Kverulant.org: Padesát trafik rozežraných politiků ve Všeobecné zdravotní pojišťovně

Kverulant.org zmapoval, kdo sedí ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven. Zjistil, že jsou plné rozežraných politiků a vysokých státních úředníků. V posledním, třetím díle se věnuje Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Ta politikům poskytuje více než padesát dobře placených trafik. Odměna tam činí v průměru 27 tisíc měsíčně za jeden či dva dny práce. Za posledních šest let takto politici již z veřejného zdravotního pojištění vyvedli 78 milionů korun do svých kapes. Kverulant nyní každého z nich vyzval, aby peníze, které si ve VZP „vydělal“, daroval libovolné dobročinné, nejlépe pacientské, organizaci.

Od roku 1993 na území České republiky působilo celkem 29 zdravotních pojišťoven. Tento počet se postupem času zredukoval na současných sedm. Kverulant se ve svém seriálu soustředil na tři z nich. Nejprve to byla Vojenská zdravotní pojišťovna. Pak Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a nyní je to Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Informace od VZP nebyly zadarmo. Aby je Kverulant dostal, musel pojišťovně zaplatit téměř 7000 korun.

Padesát trafik pro politiky

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je největším příjemcem plateb zdravotního pojištění a spravuje zhruba 5,9 milionu pojištěnců. Správní radu tvoří celkem 30 členů, z čehož 10 členů je jmenováno vládou a 20 členů voleno Poslaneckou sněmovnou. Patrně nikoho nepřekvapí, že členy správní rady jsou politici napříč politickým spektrem. Podobné je to s členy dozorčí rady. Ta má 13 členů, z toho 10 členů je voleno dolní komorou parlamentu a 3 členy jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví, ministra financí a ministra práce a sociálních věcí.

Celkem tak mají politici ve VZP čtyřicet tři trafik. Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna má ještě dceřinou společnost Pojišťovnu VZP (PVZP), která poskytuje komerční pojištění. Ke čtyřiceti třem trafikám ve VZP je tak nutno ještě připočítat pět členů dozorčí rady PVZP a čtyři členy správní rady PVZP. Dohromady tak mají politici v obou pojišťovnách více než padesát trafik.

Práce ve statutárních orgánech rozhodně není časově náročná. Správní rada VZP se schází obvykle maximálně 12krát do roka a dozorčí 6krát. Průměrně si člen správní či dozorčí rady přijde na téměř 290 tisíc korun ročně. To je v průměru téměř 27 tisíc měsíčně za jeden či dva dny práce. Za sledované období, tedy od roku 2017 do roku 2022 si tak politici uloupli z veřejného zdravotního pojištění 78 milionů korun.

Kumulace funkcí aneb Kašleme na voliče

Nejen na VZP je dobře vidět jedna z chronických nemocí, kterou trpí česká politika či, chcete‑li, správa veřejných věcí. Tato choroba se jmenuje kumulace funkcí. Hlavní symptom této nemoci je zřejmý, je jím nekvalitní, ledabylá a nekoncepční správa státu. Politici ani teoreticky nemohou mít čas byť jenom získat všechny informace, které by měli znát, když rozhodují o našich záležitostech. Vždyť například funkce radního v jakékoliv velké municipalitě, a zvláště v hlavním městě Praze, je velice mentálně i fyzicky náročná, jako práce víc než na plný úvazek. A ne dosti na tom, politici tímto přístupem vyjadřují i pohrdání voliči. Vždyť jako by říkali: „Ano, vy jste si nás sice zvolili, ale ve skutečnosti na práci pro vás kašleme nebo ji za nás bude dělat někdo jiný, někdo v pozadí a my se budeme moci soustředit na to nejdůležitější. Tím je obsluha nás samých.“

Křiklavým příkladem kumulace funkcí je primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), který do dubna 2023 zasedal ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nejenže je poslancem, je i členem zdravotnického výboru sněmovny. Od února 2022 je také členem podvýboru pro oblast specializačního a profesního vzdělávání, vědu a výzkum. Je také členem meziparlamentních skupin pro tyto státy: Itálie, Izrael, Rakousko a Spojené státy americké. K tomu ještě působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Svoboda si jako pražský primátor přijde na 140 tisíc měsíčně. Ve sněmovně jako poslanec vydělává 130 tisíc měsíčněSvoboda si na poslaneckých náhradách nechal vyplatit od počátku volebního období, tedy od listopadu 2021 do 1. července 2022, celkem 753 552 korun. To je téměř 110 000 korun měsíčně. Ve VZP si od roku 2017 do konce roku 202 vydělal 1 737 398 korun. Vzhledem k tomu, že se správní rada schází přibližně jednou měsíčně a Svoboda má průměrnou účast 73 %, vychází jeho odměna na téměř 33 tisíc korun měsíčně za jedno jednodenní zasedání.

