Hnutí Duha: Novela stavebního zákona může zničit naši nejvzácnější přírodu

Tiskový komentář Hnutí DUHA

středa 5. května 2021

Anny Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, komentuje návrh novely stavebního zákona:

„Ačkoliv záměrem reformy stavebního práva bylo zrychlení povolování staveb, vytvořili ministerstva, developeři a poslanci doslova paskvil, jehož přijetí nejenže lhůty nijak nezkrátí, ale navíc ještě ochromí nejméně na rok schvalování dalších staveb. Vyplývá to analýzy zpracované Ministerstvem vnitra [1], které upozornilo na vážné hospodářské škody, které by to způsobilo.

Schválení chaotického návrhu by mělo vážné dopady na naši krajinu i chráněnou přírodu, protože závažné dopady projektů na ochranu vod, zemědělskou půdu či lesy bude ve většině případů posuzovat již jen stavební úřad. Na drastické dopady takového postupu upozornilo v otevřeném dopise 101 akademiků [2] i otevřená výzva Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR [3]. A jakoby to nestačilo, kombinací vládního návrhu a pozměňovacích návrhů poslance Martina Kolovratníka (ANO) či Jana Bauera (ODS), užv chráněných územích, včetně našich národních parků, do stavební činnosti nebudou moci závazně promluvit jejich Správy. I o ochraně ohrožených druhů budou rozhodovat stavební úřady. . Před třemi lety poslanci při schvalování nových pravidel pro národní parky jasně odmítli snahy otevřít developerské zástavbě naší nejcennější přírodu. Teď je tu takový návrh znovu, měli by ho proto opět odmítnout. Podobně jako návrh, který je součástí vládní předlohy, a který ruší ochranu zemědělské půdy před zástavbou staveb menších než 1 ha, tedy jeden a půl fotbalového hřiště, a u staveb ještě rozsáhlejších ochranu zemědělské půdy silně omezuje.

Zákon vznikal, jako když pejsek s kočičkou vařili dort a podle toho to dopadlo. Z jeho schválení bude všem špatně. Ani odmítnutím dílčích pozměňovacích návrhů nejde opravit. Nejméně škod způsobí, když se začne připravovat okamžitě znovu a pořádně, protože o tom, že je potřeba skutečně zrychlit povolování staveb, není pochyb [5].“

Poznámky:
[1] https://www.mvcr.cz/clanek/dopadova-studie-ke-zmene-stavebniho-prava.aspx
[2] https://www.scribd.com/document/494101858/Vy-zva-k-navrhu-noveho-stavebniho-zakona#from_embed
[3] https://www.avcr.cz/.content/galerie-souboru/komise-pro-zivotni-prostredi/Stanovisko-KZP-AV-CR-k-navrhu-SZ-po-schvaleni-vladou.docx
[4] http://zelenykruh.cz/wp-content/uploads/2021/05/Infolist_stavebni_zakon_III_cteni_zelenykruh.pdf

1.6 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
5. 5. 2021 17:43

Tichá voda břehy mele…: Jak Česko TŘIKRÁT převezlo USA a EU. Boris Marcinkevič https://www.youtube.com/watch?v=Ci-tf5ZmZ9A

malymax
malymax
5. 5. 2021 20:13

O novelizaci stavebního zákona se s různými přestávkami debatuje posledních 20 let. Obavy o …“zničení naší nejvzácnější přírody..“ mohou dojmout pouze čtenáře, který nepostavil ani kůlnu na nářadí, natož dokonce domek, nebo chatu. Jedince, který se rozhodne v ČR stavět, by měla média hlavního proudu opakovaně prezentovat jako odvážného hrdinu, který oznámil, že přeplave kanál La Manche. Z jednoho prostého důvodu: Než ten odvážlivec obdrží vytoužené stavební povolení, musí nasbírat 48 razítek od nejrůznějších přebujelých úřadů. Ve vztahu k uváděné novelizaci stavebního zákona je pak jisté, že ani jeden z těch „majitelů“ razítka se toho svého nevzdá, stavební řízení se… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  malymax
5. 5. 2021 20:54

Bujení byrokracie probíhá jinak. Pod rouškou digitalizace a modernizace státní správy a implementace bruselských zzhovadilostí a kybernetické bezpečnosti. Šetření na obyčejných lidech a rozhazování v chybných zakázkách a manažerských odměnách. Nemusíte mít strach, že by za růstem byrokracie byly zájmy ochrany přírody. Naopak korporátní fašismus, západní neziskovky, prozápadní političti uvědomělí úředníčci… Ono samozřejmě i tací se mohou zaklínat přírodou, ale po ovoci poznáte je! Často tu téma řešíme s PPK, dost bychom se opakovali. Není vám podezřelé heslo „ZJEDNODUŠME TO!“ ? To není ekvivalent pro Valašský drtivý styl nebo ruské „V jednoduchosti je síla“, ale pro štíhlý nebo žádný stát.… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
6. 5. 2021 8:44

Tento díl o Vrběticích je velmi výživný:
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/05/06/otazky-kolem-vrbetic-viii/

PPK
PPK
6. 5. 2021 19:00

Vidím, Aleši, že svou zmínkou o PPK jste mne „kantorsky vyvolal“, abych k tomu něco řekl. Nuže, dobrá. Zákony jsou vždy výplodem vůle elit, které společnost řídí. Jenže, jak si kdo ustele, tak si lehne. Když už někdo chce spolu-rozhodovat a event. svévolně řídit, musí nést povinnost osobně napravovat špatné následky. Požadovat schvalovací razítko a zodpovědnost nemít, je nemorální. Pokud ovšem, ta nemorálnost není „zákonodárcovým“ záměrem, aby již princip řízení společnosti byl záměrně nemorální a nefunkční.

Aleš
Aleš
Reply to  PPK
6. 5. 2021 21:01

Jakožto člověk, který je součástí státní správy, se přesně s tímto setkávám. Něčí rozhodnutí, zpravidla diktát „elit“. Žádné nesení zodpovědnosti za to, když je rozhodnutí chybné. Požadování nejpřísnějších kritérií po prostém lidu, po hierarchicky nejnižších článcích řetězů a procesů. Upgradem tohoto může být situace, kdy přijde někdo bez znalosti problematiky, případně jen s povrchními znalostmi bez hlubších a širších souvislostí a požaduje, svévolně zasahuje, bez jakékoliv kompetence. Naposledy dnes jsme mimo jiné tohle řešili s jedním vlastníkem lesa přednášejícím na konferenci Lesní ochranné služby: Obnova lesa na kalamitních holinách. Vlastník hospodařící mimo jiné i v druhých zónách Chráněné krajinné oblasti… Číst vice »