Když se budete bavit s liberálem, anarchokapitalistou nebo dokonce s objektivistou, budou vás vehementně přesvědčovat, že konkurence je fundamentální a univerzální princip života, že silní přežívají a slabí hynou, vždy a všude. Blbost. Možná to tak funguje mezi vrcholovými predátory nebo elitními obchodníky (což je víceméně jedno a totéž), ale rozhodně to není univerzální princip.
Například les takhle nefunguje. Les totiž není jen skrumáž izolovaných jedinců (stromů), kteří se snaží odstavit ostatní od vody, půdy a Slunce, až by ideálně zůstali široko daleko sami – jak by ho svrchu jmenování rádi viděli, protože tak chtějí vidět i lidskou společnost – les je pravý opak. Les je systém. Les je společenství. Stromy v lese nejsou izolované, ale jsou navzájem propojené podhoubím (mykorhiza se tomu říká), které stromům slouží jako komunikační síť a jehož fungování poznávají vědci v plné šíří až v poslední době. Stromy si přes houbová vlákna vyměňují nejenom jako informace (například specifické molekuly produkované imunitním systémem při napadení škůdci, které aktivují obrannou reakci ještě nenapadených jedinců a zvyšují tak jejich šanci na úspěšné zdolání infekce), ale i produkty metabolismu a vzájemně se tak vyživují.
Kdo má, pomáhá tomu, kdo zrovna nemá, a to i napříč druhy. Stálezelené na jaře pomáhají těm opadavým nastartovat vegetační cyklus, listnaté pak na oplátku přispívají semenáčkům jehličnanů. Kdyby totiž platila poučka o konkurenci, neměli by semenáčky v konkurenci nejenom dospělých jedinců svého druhu, ale i bylinného patra, téměř žádnou šanci přežit. Prosperují právě proto, že se s nimi přes síť houbových vláken dělí o potřebné zdroje ti jedinci, kteří počáteční úskalí růstu již překonali. Je to zkrátka takový lesní socialismus. A les je jeden z nejrozšířenějších a nejstabilnějších biotopů na planetě. A co je dobré pro les, je dobré i pro člověka, protože lidé, stejně jako stromy, nejsou izolovaní, ale provázané v široké síti vztahů a interakcí. Skeptiku viz práci Suzanne Simardové.
Převzato z blogu Tribun
Socialismus neuznava svobodnou konkurenci protoze ji neunese a proto ji nici. Konkurence je vlastne preference volby, neoddelitelny princip zivota na zemi. Kazdy den se rozhodujeme pro neco, ktere ma take svou konkurenci. Napriklad hned na zacatku meho zivota jsem mela to stesti, ze jsem byla hezka a prijemna, takze divci-zenska konkurence u mych obdivovatelu nemela sanci.. ….Ani v socialistickem Ceskoslovensku nepanovala rovnost, spolecnost se delila dle ideologickeho meritka na kasty. I kdyz priznavam, ze komunisticka vladnouci elita nemlaskala u hojneho zlabu a jejich luxusni zpusob zivota se verejnosti zatajoval. . Take ta podradna vrstva neuvedomelych , co uz nemohla vice… Číst vice »
Dana
Luxusní způsob života??????????????????????????????????????????????
Ten spočíval v tom, že zatímco dělňas jezdil do práce Ladou 1200, krajský tajemník jezdil Ladou 1600…
Milá Dano, napřed musí miliony buněk ve Vašem těle žít v dokonalé souhře, abyste mohla sednout a psát svoje rozumy. Jestliže nějaké buňky začnou těm ostatním konkurovat, půjdete na chemoterapii.
bylo již rozebíráno zde http://outsidermedia.cz/ted-talks-jak-si-povidaji-stromy/ Co se týče javoru mléče- v Evropě jde spíše o druh z nižších nadmořských výšek nežli např. javor klen. V Severní Americe je javorů mnohem více druhů. Zelednění je vytlačilo do Mexika a Střední Ameriky, následně se mohly vrátit. Díky tvarům pohoří, které tam směřují zejména od S k J. U nás Alpy a Krpaty zabránily posunu druhů jižněji a v době zalednění mnoho druhů z našich zeměpisných šířek zmizelo. Nyní se změnu klimatu se to mění. Největším problémem bývá nepřítomnost druhů které daný zpočátku cizí druh dovedou zapojit do biosystému. Např. dnes je otázkou… Číst vice »
K pěstování douglasky u nás- příklad:
http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-82-2003/lesnicka-prace-c-05-03/aktualni-problemy-a-moznosti-pestovani-douglasky-tisoliste
Ještě k douglasce od k ochraně přírody nepříliš pozitivního autora.
http://www.slpkrtiny.cz/slp-krtiny/napsali-o-nas/douglaska-tisolista-smrk-pro-lesy-s-nedostatke-a4740225
Ještě poznámka: i u douglasky platí, že rychle rostoucí stromy mohou mít v případě nevyrovnaného spadu dusíku problémy s „pevnostním“ vyzráváním dřeva. Hlouběji kořenící stromy jsou sice fajn, ovšem pokud by dřevo hůře vyzrávalo (nerovnováha N-K a P, vyšší teploty) a bylo křehčí, byl by to krok „z bláta do louže“. Nejen že je předpokládána doba více suchá, ale také větrnější.
