Kverulant.org: Rakušan vydírá – odstraňte článek, nebo…

Správa státních hmotných rezerv vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Do zakázky se však přihlásili zájemci dva, a tak byla zrušena. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, proč potřebuje správa hmotných rezerv pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup je přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Ten prý také SSHR předepsal technické parametry nákupu. Rakušan nese Kverulantova odhalení velmi nelibě, a tak ministerští právníci nyní Kverulantovi zaslali výhrůžný dopis a dali mu pětidenní lhůtu na odstranění článků o něm. Kverulant se tomuto nátlaku nepodřídí, svoje články nestáhne a je připraven čelit žalobě i šikaně ze strany ministerstva vnitra.

SSHR vypsala dne 30. září 2022 soutěž na dodávku pěti vyprošťovacích automobilů, s pohonem 8 × 8 s nosností výložníku jeřábu nad 20 tun. Nabídky mohli účastníci doručit nejpozději do 28. listopadu 2022.  Předpokládaná cena uvedená v zadávací dokumentaci byla stanovena na 70 248 000 korun bez DPH. Místem dodání měly být skladové kapacity Hasičského záchranného sboru (HZS). Na dodání těchto vozidel stanovil SSHR čas dlouhých 18 měsíců od podpisu kupní smlouvy. Jedním z těchto míst byl i sklad HZS Pardubického kraje, a to i přesto, že pardubičtí hasiči již v říjnu 2021 uzavřeli s firmou KOBIT, spol. s r.o., smlouvu na dodávku vyprošťovacího vozu s jeřábem nad 20 tun za částku 16 758 500 korun bez DPH.

Podle Kverulantových informací bylo celé výběrové řízení připraveno pro již zmíněnou firmu KOBIT, která podá nabídku. Dodavatelem vyprošťovací nástavby měla být firma Everlift z Olomouce a jeřáb bude dodávat HIAB. Everlift bude dodávat nástavbu od rakouské firmy EMPL. Přitom EMPL i HIAB jsou na trhu ti nejdražší.

Technické podmínky ušité na jednoho dodavatele

O tom, že výběrové řízení je připraveno pro předem dohodnutého dodavatele, svědčí i velmi detailní popis požadovaného technického řešení a následné bazírování na jeho plnění. Za všechny uveďme tři příklady.

Na dotaz, zda je možné vozidlo vybavit namísto drahého hydrodynamického měniče levnější automatickou převodovkou, odpověděla SSHR dne 7. listopadu 2022, že „trvá na dodání vozidla s plně automatickou převodovkou s hydrodynamickým měničem hnacího momentu. Důvodem je zajištění jízdních vlastností vozidla a přenosu hnací síly motoru na nápravy vozidla“. Ve stejné odpovědi také SSHR uvádí, že neakceptuje, aby výsuvné rameno jeřábu bylo ze šesti teleskopických dílů, a že trvá na tom, aby bylo složeno z dílů osmi.

Když se dva z potenciálních dodavatelů zeptali, zda je možné, aby délka ramene jeřábu byla v zasunutém stavu jen 1600 mm, či dokonce 1725 mm, dostalo se jim zamítavé odpovědi s absurdním odůvodněním. Zadavatel trvá na délce 1500 mm, a to z důvodu snížení zatížení zadních náprav při tažení vozidel s vysokou celkovou hmotností.

Zrušení soutěže

Lhůta pro podání nabídek uplynula 28. listopadu 2022, ale správce státních rezerv dostal patrně v rozporu se zákulisními dohodami nabídky dvě. Ovšem nabídka od nepreferovaného dodavatele byla patrně nižší než od předem vybraného dodavatele KOBIT. A protože jediným hodnoticím kritériem byla nejnižší nabídková cena, nezbylo SSHR než 30. listopadu 2022 zrušit celou zakázku s tím, že na ni teď SSHR nemá peníze. Přestože v závazném návrhu kupní smlouvy je napsáno, že dodavatel má vozidla dodat ve lhůtě 18 měsíců od podpisu smlouvy, a přestože na stejném místě je uvedeno, že SSHR neposkytuje zálohy.

