Retro: Miniaturní hrozba ze zubních past

4. 8. 2015
http://www.mcgill.ca/sustainability/channels/news/mcgill-professor-anthony-ricciardi-plastic-microbeads-st-lawrence-river-239251

Abraziva ze zubních past a kosmetických přípravků tráví ryby. Vlády a firmy jednají o jejich zákazu.


V březnu 2013 jsme v článku Plastový odpad zabíjí uprostřed oceánu psali o planetární černé skládce amerického odpadu vyplaveného od břehů USA, která pokrývá severní část Tichého oceánu. Jedná se o oblast o velikosti několika milionů kilometrů čtverečních, která je tvořena vrstvou ze směsi plastů a chemického i dalšího odpadu. Tato vrstva je v některých oblastech až sedmkrát silnější než vrstva planktonu.

V dalším článku Lze vyčistit oceány od plastů? z května 2013 jsme vás informovali o tom, že takových skládek je v oceánech nejméně pět. Seznámili jsme vás také s unikátní metodou, která by nás mohla tohoto „sedmého kontinentu plastových odpadů“ zbavit.

Existuje však jiná, podle všeho mnohem zákeřnější hrozba pro vodní ekosystémy, kterou náhodně objevila členka vědeckého týmu Anthony Ricciardiho z montrealské McGill University, studentka Ancica Avlijasová. Při výzkumu invazivní asijské škeble se jí při zkoumání sedimentu odebraného ze dna řeky Sv. Vavřince pod mikroskopem objevily stovky různobarevných plastových mikrokuliček. V některých vzorcích jich bylo až tisíc na litr sedimentu. „Byl jsem překvapen, protože jsou duté a malé, takže se o nich vždy tvrdilo, že ve vodě plavou,“ řekl k tomu profesor Anthony Ricciardi.

Kde se v kanadské řece vzaly plastové mikrokuličky? Jedná se o tzv. „Ugelstadovy koule“, pojmenované po norském vědci, který je vynalezl v roce 1976. Používají se při výzkumu rakoviny, léčení HIV a výrobě plochých televizních obrazovek. V posledním desetiletí je však objevil i kosmetický průmysl a začal je přidávat jako abrazivum do zubních past, sprchových gelů a pleťových krémů. Jenom v New Yorku se jich každoročně do odpadních vod dostane 19 tun. Jsou příliš malé, takže procházejí filtry čističek odpadních vod a tím se snadno dostávají do řek, jezer a následně do moře. Ve vodě se buď rozloží, přičemž se uvolňují toxické látky, nebo se na ně navážou jiné jedovaté látky, jako např. PCB. Mikrokuličky jsou známy jako součást námi výše popsaného „kontinentu plastových odpadů“, ve sladké vodě byly však objeveny poprvé.

Ricciardův tým zjistil, že část z těchto mikrokuliček zůstává na dně řek a jezer, kde je požírají některé druhy ryb, u nichž pak mohou způsobit onemocnění. Některé z nich, jako např. okoun říční, pak končí na našich talířích. Zatím se neví, co to způsobuje lidem, kteří tyto ryby konzumují.

Kanadský ministr práce dne 30. července 2015 vyhlásil, že mikrokuličky budou zařazeny mezi toxické látky. Vláda plánuje zakázat výrobu, dovoz a prodej drogerie a kosmetických přípravků s jejich obsahem. Už osm amerických států je zakázalo, první byl Illinois v roce 2014. Čtyři evropské země vedené Nizozemskem vyvíjejí tlak na EU, aby zakázalo jejich používání v kosmetice.

Veřejný tlak přinutil některé výrobce, aby sami začali jednat. Mikrokuličky již přestal používat Unilever. Společnosti Procter & Gamble, Colgate-Palmolive a Johnson & Johnson vyhlásily, že tak učiní v roce 2017. Loblaws, největší obchodní řetězec v Kanadě, je vyřadí z prodeje o rok později.

