Macronův sestup do pekel

Eu Economy

Zdálo se, že po Sarkozym to už v pohrdání běžnými lidmi dál nejde, ale ejhle, sestup do pekel nepopularity je možný vždy. Podívejme se na pád legitimity Macrona po prvních třech měsících jeho vlády.


Jak je od včerejška známo, francouzská vláda ustoupila sociálnímu protestnímu hnutí tzv. “žlutých vest”. Vláda se zavázala, že minimálně o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot. Je paradoxem, že všichni mluví jen o Paříži, které se toto opatření prakticky vůbec nedotklo. Tamější proletáři pracující ve žlutých vestách pro město používají pro přepravu hlavně MHD. Naopak na venkově potřebujete auto každý den, abyste dostali děti do školy a své produkty na trh. Tady se pohybuje zvýšení na dani z pohonných hmot v průměru o 100-140 euro za měsíc, a to už je v napjatém rodinném rozpočtu pořádně znát.

Začněme ideologií. Francie je neoliberálně vykradena jako každý jiný západní stát a bankovní hezoun Macron představuje od počátku hlavního politického agenta tohoto procesu. Proto šel na ruku všem globálním korporacím a velkým firmám, kterým dal volné pole k podnikání na úkor daňových úlev a zostřeného zákoníku práce. Korporátní otroctví, tak milé českým politikům a pravicovým voličům, je ale ve Francii nesnadné udržovat. Zdejší občané jsou už od Francouzské revoluce zvyklí bojovat proti panstvu a za sociální stát. Problém je v tom, že zemi nelze donekonečna zadlužovat tím, že snižujete daně bohatým a ožebračujete zbytek populace. A toto je velmi nesnadné provádět v situaci, kdy začala v EU ekonomická stagnace, viz graf.

Macron jako bývalý zaměstnanec banky Rothschild & Cie pochopitelně jednomu procentu ubrat nemůže, takže nařídil chudým jako obvykle utáhnout opasky. To se ve Francii na rozdíl od Česka ne vždy daří zavést. Během mého 4-letého studia v Paříži v letech 1993-97 jsem viděl dva podobné pokusy s podobně zdevastovanými ulicemi a vymlácenými výklady. Takže nic nového pod sluncem. Ale co je opravdu nového na těchto demonstracích? Za prvé, totální neoblíbenost nadutého a samolibého Macrona. Zdálo se, že po Sarkozym to už v pohrdání běžnými lidmi dál nejde, ale ejhle, sestup do pekel nepopularity je možný vždy. Podívejme se na pád legitimity Macrona po prvních třech měsících jeho vlády.

Jak hezky píše český populistický farář jednoho procenta na korporátním serveru: “…kdyby se zvýšila minimální mzda a daň z bohatství, byl by to krok zpátky od reforem, které prezident Emmanuel Macron prosadil, a dále by to poškodilo zbytky jejich důvěryhodnosti.” (ZDE). Takže je to model “kdo z koho”, bohatí proti chudým. Jednoprocentní celebrant Jan Macháček nám hezky vysvětlil, že ve Francii běží nová forma třídního boje, tedy frontálního konfliktu dvou společenských tříd. Nic nového pod sluncem, viz náš článek Výsledky primárek v USA ukazují novou epochu třídního boje. Je ale trapné, že pravicoví mediální faráři už to dávno ví a říkají nahlas, ale naše zabedněná levice nikoliv.

