Kverulant.org: Vedle platu 115 tisíc hrubého dostávají poslanci na náhradách v průměru 110 tisíc korun čistého měsíčně

Vzpomínáte si ještě na „protikorupční“ Věci Veřejné a jejich slib, že budou vracet všechny poslanecké náhrady? Nevrátili ani korunu. Po více než deseti letech bylo načase se na poslanecké náhrady poslanců podívat znovu. Kverulant zjistil, že každý současný poslanec vyčerpal v průměru na poslaneckých náhradách za prvních 8 měsíců od svého zvolení skoro 900 tisíc korun. Kverulant musel Poslanecké sněmově za podklady ke své analýze zaplatit skoro devět tisíc. Pomozte Kverulantovi uhradit náklady na důslednou kontrolu politiků alespoň malým darem.

Na úvod budiž řečeno, že Kverulant je přesvědčeným zastáncem liberální demokracie a svým příspěvkem nechce zvyšovat nedůvěru v tak důležitou instituci parlamentní demokracie jako je právě parlament.  Na druhou stranu, veřejnost má plné právu vědět, jak jsou její zástupci z jejich peněz placeni. Proto provedl rozsáhlou analýzu poslaneckých náhrad a poslaneckých platů.

Poslanecké náhrady

Poslanci mají nárok na kde co. Jejich benefity dokonce upravuje zákon 236/1995 Sb. Ten dle § 5, odstavec dává poslancům právo na náhrady, tedy na proplacení těchto výdajů:

 • výdaje na reprezentaci,
 • výdaje na dopravu vlastním vozidlem nebo nájemným dopravním prostředkem z místa trvalého pobytu do místa sídla orgánu, v němž vykonává funkci, a zpět, v místě sídla tohoto orgánu a při cestách spojených s výkonem funkce,
 • výdaje na dopravu veřejnými hromadnými dopravními prostředky, s výjimkou letecké dopravy, při tuzemských cestách spojených s výkonem funkce (dále jen „tuzemské cesty“),
 • výdaje na leteckou dopravu při tuzemských cestách,
 • výdaje na dopravu při zahraničních cestách spojených s výkonem funkce (dále jen „zahraniční cesty“),
 • výdaje na stravování při tuzemských cestách,
 • výdaje na stravování a některé další výdaje při zahraničních cestách,
 • výdaje na ubytování při tuzemských cestách,
 • výdaje na ubytování při zahraničních cestách,
 • výdaje na přechodné ubytování v místě sídla orgánu, v němž vykonává funkci,
 • výdaje na odborné a administrativní práce,
 • výdaje na činnost průvodce nebo osobního asistenta,
 • výdaje na odbornou literaturu.

Tím však výčet poslaneckých privilegií nekončí. Podle stejného zákona, ale tentokrát podle dle § 6, mají poslanci dále nárok na:

 • užívání služebního vozidla s řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k osobní dispozici,
 • užívání služebního vozidla s řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k umožnění styku s rodinou,
 • užívání služebního vozidla bez řidiče k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k umožnění styku s rodinou,
 • užívání přiměřeně vybaveného bytu,
 • ubytování v místě sídla orgánu, pokud v tomto místě nemá trvalý pobyt,
 • užívání jedné přiměřeně vybavené kanceláře ve svém volebním kraji nebo ve svém volebním obvodu zřízené po dohodě s poslancem,
 • úhrada zdravotních služeb,
 • přednostní zřízení účastnické telefonní stanice,
 • zřízení a užívání jedné účastnické telefonní stanice,
 • zřízení a užívání dvou účastnických telefonních stanic.

Informace nebyly zadarmo

Kverulant se poslanecké sněmovny parlamentu zeptal, kolik si toho již poslanci nechali vyplatit od počátku volebního období 8. listopadu 2021 do 1. července 2022. Kverulanta zajímali všichni poslanci a každý jednotlivý titul náhrad či benefitů. Poslanecká sněmovna mu sdělila, že vyhledávání informací by bylo mimořádně rozsáhlé a pustí se do něj, jen pokud Kverulant sněmovně za tuto práci zaplatí 8 705 korun. Kverulantovi nezbylo než zaplatit. Po měsíci čekání dostal krabici a pustil se do analýzy.

Tabulka vyplacených poslaneckých náhrad

Celkem všichni poslanci za 8 měsíců od první schůze sněmovny 8. listopadu 2021 do 30. června 2022 vyčerpali na náhradách 175 milionů korun. Největší položkou byly náklady na dopravu. Ty činily 62 milionů korun. Náklady na kanceláře, asistenty a telefony pak celkem 43 milionů korun. Každý současný poslanec vyčerpal v průměru na poslaneckých náhradách za prvních 8 měsíců 865 tisíc korun. Měsíčně to činilo 108 241 čistého v průměru na jednoho poslance. Rozdíly mezi poslanci nejsou velké. V podstatě se dá říct, že všichni poslanci čerpají tolik, kolik mohou.

Fiktivní pronájmy

Je zřejmé, že v některých případech dochází ke zneužívání poslaneckých náhrad. Kverulant odhalil, že poslanec za ODS Petr Bendl si za peníze poslanecké sněmovny fiktivně pronajímá kancelář v Rakovníku. Kverulant na Bendla podal v srpnu 2022 trestní oznámení pro podvod. Podrobnosti o tom naleznete v kauze Poslanec Bendl si za veřejné peníze fiktivně pronajímá kancelář.

Zneužívání poslaneckých náhrad je evergreenem české politiky. V roce 2009 byl tehdy ještě jen poslanec Bohuslav Sobotka donucen přiznat, že ke spoření na luxusní byt v Praze-Stodůlkách, který koupil za více než sedm milionů korun, zneužíval i poslanecké náhrady, jež byly určené na jiné věci, třeba na dopravu a bydlení zákonodárce. Sobotka si jako jihomoravský poslanec nechával dlouho proplácet nájem bydlení v Praze ve výši 17 tisíc korun, přitom si poslanec Sobotka své trvalé bydliště ve Slavkově u Brna držel pouze papírově.  „Ano, používal jsem k tomu i peníze z poslaneckých náhrad. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval,“ řekl tehdy Sobotka. Ve využívání poslaneckých náhrad ke spoření na byt tehdy Sobotka neviděl problém: „Pro využití prostředků není stanovené žádné přesné pravidlo. Zákon jsem neporušil.“

Poslanecké platy

Vedle poslaneckých náhrad berou poslanci ještě plat. Jeho výpočet však není ničím jednoduchým. Plat poslance byl od doby vzniku zákona vázán na platy státních úředníků tím, že platová základna byla v relaci na nejvyšší stupeň platového tarifu. V současné době je platová základna stanovena vyhláškou. Od 1. do 31. ledna 2022 činila platová základna 89 155 Kč. Od 1. února 2022 činí 84 060 Kč. Z platové základny se pak násobením různými koeficienty vypočítává plat. Základní koeficient, na který má nárok každý poslanec činí 1,08. Platový koeficient poslance se dále zvyšuje takto:

 • místopředsedovi podvýboru o 0,11,
 • místopředsedovi výboru, předsedovi podvýboru a za každých 15 členů poslaneckého klubu jednomu místopředsedovi poslaneckého klubu o 0,22,
 • předsedovi výboru, předsedovi poslaneckého klubu, předsedovi komise a předsedovi vyšetřovací komise komory Parlamentu, předsedovi delegace Parlamentu České republiky v Parlamentním výboru přidružení Evropské unie a České republiky a vedoucím stálých delegací Parlamentu České republiky do meziparlamentních organizací o 0,44; předsedovi poslaneckého klubu se dále zvyšuje platový koeficient o 0,03 za každých i započatých deset členů poslaneckého klubu nad nejnižší počet stanovený zvláštním zákonem,
 • místopředsedovi komory Parlamentu o 0,98,
 • místopředsedovi komory Parlamentu, který jako první zastupuje předsedu komory Parlamentu, o 1,09,
 • předsedovi komory Parlamentu o 1,82.

Zde jsou dva příklady takového výpočtu. Plat předsedy výboru: platová základna x (koeficient + zvýšený koeficient za funkci) 84 060 x (1,08 + 0,44) = 127 771. Plat místopředsedy poslanecké sněmovny, který je zároveň místopředsedou výboru a místopředsedou podvýboru: platová základna x (koeficient +místopředseda parlamentu + místopředseda výboru +místopředseda podvýboru) 84 060 x (1,08 +0,98+ 0,22+0,11) = 200 903.

Tabulka poslaneckých platů

Celková suma hrubé mzdy vyplacená poslancům činila za 8 měsíců od první schůze sněmovny 8. listopadu 2021 do 30. června 2022 téměř 200 milionů korun. Kverulant vypočetl, že každý současný poslanec pobíral v průměru hrubou mzdu ve výši 114 tisíc korun. Ve skutečnosti to však bylo o něco víc. Protože daňová základna pro výpočet platů byla v lednu 2022 o něco vyšší než kalkulovaných 84 060 korun.

