici. Oktanové číslo prodávané směsi nedosahovalo ani hodnoty 95 a produkt nebyl odpařitelný při teplotách kolem 200 °C, ale až při teplotě 310 °C. To mohlo způsobit fatální poškození motoru. OMV za to dostal od České obchodní inspekce rekordní pokutu ve výši 1,5 milionů korun. Podrobnosti najdete na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic se špatným palivem pod číslem 9.  Naleznete tam i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy.

OMV prodával špatný benzín celkem 11 dní a od odběru vzorku do zákazu prodeje uběhlo cca 30 hodin. Za tuto dobu bylo prokazatelně prodáno 1 445 litrů nevyhovujícího benzínu. Bylo tak poškozeno několik stovek spotřebitelů. K prodeji došlo loni v létě, ale teprve nyní mohl být případ zveřejněn, protože teprve nyní padlo pravomocné rozhodnutí.

Původní výši pokuty stanovila ČOI na 2,5 milionů korun. Přestože OMV v ČR dosahuje ročního zisku ve výši půl miliardy korun, tak se proti výši pokuty odvolal. Argumentovala, že za pochybením stála nedbalost, a nikoliv zlý úmysl. ČOI pokutu zmírnila na 1,5 milionu korun.

Nižší oktanové číslo může především snižovat odolnost proti klepání (samozápalu), dochází ke zhoršenému spalování, riziku tvorby karbonových usazenin, snížení výkonu motoru a zvýšení spotřeby paliva. Dojít může až k mechanickému poškození hlavy válce, jejího těsnění, případně pístů.

Benzin, který OMV prodávala jako vyskooktanový by přitom jen tak tak vyhověl normě pro běžný benzín natural BA 95. Oktanové číslo stanovené výzkumnou metodou činilo jen 94,7. Minimální je přitom hodnota 94,6.  Riziko poškození motoru je vzhledem k výši odchylky velmi vysoké.

Ještě horší je pro motor naměřený vysoký konec destilace. Ten signalizuje kontaminaci benzínu naftou. Automobilový benzín má být téměř odpařitelný při teplotách kolem 200 °C. Pokud se v něm vyskytují výše vroucí podíly, nejsou schopny se před spálením ve válci motoru dokonale odpařit, takže nemohou dobře shořet a vytvářejí ve výfukových plynech zbytkové uhlovodíky a případně i saze. Naměřený konec destilace na úrovně 310,5 °C  již představuje značné nebezpečí pro technický stav motoru.

Pravidelné adresné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka mapu špatných čerpaček.  I díky Kverulantovým seznamům se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila.  S Kverulantovým seznamem můžete tankovat levnější palivo téměř bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 200 Kč.

Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel obecně prospěšné společnosti Kverulant.org

5 6 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments