Merkelum mobile

Ne, nemám na mysli mobil paní Merkelové, na který se napojují různí lidé tak, jako kdyby paní Merkelová byla BB, Brigitta Bardotová,  nebo CC, tedy Claudia Cardinale.

Evropa je v zajetí žen, Mogheriniové, Merkelové, Lagardeové,  hospodyňek 21. století, které se starají o díky jim upadající domácnost složenou z osmadvaceti úlů. Jeden z úlů, řekněme ten řecký, se rozhodl neodvádět med, a jak slyšíme na louce, nastal bzukot. Ale zpět od podobenství. Řecko bude 5. července 2015 hlasovat o tom, zda přijmout úsporné plány EU a její trojky (Komise EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu). Otázka je  věcná a střízlivá. Přestože trubci bruselského úlu spustili ataky na snad lenivé řecké včely a čmeláky, je jasné, že marně. Otázka je položena, a v této podobě jí také včera odsouhlasil řecký parlament, když několikrát, během řeči předsedy vlády Tsiprase, sál aplaudoval.

Přes výhružky paní Lagardeové z MMF v úterý 30. 6. 2015 nic nekončí, spíše mnohé začíná. Termín konce června není nijak významný. Úvěrová linka likvidity řeckých bank byla Evropskou centrální bankou stanovena na 89 miliard eur, proto celkem nechápu, proč, když skoro všichni Řekové už mají peníze doma pod polštářem, pokud ještě mají nějaký  polštář, se prostě Alexis Tsipras nepostaví s vládní kreditkou k bankomatu, nezmáčkne výběr a číslovku, a nevybere pytel peněz, který by mohl narvat MMF do nenasytného chřtánu . A to v pohodě ještě před 30. červnem t.r.

Mám za to, že řecká vláda, složená z poměrně inteligentních tváří, už nechce hrát Evropské unii pouťovou opici na gumě. Nechce být fackovacím panákem, neboť nemá důvod. A má zřejmě dobré právníky. Z klubu zemí platících eurem totiž Řecko být vyloučeno nemůže. Legislativa eurozóny s tím nepočítá, ale počítá s tím, že Evropská centrální banka, pokud bude ve svízelech, nařídí členským zemím eurozóny doplňování hotovosti, stručně řečeno, pokud si peníze nebude chtít sama  tisknout. Ostatní země eurozóny ručí za likviditu Řecka, a protože MMF bude uplatňovat po 1. červenci dvě splátky Řecka, nezbyde, než aby mechanismem ECB byla dlužná částka Řecka s MMF vyrovnána. A MMF drží ECB a EK pod krkem, přičemž nikdo nemůže Řecko nutit, aby ukončilo své členství v eurozóně a vystoupilo také  z EU. Řekové zřejmě pochopili, že v rámci perpeta mobile je nikdo odnikud eliminovat nemůže, snad jen ostatní hosté eurolokálu budou muset omezit konzumaci, aby pít mohlo i Řecko.

Myslím, že Řekové na to vyzráli. A že celkový proces držení a škrcení Řecka, za který už léta odpovídá německý tandem Merkelová-Schäuble by se opravdu mohl jmenovat Merkelum mobile. Škrtím tě, ale sám přestanu i já jednou dýchat, budu-li pokračovat…..

Přejít do diskuze k článku 30 komentářů