Rozhodně tedy douglaska ano- ale jako příměs, příp. složka směsi druhů s procentním zastoupením cca max 15 %. Na chudých půdách by jinak hrozilo jejich rychlé vyčerpání.
Ja pisu o tom, jak jsem prozivala socialismus v sedesatych letech, dobe celkem politicky uvolnene. V dobe, kdy nemel kazdy lednicku, tak vyznamni soudruzi meli lednicky dve. V dobe, kdy byl nedostatek ruzneho zbozi, namestkove meli precpane spajzy chatkou, svycarskym ementalem a stanglemi uheraku..To je fakt – sama jsem k te kralovske nabidce prispivala, pac jsem byl ucenka v lahudkarstvi a uz tenkrat jsem byla kapitalisticky podnikava holcina. .Pamatuje si jeste nekdo, co znamenalo : „pod pultem ?“ :-) —– Douglas smrk-fir je krasny strom, u nas v Karoline predstavuje vanocni stromek, pestuje se za timto ucelem na smrkovych farmach… Číst vice »
Umíte si představit technickou civilizaci bez spolupráce? Selekce na úspěch individua povede k potlačení altruizmu a k rozkladu společnosti. I dnes máme takové týpky, vohnouti podle knihy D Fense, co se tváří poslušně, svou prací šetří a na pracovní nároky reagují sabotáží. Výsledkem je jen degenerace. Neznáte snad okecávače, co nic pořádného neumí? Ale vyplácí se jim to.
LGBT-„dana“ se mi doopravdu hnusí. Smutná to existence.
Hele, Boticky od Diora,
jdete se prosim vas projit s vasima botickama nekam do parku, na travnik, ktery je vymezeny pro venceni pejsku. :-)
jogín napsal Umíte si představit technickou civilizaci bez spolupráce? Selekce naúspěch individua povede k potlačení altruizmu a k rozkladu společnosti. I dnes máme takové týpky, vohnouti podle knihy D Fense, co se tváří poslušně, svou prací šetří a na pracovní nároky reagují sabotáží. Výsledkem je jen degenerace. Neznáte snad okecávače, co nic pořádného neumí? Ale vyplácí se jim to. Vzdyt uz i ted existuje v technologicke civilisaci spoluprace zalozena na selekci inteligentnich individui. (Technicka inteligence ovsem neznamena zaroven inteligenci socialni). Ja se domnivam, ze sobeckost lidi je jina forma pudu sebezachovy. Nejaky rozklad lidske spolecnosti je trvalym stavem, je normalni,… Číst vice »
CM: Trump ukázal pravou a věčnou tvář Washingtonu!
http://www.novarepublika.cz/2018/10/velikost-textu-cm-trump-ukazal-pravou.html#more
D.Trump je presidentem pro Americany, svet to holt musi akceptovat. Amerika si bude , doufam, nadale tvorit politiku, ktera je Spojenym Statum vyhodna. Ono to tak za Obamy nebylo, ten se snazil svou naivni zahranicni agendou ziskavat narody pro liberalni demokracii. Stejne se nezavdecil, jak ostatne mnozi predvidali. . Ja osobne jsem s presidentem Trumpem velmi spokojena. Kdyz uz nic jineho, vystoupil z nekolika mezinarodnich organizaci, ktere se na USA prizivovaly a jeste nepratelsky remcali. Akce filantropa Sorose se omezily, at pacha dobro v Evrope. Cesi podepsali zavaznou smlouvu s NATO, ze budou ze sveho rozpoctu venovat 2 procenta na… Číst vice »
Tak jsem strávil dva dni v podzimním lese, přece jen už je konec chalupářského roku. Je půlka října a 22 či více stupňů, krásný vzduch … jo ale pod nohama suché jedličí a listy, půda proschlá do hloubky, borovice napadené sypavkou (u mě doma už všechny tři borovičky nehledě na druh), našel jsem sice pár použitelných hub (ta půlka lišky se nepočítá) a nakonec obě červivé, jinak suché bedly…. přátelé, začíná to řádně páchnout. Ta sypavka bude brzy větší problém než kůrovec. A postřiky jsou drahé, neúčinné a hodně jedovaté. Naštěstí kůrovec ještě k nám moc nepřišel… Asi proto, že… Číst vice »
Autor „v Americe objevil Ameriku“… Váš životní styl už nalajnovali jiní http://www.zvedavec.org/komentare/2018/10/7727-vas-zivotni-styl-uz-nalajnovali-jini.htm Na okraj: racku já jsem opravdu překvapen jakou mantrou se stala cca dvouměsíční blokáda NPR U Ptačího potoka v NP Šumava. Nikde jinde se pokud vím nikdo nevázal (vyjma Temelína- ale to je jiná píseň). Přesto se dočítám- nově i ve „Studii krajiny Rýmařovska“, že „sanaci lýkožrouty postižených porostů by mohly blokovat „ochranářské“ organizace“… A jezdí si v SUV… Juj! Spíše fuj: skutečně ochranářské organizace měly určitý zájem chránit původní převážně smrkové porosty v vybraných NPR- u nás např. NPR Praděd (oblast Bílé Opavy). Ve všech hospodářských lesích… Číst vice »