Mikrokuličky bohužel nejsou jediným průmyslovým materiálem, který způsobuje potíže vodním ekosystémům. V trávicích traktech ryb byla objevena mikrovlákna ze syntetických textilii, která se uvolňují při praní a jsou také příliš malá na to, aby je zachytily čističky odpadních vod. Zdá se, že čištění zubů není příliš dobré pro životní prostředí, mnohem horší vliv na ně však má praní.

Zdroje:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

5 4 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
21. 9. 2022 2:54

Likvidace odpadů je ve skutečnosti stejně složitý problém, jako průmyslová produkce.Vlastní obor se dosud neustavil.Čeká se na ,,dostatečně“ velké problémy. Zatím je to tak, že problém se zmenší, když jej přesuneme do Bangladéše. Existuje několik plastů, které podléhají biologické degradaci bez zvláštních úprav. Všechny je spojuje fakt, že surovinou pro jejich výrobu není ropa. (ale např. mléčný kasein).
Denní produkce sazí (černý pigment a plnivo) činila v 80. létech minulého století
10 000 tun. (Greenwood, Earnshaw, chemie prvků,vyšlo i česky)

Gatta
Gatta
21. 9. 2022 5:48

Když koupíte na osobní auto nové pneu, tak maji hloudku dezěnu cca 8 mm.
Vyřazují se při hloubce cca 2 až 3 mm.

Kde myslíte, že asi končí ta obroušená, ale jinak téměř nerozložitelná odolná guma (prakticky gumový prach) – tedy těch 5-6 mm z každého kola …???
A že se tech pneumatik všeho druhu za rok ojede …

orinoko
orinoko
23. 9. 2022 12:21

Potvrzuji volební manipulaci: V obálce jsem našel jen základní informaci o subjektech, které jdou do voleb. a místní subjekty na místní kandidátce. Otevřel jsem to až teď. Senátní kandidáti pro příslušný obvod nikde. A podle internetu mělo být v obálce všechno. Proto se o volbách do Senátu mlčí, jak ve vrcholné Bobrovně,
Hey, Vystrč ksindle, ty tedy ani náhodou!! A hned to jdu nabonzovat opozici.

jsou-duhove-pruvody-pitomost-0.jpg
idiotronic
idiotronic
23. 9. 2022 13:54

Platívalo ( a využil jsem toho) , že volič ,který lístky z (nezkoumaného) důvodu ve volební místnosti neměl, na požádání obdržel náhradní sadu.

PPK
PPK
23. 9. 2022 17:29

Obchodník zaplatí výrobci zboží cenu, která představuje užitnou hodnotu. Zákazník obchodníkovi navíc zaplatí cenu skladování, reklamy, výrobcova obalu a obchodníkův zisk. Likvidaci obalu má proto povinnost zaplatit obchodník tomu, kdo obaly vyrábí a zároveň pak likviduje nebo recykluje. Vláda, jako organizátor hospodářství státu má povinnost to vše legislativně zajistit. Zákazník je pouze povinen obaly odkládat na určená místa, protože to všechno svými daněmi a maloobchodní cenou již jednou zaplatil. Žvanily z eko-propagandy a z recyklačních neziskovek by měla vláda poslat do výroby, aby už konečně přestali svými kecy otravovat pracující občany. To co chybí, to tedy jsou jen schopnosti těch,… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
23. 9. 2022 19:51

Kdokoliv něco vyrábí, nebo uvádí na trh, tak by měl do ceny zakrnout i likvidaci po jejich spotřebě či životnosti, jakož i negativnichprojevů „jeho“ zboží a tyto peníze převést na likvidační firmy. Částečně se to děje, např. u elektrických spotřebičů. U jných věcí je problém, že třeba papír (z důvodu jeho kvality) je někdy vykupovaná surovina, jindy placeně likvidovaný odpad. A to nehovoříme o plastech … Pokud je ta možnost, tak drtivá většina toho „vytříděného plastu“ skončí ve spalovně. Nebo se jako netříděná vyážela do Číny jiné Asie. Možná se to ještě děje dodnes. Viděl jste někdy práci na třídičce… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
23. 9. 2022 22:44

