Lesk a bída ruské ekonomiky

Russia Households Debt To Gdp

Nyní se v RF jedna generace občanů obětovala za to, aby země byla nevydíratelnou velmocí. Další generace by měla dostat spravedlivý podíl na ekonomickém bohatství státu, který je politicky a ekonomicky nezávislou zemí. Jenže dělení neoliberálně nakradeného bohatství jednoho procenta oligarchů byl a je zásadní problém, a to nejen v Rusku.


O situaci v Rusku jsme už dlouho nepsali, poslední články byly vždy v souvislosti s Ukrajinou nebo válkou na Donbase. Pro celkový vývoj v Rusku doporučujeme články našeho ruského kolegy Fjodora Tatarinova (ZDE). Současný vývoj Ruské federace (RF) hezky popisuje rozhovor s novinářem Vladimírem Divišem s ironickým názvem Nezávislá Ukrajina a krachující Rusko, který původně vyšel v Haló novinách. K podrobné analýze doporučuji ročenku Ruské státní banky z března 2021 v PDF (ZDE) a její západní doplněk od Světové banky z května 2021 (ZDE). Pro naše účely se podívejme na vývoj ruské ekonomiky ve dvou otázkách.

Jsou Rusové ekonomicky vydíratelní?

Odpověď je jednoduchá: Už ne. Klíčovým ukazatelem je zahraniční dluh a státní rezervy, které má RF hlavně ve zlatě.

Ru Bank

Graf jasně ukazuje, že útok na rubl ze zahraničí prakticky nelze provést, protože ruský zahraniční dluh v červené je skoro nulový v porovnání se státními rezervami (modrá). A Rusové se zcela zbavili dolaru a obchodují v místních měnách, v čínském jüanu a v eurech. Navíc je RF prakticky nezávislá na obchodování skrze SWIFT, protože od roku 2014 má vlastní záložní systém bankovních plateb jménem SPFS. V tomto systému dnes povinně jedou všechny ruské banky, i když používají SWIFT. V Rusku také běží od roku 2015 vlastní systém bankovních karet pod názvem Mir. Útok na bankovní systém nemá smysl a Západ o tom přestal mluvit, i když proti RF vede studenou válku. Po odtržení ukrajinského zbrojního průmyslu se strategickým významem je armáda prakticky ze 100 % vyzbrojována pouze z domácí produkce. Stejný, ale pomalejší vývoj byl v průmyslové výrobě. Západní poradci tvrdili Jelcinovi a neoliberálním ekonomům Ruska, že země má být benzínkou Západu. Za vyvezené suroviny (u nás za práci montoven) si prý může koupit prvotřídní západní zboží. Jelcinovo zbankrotované Rusko se stalo zcela závislým na dovozech spotřebního zboží. Celá řada odvětví postupně zanikla, jako u nás. Putin tento trend zastavil a otočil. Napjatá mezinárodní situace urychlila snahu o domácí produkci a začala státní podpora nahrazování dovozů. V zemědělství to mělo obrovský dopad, což výrazně zvýšilo produkci od roku 2014. Z grafu jasně vidíte změnu ekonomické politiky po roce 2014, kdy se změnil podíl dovozu a vývozu z RF.

Impo Expo

Vláda rovněž podporuje domácí farmaceutický průmysl, takže vakcína Sputnik V není žádná náhoda. V důsledku politiky zahájené v roce 2013 bylo do roku 2017 více než 80 % léčiv prodaných v Rusku vyrobeno na domácím trhu. Rusko dnes vyrábí téměř vše, včetně produkce mezinárodních IT firem jako Yandex, Kaspersky a Telegram. Služby dnes tvoří 60 % HDP a zaměstnávají 63 % pracujícího ruského obyvatelstva. Vývoz ropy a plynu nyní tvoří pouze 15 % HDP. Rusko má ekonomiku prakticky soběstačnou, protože produkuje téměř všechno, co spotřebuje. Doma se vyrábí asi 85 % všech domácích spotřebičů a 80 % všech vozů. Automobilky jsou z velké části zahraniční, ale vyrábí se v Rusku. Ruské průmyslové výrobky jsou konkurenčně schopné jen na místním trhu, ale v zahraničí zatím ne. Vývoz surovin proto pořád tvoří 60 % celkového ruského vývozu. Největší dynamiku má ruské zemědělství, které po embargu EU dosáhlo nejen vlastního zásobování země, ale postupně nabírá stále vyšší podíl na exportu.