Neoblíbenost Macrona je dána řadou afér, kterými začal svou prezidentskou kariéru. Ve Francii je zvykem, že zlodějny a lhaní prezidentů se řeší trestním stíháním až po jejich odchodu z funkce. A většinou se dané stíhání ukončí pro smrt dotyčného. Začneme popořádku, ale jen stručně. Na svátek Prvního máje 2018 vypukla tzv. “l’affaire Benalla”. Nejbližší člen úzkého kruhu Macrona, Alexandre Benalla, fyzicky zaútočil na demonstranty v přestrojení za člena pořádkové jednotky. Takže bylo jasné, že milý hoch Macron se obklopil zajímavými lidmi fašistického zaměření. Jeho nejbližší spolek doslova a do písmene “brutálně” nesnáší levicové aktivisty. To je u nás možné, ve Francii zatím nikoliv. A začal volný pád Macrona po pekel, jak jeho vládu označují nezávislí komentátoři. Další kolo byl nešťastný ministr životního prostředí, Nicolas Hulot. Sloužil Macronovi jako fíkový list pro ekologické aktivisty. Jenže nové reformy pro stát jednoho procenta znamenají zničení systému ochrany zdrojů a přírody, kterou zde aktivisté budovali. Hulot se rozhodl odejít, aby nebyl u svých eko-kamarádů za politickou svini. Chvályhodné rozhodnutí, u nás jak známo téměř nevídané. Zavedení vyšší daně na pohonné hmoty bylo totiž zdůvodněno menší ekologickou zátěží a přechodem na alternativní zdroje. Chudý lid pro naši nebohou planetu jako obvykle musí přinést nějakou drobnou oběť za jedno procento. A třetí aféra je už současná. Protesty žlutých vest odstartoval slavný výrok Macrona 25-letému nezaměstnanému, že on se přece nebude starat o všechny socky v tomto státě. To se podobalo slavné odpovědi Sarkozyho “Casse-toi alors, pauvre con!” (Tak uhni, pitomá socko!”). Milý a lidový prezident jasně a stručně objasnil jednomu návštěvníkovi zemědělské výstavy v Paříži 10. 10. 2008 politické místo pracujících v nově budované republice jednoho procenta. Macron řekl a hlavně udělal totéž, ale jeho intelektuální nátěr mu nedovolil použít vulgární slovník pravicového populisty Sarkozyho.

Takže to shrňme. Zástupci hnutí Žlutých vest odmítli s prezidentem jednat a do Elysejského paláce vůbec nevstoupili. Nejsou tak pitomí, aby se dali zneužít pro lacinou korporátní propagandu. Hnutí zatím nemá politické vedení a politická levice je ve Francii v troskách, stejně jako u nás a v celé EU. Proto politická obnova začíná zespodu, na úrovni sociálních hnutí a pouličních nepokojů. Prostě a jasně, na úrovni odborů a aktivistů se bojuje za práva těch nejchudších. To zaprodaná levice dělat nemůže a už ani nechce. Ve druhém kole se buduje politická reprezentace těchto hnutí. Kdo sledoval naše články o nové levici v USA a hnutí Podemos ve Španělsku tak ví, o co jde.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
7. 12. 2018 8:16

Z života francouzského motoristy:
http://dfens-cz.com/gilets-jaunes/?fbclid=IwAR3qUKK0z-oN9g0t7UjEAG4NVZ51CoD5KHCE2mkvY4U5v-YURKK28f0DZww

Aneb jak se říká: „S trpělivostí je jak se vzduchem v utěsněné místnosti. Je jedno jak je velká, ale jednou ti vždy dojde … „

Admirál
Admirál
7. 12. 2018 9:16
Bety
Bety
7. 12. 2018 14:06

Admirál napsal Tady trochu prosvítá, proč jsou diskuze plebsu s (pseudo)elitami mimochodné: Představy Matěje Stropnického na co má střední třída by byly zábavné pokud by se tento a jemu podobní nepodíleli , nebo neovlivňovali hospodaření státu. Matinka do něj vrazí 4 mega za byt, pak 12 mega za zámek (ale zchátralý – co asi bude muset časem ještě přihodit) a pak se dozvíme, že pro střední třídu není žádný problém jedno každé dítě takto podpořit. Matinka má ještě tři další dítka – no hezké počty a spokojenost s režimem je nasnadě. Myslíte, že může mít tento synek ponětí o tom,… Číst vice »

Bety
Bety
7. 12. 2018 17:07

Továrny bez lidí a lidi bez práce,
pod mosty somráci, zlodějský nadace,
a pivo za třicet a stovky v lékárně
odpadky z Německa v prázdné drůbežárně
bez tepla činžáky, Ví-Aj-Pí v bulváru,
extáze pro žáky, žoldáky v požáru,
a budou společně naši zem plundrovat,
na svoji ochranu rakety budovat –
když včas proti nim nevyjdeme
tak opravdu už nebudem mít vůbec nic.