Souhlasím.

idiotronic
idiotronic
Reply to  Gatta
23. 9. 2022 23:28

Dobrý příspěvek, ovšem těch druhů tříditelných plastů je mnohem víc a obecně tradované tvrzení, že třídění samo o sobě něco řeší – je nepravdivé. Navazující operace jsou běžně odbornější, než lisování hadic nebo PET flašek. Ostatně PET-flaška je příkladem, kdy cena obalu převyšuje cenu obsahu.

idiotronic
idiotronic
Reply to  idiotronic
23. 9. 2022 23:29

A abych nezamluvil důležité téma – DNES JSOU VOLBY

Gatta
Gatta
Reply to  idiotronic
24. 9. 2022 6:06

Tak nakonec o VOLBÁCH – u článku o škodlovosti zubních past :-)

Místo dlouhého psaní dám jen odkaz na člàveček s nímž se dà souhlasit. Zvláště v jeho závěru.

https://svobodny-svet.cz/pred-volbami-za-volbami/

A jdu to tam hodit .

fajt
fajt
24. 9. 2022 6:03

tak dnes je volební den ( tedy byl už i včera, ale jaksi upozaděn), lidé by měli udělat svou okultně oslavovanou povinnost, která jim v podstatě nic světoborného nepřinese a chleba a plyn nezlevní – docela drahá zbytečnost, která nic nezmění, ale potvrdí stávající jízdu z kopce na korporátním vehiklu … tak se na ten liberální padarok pořádně naladíme, že. ..)

https://www.youtube.com/watch?v=a7_e_NY-f3g

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
24. 9. 2022 7:44

A tohle změní co ???

fajt
fajt
Reply to  Gatta
24. 9. 2022 7:58

Milý Gatto, to vše je v rámci zachování duševního zdraví ovčanů, antidotum na korporátní židovinu zvoucí se volby, která je daleko větším a brutálnějším bizarem než video a text k jinak podařené muzice ( mladí komedianti ještě ani netuší, jak jsou nadčasoví) – ale pokud jste už v řádku a v normě, tak si nic nepouštějte, byl byste dost pobouřen – a přeju hezký den při křížkování korporátních pekelníků. ..)

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
24. 9. 2022 8:12

Udělat si DELETE v hlavě si lze udělat různými způsoby … takoví lide jsou politicky nuloví.

Pokud bych nenašel v nabídce možnost volit tak abych se za to nemusel stydět, tak bych asi napsal to co vy a šel tam protestně hodit neplatný hlas.

fajt
fajt
Reply to  Gatta
24. 9. 2022 8:31

ta vaše „politika“ je jedna velká, střední a malá nula – zero s hnědým přívlastkem – a hádejte, co najdete v kupě hnoje, kterou hlídá a ukládá korporátní svoloč … vy asi stále čekáte na nějaký zázrak, že prostá volba vybraného kandidáta bytostně svázaného s fekálním prostorem vám přinese kýžený výsledek, který povede k vaší patřičné společenské úlevě … no, nechám vás snít po vašem. ..) osobně tento promrhaný čas raději věnuju zbytečnému úsilí, pokusům byt dobrým e-kytaristou, který je v dnešních časech potřebnější než horník, pekař, opravář a nebo jiný šikovný řemeslník – těm totiž ve vážnosti navždy odzvonilo… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
24. 9. 2022 11:53

