Lavrov: Navádějí teroristy

USA organizují proti ruským vojákům v Sýrii smrtelně nebezpečné provokace – prohlásil šéf ruského zamini Sergej Lavrov a vyzval strany konfliktu v Syrské arabské republice (SAR), aby se vzdaly geopolitických kalkulací a pracovaly na navrácení stability a bezpečnosti regionu.

Šéf ruské diplomacie se podělil o názor na vztahy s USA. Podle jeho názoru začala krize vinou administrativy exprezidenta Obamy, která položila „miny dlouhodobé životnosti, aby zkomplikovala život svým nástupcům“.

Moskva má mnoho otázek k silám v Sýrii vedeným USA – řekl Lavrov v rozhovoru pro deník Asharq-Al-Awsat.

Jednou jakoby neúmyslně zaútočí na syrské ozbrojené síly, po čemž islamisté jdou do protiútoku, jindy zase navádějí jiné teroristy na strategicky důležité body, kde byla obnovena zákonná moc oficiálního Damašku, nebo zase připraví smrtelně nebezpečné provokace proti našim vojákům“, poznamenal šéf ruského zamini.

Lavrov také připomněl údajně neúmyslné útoky sil vedených USA proti syrským vojskům, a také o velkém množství „náhodných“ zásahů civilních objektů, které vedly ke smrti stovek civilistů. V rozhovoru pro deník ministr zdůraznil, že s hlediska mezinárodního práva je koalice v Sýrii nezvaným hostem.

A vláda Sýrie prokazuje trpělivost potud, pokud je činnost koalice namířena proti teroristům na území této země“, řekl Lavrov a dodal, že činnost Ruska v Sýrii je zaměřena na zajištění národní bezpečnosti a také na upevnění globální a regionální stability. Podle jeho slov samotné užití síly k likvidaci terorismu na Blízkém Východě a v Severní Africe nestačí.

Předností naší politiky je, že není zaměřena na uspokojení zištných zájmů a nemá dvojité dno“ soudí Lavrov.

Mnohé země odmítly legitimitu prezidenta Bašára Asada a zbavily syrský lid práva rozhodnout, kdo bude řídit zemi a jak, tvrdí Lavrov. Moskva s takovým přístupem nesouhlasí a vystupuje v zájmu nezávislosti a územní celistvosti SAR. Šéf ruského zamini vyzval všechny strany konfliktu v SAR, aby se vzdaly svých geopolitických kalkulací a pracovaly na návratu stability a bezpečnosti v Sýrii: „Na pořadu dne je obnova infrastruktuy, zničené za léta konfliktu a jednostranných hospodářských sankcí vyhlášených proti Sýrii řadou zemí, a spolupráce na jejím sociálně ekonomickém rozvoji“.

Podle Lavrovova názoru vedl konflikt uvnitř země k růstu extrémismu v Sýrii a výskytu teroristického seskupení „Islámský stát“ (IS). V souvislosti s tím se Rusko na žádost Bašára Asada rozhodlo pomoci Damašku zbavit zemi guerill a současně vystupovat za politické řešení. Politická jednání v Astaně považujeme za důležitou etapu k překonání syrského konfliktu“, prohlásil šéf ruské diplomacie.

Rusko je otevřeno společnému hledání cest k ozdravení vzájemných vztahů, opřených o zásady vzájemné úcty a vzájemného respektování zájmů. Zatím, bohužel, jsou dvoustranné kontakty rukojmím zápasu v americkém establishmentu“, prohlásil Lavrov a poznamenal, že normalizaci dialogu překáží uměle stupňovaná rusofobní kampaň v USA, včetně řečí o „vměšování“ Ruska do amerických prezidentských voleb.

Vzniká dojem, že kdosi ve Washingtonu se nechce smířit s projevem vůle Američanů, a pokouší se na nás svalit vlastní neúspěch, nestydatě využívá ruskou kartu v politickém boji“, předpokládá ministr, zdůrazňuje, že Moskva se nesnaží o konfrontaci s Washingtonem, a poukazuje na potenciál spolupráce v protiteroristické a obchodně-investiční sféře:

„Je příznančné, že americký byznys si váží přítomnosti na našem trhu, chce rozvíjet vzájemně výhodné projekty s ruskými partnery. Podnikatelská delegace z USA, včetně představitelů 140 společností, byla nejpočetnější na červnovém Petěrburgském ekonomickém fóru. Americký byznys vykazuje v Rusku vyšší míru zisku než na mnoha jiných trzích a má tu velmi komfortní podmínky pro práci“.