Svoboda není zdaleka jediným poslancem, který má celou řadu „vedlejšáků“ či, chcete-li, trafik. Podobně jako Bohuslav Svoboda se více než polovina poslanců věnuje i regionální politice. Česká televize uvádí, že ze 200 členů dolní komory je to 117. To je 59 %. Procentuálně nejvíc zastupitelů, radních nebo starostů mají ve svém klubu lidovci, 17 z 20, to je 85 %. U ODS je to 21 z 34 (61 %), ANO má 40 z 71 (56 %), STAN 19 z 33 (57 %), SPD 12 z 20 (60 %), TOP09 7 ze 14 (50 %). Piráti nemají v municipalitách žádného člena. Kromě zasedání ve správních a dozorčích radách a regionální politiky se ale někteří zákonodárci věnují také ještě svým původním povoláním. Jsou třeba lékaři, právníky nebo řediteli divadel či škol.

Certifikovaný homeopat v čele správní rady

Nejvíce si v pojišťovně vydělala poslankyně za ANO Věra Adámková, CSc. Od roku 2017 do roku 2022 to bylo celkem 2,6 milionu korun. Adámková je členkou správní rady VZP od 6. února 2014 a v únoru 2018 byla zvolena její předsedkyní. Pak ji v únoru 2022 vystřídal další politik Tom Philipp (KDU-ČSL). Po tomto datu již byla Adámková jej místopředsedkyní správní rady.

Adámková v roce 2019 obdržela anticenu spolku Sysifos zlatý Bludný balvan v kategorii družstev (spolu s Andrejem Babišem, Tomiem Okamurou a „dalšími hvězdami českého politického nebe“) za „blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“. V „laudatiu“, tedy v odůvodnění udělení anticeny byl zmíněn její výrok na půdě sněmovny: „Právě proto, že jsem certifikovaný homeopat, musím říci, že je naprosto špatně, kdyby se pustily tyto léky do prodeje, protože obsahují velmi závažné látky, byť tedy v malém ředění, které mohou lidské tělo poškodit.“

Kverulant by chtěl věřit, že místopředsedkyně VZP toho o zdravotní problematice ví více než o homeopatii. Homeopatické preparáty v sobě neobsahují jedinou molekulu původní látky, a proto mohou poškodit maximálně tak pacientovu peněženku. Pravidelně to ukazují skeptici po celém světě, kteří se homeopatiky vesele předávkovávají.

Původně kardioložka Adámková také stanula v čele „výzkumného týmu“, který vypracoval studii proveditelnosti vývoje české vakcíny na onemocnění covid-19. Začátkem dubna 2020 Adámková uvedla, že zatím nechce předvídat, zda bude výzkum úspěšný a kdy by mohl mít hmatatelné výsledky. Místopředseda České vakcinologické společnosti, epidemiolog Roman Chlíbek, se naopak předpovědi nebránil a ta se pak také zcela vyplnila. Žádná vakcína nebude, ve vakcínách jsme outsider. Chlíbek rovněž vyjádřil rozpaky nad tím, že týmu vyvíjejícímu očkování velí lékařka s úplně jinou specializací, a to kardiologickou, což je podle něj český unikát.

Ale paní Adámková toho vedle řízení pojišťovny, homeopatie a vývoje originální české vakcíny proti covidu stihne ještě mnohem více. Ve sněmovně je poslankyně Adámková místopředsedkyní výboru pro zdravotnictví, členkou podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství, podvýboru pro lékovou politiku, přístrojovou techniku a zdravotnické prostředky, podvýboru pro oblast populačního zdraví, implementaci nových léčebných a vyšetřovacích metod a dále ještě členkou meziparlamentních skupin pro tyto státy: Itálie, Izrael, Rakousko, Spojené státy americké, Spolková republika Německo, Velká Británie a pro severské státy.

Konflikt zájmů Toma Philippa

Jak už bylo uvedeno, v únoru 2022 byl předsedou správní rady VZP zvolen další politik, Tom Philipp (KDU-ČSL). Před tím byl Philipp členem správní rady VZP, a to až do září 2020, souběžně s tím, že byl i 1. místopředsedou představenstva velkého poskytovatele zdravotní péče společnosti Agel. Agel vlastní v České republice síť desíti nemocnic, poliklinik a dalších zdravotnických zařízení. Těm za zdravotnické výkony platí zdravotní pojišťovny v čele s VZP. Je celkem evidentní, že zájem pojišťovny je, aby tyto platby byly co nejnižší, a zájem nemocnic je právě opačný. Ale Tom Philipp zřejmě neměl problém v dohodovacím řízení zastupovat obě strany. Dohodovací řízení je institut pro stanovení hodnot bodů, výši úhrad zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění, včetně regulačních omezení, mezi zástupci zdravotních pojišťoven a zástupci příslušných profesních sdružení poskytovatelů.