Agr Ru

Rusové v produkci prvotřídního geneticky nemanipulovaného obilí už předstihli geneticky manipulované obilnářství USA a zemědělství vydělává zemi více, než export zbraní. Takže zničit zemi obchodní a bankovní blokádou není možné zhruba od roku 2015. Embarga a blokace všeho druhu mohou ekonomiku RF poškodit a zpomalit, ale nemohou ji zničit. A co Rusko nezabije, to ho posílí, viz pozitivní vývoj domácí soběstačné ekonomiky.

Klíčovým problémem ruské ekonomiky je pomalý rozvoj malých a středních podniků, které dnes vytvářejí kolem 20 % HDP. Hlavním důvodem je slabý právní stát, protože malé podniky jsou vystaveny svévolnému tlaku ze strany zkorumpovaných úřadů. Ruská „přepadačka“ odpovídá českému vytunelování. Podnik po vydírání převezmou konkurenti, kteří využívají spojení se zkorumpovanou policií, soudními orgány a dalšími úřady. Provozování malé firmy v Rusku je vysoce riziková záležitost. Také není snadné pro malé podnikatele získat levný úvěr. Ruská centrální banka se obává po západnímu vzoru hlavně inflace, proto dlouhodobě udržuje úrokové sazby na vysoké úrovni. Malé a střední podniky buď nemohou získat půjčky, nebo za ně musí zaplatit vysokou cenu. Stát naopak nabízí velkorysé dotace velkým státním podnikům. Ty jsou sice méně efektivní, ale mají politický vliv na rozdělování státních dotací a velkých zakázek.

Po pandemii už vše běží normálně. Ministerstvo hospodářství oznámilo, že ruský hrubý domácí produkt (HDP) se v první polovině roku 2021 meziročně zvýšil o 4,6 %. Podle ministerstva dosáhl HDP země v červnu předpandemické úrovně odpovídající čtvrtému čtvrtletí roku 2019. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 činil růst HDP 10,1 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 a 1,5 % ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2019. Současný HDP je většinou tažen neenergetickými odvětvími, včetně zemědělství, zpracovatelského a stavebního průmyslu. Domácí poptávka zůstala hlavním hnacím motorem ekonomiky i v roce 2021. Průměrné příjmy populace na konci druhého čtvrtletí letošního roku se blížily konci roku 2019.

Jak se daří normálním Rusům?

Odpověď je opět jednoduchá: Pořád stejně špatně. V kupní síle jsou Rusové na polovině proti Západu, ale pozor, ceny nemovitostí a dalšího zboží tomu zhruba odpovídají. A podle švédských studií je podíl černé ekonomiky kolem 40 %. To jsou peníze v hotovosti přidané k oficiálnímu a zdaněnému platu, což není vidět ve statistikách. Ale na stavu osobních aut to vidět je, protože jejich kvalita a stáří je lepší než ve východní Evropě. Občané RF zaplatili vysokou cenu za rozpad integrované ekonomiky SSSR, za vybudování vojenské odstrašující síly v paritě k USA a za dlouhodobé embargo Západu spojené s devastujícím vlivem neoliberální loupeživé ekonomiky určené k zániku Ruska. Jenže bez atributů vojenské a ekonomické autonomie by dnes Rusové byli surovinovou kolonií Západu, podobně jako je Česko kolonií pracovní. Navíc platí, že v ruském systému oligarchických miliardářů jsou finanční prostředky plýtvány na problematické projekty, neproduktivní náklady a nadměrné hromadění zásob, s tím souvisejícím problémem byl a je masivní únik domácího kapitálu do zahraničí. Jen málo investic vytváří multiplikační efekt, který vede k blahobytu a zvyšuje životní úroveň. A za zničená a ztracená 90. léta se nyní buduje stejně jako v Číně nová infrastruktura země, což v rozsáhlém Rusku stojí miliardy. A to všechno platí normální Rusové, kterým se už léta nezvyšuje životní úroveň. Podívejte se na tento komplexní graf posledních pěti let.

