Liberalismus nefunguje. Proto

Já vím, že pro úzkou skupinu těch, v jejichž prospěch byl liberalismus navržen, funguje víc, než dobře, jenže tato skupinka je omezená jak počtem, tak místem, tak časem. Jinými slovy, liberalismus funguje tady a teď pro hrstku vyvolených, dlouhodobě a pro všechny ale nefunguje. Nefunguje, protože fungovat nemůže. A proč nemůže fungovat? Na to nejlépe – aniž by to všem chápali – odpovídají samotní liberálové a poslouží nám opět citace z již jednou citovaného článku Když jdou libertariáni přes mrtvoly (pro jednoduchost budu brát liberalismus a libertariánství jako jedno, vzájemné nuance jsou zde nepodstatné):

Bohatí by se měli jen dobrovolně rozhodnout, zda-li uznají za vhodné, jestli někomu pomohou, či ne. Jejich přirozená lidskost je prý povede k tomu, aby se s chudými dělili o své bohatství.

Teoreticky je to pěkná myšlenka, prakticky je to ovšem hloupá výmluva. Tato teorie totiž – a zde opět použiji vlastní slova liberálů, když kritizují „socialismus“ – naráží na lidskou přirozenost, protože k tomu, aby člověk zbohatl, potřebuje takové morálně-volní vlastnosti, které jsou s jakýmkoliv altruismem v rozporu. Samozřejmě, že jsou lidé, kteří se s ostatními dělí – a nejenom o své peníze, ale hlavně o svoji práci a o svůj čas. Tito lidé nebohatnou, protože na to nemají čas a když už něco vydělají, tak se o to hned rozdělí. Bohatne ten, kdo se nedělí, a bohatne právě proto, že se nedělí. A proto také nemůže liberalismus fungovat ku prospěchu všech. Řešením ovšem není to, že nikdo nebude bohatý. Potřebujeme i lidi, kteří umějí bohatnout, jen nesmí zůstat na jejich rozmaru, zda se o své bohatství podělí, ale dělit se prostě musí. Přerozdělování není krádež. Ale, morální kýč stranou, není to ani jejich morální povinnost. Morálka je o správně volbě, ale tito lidé nesmějí mít možnost volby, společnost nemůže být závislá na jejich emocích. Přerozdělování je povinnost racionální, je to civilizační nutnost. A protože liberalismus takové poznání neumožňuje, tak prostě nefunguje.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
6. 2. 2018 6:32

Napsáno opravdu velmi dobře.

Jen dvě poznámky:
1. Nejsem si zcela jist, že ten liberalismus je pouze o dobrovolné solidaritě.
2. poznámka s tím vlastně souvisí: Článek by šel s drobnými úpravami použít i na dobrovolné milosrdenství a almužny, které hlásají všechna hlavní náboženství. A ta z liberalismu těžko podezírat.

senil
senil
6. 2. 2018 7:39

Libertariánství funguje a vysoké daně pro bohaté škodí. Problém mnohých libertariánů je spíš ze propagují škodlivé kulturně-marxistické sociální normy a myslí si, že tím propagují svobodu. Ale i rozumní libertariáni existují, jako například Hoppe.

http://www.epshark.cz/clanek/306/hoppe-libertariani-a-alt-right

fajt
fajt
6. 2. 2018 8:09

člověk je pro planetu další přírodní katastrofou, všechny jeho společenské systémy stály za prd a ani výhledově to nevypadá na nic přínosného. ..)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
6. 2. 2018 9:17

Liberalismus dneška je ve vztahu k lidem i planetě prachobyčejný sprostý fašismus…
A on někdy fungoval??
Jako další stadium „ušlechtilého“ neofeudalismu – to ano…
Většina neoliberálů v merdiích by hrozně ráda u prostých lidí obnovila robotu… O placení „desátků“ církevním fanatikům ani nemluvě, bez ohledu na prostituce schválené zkorumpovanými posranci…
Liberalismus dneška je nástrojem novodobých „ušlechtilých“ otrokářů.
V dnešním „provedení“ už jde rozhodně
JDE O ZLOČINNOU IDEOLOGII „líbezné“ NENÁVISTI.

Petrpavel
Petrpavel
6. 2. 2018 15:33

Je to jednoduché : dokud tu bude kapitalismus, bude tu liberalismus s jeho průvodními jevy.
Nastolený problém řeší jenom jiný systém.
Nevím co nás čeká, ale nebude-li to něco podobného socialismu, neřku-li přímo opět socialismus, bude to jenom něco horšího.
Bez této úvahy je to jenom zbytečné plácání se v problémech kapitalismu.

fajt
fajt
6. 2. 2018 19:48

https://news.mail.ru/economics/32465875/?social=fb – virtuální ekonomika, která lidskou činnost a existenci změnila na nechutný cirkus a krysí dostihy. ..)

peter.
7. 2. 2018 17:45

Joachim Gauck.
Už nie je prezidentom a táto skutočnosť spôsobila,že sa mu vracia súdnosť a realistický pohľad na život Nemcov.
http://www.meras.cz/2018/02/gauck-multikulturalismu.html

Petrpavel
Petrpavel
8. 2. 2018 7:55

K peterovu odkazu :
„ …šel do Mladé fronty DNES, že to je jinak a chtěl se veřejně bránit. To už nestihl a podlehl srdečnímu záchvatu. ..“
https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Veleba-SPO-Branil-sveho-prezidenta-a-zemrel-523542

Aleš
Aleš
8. 2. 2018 14:25

Pokud se budeme bránit izolovaně, ZOMBIE nás jednoho po druhém odkráglují. Odolných vojáků jako je Martin bez m by v našem národu dnes jeden pohledal… Útok veden slepičím hákem do zad boxerům. Lhostejnost a neoliberalismus se mstí.
https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Milan-Rokytka-21272/clanek/O-vstupu-do-zalare-narodu-jsme-hlasovat-mohli-o-vystupu-ne-84052