Na rozdíl od poslaneckých náhrad jsou rozdíly v platech značné. Největší příjem má předseda a místopředsedové parlamentu. Jejich hrubý plat je zpravidla přes 200 000 korun. Naopak nejmenší plat za vykonávání mandátu poslance berou zpravidla členové vlády. Ty ovšem vedle platů poslaneckých dostávají platy ministerské.

Prosba o podporu

Kverulant se věnuje kontrole politiků již od roku 2009. Pomozte mu v tom, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

5 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
49 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
21. 9. 2022 6:14

BLESK z čistého nebe. Tak se nám soustruh Fialua chlubil, jak foto, které ho zachytilo na židli za emero prezidentistou, dokladuje naší /českou/ důležitou pozici ve vnímání emeriky. Tak za prvé: Ani Bidet nerozhodoval o tom, kde sám bude sedět, a kdyby snad přece jen ano, tak to Čech běžně vnímá tak, že Bidet má Fialu u vlastní zadní ventilace. U vědomí toho, že Bidet běžné v přímém přenosu prdí do kamery, je Fialova pozice velmi nevděčná až vzorově názorná. A přímo zralá na plynovou masku. A za druhé: Kdejaká infantilita už se dneska hodí jakékoli vládnoucí moci jako důkaz… Číst vice »

Last edited 16 dní před by orinoko
Irena
21. 9. 2022 7:39

Dnešní Putinův projev v bodech: Západ udělal z ukrajinského lidu potravu pro děla tím, že v roce 2014 rozpoutal válku. Preventivní vojenská operace na Ukrajině byla naprosto nezbytná a jediná možnost Osvobození celého území Donbasu zůstává nezměněným cílem speciální vojenské operace. Spojenecké síly v Donbasu osvobozují Donbas krok za krokem, ale jednají plánovitě a zajišťují personální zabezpečení. Západ chce, aby se Rusko rozpadlo na více znepřátelených oblastí Cílem Západu je oslabit, rozdělit a zničit Rusko Rusko udělá vše pro bezpečné podmínky pro referenda v DNR, LNR, Záporožské a Chersonské oblasti Rusko nemůže vydat své blízké na Ukrajině, aby je roztrhali kati… Číst vice »

Last edited 16 dní před by Irena
Irena
Reply to  Irena
21. 9. 2022 7:47

A mimochodem schody OSN, po kterých musí vystoupat všichni účastníci byly natřeny v barvách duhové LGBT vlajky…

fajt
fajt
Reply to  Irena
21. 9. 2022 8:23

to už tady ( vše zásadního ) bylo řečeno v únoru – a skutek utekl – když vezmu, co se dnes na ukrajinském polygonu po půl roce děje a teď se tam mají poslat další statisíce povinně odvedených ruských vojáků do zdemoralizovaných RA jednotek, které dnes z frustrace někdy bojují i proti sobě ( a dost často se zapojují do černého obchodu z ukrama i v morbidních věcech), tak to vidím na nehezký masakr – je fajn, že je zdůrazněno, že armády NATO jsou v podstatě buzerantské a v drtivé většině neschopné vést regulérní válku, ale na druhou stranu ruskou… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
21. 9. 2022 9:04

Váhavý střelec pomohl částečně zkonsolidovat řady druhé strany. To je dneska bez diskuse. Evidentní následek chirurgického neoddělení západní Haliče od východní. Mělo se tak stát někde na říční linii pod Kyjevem. Kolik tam může být životních tepen směrem na východ? Že se jednat nebude, bylo jasné od března. Ačkoli jinde, než u nějakého stolu, celá záležitost neskončí, to je také jasné. Problém je, že rychle má následovat konkrétní čin. Nekonat znamená zase jen další díl toho, co už je odepsané. Fialova válka je více než podivná. Obě strany svoje občany udržovaly v jakémsi diváckém prostředí, hlavní města dostávala dávkované Disney… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
21. 9. 2022 9:17

