Máme se dobře, jen špatným způsobem

Proč nezakončit rok 2017 s trochou optimismu? Ano, máme se dobře. Máme se velice dobře, lépe, než naprostá většina lidí na této naší společné a jediné planetě, v tomto jediném domově, který máme jako lidstvo k dispozici. Máme se dobře, tak co by na tom mohlo být špatně?

Špatně je to, že nám to stačí, že se nechceme mít lépe, že jsme si nechali vsugerovat, že naše současná situace je vrcholem možného, že lépe být nemůže, že za ni máme být vděční a na nic si nestěžovat; že se máme spokojit s tím, že spousty jiných jsou na tom hůř a neusilovat o změnu. Ale kdo jiný by se o tu změnu měl pokusit, když ne my, co máme dostatek zdrojů na to, abychom si to mohli dovolit?

Chtít to po těch, kteří žijí ze dne na den, z ruky do úst, je pokrytectví, alibismus a cynismus. Oni tu možnost nemají, my ano. Usilovat o lepší svět je zodpovědnost nás, co k tomu máme prostředky, jak materiální, tak intelektuální. Rezignovat na toto úsilí jenom proto, že se máme dobře, je zločin proti lidskosti. Už jenom proto, že po rezignaci bude následovat stagnace a po stagnaci regres. Pokud si myslíme, že zachráníme alespoň sebe, když se podvolíme současnému řádu světa, je to fatální omyl – sebe nezachráníme, jen protáhneme vlastní agónii, ve které nám jedinou útěchou bude sledovat, jak trpí ti, které jsme hodili přes palubu. Pokud nás tedy nestáhnou s sebou v zoufalé snaze přežít.

Že to moc optimisticky nezní? Ale zní, jen je třeba to vidět ze správného úhlu: ještě máme dost sil, ještě máme dost prostředků, pořád ještě ze sebe můžeme tu apatii setřást a začít něco dělat. Můžeme skoncovat s vděčností za drobky s panských stolů. Stačí chtít. A nebát se. Nebát se myslet. Nebát se myslet jiný svět, svět bez nerovnosti, svět bez smluv na ochranu investic, svět bez rezervních měn krytých jadernými zbraněmi, svět bez úroků z fiat měn, svět bez kapitalistů a bez kapitalismu. Protože to, že se máme dobře, není zásluha kapitalismu. Ten může vše, co máme, zničit, ale nikdy nám to nemůže zaručit. To, co máme, nám nedarovali kapitalisté, ale všechno jsme to sami vybudovali vlastní prací, včetně práce duševní a práce minulé.

Kapitalismus nemá ani za mák podílu na tom, že žijeme vy výhodných klimatických podmínkách v úrodné krajině, ani na rozmanitých historických okolnostech, jejichž plody sklízíme. Nenechme si namluvit, že jedině v kapitalismu je naděje, že jakákoliv změna bude k horšímu, že k němu máme nějaké závazky a povinnosti, protože nás vyrval ze spárů totality. Nevyrval, jen rudou nahradil hnědou a železo sametem.

Vezměme kapitalisty za jejich vlastní slova o svobodě a mysleme skutečně svobodně, mimo triumfující paradigma. Nenechme se paralyzovat legendami o svobodě, demokracii, prosperitě a prokapávání bohatství. Udělejme to, dokud je čas. Odmítněme ideál konce dějin.