SSHR: Jde o kšeft ministra vnitra Rakušana

Vedle evidentních pletich proti veřejné soutěži je na celé věci divné i to, že výběrové řízení vypsala správa státních hmotných rezerv, a nikoliv hasiči. A opravdu hasiči taková vozidla potřebují? V Pardubicích dokonce dvě? Kverulant chtěl vidět analýzy, které by nákupu za 100 milionů jistě měly předcházet. Proto závěrem roku 2022 odeslal SSHR dvě žádosti o informace dle zákona. Kverulant chtěl především vědět, co vedlo SSHR k vypsání předmětné soutěže a kdo o tom rozhodl. SSHR mu odpověděla, že žádnou analýzu nemá a sdělila, že nákup se uskutečňuje na přání ministra vnitra Víta Rakušana. Ten prý také SSHR předepsal technické parametry nákupu.

Když chtěl Kverulant po SSHR zaslat kopii dopisu ministra vnitra Rakušana ve kterém žádá o nákup vyprošťovacích vozidel a přesně specifikuje jejich parametry, tak mu SSHR dopisem ze dne 1. ledna 2023 odpověděla, že „požadavky týkající se státních hmotných rezerv neposkytují či nezveřejňují.“ Kverulant chtěl také kopii obou nabídek. Ani ty mu poskytnuty nebyly.

V závěru odpovědi SSHR z 9. prosince 2022 uvedl JUDr. Zbyněk Jankovský, Ph.D., vedoucí oddělení Kanceláře předsedy SSHR nepřímou výzvu k podání trestního oznámení: „Nad rámec Vámi položených dotazů uvádíme, že pokud jsou Vám známy skutečnosti svědčící o nestandardním postupu, pak lze využít i další prostředky umožněné platným právním řádem České republiky.“ Přesně to Kverulant udělal a trestní oznámení podal. Již 5. ledna 2023 mu Policie sdělila, že věc bude šetřit Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV.

Kverulant se také o svoje podezření, že soutěž byla zmanipulována, podělil s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ÚHOS mu dopisem z 31.1. 2023 sdělil, že správní řízení nemůže zahájit, protože došlo k zrušení soutěže ještě před uzavřením smlouvy.

Rakušanovo ultimátum

Právníci Rakušanova ministerstva vnitra zaslali Kverulantovi 8. února 2023 „Výzvu k odstranění závadného stavu.“ Závadným stavem podle tohoto dopisu není nákup evidentně předražených vyprošťovacích vozidel za 100 milionů korun, ale fakt že o tom Kverulant píše. Rakušanovi právníci dali Kverulantovi pětidenní lhůtu na odstranění článku a na zaslání zprávy všem kdo si článek přečetli. Ve zprávě má Kverulant napsat, že o předraženém kšeftu ministra Rakušana lhal.

Kverulant se ani tentokrát hrubému nátlaku ze strany mocného papaláše nepodřídí, svůj článek nestáhne a je připraven čelit žalobě a šikaně ze strany ministra vnitra a jeho aparátu.

Vojtěch Razima
Ředitel a zakladatel obecně prospěšné organizace Kverulant.org

5 27 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
10. 2. 2023 18:12

Ze srdce přeji obecně prospěšné a obecně statečné organizaci Kverulant.org., aby tento právní spor v zájmu nás všech občanů vyhrála.

orinoko
10. 2. 2023 18:27

Války a lezení do různých řítí má mj. sloužit i k odvedení pozornosti od sosani právě zainteresovaných karpalnich tunelů. Ten ony má v tlamě otisknuto všechno. Ale jen do casu.
Než se velmi rychle stane postradatelným pro protektorátní nadsamce.