A je to venku! Že vojenská operace nejde podle plánu jsme my, heretici, psali už půl roku před Kristem. A sklidili jsme za to úrodicku od nemyslících vyhulencu.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
21. 9. 2022 9:34

no kurwa, fiala – donald trumpů to teď řekl na plnou hubu, když komentoval funus anglické incestní stařeny, na kterém další nastavované americké mrtvole kryl její anus fialovic spratek – tedy jeho slovy, banánový pohunek – to je snad nejzbytečnější hmota v současné protektorátní přírodě – ale může zdejší domorodce dost poškodit, tedy když ho budou poslouchat a řídit se jeho konfidentskou sebrankou – nebrat je absolutně vážně a dělat si svoje, systém je sice mocný a mohutný, ale je v podstatě dost nemobilní, ve své obludnosti neefektivní a pomalý, krom toho jeho prohnilé a hříšné ručičky a nožičky mají… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
21. 9. 2022 9:53

Cosi jsem zahlédl o možném zapojení ruského, velmi utajovaného, systému Burevestnik /Bouřlivák, byl to také časopis, který myslím vydával Gercen/. Ve svém reálném zapojení by to znamenalo vypuštění střel s plochou dráhou letu, které mají jaderný pohon, a mohou být aktivovany se značným předstihem, než by byly zacíleny podle potřeby. Na můj vkus by mohly pipat jako Sputnik.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
21. 9. 2022 10:13

tak důležitý je jedinec ( kolektiv) , který rozhoduje o (oprávněném) použití takové techniky, stroje, zařízení – no a pokud má ( maj) svůj potěr na druhé straně nepřátelské linie, pak bych byl ( v západních zákopech a bordelech) při podobných prezentacích docela v klídku. ..)

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
21. 9. 2022 10:19

Jeden z návrhů na ryze domácí Moskvič. Poprvé vidím bodové světlomety ve svislé poloze.

1663597551_izobrazhenie_2022-09-19_172454283.png
orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
21. 9. 2022 10:22

Diskusí o autě se zúčastnili i bývalí zaměstnanci, dneska dedci. Když přišla řeč na elektropohon, tak údajně nastala revolta.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
21. 9. 2022 9:36

NATO začalo na frontě uplatňovat novou progresivní metodu formou zákopové kanalizace. Jde o rozlitou řeku po několika uderech na korunu prehrady. Voda se vylévá pomocí kýblu s nápisem Kentucky výživa. Krysy jsem nezahlédl.

Irena
21. 9. 2022 8:39

„Vyúčtování pošlou až po volbách! Dohoda s vládou!“ Na akci Zwyrtek Hamplové silné věci
Na místo dorazil i předseda strany PRO Jindřich Rajchl, který propálil k davu: „Nejnovější informace, kterou mám z velmi dobrých zdrojů. Vláda se dohodla s ČEZem a E.ONem, aby poslali vyúčtování až po volbách.“

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Vyuctovani-poslou-az-po-volbach-Dohoda-s-vladou-Na-akci-Zwyrtek-Hamplove-silne-veci-714978

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
21. 9. 2022 13:51

Z národa Komenského se stává národ Zelenského.

Alva
Alva
Reply to  Botičky od Diora
21. 9. 2022 21:42

A proto je pravděpodobné, že budeme následovat cestu, kterou nám učitel Zelenský.prošlapává: https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2022/09/zelenskyj-dal-zapadu-za-zbrane-nato.html Španělské vydání Rebelion informovalo, že Kyjev si kope vlastní hrob, což ukazuje, že je na cestě stát se nejvyšší figurkou Washingtonu v Evropě. Volodymyr Zelenskyj, který se dohodl se Spojenými státy na dodávkách zbraní v rámci Lend-Lease, souhlasil s tím, že poskytne Západu část území své země jako platbu. Informuje o tom španělský zpravodajský web Rebelion. „Naplňuje se vážná hrozba pro suverenitu této evropské země, a to nepochybně bude znamenat, že pro usnadnění splácení dluhu, který se stane neudržitelným, budou muset ukrajinské úřady poskytnout své území pro… Číst vice »

Jan Kristek
Jan Kristek
Reply to  Alva
21. 9. 2022 22:04

…dceru a půl JZD. Pokud se vyvraždění planety nepodaří, Rusko takový „prodej“ bude považovat asi za stejný vtip. A snad i nejen my budeme považovat za podobný vtip bláboly o tom, že církvi darovala nějaké území nějaká Anežka česká. … Tam už to není ani o tom, že by půl JZD daroval předseda, ale o tom, že by ho darovala jeho dcera.

Irena
21. 9. 2022 10:51

Nevím, zda vám to pojede, je to na telegramu:
https://t.me/khazinml/4436
Možná se to časem objeví na YouTube, pod názvem: Михаил Хазин Комментарий к текущим событиям от 21 сентября 2022 года.