Lavrov dodal, že naděje na vyvedení spolupráce ze slepé uličky je, nicméně budoucnost vztahů nezávisí jen na Rusku, ale i na americké straně.

Zdroj: RT.com

Překlad: st.hroch 171004

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
6. 10. 2017 1:08

Rus je silne nastvany a tak podezriva Americany, ze o utoku na ruske vojenske vedeni v Syrii vedeli a nevarovali je. To nevim. Kazdopadne zabiti ruskeho vysokeho generala a dalsi ukazuje na zradu v ruskych vojenskych pozicich, at uz od Arabu, ci od nepratelskych ruskych komplicu. S tim Amici nemeli nic spolecneho. A teroristi ? . Mozna, ze Lavrov mini Kurdy, ti ovsem u navadeni na ruskou posici nebyli, to spise Al Nusra, kterou ale uz Americane nepodporuji. Cele to na mne pusobi jako ze se Lavrov s Putinem snazi kryt si zada proti budouci kritice, protoze zrovna ted Rusove… Číst vice »

peter.
6. 10. 2017 5:29

Dana napsal
protoze zrovna ted Rusove bombarduji hlava nehlava , civilni cile jako skoly a nemocnice, obytne ctvrti, kde je vetsina civilistu a ztraty na zivotech jsou enormni. Takovy masakr by Americanum neprosel, to by bylo hykani o vrazdicich imperialistech, ze. To uz neni kolateralni ztrata, ale zamerne, plosne hubeni lidi v provincii Idlib, jen protoze odtud pochazel utok na Rusy.

Dana!
Zobuďte sa! Drístate somariny!

Admirál
Admirál
6. 10. 2017 5:45

Dana “ ted Rusove bombarduji hlava nehlava , civilni cile jako skoly a nemocnice, obytne ctvrti, kde je vetsina civilistu a ztraty na zivotech jsou enormni. Takovy masakr by Americanum neprosel, “

Ale… Probuďte se.

Bety
Bety
6. 10. 2017 9:04

Ano, Rus je silně naštvaný, má pro to všechny důvody a přesto se chová civilizovaně. Druhá strana se naopak chová jako nevychovaný spratek, který si myslí, že respekt si získá tím, že všechny přeřve .

fajt
6. 10. 2017 9:32

Bety napsal
Bety

očekávat od americké administrativy a moci civilizovanost je naprostá hloupost. ..)

Gatta
Gatta
6. 10. 2017 9:44

Na odlehčení – dobré :-)
https://www.youtube.com/watch?v=esZNHlWpw84

fajt
6. 10. 2017 9:48

nepotrestání skutečných vrahů ruského generála je hrubá strategická chyba, která se nakonec velmi významně projeví i na samotném ruském politickém poli. ..)

Gatta
Gatta
6. 10. 2017 9:54

Re fajt – myslím, že není všem dnům konec …

fajt
6. 10. 2017 10:05

Gatta napsal

Re fajt – myslím, že není všem dnům konec …

se nechám překvapit … a video :-)

Béda
6. 10. 2017 17:22

Saudská Arábia súhlasila s nákupom ruského raketového systému proti-vzdušnej obrany S-400, uviedla dnes saudská televízna stanica al-Arabiya. Obe strany tiež podpísali memorandum o porozumení v otázke, ktorá by pomohla Rijádu rozvíjať obranný priemysel. Toto memorandum bolo podpísané v rámci zmlúv o obstaraní: S-400, systému Kornet-EM, TOS-1A, AGS-30 a Kalashnikov AK-103.

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/news/saudska-arabia-suhlasila-s-nakupom-ruskeho-raketoveho-systemu-proti-vzdusnej-obrany-s-400/

(Ja,ja. Kapitalista svemu nepřiteli proda i lano, na kterem ho pak tento pověsi.)

