Česko je sedmou nejméně zadluženou zemí v EU

Vládní dluh Česka klesl v prvním čtvrtletí na 42,4 procenta hrubého domácího produktu ze 42,6 procenta na konci loňského roku. Údaje zveřejnil Eurostat. Česko je tak sedmou nejméně zadluženou zemí EU a zároveň spolu s Německem patří mezi 12 zemí EU, kde se dluh ve čtvrtletí snížil. Analytici ale upozorňují, že klesl jen díky rozpouštění starých finančních rezerv, rozpočet je jinak trvale v deficitu.

V celé EU stoupl dluh ve čtvrtletí na 88,2 procenta z necelých 87 procent. V zemích platících eurem dluh stoupl na 92,9 procenta z 92 procent. Přitom požadavky na přijetí eura, tzv. maastrichtská kritéria, například požadují vládní dluh pod 60 procenty HDP.

Vládní dluh je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů.

Nejvíce zadluženou zemí je Řecko (168,8 procenta HDP). To ale v prvním čtvrtletí zadlužení ve vztahu k HDP snížilo o 8,3 procentního bodu, upozornil Eurostat. Mezi další nejvíce zadlužené země s více než 100 procenty HDP patří Itálie, Portugalsko, Kypr a Belgie. Nejnižší zadlužení mají Estonsko, Lucembursko a Bulharsko, všechny pod 30 procenty HDP.

Zdroj: Esondy

6
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
Georgius z RaduněmirrornulaAlena Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mirror
Člen
mirror

Není se čím chlubit vzhledem k našim žebráckým platům. Dluh máme s obdobím vlády komunistů nesrovnatelně větší, navíc všechen majetek je v cizích rukách. Tomu říkám hospodářský zázrak. Všichni, kdo tady vládli, by se měli pochytat a zavřít, až zčernají. Nejsem si vědom žádného vynikajícího hospodářského úspěchu. Kdysi v roce 1993 mne v letadle cestou z konference zpovídal československý emigrant z Austrálie. Jeho verdikt nad českým vývojem byl ten, že nás nemilosrdně vykradou.

Alena
Člen
Alena

máte pravdu, pane mirror. Ono by se totiž k stávajícímu dluhu měly připočítat všechny zisky z privatizace národního majetku

Georgius z Raduně
Host
Georgius z Raduně

mirror napsal Není se čím chlubit vzhledem k našim žebráckým platům. Dluh máme s obdobím vlády komunistů nesrovnatelně větší, navíc všechen majetek je v cizích rukách. Tomu říkám hospodářský zázrak. Všichni, kdo tady vládli, by se měli pochytat a zavřít, až zčernají. Nejsem si vědom žádného vynikajícího hospodářského úspěchu. Kdysi v roce 1993 mne v letadle cestou z konference zpovídal československý emigrant z Austrálie. Jeho verdikt nad českým vývojem byl ten, že nás nemilosrdně vykradou. Mirrore, znal jsem jednoho emigranta, jenž se vrátil z Austrálie a co údajný vlastník opálového dolu si v Opavě založil zlatnictví. Nejenže mu je vykradli,… Číst vice »

nula
Host
nula

mirror napsal
Jeho verdikt nad českým vývojem byl ten, že nás nemilosrdně vykradou.

Já si zase pamatuju, jak to tenkrát říkala moje matka. Ona nebyla študovaná, narodila se za války, vzešla z ho*na, celej svůj život prožila v reálným socialismu, dělala rukama, ale tolik si dokázala dát dohromady, aby to byla schopná shrnout větou, reagující na takový ty kydy – jak teď přijdou zahraniční investoři a ohromný investice a konečně se budeme rozvíjet – která zněla „on sem někdo bude investovat korunu, aniž by z ní očekával minimálně dvě zpátky“.

mirror
Člen
mirror

Georgius z Raduně napsal
Ten člověk tu úplně pohořel, poněvadž si nedokázal představit, co jej v zemi, kterou před třiačtyřiceti lety opustil, může všechno potkat.

Ten kolega z Austrálie toho napovídal více. Pozval k sobě svoje spolužáky, ti se však projevili jako vyžírky. Pro něho bylo naprosto normální pracovat i přes víkend, zatímco jeho hosté si chtěli jen užívat. Když v roce 68 přišel do Austrálie, tak tam vládl tak tvrdý kapitalismus, že nebýt krajanů, nikdy by se z bídy nevyhrabal.

Georgius z Raduně
Host
Georgius z Raduně

mirror napsal Ten kolega z Austrálie toho napovídal více. Pozval k sobě svoje spolužáky, ti se však projevili jako vyžírky. Pro něho bylo naprosto normální pracovat i přes víkend, zatímco jeho hosté si chtěli jen užívat. Když v roce 68 přišel do Austrálie, tak tam vládl tak tvrdý kapitalismus, že nebýt krajanů, nikdy by se z bídy nevyhrabal. Mirrore, to jsou ta rozdílná kulturní „špecifiká“! Například náš Australan při budování prodejny potřeboval odvozit zbytek písku za dům. S očumujícím chlapíkem se domluvil, plácli si na to a náš konečně doma se těšící navrátilec rozradostněn odešel na nedaleký Městský úřad. Po… Číst vice »