Ru Income

Černá ukazuje růst maloobchodních cen, červená pokles reálného příjmu rodin, oranžová pokles reálných mezd a zelená pomalý růst nominálních mezd, např. nyní zvýšené minimální mzdy ve státním sektoru. Tomu odpovídá rostoucí zadlužení ruských domácností.

Russia Households Debt To Gdp

Ekonomická stagnace domácností je vidět na hlavním ukazateli, což je růst kupní síly. Ten například v Číně roste málem exponenciálně, ale v Rusku nikoliv.

Ppt Income

Graf ukazuje základní paradox. Za ekonomického ničení Ruska v divokých devadesátých dostali občané zlomek z oligarchického a západního plundru, který se ekonomicky zhodnotil v další dekádě. Dolar málem nahradil rubl. Z hlediska kupní síly na tom byli Rusové lépe než nyní, kdy mají vlastní nezávislou ekonomiku a stát. Putinův poslední projev o stavu RF byl z 80 % věnovaný nikoliv získané nezávislosti a stabilitě státu, ale ekonomické situaci normálních Rusů. Ta je zatím špatná, na rozdíl od zahraničního postavení Ruska a směřování makroekonomiky. Rusko musí jít stejnou cestou jako Čína, pokud nechce mít doma vzbouřené obyvatele. Pro srovnání se podívejte na raketový nástup kupní síly Číny v jedné generaci 30 let (oranžová) v porovnání s degradující EU (zelená) a Japonskem (červená) a polovičního růstu Indie proti Číně (tečkovaná zelená). Graf je kalibrovaný podle PPP/HDP v USA jako základního měřítka pro daný rok.

ChinaworldGDPppp2018

Nyní se v RF jedna generace občanů obětovala za to, aby země byla nevydíratelnou velmocí, což je realizovaný a nepopiratelný fakt. V dalším kroku by měla následující generace Rusů dostat spravedlivý podíl na ekonomickém bohatství státu, který je už nyní politicky a ekonomicky nezávislou zemí. Jenže spravedlivé dělení neoliberálně nakradeného bohatství jednoho procenta oligarchů byl a je zásadní problém, a to nejen v Rusku.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

5 12 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
1. 8. 2021 9:52

Něco si to určitě zaslouží. Aspoň nějaké odkazy.

https://www.youtube.com/watch?v=Kjtx6jeRjdM

Ale nejlepší asi bude dát sem celý příslušný kanál.

https://www.youtube.com/channel/UCc7AULo1cnp_qCY6cCECPcg

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
1. 8. 2021 10:19

Různých grafů jsou mraky a tzv. hafo. A nad záchudem se hodně zatahuje. Jako například v této predikci na dobu, kdy my už budeme mít jasno o coroně i covidu.

https://www.youtube.com/watch?v=0YCPh2fv0HQ&list=RDCMUC10X_pdYvhTG6YE7CnJeF7A&index=2

orinoko
orinoko
1. 8. 2021 13:49

Pokud jde o dluhy, tak je celý slavný záchud bezkonkurenčně na čele pelotonu.

https://www.youtube.com/watch?v=un6PWUETXr0

Alva
Alva
1. 8. 2021 16:20

Má někdo vysvětlení, proč Západ tyhle popsané skutečnosti nevidí (nechce vidět) a pořád postupuje systémem „všechno bude podle našeho příkazu a žádná spolupráce“?

Přátelé asi nebudou nikdy, ale partnery při dobré vůli by být mohli. Ovšem takoví, pokud si vzájemně nebudou stát za zády s připraveným nožem v ruce.
A ten nůž má pravidelně v ruce Západ, což dnes už můžeme vidět i my.

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
1. 8. 2021 17:10

Můj odhad:
Už od dob kolonialismu je záchud navyklý věci brát jako svoje. Kořistit, dojit, vysávat, lhát, vybíjet, rozdělovat. A obyčejně se tak stávalo za účelem řešení dluhů. Viz KolumBUS, Španělsko … ale záminka – šíření křesťanství. Přes veškerou snahu o opak záchudu tento vzorec existence zůstal dodnes. Domnívá se o sobě, že je nordická rasa, která vynalezla peníze a úrok, ale přitom jen všude šíří svrab a neštovice. Ale v krásném, několikanásobném, balení. Obal záchudu jde. Ale dovnitř potřebuje cizí zdroje, cizí práci a cizí zásluhy.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
2. 8. 2021 16:57

Posledni věta je přesná.