Dana
Dana
6. 10. 2017 19:23

Schvalne jsem se podivala, zda o ruskem bombardovani pisou i v Cesku. . Ano, pisi, a docela objektivne. . Pridali i Amiky….
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/451100-za-deset-dnu-bylo-v-syrii-vybombardovano-deset-nemocnic.html

Valka je hrozna vec a v Syrii se nastehovala do obcanskeho prostoru. Okolo islamistu je plno civilnich nestastniku, co jsou indoktrinovani jihadem anebo rovnou nahnani jako lidske stity. Nemuzu si pomoc, je mi jich lito…..
—–
Saudsky kral nakupuje u Vladimira Vladimirovice, no, to se urcite nebude libit iranskym shiitskym strazcum toho spravneho islamu….

Admirál
Admirál
6. 10. 2017 19:52

Dana – nemůže být na světě jediný šafář…

Taky prý vybombardovali část školy, na jejíž provoz přispěl člověk v plísni. Asi vysloveně dobročinná záležitost, jako je to u člověka v plísni zvykem.

fajt
7. 10. 2017 5:58

https://www.youtube.com/watch?v=SYM-RJwSGQ8 – svět mladejch ( tedy budoucí ) má jiný starosti. ..)

Vaska
Vaska
7. 10. 2017 19:47

podívejme se na to z jiné strany: ministr zahraničí Lavrov přímo obvinil soudruhy z SS z toho že říděj ISIL a určujou co maj dělat (bodejť by né když je vytvořili a platěj) . Položme si otázku :proč si dovolil něco takového říct – protože maj přímé důkazy – je to moje spekulace ale myslím že takhle nějak to bude.

Aleš
Aleš
7. 10. 2017 22:10

https://cz.sputniknews.com/svet/201710076091705-spoluprace-usa-rusko-film/
Mimo jiné nejlepší způsob, jak najít a potrestat vrahy, spolupráce v kosmu, to bych nepodceňoval, je to předpolí či dokonce stopa spolupráce tajných služeb?

fajt
8. 10. 2017 6:40

peter. napsal

https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/1739467949416753

a bude hůř, Peter, na mě zase vykoukl otřesně morbidní ceremoniál Hanse Splittera alias Hanze Třísky ( militantního havloida ) a jeho družky Karly Chadimové, která chtěla podvodem restituovat skoro celou Malou Stranu v Práglu, byť to bylo soukromé propagandistické zařízení jednoho slezského pohostinství, tak jsem nelenil a urychleně jsem to svinstvo vyrval ze štekra, obsluha a místní štamgasti měli pochopení. ..)

peter.
8. 10. 2017 9:46

Neostáva nič iné ako veriť,že na oboch stranách prevládne zdravý rozum a zodpovednosť nad vášňami a mocenskými chúťkami.Aj keď si myslím,že vládna klika USA by si zaslúžila zopár poza uši.
http://www.hlavnespravy.sk/nemecka-tlac-rusko-usa-sa-v-syrii-ocitli-na-hrane-vojny/1162776

fajt
8. 10. 2017 11:08

https://www.novinky.cz/ekonomika/450881-na-karvinsku-zacne-stavba-miliardoveho-zavodu-na-revolucni-baterie.html – prostě oranžové ku.ndy – staří římané měli pravdu, špatný mír je horší než brutální válka, taky že od slušnosti je to velmi blízko k poslušnosti no a ta znamená první krok k ošklivé smrti. ..)

Bety
Bety
8. 10. 2017 11:12

O restituci půlky Malé Strany žádala Marta Chadimová – Marta, jó Marta, tu zná celá parta, tam kde je Martička je i partička – takto členka Charty a přítelkyně V.Havla, který ji urychleně dal milost, když hrozilo, že bude odsouzena. Podle mého názoru si vzala příliš velké sousto, když chtěla obrat malostranské premonstráty. Když se restituci bránili obyvatelé domu na Loretánském náměstí tak byli bez šance, přestože měli kopie všech pravých dokumentů k historii domu. Ovšem církev když jde o majetek je příliš silný soupeř. Jestli je tato Marta příbuzná s Karlou Chadimovou, manželkou Jana Třísky jsem se nedopátrala. Ovšem… Číst vice »

