Média: EU zpřísňuje vízový režim pro Ukrajinu

16 států Schengenského prostoru z 22 zvýšilo počet zamítnutí žádosti Ukrajinců o vízum

Část států Schengenu podstatně snížilo počet tzv. multiviz pro Ukrajince. Jak informovala Evropejskaja pravda (Европейская правда), prohlásil to ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin na zasedání parlamentní komise pro evropskou integraci.

Ministr přiznal, že některé konzuláty vědomě neudělují víza jeho krajanům, přestože na to mají právo. Seznam takových diplomatických misí Klimkin neupřesnil, ale sdělil, že jeho ministerstvo na ně vyvíjí nátlak a vyžaduje po nich návrat k předchozí praxi.

Věsti (Вести) píší, že státy Schengenského prostoru zpřísnily požadavky na Ukrajince, kteří žádají o vizům. Začaly nově vyžadovat doklady z tzv. „nepovinného seznamu“ a ověřovat jejich pravost. Kromě toho je dnes prakticky nemožné zapsat se do pořadníku na podání žádosti pro nadcházející termíny. Experti upozorňují, že z důvodu zavedení nových požadavků je nutné naplánovat odjezd nejdříve za měsíc a půl od podání žádosti o vízum.

Loňská statistika nasvědčuje tomu, že některé státy EU učinily z udělení víza nepřekonatelnou překážku. V porovnání s rokem 2013 zvýšilo 16 z 22 států Schengenského prostoru počet zamítnutí žádosti Ukrajinců o vízum. Švýcarsko a Finsko zvýšily počet zamítnutí trojnásobně. Španělsko, Portugalsko, Řecko a Švédsko téměř dvojnásobně. Rekordmanem v počtu zamítnutých žádostí zůstává Belgie. V porovnání z rokem 2013, kdy toto království zamitlo téměř 5,5 procenta všech žádostí, se tento údaj loni zvýšil na 9,5 %.

Od 23. července se podstatně zkomplikovala procedura vyřizování dokladu pro Ukrajince, kteří jedou do EU za turistikou nebo za prací.

Převzato z Korrespondent.net

Překlad: V. Kostik

Přejít do diskuze k článku 7 komentářů