Kverulant.org: Pražský magistrát utratil za 4 roky téměř půl miliardy za externí právníky

Kverulant nedávno odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno a vyfakturováno třikrát tolik. Případ z dopravních podniků je však možná jen špičkou ledovce. ROWAN LEGAL uzavřel s institucemi veřejné správy za poslední 4 roky smlouvy za rekordních 329 milionů korun. Nabízí se hypotéza, že tímto způsobem jsou z veřejných rozpočtů vyváděny peníze ve velkém. Na ověření pravdivost této hypotézy Kverulant ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci již začal  pracovat.  Zde jsou první výsledky.

Pražský magistrát má od roku 2016 do 31. 3. 2020 s kanceláří ROWAN LEGAL uzavřeno již 67 smluv v hodnotě nejméně  52,5 milionu korun ale vyplaceno bylo 57,9 milionů. Tedy o 5,4 milionů více. Hypotéze, že Pirátům již také narostly prasečí rypáčky, svědčí i skutečnost, že magistrát uzavírá s ROWAN LEGAL další podezřelé smlouvy. Příkladem je smlouva z 24. dubna 2020 o poskytnutí právní pomoc v soudním sporu se společností  Bělehradská s r.o. I v této smlouvě je ujednána vysoká hodinová sazba ve výši 2.000,- Kč (bez DPH) za každou započatou hodinu poskytovaných právních služeb. A i v této smlouvě je ustanovení, které říká: „celková výše odměny za právní služby poskytnuté podle této smlouvy nepřesáhne částku ve výši 1,000.000,- Kč bez DPH“.

Kverulantova víra, že protikorupčním étosem mávající Piráti na pražském magistrátu s korupcí nezatočili jen proto, že jsou naivní, vzala za své. Naopak vše nasvědčuje tomu, že ochotně nasedli do rozjetého vlaku plného špinavých kšeftů. Kverulant také zjistil, že Magistrát utratil za všechny externí právní služby od začátku roku 2016 do konce roku 2019 celkem 471,3 milionu korun. To je v průměru 117,8 milionů ročně. Ale za pouhé první čtvrtletí roku 2019 dokázala radnice v čele s Piráty utratit 163,7 milionů korun. Dohromady od roku ledna 2016 do konce března celkem 635 milionů korun. A to vše přesto, že na odboru legislativním a právním bylo v prvním čtvrtletí roku 2020 zaměstnáno 20 lidí. Navíc Magistrát údajně ani neví, kolik ho tito právníci stojí. Kverulantovi sdělil, že „náklady na „interní“ právní služby poskytnuté zaměstnanci nejsou nijak evidovány, protože právníci jednotlivých odborů MHMP jsou placeni za svoji úřednickou činnost a „interní“ právní služby poskytují v rámci plnění svých pracovních povinností.“

Oceňte Kverulantův boj s notorickými a mocnými tuneláři a  staňte se jeho dárcem.

1
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Autoři komentářů
malymax Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
malymax
Člen
malymax

POKUD navštívíte stránky kverulanta, musí se vás zmocnit pocit beznaděje. Přes nesporné úspěchy v odhalování různých metod zlodějství napříč společností, docházím už dávno k názoru, že tady se KRADE ÚPLNĚ VŠUDE, KDE TO JDE. V realitě dneška je onen často zmiňovaný pytel cementu ukradený ze stavby, lépe hlídán, než mnohamilionové krádeže sofistikovanějšími metodami. Jsou to pak nejen zmíněné právní, poradenské aj. služby, z nichž jde nepochybně malá domů těm, kteří jsou ze „stejného vrhu“ , ale rozsáhlé podvody při realizaci dotačních programů, grantů, získaných z EU. Připomenu pouze jeden z mnoha – ROP Severozápad. Navzdory vysokým platům je infikována i… Číst vice »