Ten umí to a ten zas tohle. Jak nesmrtelné.

racek
racek
8. 12. 2018 16:47

Ach, milá Betty, jak hrozná a pravdivá básnička. A přitom vládce toho pořád a pořád volíme. Pořád tu samou partu. Říjnovou revoluci, osmačtyřicátý i šedesátý devátý. A přitom je známe a víme co jsou zač. Jak je to možné? Mladé omlouvám. Takové vymývání hlaviček snad nebylo ani za komoušů. A to jsem tu dobu zažil celo.

LiL
LiL
8. 12. 2018 20:01

Nechci aby to vypadalo,že nějak cítím s francouzským presidentem,ale v tomto případě měl K.H.Borovský zase pravdu. S pány se na led nechodí a zde se bohužel ukazuje,že evropa má obrovský problém. Evropská vrcholová politika je pod neuvěřitelným tlakem ,,tvůrcú světa lidí,,a jejich plán vývoje se pomalu rýsuje.Je jasné,že neochota živit mocipány, velké sebevědomí lidu podporované sociální sítí a vědomím,že v jednotě a množství je síla, musí vyvolat zákonitou odezvu. Tlak expanze imigrantů, sociální napětí v populaci,to je prostředek na velké oslabení Evropy tak jak ji známe. Francie je možná prubířským kamenem a cíleně vystavena experimentu,který ukáže kam je možné zajít.… Číst vice »

orinoko
orinoko
8. 12. 2018 20:38

Émerický mocenský sajrajt dlouhodobě pracuje na rozkladu , fragmentaci, chaosu a debilizaci.
Nic není vyjimkou. Jsou u zabozroutu emi zakladny?
Co nějaké francouzské kosovo? Třeba Provence.
Chcipani chcipaka je nejspis katastrofální abort.
Mne osobně není zabozroutu vůbec lito. Překvapeně zjistuju, že mám ale úplně u výfuku budoucnost tzv. Francie.
Kdyz ji pohltí Nemecko, budeme bohatší o zkusenost, a zároveň chudší o to další a další napoleony.
Děj se vůle te české havlovy prasečí politiky.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 12. 2018 8:15
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 12. 2018 8:36

Zdá se, že ten zlý Putin je pěkně prohnaný- nejprve nechal Makronka vyhrát, aby jej posléze skrze šikovné agenty zvyšující daně nechal padnout, a „Agentka Kremlu“ Le Penová má cestu k vítězství Moskvy připravenou… To bylo od Putina a jeho útoku na e-v- ROPské hLodnoty hodně škaredé a ošklivé… Šikovně nalakoval jednu kliku ode dveří v Malé Británii a tak odlákal pozornost našich milovaných tajných služeb falšeým směrem, pak pomocí hackerů „hacknul“ několik milionů „žlutovesťáků“… Jeho agenti ze známé skupiny „Baširov a spol“ ještě stihli najet nejen do srdnatých Čokoh(R)ochů před jedním malým mostkem, ale také „obrněným tankerem“ při cvičení… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
9. 12. 2018 13:04

„Nadlidem“ není pomoci. Jejich vyšinutí je zřetelně odlišitelné od myslení normálně myslících lidí. O své nemoci neví, stejně jako kdysi nacistický režim v Německu za hitlera a jejich „utajovaní spojenci“ ze zemí posvátné démo(n)kracie. „Nadlidem“ opravdu nelze pomoci. Svou cestu do bezvýznamnosti si musí odkroutit až do trpkého konce, znovu a znovu, protože jsou neschopni syntézy v myšlení… Žádné hodnoty nemají, neuznávají a neznají. Jenom moc, moc peněz a moc brát život jiným lidem. O hodnotách lidské spolupráce a o pochopení podstaty lidského bytí na Zemi nemají zdání. Myšlenky z dílny Voskovce a Wericha jim nic neříkají. Určitě si čtou… Číst vice »

Bety
Bety
10. 12. 2018 18:08

Včera na ČT i na Nově pojednali Francii krátce a jen z toho pohledu, jaké
hospodářské ztráty z těch nepokojů povstanou.
Raději vůbec nic o tom, že Francouzi řvou „Pane prezidente, my nevyjdeme
s výplatou“ ani nic o tom, že Macron jejich všeobecnou nespokojenost hodlá
řešit ustavením senátního výboru pro klimatické změny – tedy oni o koze a on
o voze.