Ve sněmovně je poslanec Philipp místopředsedou výboru pro zdravotnictví, podvýboru pro oblast financování zdravotnictví a zdravotní pojištění, místopředsedou podvýboru pro oblast financování zdravotnictví a zdravotní pojištění a členem podvýboru pro bytovou politiku a výstavbu. Dále je členem stálé komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací a členem stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny. Je také členem meziparlamentních skupin pro tyto státy: Arménie, Francie, Katar, Slovensko a Bahrajnské království.

Hlídač státu stát nehlídá, ale vytváří

Smutným překvapením objeveným při analýze všech dat bylo pro Kverulanta zjištění, že členem správní rady VZP je od roku 2022 i Michal Bláha, zakladatel a ředitel skvělého protikorupčního nástroje Hlídač státu. Podobně jako Kverulant měl i Michal Bláha před lety odvahu začít kontrolovat, jak politici, úředníci a stát zacházejí s našimi penězi. Díky němu a jeho Hlídači státu se dají vyhledávat informace o smlouvách, úřadech, politicích a kontrolovat toky veřejných peněz. Nyní o tocích veřejných peněz sám rozhoduje, a to nejen jako člen správní rady VZP, ale od prosince roku 2018 i jako předseda dozorčí rady pražské městské firmy OPERÁTOR ICT. OPERÁTOR ICT je firma ze 100 % vlastněná Pražským magistrátem a ročně z rozpočtu města utrácí přibližně čtvrt miliardy korun.

Do obou funkcí dosadili Bláhu politici z Pirátské strany. Kverulant je přesvědčen, že je možné stát buď vytvářet, podílet se na chodu jeho velké instituce, nebo jej kontrolovat, potažmo, že politiky je možné buď kontrolovat, nebo se s nimi kamarádit. Dělat obojí najednou je konflikt zájmů.

Dvojitý Kalousek

Jak už bylo uvedeno, tak patrně jen skuteční znalci vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna má dceřinou společnost Pojišťovna VZP (PVZP), která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobbováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Jde o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Zisky z tohoto byznysu nyní inkasuje Miroslav Kalousek (TOP 09) ve formě odměn pro člena dozorčí rady PVZP a místopředsedy představenstva VZP.

Dobře informované zdroje uvádějí, že strůjci monopolu PVZP z ní vyvádějí peníze prostřednictvím fiktivních provizí vyplácených vybraným pojišťovacím zprostředkovatelům.  Od nich jsou peníze předávány politikům, údajně i přímo Faltýnkovi a Kalouskovi. Podle Kverulantova věrohodného zdroje byly z těchto peněz také nabízeny úplatky některým poslancům za to, že nebudou hlasovat pro zrušení nemravného monopolu na pojišťování cizinců. Další informace naleznete v Kverulantově kauze Jak Jaroslav Faltýnek proloboval velkou trafiku pro Miroslava Kalouska.

Miroslav Kalousek si jako místopředseda správní rady ve VZP vydělal v roce 2022 celkem 316 tisíc korun. V roce 2022 se konalo 10 zasedání správní rady. Kalousek si tak za jeden den práce přišel na téměř 32 tisíc korun. Kolik činí Kalouskova odměna v PVZP, Kverulant neví, PVZP mu to odmítá sdělit.

Kverulant se soudí s pojišťovnou

Kverulant se v březnu 2023 dle zákona o veřejném přístupu k informacím zeptal PVZP nejen na odměny Miroslava Kalouska, ale na odměny všech členů správní a dozorčí rady této pojišťovny. PVZP mu tyto informace odmítla poskytnout. Organizaci na neposkytnutí informace o výši odměn patrně velmi záleží, a tak si na její zatajování dokonce najala externího advokáta. Ten Kverulantovi sdělil, že pojišťovnu „nelze považovat za povinný subjekt ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, což je konečně podloženo i judikaturou“, a proto informace poskytovat nemusí a ani nebude. Kverulant se podáváním dotazů dle výše uvedeného zákona zabývá již od svého vzniku v roce 2009, a proto proti neposkytnutí informací podal stížnost. Marně, PVZP mu opět prostřednictvím najatého advokáta nevyhověla. Kverulant proto v květnu 2023 podal na PVZP žalobu.

Jde to i zadarmo

Kverulant zjistil, že většina statutárních orgánů pojišťoven je prolezlá rozežranými politiky a vysokými státními úředníky, kteří vedle toho ještě „stihnou“ zastávat mnohé další dobře placené posty.  Tito lidé berou v pojišťovnách desítky tisíc měsíčně za jeden či dva dny práce. Existují však čestné výjimky. Tou první je Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Ta členům správní a dozorčí rady neposkytuje žádné peněžité plnění ani odměny. Další čestnou výjimkou je předseda správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP MV ČR) Jiří Nováček. ZP MV ČR Kverulantovi sdělila, že Jiří Nováček se svých odměn zřekl.