Důležitý komentář, kde zdůrazňuje, že mobilizace v Rusku řeší nejspíše především vnitřní problémy s pátou kolonou. K tomu jeho komentáři o zabetonovaných řídících strukturách, do kterých se přes síta nedostane nikdo, kdo je jim „cizorodý“, přikládám dva své články na obdobná témata – síta a věda

Tolik ke globální politice, která je některým zdejším mudrlantům tak vzdálená, že dohlédnou jen k nejbližší řece…

https://kob-forum.eu/2020/12/30/system-kodovani-a-sit/
https://kob-forum.eu/2021/11/21/konceptualni-podminen..

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
21. 9. 2022 11:08

Ta řeka je na Haliči, fanatická soudrzko. A mezitím se globalistum nějak vysypal z vedoucího popelníku Írán, jemuž jsou určeny světové pupeční souřadnice. … Podle eskamoteru, kteří vylustili dějinné siločáry.
Něco tak otřesně sebestredneho a namyšleného se hned tak nepotká. Dědská Greta s nekompatibilními půlkami má co dohánět.

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Irena
21. 9. 2022 12:15

Můj vnitřní hlas mi říká,že Irenou uvedený komentář má své důležité opodstatnění. Zvláště když si vzpomeneme na nedávné moskevské kolokvium 75 tamních rabínů ,
kteří přijali rezoluci požadující jednostranně ukončit ukrajinský konflikt.Nic zvláštního nevidím na Putinově tanci mezi vejci,vládnout za takových okolností musí být šílené !
Věcně diskutující Irena na mne dnes působí jako někdo úplně jiný,než byl před rokem.

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
21. 9. 2022 12:44

mám za to, že projekt VV se blíží ke konci, podle všeho byl součástí vyššího ( a ošklivějšího) celku než je pouhá pátá kolona, kterou v Rusku nikdy nechtěl pomenšit, natož že by ji chtěl úplně eliminovat, pokud mu 75 rabínů může nadiktovat, navelet konec vojenské akce na ukrajině, pak ji v tom případě ruskému lidu neměl vůbec prezentovat jako boj za ruskou nezávislost a neměl se stavět do role vůdce, který ultimátně pošle ruské mužíky do boje, přitom silně brzdil ruské generály i při prostých místních taktických operacích a dokonce nechal svým úřadem zesměšňovat ty nejrozhodnější velitele – pak… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  fajt
21. 9. 2022 15:34

Těch důležitých faktorů proč se něco neodehrálo tehdy,nýbrž až dnes je velký počet a myslím,že je nám nejméně polovina z nich neznámá. Naše pokusy o nalezení optimálního řešení při tolika neznámých jsou pouhými amatérskými ,byť dobrými a nepochybně potřebnými pokusy o řešení. Realita globálního konfliktu,který se právě otevírá se všemi jeho důsledky obsahuje limity,aktivity i omyly v uběhlých desítiletích a nepochybně též plány minimálně na pár let do budoucna.Za důležitý považuji především značný ruský náskok v kvalitě špičkových zbraní,který je účinnou brzdou výkonných vojenských orgánů ,které nenahrazují fakta propagandou. Podle mého není us.armáda ani zdaleka připravena na ostrý střet s… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
22. 9. 2022 4:49

jasně, že nevidíme do těch vrcholných psychopatických makovic, které vyrostly na lidském poli hlouposti, omezenosti a podlosti – nic neanalyzuju a řešení taky nehledám, to nechám těm milionům přeplacených a zaúkolovaných servisních sviní, které by jinak ve zdravé společnosti pošly hlady, pouze glosuju zjevné procesy, které jsou do oči bijící – ruský medvěd se už porcuje od dob Brežněva, tehdy se to dělalo sofistikovaněji, ale přišel Reagan a přestaly platit jistá tabu a hranice, a tehdejší sovětský vůdce to bohužel nechtěl pochopit, že americká korporace už není soutěživý partňor, ale pouze zákeřný nepřítel, kterého mohl a tehdy měl velmi jednoduše… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  fajt
21. 9. 2022 17:08

Hlavně že každý zcela jistě ví, kdo komu co poroučí a jak špatné plány
kdo má. Novinky hadr.