Úroky, víza, deriváty, patenty a autorská práva nejsou žádné přírodní zákony. Sami jsme si je vymysleli, sami je můžeme změnit. Máme se dobře, ale můžeme se mít ještě lépe. Lepší svět pro nás nemusí být automaticky horší svět pro ostatní, ba právě na opak, stačí změnit paradigma. Není v tom snad dost optimismu pro všechny?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sinuhet
Sinuhet
1. 1. 2018 8:20

Pane Tribune, Vaše stokrát opakovaná lež se pravdou v roce 2018 nestane. Sorry.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 1. 2018 9:21

Víte Tribune, nebudete tomu věřit- z principu souhlasím – i když se i kvůli tomu že já už to svého času nenásilně zkusil – nejen nyní asi nemám až tak dobře. Problém „trhu ze všeho“ – vlastní těla i rodiny rodiny nevyjímaje- to kapofašismus dneška opravdu nevyřeší – i když to dennodenně – opravdu poctivě – „řeší“… Víte- já blbec to zkoušel svobodomyslně, a naivně demokraticky. Ale ono to nějak nefunguje… Nějak někde něco nefunguje… Podle toho „sametového návodu“ to prostě nějak nefunguje- tedy ne že by tady v „Č“R něco nefungovalo PODLE. Ale… Tak co s tím Tribune?? Co… Číst vice »

Sinuhet
Sinuhet
2. 1. 2018 6:49

Pane Tribune uvědomujete si že kapitalismus západniho typu s safe zonami pro ženy v Berlíně a nogo zonami ve Švédsku a Francii nám nemá co nabídnout. Že západ je mrtvá společnost. To se říci neodvážíte i když to jistě víte.

Amenre
Amenre
2. 1. 2018 8:04

Nebát se myslet na jiný svět jistě můžeme. A odvážím se říct, že i myslíme. Teda alespoň většina z nás – kromě těch, kterým tenhle svět vyhovuje a kromě těch, kteří by se k nim chtěli přidat.
Já pevně věřím, že svět bude jednou lepší – až tady lidstvo nebude. Jen se obávám, že s sebou vezme do hrobu vše živé a kolem Slunce se bude točit jen mrtvá spálená planeta :(

peter.
2. 1. 2018 9:23

„Máme se dobře.Máme se velice dobře,lépe než většina lidí na této naši společné planetě…atd“. To je pravda!Máme sa lepšie ako ľudia v Biafre,Afganistane,Afrike a vo veľkej časti Ázii a Latinskej Ameriky.Ešte aj naši dôchodcovia so svojim 300€ dôchodkom sa majú lepšie.Preto zdvihnime svoje srdcia k nebu spolu s Tribunom a ponúknime tým biednym z celého sveta svoju pohostinnosť.Ponúknime úbožiakom Afričanom a Ázijčanom svoje domovy,otvorme im spolu so svojimi srdciami aj svoje peňaženky a rozkroky našich žien a dcér!Dajme im svoje príbytky a presťahujme sa do chatrčí a favel!Ukážme svetu svoju solidaritu a staňme sa rovnakými ako sú oni. Tribun! Kým… Číst vice »

Amenre
Amenre
2. 1. 2018 11:09

peter. napsal
Ešte aj naši dôchodcovia so svojim 300€ dôchodkom sa majú lepšie.

Koukal jsem na „luxusní“ zvýšení přídavku na dítě z 23,52 na 23,68 euro.
Krásných 14 centů – každé dítě si bude moc dopřát o 2 suché rohlíky měsíčně více.
Teda pokud budou v nějaké Kaufland akci.

peter.
2. 1. 2018 20:32

fajt napsal http://www.protiproud.cz/politika/3552-putin-meni-svet-bude-obnoveno-ruske-imperium-sovetsky-svaz-bez-socialismu-je-strategickou-nutnosti-klepe-rudnouci-cina-na-dvere-barevna-revoluce-se-nedari-nasazuje-zapad-do-ruska-komunisty.htm Do volieb prezidenta RF zostáva 74 dní.Počítam,že v priebehu polovice tejto doby už budeme vedieť o Grudininovi dosť na to,aby sme ho mohli hodnotiť.Ten program KSRF je pre mňa príťažlivý a aj uskutočniteľný.Pokladám za celkom možné,že v nasadení Grudinina do volieb má Putin prsty.Lebo kandiduje bez podpory politickej strany,čo mu rozväzuje ruky v konaní proti liberálom a oligarchom.Taký Grudinin(bezpartajný)v nejakom významnom postavení by pre neho bol výraznou podporou.Na Echu Moskvy som čítal,že práve z toho dôvodu je pre ruských liberárlov Grudinin veľmi nebezpečný(opasen,očeň opasen).Píše sa tam aj to,že ak by Grudinin získal vo voľbách 30% hlasov,mohol by… Číst vice »

