Praha, 9. srpen 2016 – Kverulant.org označil nákup centrálního registru administrativních budov (CRAB) v ceně 1,6 miliardy korun za největší tunel v dějinách českého IT. CRAB spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jeho ředitelka Kateřina Arajmu v červenci 2016 bez dalšího sdělila veřejnosti, že se jim jen díky práci s daty z CRABu podařilo ušetřit státnímu rozpočtu meziročně zhruba více než 100 milionů korun. Kverulant.org zjistil, že to není pravda.
Historie projektu CRAB se datuje od roku 2008, kdy byl schválen projektový záměr na zavedení centralizované evidence administrativních budov státu. A jak už to tak u nesmyslně drahých tunelů bývá, zadavatel tvrdí, že CRAB ušetří daňovému poplatníkovi spoustu peněz. Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu v červenci 2016 bez dalšího sdělila veřejnosti, že se jim jen díky práci s daty z CRABu podařilo ušetřit státnímu rozpočtu meziročně zhruba více než 100 milionů korun. Kverulant.org byl upřímně zvědav, jak mohla excelová tabulka ušetřit tolik peněz, a proto obratem odeslal žádost o poskytnutí informací dle zákona a dočkal se i odpovědi. ÚZSVM mu poskytl seznam čtyřiceti dvou „úspor“ za celkem 104 miliony korun, ke kterým prý dopomohl systém CRAB.
Po vyškrtnutí zjevně duplicitní „úspory“ ve výši 4,6 milionu za přestěhování úřadu práce v Brně se uváděná meziroční úspora pro státní rozpočet přesahující 100 milionů korun rázem dostane pod tuto hranici. Nebuďme však malicherní a prozkoumejme hned první a zdaleka největší položku seznamu: umístění Obvodního soudu pro Prahu 5 v objektech rezortu MSp namísto nestátních objektů za 70 milionů Kč. Na první pohled by se mohlo zdát, že Obvodní soud pro Prahu 5 původně platil nemravné peníze nějakému soukromému domácímu, čemuž potom CRAB učinil přítrž, s nenasytným domácím se rozloučil a přestěhoval soud do státního. Kdepak, tak to není. Kverulant.org zjistil, že ve státním justičním areálu na náměstí Kinských sídlil vedle Krajského soudu i Obvodní soud pro Prahu 5. Oba se však už do budovy nevešly, a tak se v srpnu 2015 některé kanceláře soudu pro Prahu 5 přestěhovaly do jiných státních budov v Legerově ulici a v ulici V. P. Čkalova v Dejvicích.
A kde je úspora 70 milionů korun? No přece kdyby se soud stěhoval k soukromníkovi do Sacre Coeur v Praze 5 v Holečkově ulici, jak se původně uvažovalo, bylo by to mnohem dražší. Vždyť ministerstvo spravedlnosti tehdy uvedlo, že za pětiletý nájem, v němž byly započítány stavební úpravy ve výši cca deset milionů korun, parkování a zálohy za služby, by rezort zaplatil celkem 69,5 milionu a dalších 17,3 milionu korun za nábytek, datovou síť a kamerový a zabezpečovací systém. Deklarovaná pětiletá úspora ve výši 70 milionů je tedy do té míry spekulativní, že ji lze rovnou označit za vylhanou. Stejně jako je vylhané tvrzení ředitelky Kateřiny Arajmu, že se jim jen díky práci s daty z CRABu podařilo ušetřit státnímu rozpočtu meziročně přes 100 milionů korun.
Dle Kverulantova názoru je mnohem pravděpodobnější, že CRAB šetří jen jednotky milionů ročně, což by se jistě vyplatilo, pokud by tento systém stál jen pár set tisíc korun. CRAB ovšem stál o několik řádů víc. Jeho vytvoření a provoz do konce roku 2019 českou státní kasu přijde na více než 1,6 miliardy korun. Podstatná část této sumy již byla utracena. Stále je však možné část peněz zachránit. Kverulant.org opakovaně apeluje na ministra Babiše, v jehož gesci je jak ÚZSVM, tak CRAB, aby tyto peníze zachránil. Prvním krokem by mělo být přestat lhát veřejnosti.