peter.
Reply to  fajt
23. 9. 2022 16:55

Ruský oligarcha v akcii ! Abramovič pomohol zahraničným žoldnierom, ktorí boli predtým v DNR odsúdení na trest smrti vycestovať do Saudskej Arábie. Oligarcha im poskytol svoje lietadlo a každému z nich dal iPhone Denník Daily Mail zverejnil materiál, ktorý potvrdzuje účasť Romana Abramoviča na preprave zahraničných žoldnierov z ruského územia do Saudskej Arábie. Podľa novín sa oligarcha osobne stretol so žoldniermi a poskytol im svoje služobné lietadlo, ktoré ich prepravilo do kráľovstva.  „Päť rukojemníkov sa údajne vrátilo do Spojeného kráľovstva a spolu s ruským oligarchom zjedli steak, kanapky a tiramisu,“ napísal denník Daily Mail. Po výdatnej večeri dostali žoldnieri, ktorí… Číst vice »

Last edited 14 dní před by peter.
orinoko
orinoko
Reply to  Hudryperman
21. 9. 2022 14:11

Vážně? I kdyby to tak bylo, tak je zvláštní, že více lidí používá jednu nálepku a problém s tím jaksi není. To je nějaký výsadek na OM? Kolem místních vědeckých vsevedu stran všehomíra je to pořád jakési cudne. Více oblude – jeden nickita, více nickitu – jedna obluda /pozorovatelské soubory/. Citace: Nic na světě se neděje jen tak. Všechno je řízeno. Jak kde! I každodenní východ Slunce řídí globalove. I lidskou tzv. velkou. Střeva s tím nemají nic společného. Pokud jde o ruskou pátou kolonu, tak tu si musí vyřešit sami Rusové. Koneckonců trvá už jim to minimálně od roku… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
21. 9. 2022 14:15

… pokud budou Rusové chtít odejít z ukrajiny, tak celý tento proces by neměl být už pod vedením VV, vyjednal by ty nejhorší podmínky kapitulace ( jinak by ani nemohl ) – a je jim snad jasné, že odchod z této akce ( která ani po půl roce nemá jasné obrysy a pevně stanovené cíle ) bude znamenat fatální proces, který lidská historie ještě nezažila, že by se to v podstatě pro severovýchodní, euroasijskou část lidské civilizace v důsledcích vyrovnalo jadernému holokaustu. ..

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
21. 9. 2022 14:52

Právě jsem na Trubce shlédl video jakési ruské slípky, která nespokojena se životem v Rusku odlétla přes Baku do Gruzie. Prý – to si nemůže dovolit každý Rus. Zato okoltakovany emik ze Středozápadu může každý týden do Vegas.
Takže slípka se ocitla v emero kolonii, která je tlačena k otevření druhé fronty proti Rusku.
Chvíli to bude trvat, ale ono jí přijde z prd@le do hlavy. /Klasický výrok mého táty./
Covid generaci už patrně není pomoci. U ní neplatí – pozde ale prece. Pozdě už bude napořád.

fajt
fajt
22. 9. 2022 5:54

«Волына», «Калина» и «Редис» – на свободе › ПОЛИТИКУС (politikus.info) – to si Kreml dělá prd@l – nejzuřivější ukro fašisty s prokazatelnou vražednou činností pustí na svobodu :( kurwa, proč vůbec chtějí mobilizovat obyčejné ruské mužíky, když nakonec nebudou bojovat s fašismem, ale sami se sebou. .. proč staví na Donbasu mega budovu pro mezinárodní monstr procesy s ukro fašisty, když je nakonec pouští na svobodu – samozřejmě za tajných podmínek, prý z humanitárních důvodů a za výměnu ruských vojáků, které samotný Kreml dostal do zajetí k zelenským sadistům, ten propuštěný počet ruských vojáků je taky směšný … znova opakuju,… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  fajt
22. 9. 2022 7:44

Pět zločinců vyměnit za 87 ruských zajatců se vám zdá málo? Mně tedy ne. Ostatně, co není hned, může jako trest přijít později. Tak se vzpamatujte a nechte už toho bědování.
№4 ↑ бабурка Сегодня, 08:23 +3 Обтекайте. А я рад за наших ребят!! 87 сыновей и мужей вернулись домой.
Первоисточник публикации:
https://politikus.info/events/146831-redis-i-kalina-na-svobode.html
Politikus.info

fajt
fajt
Reply to  PPK
22. 9. 2022 8:47

vy byste se měl zapojit jako dobrovolník na ruskou frontu na ukrajině, a nebo pro věk a zdraví do kremelské mobilizační kampaně na nový ruský kanónenfutr za jeho blahorodí císaře cara, báťušku korporátní říše ruské :) tohle byli vražední prominenti válečných ukro fašistů, zelenského vrcholní řezníci – tohle je stejné jako kdyby Stalin ze zajetí ( a v době kritického boje o zemi) propustil maršála Pauluse, Himmlera, Hesse, Heydricha a další zmetky … hmm, a jak dalece chcete ustoupit před skutečným stavem věcí na východní kolomajzně … bych řekl, že hodně. .. no nic, raději půjdu zpátky do hory a… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  fajt
22. 9. 2022 9:33

