Medvěd, který prodával med

Za mnoha horami a několika údolími žil byl jednou jeden Medvěd. Byl hospodářem ve svém lese. Chytrým. Prozíravým. Rád se zásoboval, protože moc dobře věděl, že po létě je podzim a po podzimu zima. I na jaře ještě není čím med nahradit. A v zimě bývá v lese občas hodně chladno. Avšak to je venku mezi stromy, ale v jeho útulném medvědím doupěti je vždy teplo, bezpečno, sytě. Medvěd, ve své podstatě dobromyslný, sdílel své zásoby s ostatními obyvateli lesa. Samozřejmě ne jen tak, ale za rozumnou cenu. Neklamal, nepodváděl, nevydíral. A pak jednoho dne obyvatelé lesa obvinili našeho Medvěda.

– Hele, ty Bručoune, ty nám to nedáváš za férovou cenu, vidíš-li, ty nám svůj med podstrkáváš draho, platíme za něj moc a jsme na tobě moc závislí.

– Jakpak to, lidi, měli jsme přece dohodu, divil se Medvěd.

– Ano byla, ale ta teď skončila. A obecně nemáme s tou tvou filištínskou dohodou nic společného. Cenu tvého medu tedy nebudeš určovat ty a ani včely v našem lese, ale všechny včely na celém světě. Spotový trh se tohle nazývá, pokud jsi to nevěděl. A obecně tento tvůj med brzy nebude nikomu nikde potřebný. A vůbec nějak tak špatně ho získáváš, vůbec přitom nemyslíš na přírodu, na její zachování, ne jako my a náš přítel Grizzly. On, jestli se něco stane, slíbil, že nás zavalí svým levným medem, všichni se v něm budeme doslova koupat. A ta nová cestička, po které nám chceš dodávat více medu, tak to se nám, ani našemu příteli Grizzlymu, nelíbí. My a náš přítel Grizzly věříme, že bys tuhle cestu neměl vůbec pokládat, je moc krátká, široká a navíc už je jedna stará dobře vyšlapaná.

– Ano, jen jsou tam ale úplně zarostlé silnice. A není bezpečné tamtudy chodit, číhají tam šakalové. A vyjde to dražší. Navíc tam s obyvateli moc nevycházím. Jaký je pro vás rozdíl v tom, kudy vám dodávám med, pokud vám vyhovuje objem a cena?

– My to ale chceme právě tak, a my a náš přítel Grizzly uděláme vše pro to, abychom zabránili prosekání a prošlapání této nové trasy. A obecně vůbec máme sami obnovitelné zdroje těžby medu, ne jako tvoje archaické metody, křičeli obyvatelé lesů a odešli se samolibým výrazem na tváři.

Čas plynul, střídaly se den a noc, náš Medvěd však pokračoval v tvrdé práci. A nespadl do všech těchto nově vytvořených alternativních zdrojů výroby medu, ale pokračoval ve stavbě nových starých druhů úlů a pláství, které byly mimochodem skutečně vyspělé, technologicky vyspělé a hlavně spolehlivé díky znalostem jeho medvědích předků. Medvěd plnil své smluvní závazky bezchybně. Jejich počet však postupně klesal.

A najednou se zvedlo nad lesem kvílení za bílého dne. Obyvatelům lesa dochází med! A zrovna těsně před zimou, podzim už maloval nové barvy listí. Lesní vzduch se naplnil panikou a strachem z kruté hladové zimy, i když do zimy byl ještě čas. A celé to bylo o tom, že jejich alternativní zdroje byly bez medonosných květů, kromě toho, že v létě z nějakého důvodu jejich včely nemohly pro svou nemoc opylovat květy a pak neudělaly samozřejmě žádné zásoby medu, čekali obyvatelé lesa ještě na něco, co sami ve skutečnosti nemohli ani vyjádřit nahlas. Až pak najednou zběsile spěchali skoupit med. A pak přiletěly samy včely a začaly „ničit cenami“ trh. Vždyť ho potřebovaly samy, aby mohly přečkat zimu. No ano, ten, který je spotový. A zvedlo se vytí. Měli jste to vidět. Všichni začali hned vinit Medvěda za všechny tyto potíže. A jejich přítel Grizzly, který slíbil, že je zavalí levným medem, mezitím prodal všechny své zásoby Pandě. Trochu dráž.

– Ano, to je to, co říkám všem svým přátelům, byznys, nic osobního, to víte, oni tomu všemu rozumí. Konec konců neviditelná pracka trhu. Jsem s vámi v duši a na Miami v těle, řekl Grizzly v rozhovoru pro lesní noviny.

Zároveň trošku jakoby váhal, ale s houževnatostí hodnou výběru nejlepší obranné metody, křičel pak nejhlasitěji ze všech, že to ten Medvěd nesplnil své sliby. A řekl, že bude i nadále vynakládat veškeré úsilí, aby zabránil Medvědovi vydláždit novou cestu, protože tato cesta není ničím jiným, jak je dobře nyní vidět, než hrozbou pro jednotu, hodnoty, demokracii, svobodu a vše dobré v tom lesním světě.

Medvěd se na celou záležitost koukal, díval se a pak řekl: „Děcka, varoval jsem vás, ale nesnáším zášť, posaďte se a promluvme si jako civilizovaná zvířata. Mám med, a mohu vám ho doručit. Pokud chcete žít v harmonii, dobrá, nechcete-li to tak, bude jak chcete“. A šel do svého doupěte. Oblíznout měchačku po zamíchání medu.

Všechny shody s realitou nejsou čistě náhodné.

