Liberalismus nefunguje. Proto

Já vím, že pro úzkou skupinu těch, v jejichž prospěch byl liberalismus navržen, funguje víc, než dobře, jenže tato skupinka je omezená jak počtem, tak místem, tak časem. Jinými slovy, liberalismus funguje tady a teď pro hrstku vyvolených, dlouhodobě a pro všechny ale nefunguje. Nefunguje, protože fungovat nemůže. A proč nemůže fungovat? Na to nejlépe – aniž by to všem chápali – odpovídají samotní liberálové a poslouží nám opět citace z již jednou citovaného článku Když jdou libertariáni přes mrtvoly (pro jednoduchost budu brát liberalismus a libertariánství jako jedno, vzájemné nuance jsou zde nepodstatné):

Bohatí by se měli jen dobrovolně rozhodnout, zda-li uznají za vhodné, jestli někomu pomohou, či ne. Jejich přirozená lidskost je prý povede k tomu, aby se s chudými dělili o své bohatství.

Teoreticky je to pěkná myšlenka, prakticky je to ovšem hloupá výmluva. Tato teorie totiž – a zde opět použiji vlastní slova liberálů, když kritizují „socialismus“ – naráží na lidskou přirozenost, protože k tomu, aby člověk zbohatl, potřebuje takové morálně-volní vlastnosti, které jsou s jakýmkoliv altruismem v rozporu. Samozřejmě, že jsou lidé, kteří se s ostatními dělí – a nejenom o své peníze, ale hlavně o svoji práci a o svůj čas. Tito lidé nebohatnou, protože na to nemají čas a když už něco vydělají, tak se o to hned rozdělí. Bohatne ten, kdo se nedělí, a bohatne právě proto, že se nedělí. A proto také nemůže liberalismus fungovat ku prospěchu všech. Řešením ovšem není to, že nikdo nebude bohatý. Potřebujeme i lidi, kteří umějí bohatnout, jen nesmí zůstat na jejich rozmaru, zda se o své bohatství podělí, ale dělit se prostě musí. Přerozdělování není krádež. Ale, morální kýč stranou, není to ani jejich morální povinnost. Morálka je o správně volbě, ale tito lidé nesmějí mít možnost volby, společnost nemůže být závislá na jejich emocích. Přerozdělování je povinnost racionální, je to civilizační nutnost. A protože liberalismus takové poznání neumožňuje, tak prostě nefunguje.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
6. 2. 2018 6:32

Napsáno opravdu velmi dobře.

Jen dvě poznámky:
1. Nejsem si zcela jist, že ten liberalismus je pouze o dobrovolné solidaritě.
2. poznámka s tím vlastně souvisí: Článek by šel s drobnými úpravami použít i na dobrovolné milosrdenství a almužny, které hlásají všechna hlavní náboženství. A ta z liberalismu těžko podezírat.

senil
senil
6. 2. 2018 7:39

Libertariánství funguje a vysoké daně pro bohaté škodí. Problém mnohých libertariánů je spíš ze propagují škodlivé kulturně-marxistické sociální normy a myslí si, že tím propagují svobodu. Ale i rozumní libertariáni existují, jako například Hoppe.

http://www.epshark.cz/clanek/306/hoppe-libertariani-a-alt-right

fajt
fajt
6. 2. 2018 8:09

člověk je pro planetu další přírodní katastrofou, všechny jeho společenské systémy stály za prd a ani výhledově to nevypadá na nic přínosného. ..)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
6. 2. 2018 9:17

Liberalismus dneška je ve vztahu k lidem i planetě prachobyčejný sprostý fašismus…
A on někdy fungoval??
Jako další stadium „ušlechtilého“ neofeudalismu – to ano…
Většina neoliberálů v merdiích by hrozně ráda u prostých lidí obnovila robotu… O placení „desátků“ církevním fanatikům ani nemluvě, bez ohledu na prostituce schválené zkorumpovanými posranci…
Liberalismus dneška je nástrojem novodobých „ušlechtilých“ otrokářů.
V dnešním „provedení“ už jde rozhodně
JDE O ZLOČINNOU IDEOLOGII „líbezné“ NENÁVISTI.

Petrpavel
Petrpavel
6. 2. 2018 15:33

Je to jednoduché : dokud tu bude kapitalismus, bude tu liberalismus s jeho průvodními jevy.
Nastolený problém řeší jenom jiný systém.
Nevím co nás čeká, ale nebude-li to něco podobného socialismu, neřku-li přímo opět socialismus, bude to jenom něco horšího.
Bez této úvahy je to jenom zbytečné plácání se v problémech kapitalismu.

fajt
fajt
6. 2. 2018 19:48

https://news.mail.ru/economics/32465875/?social=fb – virtuální ekonomika, která lidskou činnost a existenci změnila na nechutný cirkus a krysí dostihy. ..)

peter.
7. 2. 2018 17:45

Joachim Gauck.
Už nie je prezidentom a táto skutočnosť spôsobila,že sa mu vracia súdnosť a realistický pohľad na život Nemcov.
http://www.meras.cz/2018/02/gauck-multikulturalismu.html

Petrpavel
Petrpavel
8. 2. 2018 7:55

K peterovu odkazu :
„ …šel do Mladé fronty DNES, že to je jinak a chtěl se veřejně bránit. To už nestihl a podlehl srdečnímu záchvatu. ..“
https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Veleba-SPO-Branil-sveho-prezidenta-a-zemrel-523542

Aleš
Aleš
8. 2. 2018 14:25

Pokud se budeme bránit izolovaně, ZOMBIE nás jednoho po druhém odkráglují. Odolných vojáků jako je Martin bez m by v našem národu dnes jeden pohledal… Útok veden slepičím hákem do zad boxerům. Lhostejnost a neoliberalismus se mstí.
https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Milan-Rokytka-21272/clanek/O-vstupu-do-zalare-narodu-jsme-hlasovat-mohli-o-vystupu-ne-84052