„Politicky nuloví“ – to jsou nevoliči pro každý systém – ovce co ani nebéknou. A nepodsouvejte mi nějaké zvláštní nadšení pro nynější způsob zastupitelské demokracie (bez možnosti závazného referenda bez všech možných omezeni). Jo, dobrý black metalový kytarista není na každém rohu, ale asi jste už dlouho nepotřeboval dobrého řemeslníka. Jinak to sem píšu každé volby – 2x se opakující nevoliče bych dočasně vyškrtl ze seznamu voličů. Pak by jim to třeba došlo … Pro zpětný zápis do seznamu by byla třeba přihláška 6 týdnů před volbami a úspěšné složení zkoušky z občanské nauky před komisí pod vedením pana Lipavského.… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Gatta
25. 9. 2022 7:09

sliby se slibují a blázni se radují – a jak to sakra funguje, že :) – a co byste navrhl pro politiky, kteří pár vteřin po volbách už zase na své voliče naprosto serou ( to je taky kauzalita dnešní politiky naprosto chorého systému) – třebas je postavit ke zdi? ( zrovna v Číně se toho vůbec nebojí, teď zrovna k hrdelním trestům odsoudili své vrcholné politické slouhy ) – a nebo nějaký trest ryze komicko bestiálně český, dát je na týden do klády a každý kolemjdoucí by si na nich mohl praktikovat své fyzické dovednosti ( kdo by to… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
25. 9. 2022 8:22

Otázku, co dělat s politiky, kteří neplní sliby nebo prostě „zdivoči“ zde nastoluji pravidelně. Třeba otázka hybridní války s Ruskem nebyla vžádném programu, že ? Jediné nenásilne řešeni je referendum – závazné o téměř čemkoliv a také referendum odvolací. Jinak se už trochu známe, takže víte, že se názorově až tak nelišíme. Jen se snažím být optimista, ale není to snadné. Každopádně vám musím poblahopřát k volebnímu úspěchu. Opět zvítězila strana NEVOLIČŮ – lidí, kteří nebyli ochotni využí svoje IQ a své volební právo k pokusu o ovlivnění místní a domácí politiky ve svůj prospěch. U nás to dopadlo dle… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Gatta
25. 9. 2022 9:34

já bych pasívní odpor tolik nepodceňoval, výhrou bude většinové a kvalifikované soužití a spolupráce lidí bez vražedné chamtivosti a s potřebou sounáležitosti k lidství … což chápu, že je dnes utopie stejná jako demokracie vykapaná do čistého ideálu. ..) a jak takové referendum za stávajících podmínek ( a nastavení mas) a podlosti systému chcete nenásilně navodit – registruju jisté snahy politické zvyky, kulturu a praktiky změnit ( nevím jestli upřímné) ze zdola – na jednom potlachu takového spolku jsem byl i osobně – když už jsem byl poblíž a jeden koleš mě po měsících přemlouvání udolal, z dvouhodinové prezentace bylo… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
25. 9. 2022 10:34

Jak nenásilně prosadit referendum – těžko, ale jsou strany , které je maji v programu jako zásadní bod. A po letošní zimě se dá čekat radikalizace lidí a tím i některých stran. Jo, lidi jsou v pořádku, jen pořád nemůžou uvěřit, že blahobytný Titanic je potopitelný voda okolo je smrtelně ledová. O pasivním odporu se tady taky občas zmiňuji, jako o způsobu odporu od antiky. Princip je „generál kterému odešla ormáda“. Tedy má smysl, pokud lid pasivitou nepodpoří něco, co po něm vrchnost požaduje a s čím počítá. To ovšem není případ voleb, kolik senátorů už bylo platně zvoleno nějakými… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Gatta
25. 9. 2022 15:33

nechal bych politické dostihy mastných jewrejců s jejich cinklými chrty už být – žádnou změnu k lepšímu nedonesou i kdyby ke korporátním urnám přišlo 120 % muklů :)

raději vám pošlu HM písničku – sice popík jak šlak, zpívá to ještě ženská ( to bývá v tomto stylu dost špatně a zabijí to muziku), pohybový projev krutě lascivní a obleček středostavovské šlapky … ale i tak je to kupodivu poslouchatelné. ..)

https://www.youtube.com/watch?v=2SqPWW7cr18