peter.
8. 10. 2017 14:26

fajt napsal

https://www.youtube.com/watch?v=OVQb_pbWDYA

Celý ja!
Len mám o pár kíl viac,nemám bradu ani tetovanie,aj v páse je to skoro ako v pleciach a kým dorazím na hranicu,tak už to trvá o 15 minút dlhšie ako ešte nedávno.
Ale výborný slovenský karikaturista (dnes už nebohý) Viktor Kubal,vyslovil na tému osožnosti telocviku dôchodcov skvelú myšlienku,keď vzniesol otázku : “ Videl už niekedy,niekto leva ako trénuje skoky?“ :-)

M.C.
8. 10. 2017 21:23

Dana napsal Rus je silne nastvany a tak podezriva Americany, ze o utoku na ruske vojenske vedeni v Syrii vedeli a nevarovali je.To nevim. Kazdopadne zabiti ruskeho vysokeho generalaa dalsi ukazuje na zradu v ruskych vojenskych pozicich, at uz od Arabu, ci odnepratelskychruskych komplicu.Stim Amici nemeli nic spolecneho.A teroristi ? . Mozna, ze Lavrov miniKurdy, ti ovsem u navadeni na ruskou posici nebyli, to spise Al Nusra, kterou ale uz Americane nepodporuji. Cele to na mne pusobi jako ze se Lavrov s Putinem snazi kryt si zada proti budouci kritice,protoze zrovna tedRusove bombarduji hlava nehlava , civilni cile jako skoly… Číst vice »

M.C.
8. 10. 2017 21:47

Béda napsal Saudská Arábia súhlasila s nákupom ruského raketového systému proti-vzdušnej obrany S-400, uviedla dnes saudská televízna stanica al-Arabiya. Obe strany tiež podpísali memorandum o porozumení v otázke, ktorá by pomohla Rijádu rozvíjať obranný priemysel. Toto memorandum bolo podpísané v rámci zmlúv o obstaraní: S-400, systému Kornet-EM, TOS-1A, AGS-30 a Kalashnikov AK-103. Více zde: http://leva-net.webnode.cz/news/saudska-arabia-suhlasila-s-nakupom-ruskeho-raketoveho-systemu-proti-vzdusnej-obrany-s-400/ (Ja,ja. Kapitalista svemu nepřiteli proda i lano, na kterem ho pak tento pověsi.) Ten systém má poněkud širší použití než lano, i když to je taky dost multifunkční věcička. Kdo bude nakonec tím oběšeným, to ještě uvidíme. Dnes, pokud chce nějaká země dělat vlastní politiku,… Číst vice »

Béda
9. 10. 2017 7:24

M.C. napsal Ten systém má poněkud širší použití než lano, i když to je taky dost multifunkční věcička. Kdo bude nakonec tím oběšeným, to ještě uvidíme. Dnes, pokud chce nějaká země dělat vlastní politiku, musí být ochráněna před násilným vměšováním jiných zemí do svých vnitřních záležitostí. Jelikož vměšování se zhusta děje ze vzduchu, nelze dělat vlastní politoku bez funkčních a dostatečně moderních systémů PVO, které musí fungovat, případný vměšující je nesmí být schopen vypnout nebo jinak vyřadit, je tedy záhodno, aby to zařízení bylo výrobkem někoho jiného, případně jich mít více, protože ,,zadní vrátka“ si do sofistikovanějších systémů montují úplně… Číst vice »

M.C.
9. 10. 2017 14:44

Béda napsal
1) na Saudech stojí petrodolar
2) Saudové podporovali radikální islamisty v Zakavkazsku
3) Saudové jsou jedním z hlavním zdrojů džihádismu a podporovatelů radikálního islamizmu – terorizmu
4/ nejde jenom o prodej S-400 ale také systémů Kornett, Točka U, TOS 1A, … a rozvíjení saudského vojenského průmyslu.

No právě.
Proto jsem velmi zvědav, jaké budou praktické důsledky návštěvy saúdského krále v Moskvě.
Byl tam několik dní a zrovna na Putinovy narozeniny … divné divné, mrkev v zimě…