Lotyšsko: EU-fašismus, EU-kapitalismus a krach jedné EU-banky

ABLV Nakonec ani EU ani USA už neskously pobaltskou cestu ke kapitalismu, která vytvořila neoliberální verzi korporátního fašismu na pobaltský způsob. A také to neskousli místní mladí, kteří z těchto zemí bez práce a bez budoucnosti masově emigrují kamkoliv, kde se dá normálně žít.


Jistě za všechno může Putin, ale začněme raději od fašismu, který nerušeně kvete ve všech třech pobaltských republikách. Nedávno jsem byl na jedné konferenci historiků. Kolegové sledovali osudy jedné české židovské rodiny, kterou na konci pochodu smrti zavraždili příslušníci estonské divize SS. Poslední žijící příbuzný z této rodiny smutně poznamenal, že na pietním místě vraždy letos našel na hrobech jejich rodiny čerstvé hákové kříže. To nijak neudivuje v zemích, kde bývalí příslušníci divizí SS pořádají veřejné pochody a žádají důchod válečných vysloužilců za své “vojenské zásluhy”. Fašistická ideologie nesená veterány pobaltských SS-divizí má však pro EU blahodárný účinek, protože vytěsnila stalinské dědictví a hlavně současný vliv Rusů. EU-demokracie vyhnala čerta ďáblem, což má své ekonomické dopady ve formě zdejšího korporativního EU-fašismu.

Krach lotyšské banky ABLV

Začněme od konce lotyšské cesty ke kapitalismu, tedy krachem. V pátek 23. 2. 2018 prohlásila lotyšská ministryně financí Dana Reizniece-Ozola, že banka ABLV není tzv. “systémově-revelantní”. Její záchrana a oddlužení není ve veřejném zájmu, a tím pádem ani v zájmu EU. Bankovní EU-dozor ze strany ECB prohlásil, že banka nemá dostatek likvidity. Do záchranného systému se jako malá (tj. východní a zlodějská banka) nedostane a proto asi skončí v insolvenci. Na malé země je třeba EU-přísnost, to nejsou US-banky pracující v modelu too big to fail. Viz naše líčení hypotéční a finanční krize 2006 až do současnosti (Pohádka o hypotéční Karkulce a nenažraném Vlkovi-Banksterovi). Dále je velmi poučný i další náš článek Pálení peněz střední třídy na korporátní svatbě.

Tak se podívejme, jak se pálí peníze lotyšské střední třídy. Americká vláda obvinila tuto banku z praní špinavých peněz od zákazníků ze sousedních zemí, hlavně Ruska a Ukrajiny. Na základě obvinění z úplatku musel odstoupit i samotný guvernér Lotyšské centrální banky Ilmars Rimsevics. Prý měl vzít nějaký pakatel, úplatek ve výši 100 tis. EU, tedy podle dosud vzneseného obvinění. Byl pochopitelně za stejnou sumu okamžitě propuštěn na kauci a podezření odmítá, jak jinak také. V bance ABLV je po masovém vybrání vkladů během několika dní (cca 600 mil. EU) ohroženo asi 300 miliónů EU podle bilance z předešlých let. Předešlá pomoc ECB byla 300 miliónů a pak byly zastaveny veškeré finanční injekce z našich daní do této banky. A nyní jsme v kouzelném scénáři bail-in a bail-out, který si můžete najít kliknutím na klíčová slova v našich starších článcích o EU-ekonomice. Všichni vkladatelé se stali podle EU-normy akcionáři banky a svými vklady ručí za hospodaření banky. Takže vkladatelé ABLV o všechno přijdou, ale možná ne o všechno. Národní systém pojištění vkladů by jim teoreticky mohl z daní Lotyšů vyplatit asi do 100 tis. EU za jejich vklady. Tak počkejme a uvidíme, jak řekl slepý bankovní mládenec.

Fašistická indoktrinace a EU-komedie na pobaltský způsob

Všechny tři pobaltské země mají jeden společný jmenovatel, což je chorobná nenávist k Rusku. Jistěže je tato nenávist pochopitelná z hlediska obětí stalinismu. Také je pochopitelná z hlediska prohrané Druhé světové války a zmarněných životů v pobaltských divizích SS. Produktivním postojem by bylo zavedení demokracie, oživení kapitalistické ekonomiky a zahájení nové epochy dějinného vývoje. Tak se podívejme nejprve na to oživení ekonomiky. Statistika ukazuje procentový růst HDP všech tří pobaltských zemí ve srovnání s průměrem 15 EU-států.