Kverulant vyzývá politiky: Vraťte peníze nemocným lidem

Za posledních šest let si pro sebe politici jen ve VZP odklonili z veřejného zdravotního pojištění  78 milionů korun. Ze ZP MV ČR to bylo 48 milionů a z Vojenské zdravotní pojišťovny 27 milionů korun. To je dohromady více než 150 milionů korun. Kverulant nyní každého z nich vyzval, aby peníze, které si ve zdravotních pojišťovnách „vydělal“, daroval libovolné obecně prospěšné, nejlépe pacientské, organizaci, nikoliv však Kverulantovi.

Budiž znovu jasně řečeno, že Kverulant programově odmítá dary od politiků, politických stran a z veřejných rozpočtů. Protože pokud je nezisková společnost financována převážně z veřejných rozpočtů, o kterých rozhodují politici, bude jen těžko nezávislá. Spíš se stává součástí establishmentu a věnuje se problematice, která zajímá spíše politiky nebo grantové úředníky než veřejnost.

5 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
1. 6. 2023 17:20

Když si položíme otázku, proč politici tak hrabivě hromadí funkce a peníze, tak zjistíme, že to má psychologický kontext: Oni totiž vědí, že jsou v řadách buržoazně sociální třídy jen příslušníky pouhé tzv. pomocně obslužné elity, přičemž by se strašně rádi společensky posunuli výš, do třídy těch vlivnějších, mezi tzv. elitu diskrétní. No a k tomu potřebují koupené VŠ tituly a bohatství, aby je diskrétní elita vůbec mezi sebe přijala. Když už ne pro jejich intelekt a kouzlo osobnosti, tak alespoň pro ty tituly, funkce, baráky a peníze. 

idiotronic
Reply to  PPK
1. 6. 2023 20:06

Minulý týden mi přišel důchod. Jaký titul mi doporučujete zakoupit ?

PPK
PPK
Reply to  idiotronic
1. 6. 2023 20:40

Než na nějaký titul uspoříte alespoň 15 důchodů, tak prozatím Vám doporučuji něco zajímavého k aktuálnímu poslechu pro dnešní večer:

https://www.svobodny-vysilac.cz/program/

vyhledat – pondělí, 29. května 2023 19:00 hod.
Hovory u klábosnice – Láďa z Kanady: Jak politicko-bankovní mafie rozděluje společnost. Šetřete, ať můžeme v klidu krást! – Tapin-radio

a případný download je přístupný na 
https://www.svobodny-vysilac.cz/wp-content/uploads/2023/05/2023-05-29-Tapin-radio-Lada-z-Kanady.mp3

orinoko
2. 6. 2023 10:07

Bacha ve Všerubském prusmyku. Přesně tímto místem hodlá do jurského cocot loje vstoupit nekompatibilní dvojlebka zvící JojoGrety. Nurudove lebka neobstála ve VOLEbnim klokokykeryky a tak civilizační rakoVINA typu woke nasazuje do mistniho odBOJE new bloody Mary. Pokud by to snad nevyšlo, tak už má světové Jojo zaprdenou sedačku v největší naší health pojišťovně, která se už teď připravuje na novou Pandemii. Celosvětově bude celá populace označena za nakaženou mentální nedoSTATECNOSTI a každému jednomu bude do každé bulvy stříknuto JOJO sérum, aby všichni dobře viděli. Běda tomu. Kdo bude mít ještě ke všemu kuří VOKO či woke punčochy, na nichž tečou… Číst vice »

fajt
3. 6. 2023 6:57

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-po-operaci-hned-domu-rozjizdi-se-velka-reforma-zdravotni-pece-40432488#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – sbohem zdravotnictví, drtivou část peněz vybraných od otroků už spotřebují jenom středověcí správci tohoto mengeleho molochu … a plebs mlčí a mlčí a pak v klídku a korektně zdechne … bon appetit. ..)

PPK
PPK
Reply to  fajt
3. 6. 2023 14:51

Každá zdánlivě dobrovolná sociální reforma je hůl, která má dva konce. Jeden konec hole vždy zprvu za zády skrývá ruka šmejdů, kteří reformu vymyslí a druhý konec hole pak za chvíli pořádně ztluče po temenech hlavy, které věřily, že reforma bude pro ně prospěšná. Ostatně, již od dob starověku vládci a jejich sluhové dávno dobře věděli, že na záměrně nevzdělaný a k sobectví vychovaný lid musí být přísná důstojnost a že občasný sociální výprask bude pro něj vždy tou kázeňskou metodou, která je nejúčinnější. Jenže, probudí se ten lid a uvědomí si to?