fajt
fajt
2. 1. 2018 21:13

peter. napsal Na Echu Moskvy som čítal,že práve z toho dôvodu je pre ruských liberárlov Grudinin veľmi nebezpečný(opasen,očeň opasen) těžko říci, dost toho politicky naputoval, od Jednotného Ruska zpátky ke komunistům, nějaké lokální volby projel a taky změnil rétoriku, v diskuzi se Žirinovským, kde byl trochu pod tlakem, některá jeho tvrzení byla dost sporná a spíše svědčila o volební snaze než o nějakém promyšleném programu, krom toho negativní reklama má dnes cenu zlata, pokud chcete někoho zatratit, tak o něm mediálně nemluvíte a když už musíte, tak naprosto neutrálně až politicky bezradně ( a obráceně, kdyby byl přímo ve stáji… Číst vice »

hudryper
hudryper
2. 1. 2018 21:47

peter. napsal ak by Grudinin získal vo voľbách 30% hlasov,mohol by ho prezident RF vymenovať za predsedu vlády RF.Podľa mňa by tak vznikol dobrý a funkčný tandem – Putin a Grudinin. Tohle je docela reálně možný vývoj v letošní prezidentské kampani.Medvěděvův odchod z funkce by nemohl být spojován s Putinovou potřebou oslabit sevření ze strany oligarchie a při postupném zavádění opatření působících proti extrémním sociálním nerovnostem by mohla Putinova vnitpostátní politika najít svou logiku. Tu za dosavadního Putinova prezidentování nemá. Primitívní neoliberalismus v ruských podmínkách je v evidentním rozporu s požadovaným vlastenectvím při samozřejmé povinnosti osobní oběti při obraně vlasti.… Číst vice »

fajt
fajt
2. 1. 2018 21:59

… Gorby věřil západu jak malé děcko ( pak se zbaběle vezl jako každý zkažený mocí a majetkem ) a Putin zase propásl příležitost, kdy mohl bezradné a za mamonem honící se rozhárané psychopaty dostat naprosto lehce na lopatky ( v Evropě mu jednu dobou nikdo nekladl odpor a evropský lid by se vydal v ruský plén naprosto s pokorou a s kytkou v ruce ), raději dělal jakousi ( místy i podivně krvavou ) evoluci, která dnes vykazuje známky ještě silnějšího oligarchického břemene a celosvětového liberálního diktátu ( a světové predátory dokázal zmobilizovat do spolupráce, která tady nikdy mezi… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
3. 1. 2018 2:13
Gatta
Gatta
3. 1. 2018 6:51

Jak dříve říkal jeden z fabriky, který byl nasazený v Reichu a vůbec si zažil svoje:

„Máme se dobře a dobře nám tak.“

(vysvětl.: tím myšleno „Stojí to za ho… a můžeme si za to sami“.

fajt
fajt
3. 1. 2018 14:55

https://politikus.ru/v-rossii/103338-oboroten-a-ne-kommunist-vydvizhenie-grudinina-ot-kprf-plevok-partii-na-narod.html – někteří mají Grudinina za vlkodlaka a spíše za škodnou , než za skutečného komunistu a lidumila. ..)