Pobaltské republiky nedělaly a dosud nedělají nic jiného, než co dělají USA, jejich nedostižný vzor v bankovních zlodějnách a mediálních lžích. Prodaná korporativně-fašistická elita zničila ekonomiku v hypotéční US-krizi. To ukazuje propad grafu v odpovídajícím období. Tyto země zbankrotovaly na americký způsob a dodnes obdivují americký neoliberální model, který je přivedl na mizinu. Graf podává přímo ukázkový příklad slepé víry v neoliberalismus, která je daná naprostou ideologickou zabedněností.

Pobaltské země měly z dob SSSR skvělou možnost nástupu, protože byly centrem sovětské elektroniky a spotřebního průmyslu. Místo aby dohnaly EU s původním potenciálem rozvoje, tak se tyto země ocitly na chvostu hospodářského rozvoje EU. Po vstupu do EU začala jejich elita neoliberálně krást a lhát, což dělají dodnes, se známým výsledkem banky ABLV. Samotní Američané museli zarazit kšefty třetí největší lotyšské banky a státní prokuratura musela obvinit hlavního guvernéra jejich státní banky. Banksteři této země prali peníze pro darebácké státy, kšeftovali s ruskými oligarchy, provozovali v daňových rájích takové machinace, že to bylo hodně i na USA. A to je tato kapitalisticky zaslíbená a neoliberalismem plně políbená země podle žebříčku praní špinavých peněz a daňových úniků na prvním až třetím místě. Záleží na tom, jaká kritéria hodnocení se zvolí. Takže z hlediska bankovních zlodějen USA opravdu snese pořádné sousto, navíc od svého nejvěrnějšího spojence proti Putinovi. Nakonec ani EU ani USA už neskously pobaltskou cestu ke kapitalismu, která vytvořila neoliberální verzi korporátního fašismu na pobaltský způsob. A také to neskousli místní mladí, kteří z těchto zemí bez práce a bez budoucnosti masově emigrují kamkoliv, kde se dá normálně žít.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
27. 2. 2018 9:20

„Produktivním postojem by bylo zavedení demokracie a kapitalistické ekonomiky…
Autor přece musí vědět i z našich zkušeností, že něco takového přece v plánu nebylo. Nový dějinný vývoj – no jistě. Na základě nerovnosti, nenávisti a opěvování fašistických hrdlořezů, což na rozdíl od ekonomického nárůstu
v plánu BYLO. Jestliže jim to teď trochu přerůstá přes hlavu, tak se není co divit.
Ono jim totiž v poslední době přerůstá přes hlavu kdeco.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 2. 2018 10:29

US_EUroAtlantida potřebuje Pobaltí jen jako nový kanonenfuter při „novém obléhání Leningradu“ dle hesla: „Pozor, Lenin je věčně živý“… Jde o bezprizorní farizejství, a vládnout u nás dále jejich souvěrci Íčko či Kraďousek, došli bychom nepochybně „až do vln a písků Baltu“… Ostatně: kdys gigant a světová značka Vítkovických strojíren (již bez Klementa Gottwalda) prý nemají peníze na mzdy… Když jsem napsal to jméno v závorce, okamžitě na mne Google „vybalil“ „povolení k identifikaci polohy“… a jistě jsem „měl volbu“ při přijetí či odmítnutí… Dnešním mladým je třeba ukázat, že „v zaoceánském Somálsku budoucnosti“ není místo pro každého, a že zákopy… Číst vice »

abx
abx
27. 2. 2018 11:18

prebieha Veľké upratovanie. po vražde novinára, ktorý sa zaoberal roznymi neprijemnymi temami a tak sorosovcom posluzil ako SAKRALNA obet, sa dnes rozhorel danovy urad Kosice:
http://www.topky.sk/cl/100370/1692847/PRAVE-TERAZ-V-Kosiciach-hori-danovy-urad

abx
abx
27. 2. 2018 11:24

prednedavnom s velkou pompou a medialnou slavou robert FICO prevelil 125 schopnych policajtov na boj proti takzvanemu EXTREMIZMU. tito policajti sleduju co napise kto na internete, ci nahodou niekto nepochybnuje HOLOKAUST, alebo nema nejake nepatricne poznamky. ked ano, pride navsteva kuklacov z NAKA, aby zhabali pocitace. tymto vrcholia idiotske (mimovladkami vynutene) kroky vlady Roberta Fica – korporatni fasisti, zapredanecke media, mafiani, gorilaci, mimovladky si na Slovensku robia co chcu. k comu to povedie, nikto presne nevie, ale ze k horsiemu, to je iste…

