Retro: Jak jsem pochopil alchymii

7. května 2009

Také já jsem se na základní škole pitomě a poslušně smál spolu s paní soudružkou učitelkou snahám starých alchymistů, a obdivoval jsem naivně moderní chemii, která vymyslela dynamit, yperit, cyklon B, DDT a spoustu jiných užitečných věcí, bez kterých si nedovedeme představit náš dnešní plnohodnotný život.

Svůj omyl jsem poznal až pozdě, když jsem si uvědomil, že plnohodnotný život nemůže být bez svého protikladu, kterým je smrt. Rozdíl mezi alchymií a chemií jsem pochopil teprve poměrně nedávno, když jsem se nemohl doma v koupelně vlézt do vany, protože byl obestavěná všemožnými chemickými přípravky – hygienickými, kosmetickými, výživnými, léčebnými, a bůhví jakými. Bylo jich mnoho, ale zaboha jsem mezi nimi nemohl najít obyčejný sprchový gel, kterým bych se mohl „normálně“ umýt.

Nedalo mi to, a začal jsem počítat všechny chemické přípravky, ve všech těch skleničkách, lahvičkách, PVC nádobkách, pytlíkách a tubách v bytě. Když jsem se dopočítal čísla 200, tak jsem to beznadějně vzdal. Slíděním po internetu jsem zjistil, že jsme vlastně chudá domácnost, neboť chemických přípravků k péči o tělo jsem tam napočítal několik tisíc.

A pak jsem pochopil ten rozdíl mezi chemií a alchymií. Byl jsem jako dítě nacvičen, abych se s despektem posmíval alchymistům. Z jednoduchého důvodu. Ta pravá alchymie totiž vedla od několika chemických látek a pokusů k tomu, aby je člověk nepotřeboval. Dnešní chemie vede k trvale udržitelnému růstu množství chemických látek a adekvátní závislosti našeho života na nich. Výsledkem je pochopitelně ten plnohodnotný život.

Podle naučení starých alchymistů, kteří studovali jednoduchou podstatu hmoty a života, mrtvý člověk o sobě neví, že je mrtvý. Dostal se totiž do totální závislosti hmoty, tvaru. Stal se hmotou, ze které staří alchymisté chtěli právě vydobýt a vydestilovat její vitální a duchovní podstatu – živé vědomí.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
11. 8. 2016 12:52

:-) když jsem si před drahnými léty přál mladého chemika ( kterého se mi nakonec i dostalo ), tak jedině za účelem výroby drahého kovu – záměr se mi nezdařil, ale zase vedlejší produkt mé snaživé tvorby nebyl taky k zahození, i když místní sousedi to viděli trochu jinak. ..)

Kropac
Kropac
11. 8. 2016 14:28

Správný postup. Experimentálním poznáním množství užívaných chemických látek jak v koupelně, tak bojových látek, se lze dopracovat k chápání chemie přírody (alchymie). Potom lze, pochopitelně složitě zprostředkovaně, formulovat názor na trvání současného společenství Homo rapiens: dámy a pánové, pojetím trvalého růstu zisků, a obdivováním úspěšných lehkoživků, si kálíte do vlastního hnízda.