peter.
4. 1. 2018 8:43

fajt napsal https://politikus.ru/v-rossii/103338-oboroten-a-ne-kommunist-vydvizhenie-grudinina-ot-kprf-plevok-partii-na-narod.html– někteří mají Grudinina za vlkodlaka a spíše za škodnou , než za skutečného komunistu a lidumila. ..) Autor článku kladie otázku :“O čo je Grudinin lepší ako Gajdar,Čubajs a iní oligarchovia“?Privatizoval pôdu,zbohatol a preto je rovnaká sviňa ak všetci oligarchovia. Viem o tom človeku málo,veď na politickej scéne sa objavil až 23.12.2017,ale ak si za tak krátku dobu získal toľko pozornosti médií,tak ma to zaujíma. Získať do vlastníctva pôdu je nemožné aj v Rusku.Možno si ju len prenajať a hospodáriť na nej.Pôda bola vďaka ekonomickému prostrediu vytvorenom Gajdarom a Čubajsom neobhospodarovaná a jej vlastníkom bol štát.Takže Grudinin… Číst vice »

fajt
fajt
4. 1. 2018 9:05

peter. napsal Myslím,že je ešte priskoro na vytvorenie si objektívneho názoru o Grudininovi určitě ( dokonce už píšou, že má židovské potomky a má nadstandardní vztahy s jewrejskou komunitou jak v Rusku tak i venku ) , necháme se překvapit, v každém případě tlaky v Rusku jsou teď obrovské, dokonce na sociálkách se pustili do Lavrova, že prý je v rozepři se svou dcerou, která mu vyčítá Putina a způsob, jakým ji stáhnul z americké korporace … ale to museli v Kremlu očekávat, že jejich vrag si nebude brát servítky a když bude moci likvidovat, tak nezaváhá ani vteřinu ,… Číst vice »

M.C.
4. 1. 2018 10:13

Grudinin je velmi rozporná osobnost a rozhodně není tak super jak ho někteří novináři prezentují, spíše v tom umí chodit a měl kliku, že sídlí blízko Moskvy a pronajímá za velké peníze zajímavé pozemky, ten jeho sovchoz jsou takové Slušovice. Ale určitě stojí za pozorné studium, protože se na něm odkryje mnoho věcí. Medveděva bych zas tak neodepisoval, on není takový zapadnik a poskok, jak ho média prezentují, nezapomeňte, že protiútok v Jižní Osetii proti gruzínským vojákům nařídil on, Putin byl v té době v Pekingu, navíc to měli zrovna vyměněno. Je docela dobře možné, že Putin Grudinina ,,vezme na… Číst vice »

Aleš
Aleš
4. 1. 2018 12:40

Medveděv byl spoluzodpovědný před protiútokem v Jižní Osetii za smrt Rusů a Putin jako tehdejší premiér ani vydat rozkaz armádě nemohl, to musel přeci prezident… Nicméně není to tak, že Grudinin vymění Putina a bude v Rusku socialismus, jak jsem tu někde spatřil. V tom má MC pravdu. Nicméně je jasné, že síla Putinova mandátu může dále oslabit oligarchy a tím neoliberalismus anebo naopak, slabý mandát bude znamenat stagnaci. A posílení oligarchických vazeb. Největší logiku dává, nedělat si o Grudininovi iluze, původ peněz na budování těch škol a nemocnic generuje otázku. Co za to budou chtít dárci? Podle mne je… Číst vice »

M.C.
5. 1. 2018 20:30

Aleš napsal Medveděv byl spoluzodpovědný před protiútokem v Jižní Osetii za smrt Rusů a Putin jako tehdejší premiér ani vydat rozkaz armádě nemohl, to musel přeci prezident… Nicméně není to tak, že Grudinin vymění Putina a bude v Rusku socialismus, jak jsem tu někde spatřil. V tom má MC pravdu. Nicméně je jasné, že síla Putinova mandátu může dále oslabit oligarchy a tím neoliberalismus anebo naopak, slabý mandát bude znamenat stagnaci. A posílení oligarchických vazeb. Největší logiku dává, nedělat si o Grudininovi iluze, původ peněz na budování těch škol a nemocnic generuje otázku. Co za to budou chtít dárci? Podle… Číst vice »