Admirál
Admirál
27. 2. 2018 12:33

abx napsal

prebieha Veľké upratovanie. po vražde novinára, ktorý sa zaoberal roznymi neprijemnymi temami a tak sorosovcom posluzil ako SAKRALNA obet, sa dnes rozhorel danovy urad Kosice:
http://www.topky.sk/cl/100370/1692847/PRAVE-TERAZ-V-Kosiciach-hori-danovy-urad

Kdybych chtěl mermomocí odstranit člověka, který šťourá v čem nemá, tak ho nechám zmizet nebo se zabije v autě, spadne z okna nebo náhodou uhoří. Ale taková demonstrativní a teatrální poprava mi přijde divná, jako by jejím cílem bylo vyvolat nějakou žádoucí, předvídatelnou a nediskutovatelnou (připravenou?)reakci.

peter.
27. 2. 2018 16:00

Admirál napsal Kdybych chtěl mermomocí odstranit člověka, který šťourá v čem nemá, tak ho nechám zmizet nebo se zabije v autě, spadne z okna nebo náhodou uhoří. Ale taková demonstrativní a teatrální poprava mi přijde divná, jako by jejím cílem bylo vyvolat nějakou žádoucí, předvídatelnou a nediskutovatelnou (připravenou?)reakci. Admirál: Bola to exemplárna vražda ktorá mala varovať všetkých pred tým,aby nepchali nos do veci.Podľa správ ktoré unikli z kruhov vyšetrovateľov majú o tom svedčiť starostlivo rozostavené nábojnice okolo tela mŕtveho novinára.Nitky vedú ku kalábrijskej odnoži talianskej mafie,ktorá pôsobí na východnom Slovensku.Jej členovia skúpili pozemky a družstvá,kúpili si politikov a pomocou nich… Číst vice »

Admirál
Admirál
27. 2. 2018 16:47

peter. napsal Admirál: Bola to exemplárna vražda ktorá mala varovať všetkých pred tým,aby nepchali nos do veci.Podľa správ ktoré unikli z kruhov vyšetrovateľov majú o tom svedčiť starostlivo rozostavené nábojnice okolo tela mŕtveho novinára.Nitky vedú ku kalábrijskej odnoži talianskej mafie,ktorá pôsobí na východnom Slovensku.Jej členovia skúpili pozemky a družstvá,kúpili si politikov a pomocou nich čerpajú obrovské čiastky z eurofondov,ktoré posielajú do Talianska.Pestovať môžu hocičo,lebo kúpení politici im aj na hocičo vybavia dotácie z eurofondov. Novinár vraj na to prišiel a preto ho aj so snúbenicou zastrelili. Takýto je momentálne motív,ktorý sa prešetruje. Nezlobte se na mně, byl bych opatrný s… Číst vice »

peter.
27. 2. 2018 17:26

Admirál napsal
Je to takový celý přehledný, jako čtyrmetrový hovno na silnici. A už pro to, že je to takový přehledný, jasný, bych byl hodně opatrný.

Pravdepodobne máte pravdu.Je to všetko divné a objavujú sa chýry o nejakej farebnej revolúcii podobnej majdanu ktorá sa údajne u nás chystá.No neviem…..ja si radšej počkám.Čo iné môžem robiť?
Nesedí mi to (alebo možno práve sedí)s rusofilstvom Slovákov,ktoré narastá od Bratislavy smerom na východ.Neviem Admirál čo sa deje,ale je to divné….máte pravdu.

fajt
fajt
27. 2. 2018 18:42

peter. napsal Pravdepodobne máte pravdu.Je to všetko divné a objavujú sa chýry o nejakej farebnej revolúcii podobnej majdanu ktorá sa údajne u nás chystá.No neviem…..ja si radšej počkám.Čo iné môžem robiť? Nesedí mi to (alebo možno práve sedí)s rusofilstvom Slovákov,ktoré narastá od Bratislavy smerom na východ.Neviem Admirál čo sa deje,ale je to divné….máte pravdu. od dob zdravotního kolapsu a asi i operace ( prý někde v cizině) mi přijde Fico trochu jinačí ( ale moc ho nesleduji ) – ta estráda s milionem ojro v hotovosti pro kamery, to je taky jak z nějakého béčkového westernu, a jestli nějaký majdan,… Číst vice »