Gatta
Gatta
11. 12. 2018 14:44

Tak konečně článek, který vysvětluje pozadí a souvislosti protestů „žlutých vest“ ve Francii.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/ruska-hybridni-snehova-koule-se-vali-francii-a-evropou/r~9e105958fd3011e8a7f60cc47ab5f122/?redirected=1544539089

Admirál
Admirál
11. 12. 2018 15:52

Gatta napsal

Tak konečně článek, který vysvětluje pozadía souvislosti protestů „žlutých vest“ ve Francii.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/ruska-hybridni-snehova-koule-se-vali-francii-a-evropou/r~9e105958fd3011e8a7f60cc47ab5f122/?redirected=1544539089

Díky panu Fendrychovi už mám i já jasno.
Není nad to, když nám někdo dokáže věcně a logicky vysvětlit příčiny událostí.

Gatta
Gatta
11. 12. 2018 17:35

A naopak – díky článku máme úplně jasno i o panu Fendrychovi.

Bety
Bety
11. 12. 2018 18:54

https://zpravy.idnes.cz/francie-rusko-demonstrace-protesty-nasili-macron-zlute-vesty-pbb-/zahranicni.aspx?c=A181211_094337_zahranicni_luka
Tak díky strážmistru Flanderkovi už mají naše média jasno.
Občané zřejmě ne, v diskuzi je to samý Švejk.

Aleš
Aleš
12. 12. 2018 7:08

https://www.parlamentnilisty.cz/profily/PhDr-Vladimira-Vitova-Ph-D-119785/clanek/-ZLUTE-VESTY-V-CR-Kdo-kdyz-ne-my-Kdy-kdyz-ne-ted-90991
Že by konečně návrat k předbělohorským tradicím? To by se Milošovi I. mohlo začít líbit, místo multiazimutálně na kraj propasti, zcela mimo euroatlanťanské hřiště. Státnicky nikoliv stádnicky. Stadice už nejsou in, aby tady s námi kdejaký vořežprut oral a ještě k tomu hybridně. NATO je teroristickou protinárodní organizací, EU pro ni dělá válku na poli ekonomiky, propagandy a informací, přírodních a lidských zdrojů.
Jiné šance z toho není, než-li NATO opuštění.

Gatta
Gatta
12. 12. 2018 8:21

No, jedna dobrá zpráva a to z více důvodů. Jednak proto, že jsme to jako stát prostě nepodepsali, potom, že se konečně naše vláda „pochlapila“ a udělala něco (slušně řečeno) nekonformního – tedy na naše politické poměry takový malý hrdinský čin – no a nejlepší je, že ty nepodepsavši státy je zajímavá kombinace států V4 + těch nejkonzevativnějších, včetně velmoci USA. „Pakt odmítly USA, Austrálie, Itálie, Švýcarsko a také Rakousko, Polsko, Maďarsko, Izrael, Slovensko, Chile a Česko.“ https://zpravy.idnes.cz/svet-maroko-cr-migrace-diplomacie-dlc-/zahranicni.aspx?c=A181211_111050_zahranicni_luka PS – dofám, že za tímto krokem je to, že pan Babiš už pochopil, že jediné co ho může zachránit je podpora… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
12. 12. 2018 9:31

ŽLUTÉ VESTY PÍŠÍ KULTURNÍM NOVINÁM
Přímé svědectví dvou francouzských a jednoho španělského občana o „revoluci“, která doposud stála tři mrtvé a na tisíc raněných, a která se v těchto dnech rozšiřuje i do okolních zemí.
https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2018/50-2018/zlute-vesty-pisi-kulturnim-novinam

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
13. 12. 2018 11:38

Švédská „demokracie“ v ohrožení…
Co s takovými „volbami“, kde občan „volí tak špatně“…??
Švédsko: Protiimigrační strana se stává rozhodující silou
http://www.czechfreepress.cz/evropa/svedsko-protiimigracni-strana-se-stava-rozhodujici-silou.html
Protože s teroristy se dokud granáty neházejí musí zacházet v rukavičkách, budou se v rámci „ochrany křehnoucí demokracie“ zakazovat nevhodné demonstrace…
Франция: „Желтые жилеты“ споткнулись о теракт
https://www.youtube.com/watch?v=YVIrbwLOC_E