Spolecnodt, která si žije nad poměry ( nad svoji ekonomickou výkonost) vždy potřebuje cizí zdroje nebo nové technologie, nebo jinou organizaci společnosti.

Už stary Řim … legie byly jeho nejproduktivnějsim „hospodářským odvětvím“.

zart
zart
1. 8. 2021 17:57

Záchod kope vždy záchod druhým, včetně svým občanům. Doufejme, že už bude dost hluboký, aby do něj spadl a nevylezl ven. Ale co když ne? Možná to už začalo, ale občanům to nijak moc nevadí, nemají žádnou společenskou sílu, jsou nespojiti. Těch pár procent výjimek nemá vliv – jsou osamělí, nesnášenliví…a bez vizí nemateriálního původu.

Gatta
Gatta
3. 8. 2021 5:23

Zapomnel jsem napsat – dobry članek.
Jeho prvni a soicasne posledni odstavec hovori za vse.

A popis mesiho ponikani v Rusku me docela vydesil.

Irena
3. 8. 2021 6:23

Nyní se v RF jedna generace občanů obětovala za to, aby země byla nevydíratelnou velmocí, což je realizovaný a nepopiratelný fakt. 

Zajímalo by mne, zač se obětovala stejná generace u nás?

idiotronic
Reply to  Irena
3. 8. 2021 18:16

Generace, která ryje řepu od Vrbětic po Tchaiwan.

Záznam celé obrazovky 27.05.2021 42811.jpg
orinoko
orinoko
3. 8. 2021 7:51

Český výrobce vozů /sic/ , který začal dělat polytyku, začíná sklízet vlastní, ale i cizí setbu. Některé věci mají železnou logiku. V Jursku se to obyčejně komentuje příslovími či úslovími: Tak dlouho se chodí se džbánem, až se Vystrčil utrhne.
Můj duhový bratr také šlápl na žluté hrábě?

https://www.skrytapravda.cz/ekonomika/4167-pirati-hrib-michalek-a-bijec-vystrcil-z-ods-rozdrtili-cinu-a-ta-hruzou-prestala-kupovat-auta-skodovky

Bety
Bety
Reply to  orinoko
3. 8. 2021 8:56

Zajímavý odkaz. Následující článek tamtéž o „komfortním“ bydlení Tchajwanců je také výmluvný. Ale že dopady jejich konání – Vystrčilů – na naši ekonomiku jsou katastrofální není nic nového. Jen to, co začalo před třiceti lety prostě pokračuje. Naše ekonomická slabost a neuvěřitelné zadlužení roste a roste, ale to tyhle parchanty kteří by měli pracovat v zájmu naší republiky vůbec netrápí. Pokud budou sami za vodou je vše v pořádku. A možná že jsou natolik tupí že věří, že i když bude celá republika plná bezdomovců jejich výsady jim zůstanou. Nejdřív rozprodávali, teď se drží pomocí dluhů a já nechápu, že… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Gatta
3. 8. 2021 13:16

Pražská rada vyzvala podnikatele, aby neinzerovali na těch dezinformačních webech, ke kterým patří i Outsider Media.
D-Fens ale mezi nimi chybí a já se ani nedivím.

orinoko
orinoko
Reply to  Bety
3. 8. 2021 14:08

Seznamů je několik. Například ten fašistický. Ale jsou i jiné pšouky. OM má ruský narativ, PL jsou také anti, ačkoli jde víceméně o bulvár, atd. , atp. O cemPERECH a pornoGRAFECH a dalších latrínách ani nemluvě. Tedy jejich třídních souborech – indexech. Dám něco k dobru: E15, Echo 24, NeoVlivní, INFO, Forum 24, Mix 24 a hafo podobného sajrajtu živíme MY, alternaRAtiVci. Kolik trub tolik ozvěn aneb Každá akce vybudí reakci. Oficiálního sajrajtu je tolik, že nejen tře dost bídu s nouzí, ale bojuje stále o stejný elektorát už dávno přesvědčených a čočkovaných. Zdánlivá pluralita obsahující plky Národní fronty sametové… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
3. 8. 2021 14:22

Tito /nikoli Jozef Brož/ jsou v čele odporu. A my nemáme moc šancí jim pomoci.

https://www.youtube.com/watch?v=-Yw5CDHe68c

Dolmen
Dolmen
Reply to  Bety
3. 8. 2021 14:21

Kdyby byl každý článek na OM zakončen povinným plivancen na prezidenta a na komunisty, byl by zajisté i OM vyňat ze seznamu nepřátel státu.

