„Madam, budou potrestáni viníci?“ “ „Nemám co dodat…“

Matt Lee, reportér AP: Možná, že státy často podobné věci nedělají, avšak vaše zpráva pouze poukazuje na problém a nikoho nečiní odpovědným. Ze své tribuny pravidelně vyjadřujete svou nespokojenost, když vlády jiných zemí něco nedovedou do konce a nepotrestají viníky za činy, které vy považujete za nezákonné. Vzhledem k tomu, že činy popsané v tomto dokladu považujete za nezákonné, jak můžete uvádět podobné argumenty, když u nás, v naší zemi nikoho nepotrestají?

Jen Psaki: Matte, to vypovídá o tom, že jsme připraveni otevřeně přiznávat své chyby. Učíme se z nich a korigujeme své jednání. Naše činy to dokazují.

ML: To je překrásné, že jste připraveni o tom otevřeně mluvit. I když zveřejnění těchto informací vám zabralo celkem dost času.

JP: My o tuto věc neřešíme poprvé. Prezident přijal své rozhodnutí před pěti lety.

ML: Vy tvrdíte, že jste připraveni o tom otevřeně mluvit, ale to je pouze polovina práce. Druhá otázka zní, zda budou potrestáni viníci. Vypadá to tak, že administrativa odpovídá na tuto otázku, že ne. Takže to vypadá tak, že vy říkáte: „Všem jsme ukázali své špinavé prádlo a to stačí.“ Když se takto vymezují ostatní státy, tak tvrdíte, že je to nepřijatelné. Jak se můžete dívat do očí lidem, když souhlasíte s výsledky vyšetřování a přitom z toho nevyvozujete důsledky?

JP: Matte, my jsme přece ukončili používání těchto metod. Myslím si, že je to velice důležitý krok, který ostatní státy ocení.

ML: Ano, samozřejmě. Ale vždyť to vy jste podporovali různé soudy za válečné zločiny v jiných státech. Neříkám, že se jedná o stejně závažné věci, nicméně, jaký smysl měly ty soudy? V tom, aby byli zjištěni a potrestáni viníci. V daném případě tvrdíte, že se lidé dopouštěli strašných věcí, věcí, které jsou v rozporu s americkými hodnotami, a současně říkáte, že nehodláte ty lidi potrestat.

JP: Radím vám obrátit se k ministerstvu spravedlnosti. Já, jako zástupce ministerstva zahraničí (US Department of State) nemám co dodat…

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
K. J.
K. J.
12. 12. 2014 19:15

Jo, jo. Třísku v oku bratra svého vidíš, ale trám v oku svém nevidíš?

orinoko
12. 12. 2014 20:31

Ro/c/k 2015. Už dávno byl napsán. A popsán. Depka v hlavní roli.

https://www.youtube.com/watch?v=XCc_5oMwI_M

Petrpavel
Petrpavel
12. 12. 2014 23:57

Víte, proč v USA nemůže být nikdy žádná barevná revoluce? Protože tam nemají ambasádu USA…
http://www.halonoviny.cz/articles/view/32438025

Dana
Dana
13. 12. 2014 0:45

A komu by ty Amiky vydali k potrestani, prosim pekne, snad by nebyli poslani do veznice Mirov ??? :-)) USA nepodlehaji evropskemu mezinarodnimu soudu v Haagu.. Predpokladam, ze za velice kritickych okolnosti bude asi CIA zase muset mucit, ted neni pro Spojene Stay kriticka doba a tak se to probira na moralni urovni, uz asi pet let… Posledni jednani v senatu neprineslo nic noveho, jen vnitrni sarvatky proti republikanum… Pulce obyvatelstva je osud teroristu naprosto lhostejny, tricet procent je nazoru, ze vysetrovaci techniky byly az moc mirne a asi 20 procent odsoudilo drasticke fysicke vynucovaci prostredky jako water boarding. Ja… Číst vice »

bbb
bbb
13. 12. 2014 13:47

Zajímavě píše v delším textu
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Rad-bych-pootocil-Havlovu-svatozar-o-bezbrannem-az-naivnim-obcankovi-Karel-Srp-promluvil-349876

„Za desítky let, co jsem Václava Havla a Miloše Zemana poznal, neslyšel jsem od Václava jediné hrubé slovo. Od Miloše jedenkrát.“

peter.
13. 12. 2014 20:31

Radšej sa k článku nevyjadrím.Napíšem o nej niečo zlé,Dana sa požaluje J.Psaki a tá je schopná poslať k brehom Slovenska celú 5 flotilu amerického námorníctva.Tak radšej nebudem Danu ani Psaki provokovať.

Sio
Sio
13. 12. 2014 22:23

bbb napsal

Ještě lepší:
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Obsahle-svedectvi-z-Ukrajiny-Zabijaci-s-hakovymi-krizi-valka-oligarchu-chystany-Majdan-v-Moskve-349965

Majdan v Moskvě? Pokud se toto povede, tak o Putinovi a Rusech nic nevím.

Sio
Sio
13. 12. 2014 22:25

peter. napsal

Radšej sa k článku nevyjadrím.Napíšem o nej niečo zlé,Dana sa požaluje J.Psaki a tá je schopná poslať k brehom Slovenska celú 5 flotilu amerického námorníctva.Tak radšej nebudem Danu ani Psaki provokovať.

Prokecla to, Amerika má novou strašnou zbraň. Kolečkové křižníky.