Možná že 5 Britů, 2 Američani, Maročan, Švéd a Chorvát jsou akcí
páté kolony, ale na druhou stranu neuškodí, když těchto pár žoldáků mezi svými rozšíří zprávy o tom, jak je Zelenský materiálně zabezpečil/nezabezpečil a vůbec o ukrnáckovském stylu boje.

fajt
fajt
Reply to  Bety
22. 9. 2022 11:39

hlavně je to signál ( a nemusí o tom svým soukmenovcům ani moc přehnaně vykládat), že za vraždy, mučení, znetvořování, vyřezávání všech orgánů za živa, za sadismus pro potěšení a pro zeleného náčelníka od Kremlu dostanou maximálně svobodu … no a to se přeci vyplatí, že. .. tak teď mohou západní cestovky začít se safari zájezdy na východ ukrajiny a na příhraniční území ruské federace pro všechny dobrodruhy světa, teď bude dokonce přitaženo nové maso … a opravdu ukrajinské travel bedekry nelžou, když píšou, že “ nepřítel“ se ze svých pozic ani nehne a jenom se zmateně potácí na místě… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  fajt
22. 9. 2022 12:03

Když jste to mučení tak detailně popsal jistě jste rád,
že 87 Rusů tomu uniklo. Nebo ne?

fajt
fajt
Reply to  Bety
22. 9. 2022 12:48

při všech dnešních faktech a zjištění těch 87 ruských vojáků na ukrajině vůbec nemělo být – jejich zajetí je součástí špinavé mocenské hry, na kterou dnes doplácí tamní prostý lid – jako vždycky ve středověku … snad to nebude trochu silné lattíčko pro vaše neomylné přesvědčení a světonázor, který si určitě nenecháte zviklat nehezkou realitou. ..)

fajt
fajt
Reply to  peter.
23. 9. 2022 4:57

teď Kadyrovci ví, že zajatce z řad ukro nazi prostě nebrat. ..)

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
22. 9. 2022 9:35

Jedinou poznámku.

Těch 5 měli oblíct do civilu – nějaké to tričko s obrázkem a tak …

peter.
Reply to  Gatta
22. 9. 2022 20:37

Pušilin potvrdil výmenu Medvedčuka. Otázka ktorá visí vo vzduchu : „Načo potrebujeme Medvedčuka?“ Pokiaľ ide o počet zajatcov, Ukrajina oficiálne uvádza, že prevzala 215 osôb vrátane 10 žoldnierov z iných krajín a 108 nacistov z Azova. Ruské ministerstvo obrany uvádza, že Rusku bolo odovzdaných 55 osôb vrátane troch osôb z DNR a LNR. Nepotvrdili sa ani informácie o presune ďalších 30 osôb. Je tiež známe, že podľa dohody budú vodcovia Azova internovaní v Turecku až do konca vojny. Ukrajinci veľa zajatcov z DNR a LNR nemajú,lebo oni „teroristov“ do zajatia neberú! Toto je nie len podľa Kadyrova mimoriadne hanebná výmena,lebo… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  peter.
23. 9. 2022 4:49

Ramzan dnes musí hodně trpět … no je prý v nějakém bratrském klanu s VV a tak má dost svázané ruce – proto asi ty neustále signály a žádosti o rezignaci na vedoucí post v Čečně, další ataman by už měl volné ruce a mohla by nastat pořádná divočina – ono si kremlin chazaři ani nic jiného nezaslouží ( o peskovi se raději nebudu ani bavit, to je zmetek non plus ultra, celá jeho familie patří do gulag kolonie někde hodně na sever ). ..)