Zdroj: Aftershock

Přeložil a upravil Bedřich Vinopalník

5 27 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
g.hrosik
g.hrosik
11. 10. 2021 6:42

Díky za dobrý výběr a překlad – je to velmi případná alegorie…:-)

orinoko
orinoko
11. 10. 2021 7:35

Snad to v této souvislosti je možné přidat. Dostal jsem pozvánku od Syndikátů novinářů Vysočiny do Havlíčkova Brodu, kde se bude konat 30.10. velká akce při příležitosti 200 let od narození K.H. Borovského. Zkraje roku jsem se zúčastnil soutěže o epigram předchozího roku. Podle zadání jsem poslal 3, které jsou podle mého v době covidosametu oficiálně nestravitelné. Samozřejmě se nikam nedostaly, nicméně pozvánka do H. Brodu mě překvapila. Pojedu. Epigramy nejsou tím, o co bych se pokoušel, ale jsem zvědav na celou tu celodenní akci. Dobová aktualita Byl jediný v politice, který neměl tik! Měl však jiný, závažný nedostatek, usmíval… Číst vice »

zart
zart
Reply to  orinoko
11. 10. 2021 10:21

Výborné! To nemohlo ve svobodné soutěži uspět. Pište další a zavalujte tím volný trh – volný však jen pro grizzli, grázly a jejich blbé oddané potřísnělé jejich výkaly.

orinoko
orinoko
Reply to  zart
11. 10. 2021 11:22

Z obsahu pozvánky vyplynulo, že doručené epigramy byly nabídnuty kreslířům a karikaTURISTŮM k možnému zpracování podle vlastního uvážení. Tak to mě hodně zajímá. Celá věc mě nějak zase probudila a tak Syndikátu posílám svůj dnešní Triptych, který zároveň vkládám i sem: Pirátská Tak máme za sebou oslavy demokracie teď přichází kocovina i vítěz už má pocit, že neví, čí je, když z vítězných mandátu kdysi dnes nezbyla ani polovina. Nejsilnějším se ze všech lidských pudů je prd sebezáchovy. Šel do hospody hasit povolební výsledky nechtěl si jen chvíli krátit chtěl změřit s oponenty, kdo výš a dál No řekněte sami… Číst vice »

Last edited 2 let před by orinoko
orinoko
orinoko
Reply to  zart
11. 10. 2021 12:00

Neuvěřitelné, nastal těžký Specnaz. Mám další kousky a nestíhám. Já osobně jsem asi takový výsledek voleb potřeboval.

Paradoxy říjnové /volební/ evoluce

Po volbách by satirik mohl zase řádit

kdyby chtěl a kdyby chyby nebyly ryby

Ale situace je příliš vážná,

kdyby totiž někdo dneska tu moc měl

tak by mohl satirika úplně vážně ….

prohlásit za blázna.  

orinoko
orinoko
11. 10. 2021 15:04

Vítěz Fiala se tak soustředil na modro, že nepostřehl, že má hnědou prd@l. Přes zelenou to nejde, černá na semaforu není, a covidpambickari mají obří problém. Polovička věřících hodlá spolupracovat s nevěřícími, aby vypudili vatikánského ďábla. Babylon hadr.

Bety
Bety
11. 10. 2021 20:28

Dnes na Nově prohlásili, že Velká Británie obvinila ruské hackery (prý uskupení, které pracuje přímo pro Putina) že ukradli Moderně (nebo jak se jmenuje) recept na vakcínu a nazvali ho Sputnik. Dál jsem si vyslechla, že bude třeba šetřit – a že si republika prostě nemůže dovolit to laciné jízdné pro seniory, stejně jako přílišné zvyšování důchodů a na zdravotnictví bude potřeba finanční spoluúčast, cigarety budou dál zdražovat, a soukromým podnikatelům se doporučí, aby kvůli záchraně hospodářství zvýšili platy svým zaměstnancům…no nevím, kde na to v současné situaci vezmou, i když bych těm zaměstnancům vyšší platy přála. Pan Kalousek se… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
11. 10. 2021 20:45

Cokoliv veřejného od jakýchkoli tajných služeb ( nejlépe s tajnými zdroji a nepublikovatelnými důkazy) je takřka 100% podvod a výmysl.

Buď tomu měli zabránit, nebo dodat nezvratitelné důkazy. Třeba jako ten Powell v OSN s tou hliníkovou trubičkou co našli v Iráku :-)

Pokud tajné služby ví opravdu něco důležitého, tak to zásadně nezveřejňují, ale dělají co nejtajnější opatření.

Viky
Viky
Reply to  Gatta
13. 10. 2021 18:17

Inu, Británie, spíš bulvár jménem „Sun“ a mezitím proběhla i omluva v poněkud serioznějším britském tisku. Je totiž nejméně zvláštní, když není ani náznak protestů ze strany vývojového týmu, zato tajné služby zjistily…. Vývojářům jde o poněkud jiné prašule, a byli by značně nervóznější, než jsou. ///pár rozdílů, které jdou daleko nad prahem vnímání lidí, tak často posuzujících dané téma: 1/ Oxfordský produkt používá „opičí adenovirus“ jako nosný. Sputnik-V „lidský adenovirus“. Je to takový malinký, zato dost zásadní rozdíl. (jak pro koho, že…) ten druhý do páru: 2/ Oxfordská vakcína je dvousložková, nicmíně používá v obou složkách stejnou bílkovinu (fragment… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  Bety
12. 10. 2021 6:27

Už chybí jen obvinit Putina, že zmanipuloval volby v Česku. A s tím šetřením – snad by lidé těm kydům uvěřili, kdyby demo(koa)lice začala u sebe.