Aleš
Aleš
27. 2. 2018 18:43

Přijde mi, že to není náhoda, jeden týden to prohlášení Čarnogurského a druhý týden vražda novináře, který se zajímal o témata, které se může týkat souvislostí s tím prohlášením, ona kritika evropských penězovodů může dost úzce souviset s geopolitickými otázkami. Je to asi podobné jako s pády letadel v Rusku a naposled v Íránu. Rusofobie je nejsilnější ekonomická karta západu, se kterou západ hraje. A její slábnutí jejich byznysu nesvědčí…. Fico i Zeman rázně reagovali na tu vraždu novináře. Bytostně se jich evidentně týká, a nikdo z nich v tom prsty nemá. A hýkání fašisty Kalouska? Vůbec bych se nedivil,… Číst vice »

peter.
27. 2. 2018 18:58

fajt napsal
mám u vás nějakou salaš a k tomu kus lesa, doufám, že mě nějaká barevná mafie nebude chtít pučkat, na to jsem dost alergický. .

Keby bolo zle,dám vám adresu a môžete prísť.Je to tak Pánu Bohu za chrbtom,že tam nezájde ani imigrant ani nikto iný – nevítaný.
Ale aj tak mám z toho hnusný pocit.
Zaujímavé je tiež,že ten naivný chalan (už ho nazvali bielym koňom žurnalistiky) bol členom nejakej známej Sorošom financovanej neziskovky a celkom otvorene sa hovorí,že bol niekym zneužitý.
Je málo informácií,veľa fám takže je ešte priskoro na nejaké závery.

fajt
fajt
27. 2. 2018 19:09

tak to moc díky, lokalitu máte pro dnešní chaotický a chamtivý svět naprosto luxusní :-)

poctivá novinařina se v mainstreamu už nenosí, takže buď byl klučina opravdu neskutečně naivní a nebo se pustil na vlastní pěst do kšeftu, který se mu za to dost ošklivě poděkoval – je taky varianta, že šlo prostý kriminální čin, kterou provedla nějaká chráněna menšina ( to by pro pravdoláskaře byla taky pěkná rána do koulí ), čas ukáže, co se vlastně stalo, ale už dnes je jasné, že divoký kapík je v tom až po uši. ..)

abx
abx
27. 2. 2018 20:50

vyborny clanok o tej vrazde a moznych motivoch https://aeronet.cz/news/v-kosicich-nekdo-zapalil-danovy-urad-stopy-popravy-slovenskeho-novinare-vedou-na-vychodni-slovensko-nekdo-urychlene-zameta-stopy-nebo-alespon-to-ma-tak-vypadat-ze-se-zametaji-kuciak-spolupracoval/ talianska stopa je prilis do oci bijuca, sposob ako vystartovali zname persony napojene na Soroš mimovladky, je tiez podozrivy. Kuciak ohrozoval aj liberalnych demokratov, ked pisal o biznise s potratovymi tabletkami, hodi sa ako sakralna obet nielen pre svoj vyzor a vek, ale aj ine. vzhladom na ten vek 27 rokov je podivuhodne, kolko clankov dokazal napisat a nie je to ziadna propaganda a prazdne kecy, je tam plno faktov, ktore musel niekde narocne ziskavat, skor to vyzera na pracu timu ludi. Mozno mu posuvali info aj nejake tajne kruhy, je… Číst vice »

fajt
fajt
27. 2. 2018 21:05

abx napsal
abx

Aktuality.sk chtějí o půlnoci na svém fcb zveřejnit materiál, na kterém naposledy pracoval Ján Kuciak – hotová reality šou na mrtvých lidech, tohle umí jenom kapík, takhle kurwit svět. ..)

Bety
Bety
28. 2. 2018 8:54

Uvidíme, kdo se pokusí vyvolat demonstrace, aneb kdo od toho očekává zisk, tak ten to má nejspíš na svědomí. I když svědomí je pojem, který v této souvislosti působí výsměšně.

peter.
28. 2. 2018 13:57

Ďalší kamienok do mozaiky toho,čo sa na Slovensku rozbieha:
https://www.hlavnespravy.sk/minister-kultury-madaric-avizuje-dolezite-politicke-rozhodnutie/1328382