Kverulant.org: ÚOHS opět zakázal MMR uzavřít smlouvu

Národní elektronický nástroj (NEN) je počítačový program, který nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát prostřednictvím MMR utratil už půl miliardy a další stovky milionů se utratit chystá. Kverulant.org nedávno podal trestní oznámení protože MMR přes zákaz ÚOHS dál realizuje smlouvu. Nyní ÚOHS zakázal MMR uzavřít další smlouvu na NEN. 

Kverulantův nedávno zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý, může být dokonce i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj za NEN již utratilo přes půl miliardy, stále není hotov. Nadále probíhají na  programu NEN i práce na základě smlouvy, jejíž plnění Úřad na ochranu hospodářské soutěže na začátku prosince 2016 pravomocně zakázal. Podle Kverulanta to naplňuje skutkovou podstatu maření výkonu úředního rozhodnutí a Kverulant v této věci nedávno podal trestní oznámení.

V lednu 2017 vypsalo MMR další zakázku na zajištění technické podpory pro NEN za 100 mil. Kč za rok. Předmětem soutěže je dodávka  85 položek (60 ks počítačového vybavení od IBM, DELL a Cisco a 25 položek podpory SW). Mezi požadovanými standardními položkami je i 5 kusů software od firmy Tesco SW. Zatímco dodavatelů HW a SW od firem IBM, DELL, Cisco a Oracle najdete v ČR desítky, produkty firmy Tesco SW prodává jen samotné Tesco SW. Nebude to tedy nejlepší cena nebo kvalita, co rozhodne o výherci 100 milionů korun. Rozhodne to Tesco SW. Nejen Kverulant došel k závěru, že i tato zakázka byla vypsána diskriminačním způsobem. Ke stejnému závěru nyní došel i ÚOHS. Minulý pátek rozhodl, že MMR postupovalo v této zakázce nezákonně. Navíc UOHS opět uložil MMR zákaz uzavřít smlouvu do pravomocného ukončení tohoto správního řízení.

Kverulant.org se nezabývá jen odhalováním tunelů v oblasti IT. Kverulant hájí veřejnost tam, kde mocní nehrají fér.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
24. 5. 2017 6:27

Občas musím také pracovat s nějakým tím „státním SW“ – všechno je to naprostá katastrofa. Složité, uživatelsky nepraktický, nápověda 10 roků stará, mnohé věci i po letech nepochopitelně nefunkční. SW nabízí spoustu dalších placených rozšíření, která nikdo nechce a bez trochu hlubší znalosti počítačové praxe jsou produkty mnohdy nespustitelné. No ale co by člověk za ty prachy chtěl, že … ? Povídal mi už před pár lety jeden člověk, co má SW firmu a velké databázové programy jsou přímo jeho obor: „Měli jsme v 90. letech zakázku pro miniosterstvo – a byl to dobrý kšeft – asi za 10 milionů.… Číst vice »

Gatta
Gatta
24. 5. 2017 14:29

Daně se platit musí – by bylo z čeho …

Po jiných městech … i Plzeň. Ohlazený kus betonu za 4,6M, smlouva bez přesné specifikace předmětu (jak to tedy asi soutěžili ? !!), někdo to ale převzal i tak a o tom co stál jen samotný architektonický návrh tohoto veledíla se raději taktně mlčí …

http://plzen.idnes.cz/vejce-spor-soud-nove-divadlo-plzen-dtd-/plzen-zpravy.aspx?c=A170524_135054_plzen-zpravy_pp

Gatta
Gatta
24. 5. 2017 14:34

Oprava 6 milionů.
No nic, co naděláme, jdu sbírat víčka na charitu …

Alena
Alena
24. 5. 2017 18:30

hlavně, že pan nový ministr financí je rozpočtově zodpovědný a trápí ho hlavně ty strašné MANDATORNÍ VÝDAJE. Dočkáme se doby, kdy důchody se nebudou obyvatelstvu( pouze domorodému), vyplácet vůbec. Žvanírna na ČT 24 je obzvlášť výživná, pokud se chceme rozčílit, další oponentní experti nás zase poučují, že při dlouhodobém růstu nemůže být schodek. Jaksi pánům ekonomům chybí zdravý selský rozum. Sedlák by nikdy neprodal pole,lesy,louky a sady, aby si jabka a další produkty dovážel. To my ano. Ale pak nemůžeme počítat s žádným efektem i v době růstu pro rozpočet ČR, natož nějaký dopad pro obyvatele. Nikde nezazněl názor, že… Číst vice »

Bety
Bety
24. 5. 2017 19:17

Jó znárodňování – to ale nepůjde, pokud nebude stát a národ, asi také proto se máme rozplynout v novém multikulti světě bez hranic…

fajt
25. 5. 2017 5:51

https://www.novinky.cz/domaci/438787-gesto-i-ponizeni-belobradkova-cesta-k-sudetskym-nemcum-vyvolava-rozpory.html – tohle by taky nemělo zapadnout, bělovous si jede pro nazi prachy, bude se tam jako árijský typ a jedinec dobře vyjímat, snad za svou partaj, která je úzce spjata s nejbohatší sektou na světě udělá dobrý dojem a dostane to, co je mu nejvíce nejmilejší. ..)