Gatta
Gatta
Reply to  Dolmen
3. 8. 2021 15:07

Ano plivat se nemá na nikoho a na prezidente zvláště NE. Ale tento boj je dávno prohraný. Začalo to bulvárem – uštvanou Bartošovou – a skončilo to u bezprecedentních urážek a zesměšňování premiera a prezidenta. Nicméně dobrá zpráva – stále je ještě mnoho entit u kterých se nesmí vyslovit ani jejich tradiční pojmenování. Bohužel k tomu oba jmenovaní postižení dávají sami notné záminky. Zeman už neměl podruhé kandidovat a nemusel se dožít své vlastní karikatury. To by ale ta správná strana barikády musela vygenerovat nového kandidáta schopného zvítězit ve volbách. pozn – a další volby se blíží … No a… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  Gatta
3. 8. 2021 18:44

Komanči už dávno nejsou předvojem a od doby, co si je zprivatizoval Filip, tak jsou pouhým závojem. Bakala si dokázal zprivatizovat jenom OKR, na Filipův majstrštyk musí civět závistivě.

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
3. 8. 2021 14:42

D-FENS Důležitá upozornění pro čtenáře 1. Články zveřejněné na těchto stránkách se často týkají jevů či věcí, které se autorům článků nelíbí nebo na ně chtějí z různých příčin poukázat. Čtením těchto textů můžete přijít o iluze, které vám nikdo nebude nahrazovat jinými. 2. Veškerá podobnost popisovaných osob, jevů nebo věcí s reálně existujícími osobami, jevy nebo věcmi je čistě náhodná. 3. Většina zde publikovaných textů je politicky nekorektní, xenofobní, sexistická, nacionalistická, heterosexuální, rasistická, záštiplná, obsahuje sprostá slova nebo alespoň překlepy a gramatické chyby. 4. Můžete vyjádřit váš názor v diskusi, nečekejte ale, že s Vámi někdo bude souhlasit, odpovídat… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
3. 8. 2021 20:14

D-FENS je webem kdysi mladé střední třídy, která se naivně těšila na sobecky „podnikavý“ a zároveň sociálně nespravedlivý kapitalismus a ze zkušenosti nevěděla, že při první větší ekonomické krizi vlivem nedostatku cizích území a zdrojů, které lze vykrádat, se tento režim ihned změní na bezohledný bankovně korporátní fašismus. No a dnes je tato sociální třída z té někdejší vlastní neznalosti a nezkušenosti vyděšená, zmatená a naštvaná.

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
3. 8. 2021 20:18

Re – bez ironie.

Seznamy neřeším – čtu názory a myšlenky.

Oni někteří vlastníci webu jsou známí a jsou jistou zárukou (jistě v tom máte lepší přehled než já), ale nikde nemáte jistotu, že některé ty do klatby uvržené odvážné weby nejsou jen záměrně provokačně řízené ??

Reklamy neřeším, protože je nevidím, protože je mám vypnuté.

Bety
Bety
Reply to  Gatta
4. 8. 2021 12:13

No podle mého ten článek lze asi takto shrnout: Já vím, že všechno stojí za prd, ale doporučuji se s nikým o tom nebavit, neprotestovat, protože by to bylo ještě horší. A v závěru předhazuje viníka – na Hradě přece sedí ten kovaný „komunista“ !!!! Zeman, tak se není čemu divit.
Má cenu takovéto výplody číst? Pro mě ne, protože držet hubu jsem nikdy neuměla a ani mě nenapadne s tím začínat.
Souhlasím, že některé weby mohou být provokačně řízené, nebo jen některé články, ale číst tenhle byla podle mého ztráta času.

idiotronic
Reply to  Bety
4. 8. 2021 2:16

NR tam nechybí

nová konspirace.jpg