Liberální plán na zničení Ruska

Otázka té nejlepší budoucnosti Ruska byla donedávna prubířským kamenem a boj kolem ní byl jakousi odpovědí i na otázku, proč je nynější ruská státní moc otevřeně totalitní.

Je to proto, že se vědomě nevyrovnává s úkolem zajištění lidových tužeb a všemožně brání vítězství liberálních*) idejí a politickému boji jejich nositelů „o evropskou civilizační volbu“. A ty, kteří si o tom dovolí hovořit, jako redakce „Meduzy“**), ničí tím nejkrvavějším způsobem – prostřednictvím uzavření přístupu k penězům.

Dopadlo to nicméně tak, že samotní vůdcové liberálního hnutí sami vypověděli o svých názorech a plánech na to, jak „učinit Rusku lépe“. A otázka hned zahrála naprosto novými jasnými barvami.

James Aslund, známý liberální teoretik, švédský ekonom a diplomat, expert na ekonomiku Východní Evropy (zejména Ruska a Ukrajiny), profesor a člen Atlantické rady, společně s dalším „titánem mysli“, předsedou Všeruského společenského sdružení „Svaz pravicových sil“, bývalým předsedou strany „Pravicová věc“ Leonidem Gozmanem, zveřejnili Akční program  „poté, co moc v Rusku uchopí rozumní a odpovědní lidé“. Program je vlastně jasným souborem závazných konečných cílů, které jsou celkem čtyři.

  1. Ve sféře práva a spravedlnosti – okamžitě osvobodit všechny politické vězně. A protože mnohé z nich státní moc zavřela za falešné trestní věci, tak pustit na svobodu i všechny zločince (nepřipomíná vám to Havlovu popřevratovou amnestii? – pozn. překl.), jejichž pobyt na svobodě „neohrozí bezpečnosti dalších lidí“. Kdo a jak to začne určovat, to není upřesněno. Zato se požaduje neprodlené zrušení všech omezení politické a veřejné činnosti, svoboda slova, shromažďování atd. Struktury jako FSB a další druhy „tajné policie“, přirozeně, rovněž podléhají okamžitému rozpuštění. No, a veškerou činnost státu je nutné podřídit úplné veřejné kontrole, pod vedením „Komisí pravdy“, jak to bylo realizováno v Jihoafrické republice.
  2. V politické sféře je vše ještě jednodušší. Stávající mechanizmy státu – rozbít, vytvořit nové na základě „veřejné důvěry“. Přepsat ústavu, v zájmu toho začít formovat Ústavodárné shromáždění. Decentralizaci Ruska nejen povolit, ale přímo podporovat. V nejlepších tradicích „vezměte si suverenity, kolik unesete“ (viz Jelcin a rozpad SSSR – pozn. překl.). Až po souhlas s odchodem území ze svazku Ruské federace „pokud to bude vyžadovat většina obyvatelstva. Prioritou nové státní moci musí být nikoli zachování územní celistvosti, ale blaho lidí.“
  3. V ekonomice je to vůbec primitivní. „Nová vláda bude muset provést nový cyklus privatizace“. Jinak řečeno, vše rozprodat, ale jen přes ‘správné lidi’, protože „korupce je nepřípustná“.
  4. A nakonec symboly (jak jinak?). Kreml uvolnit od mocenských struktur a přeměnit na muzeum. Stejně tak budovu na Lubjance (FSB). Zbořit Mauzoleum. Všechny památníky činitelů komunistického režimu demontovat a jejich jména odstranit z názvů měst, náměstí a ulic.

Je naprosto zřejmé, že v případě realizace takového „generálního plánu“ z Ruska nezůstane nic. Zhruba stejně, jako není Libye, jak leží v ruinách Irák, jak se nemilosrdně noří do propasti rozkladu Ukrajina. Takto si tedy tito „liberální vůdcové“ představují budoucnost pro zemi a její lid.

Je, nicméně, třeba poznamenat, že je to dokonce dobře. Dříve se tito činitelé docela úspěšně schovávali pod maskou pečovatelů o lidové blaho, kteří otázky budoucnosti odbývali jen velmi mlhavými, vyhýbavými a nekonkrétními frázemi, které bylo možné otáčet na jakoukoli stranu a tvrdit, že „…nebyli správně pochopeni, že ve skutečnosti bojují za budoucí lidové štěstí, jen v alternativní verzi“. Teď se ovšem vyjádřili ve formulacích, nepřipouštějící dvojí výklad: Každý, kdo se pod takový program podepisuje, je vlastizrádcem. Se vším, co z toho vyplývá.

*) Je třeba mít na paměti, v ruských podmínkách slovo „liberál“ nemá s liberalismem nic společného a je spíš nadávkou. 

**) „Meduza“ – ruskojazyčný a anglojazyčný lotyšský internetový portál založený v r.2014, který je ostře proti současnému vedení Ruské federace. Spolupracuje s moskevským Carnegie-Centre, mezi jeho investory je i M.Chodorkovskij. V minulém měsíci byla, „Meduza“, která má za sebou řadu afér, zařazena na seznam zahraničních agentů (financovaných ze zahraničí) jako druhá hned po „Radiu Svoboda“.

Zdroj: Russtrat

Překlad: st.hroch 20210506

5 16 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
7. 5. 2021 8:46

„Pokud někdo zničí Rusko, nebudou to ani komunisté ani anarchisté, ale zatracení liberálové.“        
F.M. Dostojevskij