Média: EU zpřísňuje vízový režim pro Ukrajinu

16 států Schengenského prostoru z 22 zvýšilo počet zamítnutí žádosti Ukrajinců o vízum

Část států Schengenu podstatně snížilo počet tzv. multiviz pro Ukrajince. Jak informovala Evropejskaja pravda (Европейская правда), prohlásil to ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin na zasedání parlamentní komise pro evropskou integraci.

Ministr přiznal, že některé konzuláty vědomě neudělují víza jeho krajanům, přestože na to mají právo. Seznam takových diplomatických misí Klimkin neupřesnil, ale sdělil, že jeho ministerstvo na ně vyvíjí nátlak a vyžaduje po nich návrat k předchozí praxi.

Věsti (Вести) píší, že státy Schengenského prostoru zpřísnily požadavky na Ukrajince, kteří žádají o vizům. Začaly nově vyžadovat doklady z tzv. „nepovinného seznamu“ a ověřovat jejich pravost. Kromě toho je dnes prakticky nemožné zapsat se do pořadníku na podání žádosti pro nadcházející termíny. Experti upozorňují, že z důvodu zavedení nových požadavků je nutné naplánovat odjezd nejdříve za měsíc a půl od podání žádosti o vízum.

Loňská statistika nasvědčuje tomu, že některé státy EU učinily z udělení víza nepřekonatelnou překážku. V porovnání s rokem 2013 zvýšilo 16 z 22 států Schengenského prostoru počet zamítnutí žádosti Ukrajinců o vízum. Švýcarsko a Finsko zvýšily počet zamítnutí trojnásobně. Španělsko, Portugalsko, Řecko a Švédsko téměř dvojnásobně. Rekordmanem v počtu zamítnutých žádostí zůstává Belgie. V porovnání z rokem 2013, kdy toto království zamitlo téměř 5,5 procenta všech žádostí, se tento údaj loni zvýšil na 9,5 %.

Od 23. července se podstatně zkomplikovala procedura vyřizování dokladu pro Ukrajince, kteří jedou do EU za turistikou nebo za prací.

Převzato z Korrespondent.net

Překlad: V. Kostik

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
25. 7. 2015 17:35

Co to, co to? Snad se neobávají přílivu nácků – pardon, demokratů – do svých zemí? Vždyť Nulandová je tak chválí!

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
25. 7. 2015 21:09

Bety, styďte se! Jak můžete takto nízce smýšlet o našich evropských přátelích?!! Vždyť nárůst zamítnutých žádostí zcela zjevně má na svědomí pouze pečlivá činnost příslušných evropských správních orgánů. Pevně věřím že, tuto evidentní neoddiskutovatelnou skutečnost nejen Vy, ale i naše spřátelená ukrajinská strana brzy a ráda správně pochopí.

Kamil Mudra
Kamil Mudra
25. 7. 2015 21:31

Odmítnuti jsou jen ti co neumí odpovědět na otázku: „A nač máte ten samopal?“

Béda
26. 7. 2015 8:06

http://www.novarepublika.cz/2015/07/po-navsteve-francouzu-se-evropsti.html …Úmysl vypravit se na Krym potvrdila europoslankyně Nadine Morano, která v červnu shromáždila v Evropském parlamentu skupinu „Pro nový dialog s Ruskem“, kde jsou zástupci francouzské, italské, britské, německé, portugalské delegace. „Naše cesta je naplánována na září – začátek října. A návštěvu Krymu také považujeme za jednu z možností,“ řekla. „Nevím, zda má někdo v plánu jet na Krym, řekl zástupce frakce“ Levých“ ve Spolkovém sněmu, Michael Schlick. Ale obecně naši poslanci opakovaně navštívili Rusko včetně Rostova na Donu, a dokonce doprovázeli konvoje vypravené na Donbas. Člen výboru Spolkového sněmu pro zahraniční záležitosti Wolfgang Gerke také navštíví v srpnu… Číst vice »

Béda
26. 7. 2015 9:07

Ukrajina prohlásila deset francouzských poslanců na Krymu za nežádoucí osoby
http://www.zvedavec.org/vezkratce/10852/

Vlastimil
Vlastimil
26. 7. 2015 11:42

Od kdy má ukrajinský, nebo jiný ministr, právo určovat jiné zemi koho vpustí na své území a koho ne? A prohlašovat vpuštění do jiné země za právo ukrajinců? Ještě nejsou v EU a už by chtěli poroučet? Doufám, že se nedostanou tak daleko, aby něco takového mohli.

kchodl
kchodl
27. 7. 2015 11:11

Ukrošská „Cesta do Evropy“ pokračuje vskutku zvláštně. Místo zbohatnutí a odstavení oligarchie dosáhli absolutní bídy, totálního povýšení oligarchů, občanské války a uzavření hranic. Všechno co řídí USA dopadne nakonec naopak, dalo by se říci.