Bety
Bety
22. 9. 2022 7:54

Tak nevím, jestli ta neustálá kritika toho, co Rusko dělá či nedělá vychází z mužské potřeby rázné akce a touhy aby se něco dělo, nebo ze strachu, že než se pořádně rozhoupe budeme my totálně na dně? Nebo je to kombinace obojího? V každém případě kobyla sice vypadá, že je před rozpadem, ale do chcípnutí má ještě daleko, hranice má Rusko zatraceně dlouhé, pátou kolonu aktivovanou – procházka růžovým sadem to rozhodně není. A nějak nám z diskuzí uniklo, že Putin i Šojgu prohlásili, že jsou ve válce s NATO, kterého jsme my bohužel členem. Být v Rusku řeším si… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Bety
22. 9. 2022 10:34

Prohlásit po půl roce cosi o NATO nesignalizuje zrovna bystrozrak. Už od prosince 2021 bylo zřejmé, jak se věci mají. Imperialisti se s ničím netajili. A zrovna tak je zřejmé, že nářez u Charkova a jeho souvislosti skoro nikoho netankuji. Ústup do předem připravených pozic připomíná Švejka. No aspoň něco.

Bety
Bety
Reply to  orinoko
22. 9. 2022 15:04

Netajili? Mlžili do poslední chvíle. A že si s tím nedali moc práce? To tak přece
dělají vždycky, vždyť mají média pod palcem. Teď existuje spousta věcných
důkazů, o kterých se opravdu nedá říct, že – to tak nemysleli, špatná interpretace, špatný překlad…bla, bla bla. Paragrafy, pamatujete?

orinoko
orinoko
Reply to  Bety
22. 9. 2022 17:38

Dělat ze sebe naivniho blbce vyžaduje docela kumšt. Už tu malokretenskou kocabku u Krymu měli zasáhnout. NATO jim potopilo Moskvu a další loď v Berdjansku. Vývoz ukroobili funguje na hraně podvodu, Bidet hlásal veřejně, že je třeba odstranit Putina, v Sýrii se srážejí emero a ruská army auta, přišli o hromadu peněz na západě, červených prekrocenych čar už se pomalu nedá dopočítat a pořád se jede močálem černým…
Nějaká sebeúcta je asi na nic… Ono se to vstřebá…

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
22. 9. 2022 18:07

Zdarec – víceméně soukromě … Celý se mě to nelíbi už od února. Jestli se tomu dalo vyhnout – v nějaké formě nedalo. Ale špatně to začalo – špatně to pokračuje. Hlavni problém vidím v nějaké křivárně v ruské rozvědce. A dost dlouho také Rusům trvalo, že je nevítají mávátka, ale Jeveliny. Atd … … … Nicméně my s tím moc nenaděláme. Zítra jsou volby, a to je také víkendová priorita. Napíši k tomu dopoledne zkušenost s místni kandidátkou. Aby to nebylo jen obecné tlachání. No a pro lepši spaní posílám jednu starou pecku… https://m.youtube.com/watch?v=SFP5afPweVI Tak zdraví a sílu –… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  orinoko
22. 9. 2022 18:15

Já neříkám, že nemám výhrady. Ale myslím si, že vzhledem k té
částečné mobilizaci a hlavně k těm článkům o nedodržení příkazů
a postihům konečně mají právní páku na tu zasr. pátou kolonu
a mohou jim pořádně zasolit, což jak doufám udělají. Je načase.

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  fajt
24. 9. 2022 10:24

K debatě o propuštění nacistických monster do Turecka při podivné výměně zajatců pan Umlauf přičinil zajímavou úvahu,která nepostrádá logiku a mohla by vysvětlit zdánlivě nevysvětkitelné. Má někdo relevantní argumenty pro odmítnutí naznačeného vývoje ?
https://www.novarepublika.online/2022/09/konec-ukrajiny-ideologicky-debakl-neonacismu-ekonomicky-bankrot-neoliberalismu-ztrata-uzemni-suverenity

Gatta
Gatta
Reply to  Hudryperman
24. 9. 2022 12:14

No nevím – je to celé hra s ohněm.

Co se týká ruské částečné mobilizace – myslím, že tato zpráva Kremlu nejvíce vyděsila EU.

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
25. 9. 2022 7:27

úvaha je to pěkná, hezky se čte, ale na můj vkus tam je příliš optimismu a důvěry ve stranu, která už půl roku prokazuje, že její skutečné záměry se naprosto liší s deklarovanou propagandou ( ano, jde pouze o ruskou propagandu) – zastavím se u poslední pasáže článku, který uvádí údajnou neškodnost propuštěných ukro fašistů do tureckého objetí ( byli tam dopraveni soukromým tryskáčem abramoviče, který je osobně hezky po brežněvovsku pomačkal a ocucal) – nevím, kterého osla z kremlin chazarů by napadlo, že z rovna u Erdogana tihle prověření bojovníci s ruskými i specnaz oddíly a kadyrovci budou neškodní… Číst vice »