Merkelum mobile

Ne, nemám na mysli mobil paní Merkelové, na který se napojují různí lidé tak, jako kdyby paní Merkelová byla BB, Brigitta Bardotová,  nebo CC, tedy Claudia Cardinale.

Evropa je v zajetí žen, Mogheriniové, Merkelové, Lagardeové,  hospodyňek 21. století, které se starají o díky jim upadající domácnost složenou z osmadvaceti úlů. Jeden z úlů, řekněme ten řecký, se rozhodl neodvádět med, a jak slyšíme na louce, nastal bzukot. Ale zpět od podobenství. Řecko bude 5. července 2015 hlasovat o tom, zda přijmout úsporné plány EU a její trojky (Komise EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu). Otázka je  věcná a střízlivá. Přestože trubci bruselského úlu spustili ataky na snad lenivé řecké včely a čmeláky, je jasné, že marně. Otázka je položena, a v této podobě jí také včera odsouhlasil řecký parlament, když několikrát, během řeči předsedy vlády Tsiprase, sál aplaudoval.

Přes výhružky paní Lagardeové z MMF v úterý 30. 6. 2015 nic nekončí, spíše mnohé začíná. Termín konce června není nijak významný. Úvěrová linka likvidity řeckých bank byla Evropskou centrální bankou stanovena na 89 miliard eur, proto celkem nechápu, proč, když skoro všichni Řekové už mají peníze doma pod polštářem, pokud ještě mají nějaký  polštář, se prostě Alexis Tsipras nepostaví s vládní kreditkou k bankomatu, nezmáčkne výběr a číslovku, a nevybere pytel peněz, který by mohl narvat MMF do nenasytného chřtánu . A to v pohodě ještě před 30. červnem t.r.

Mám za to, že řecká vláda, složená z poměrně inteligentních tváří, už nechce hrát Evropské unii pouťovou opici na gumě. Nechce být fackovacím panákem, neboť nemá důvod. A má zřejmě dobré právníky. Z klubu zemí platících eurem totiž Řecko být vyloučeno nemůže. Legislativa eurozóny s tím nepočítá, ale počítá s tím, že Evropská centrální banka, pokud bude ve svízelech, nařídí členským zemím eurozóny doplňování hotovosti, stručně řečeno, pokud si peníze nebude chtít sama  tisknout. Ostatní země eurozóny ručí za likviditu Řecka, a protože MMF bude uplatňovat po 1. červenci dvě splátky Řecka, nezbyde, než aby mechanismem ECB byla dlužná částka Řecka s MMF vyrovnána. A MMF drží ECB a EK pod krkem, přičemž nikdo nemůže Řecko nutit, aby ukončilo své členství v eurozóně a vystoupilo také  z EU. Řekové zřejmě pochopili, že v rámci perpeta mobile je nikdo odnikud eliminovat nemůže, snad jen ostatní hosté eurolokálu budou muset omezit konzumaci, aby pít mohlo i Řecko.

Myslím, že Řekové na to vyzráli. A že celkový proces držení a škrcení Řecka, za který už léta odpovídá německý tandem Merkelová-Schäuble by se opravdu mohl jmenovat Merkelum mobile. Škrtím tě, ale sám přestanu i já jednou dýchat, budu-li pokračovat…..

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
29. 6. 2015 15:15

srovnám -li Ukrajinu a a Řecko, je jasné, že potápění Řecka je politickým, ne ekonomickým rozhodnutím.
Dále , díky sílícímu ekonomickému vlivu zemí Brics už nemá Německo v ruce žádný klacek na Řecko, a to je dobře

Alena
Alena
29. 6. 2015 15:29
chalupář
chalupář
29. 6. 2015 16:44

Jsem jen obyčejný, ale přemýšlející, stařík. Řekl bych, že se situace vyřeší, až 7. července začne fungovat bankovní systém BRICS. Řecko dostane úvěr za přijatelných podmínek…

Alena
Alena
29. 6. 2015 17:08

chalupář napsal

Jsem jen obyčejný, ale přemýšlející, stařík. Řekl bych, že se situace vyřeší, až 7. července začne fungovat bankovní systém BRICS. Řecko dostane úvěr za přijatelných podmínek…

madam Merkel poslouchá jako hodinky- pokud si to Amíci budou přát, podmínky pro Řeky ze strany MMF se jako mávnutím kouzelného proutku změní

Béda
29. 6. 2015 17:29

http://www.blisty.cz/ Juncker posedlý strachem apeluje na Řeky, aby hlasovali proti Tsiprasovi 29. 6. 2015 Jean-Claude Juncker, prezident Evropské komise, apeloval na řecké občany, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro přijetí škrtů, které Řecku chtějí vnuti věřitelé. Byl to zjevně poslední, zoufalý pokus zabránit tomu, aby Řecko vypadlo z eurozóny. Řekl v podstatě řeckému lidu, že volí mezi eurem a odchodem z eurozóny, že jim řecká vláda lže a že věřitelé jsou přátelé řeckého lidu. Varoval je, aby „nespáchali sebevraždu, protože se bojí smrti“. Dodal, že „celá planeta“ bude odmítnutí podmínek věřitelů v referendu „interpretovat jako rozhodnutí Řecka odejít z Evropy.“… Číst vice »

Béda
29. 6. 2015 17:32

BL/Řecká krize se může proměnit pro Evropu ve výstřel v Sarajevu 29. 6. 2015 Mezinárodní měnový fond, Evropská banka a Evropská komise učinily osudovou chybu a nyní ztratily kontrolu nad událostmi. Jestli Řecko odejde z eurozóny, bude zlikvidována myšlenka, že se z eurozónu neodchází. Každá vláda, která se dostane do potíží, bude mít v budoucnosti řeckou možnost devalvace jako alternativy k nekonečné politice škrtů. Je důležité, že finanční trhy to budou vědět a budou vyvíjet nátlak na zranitelné země. Proto je Řecko pro eurozónu existenciální krizí. Bude se říkat, že Řecko je malá, bezvýznamná země a že jednotná měna má… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
29. 6. 2015 19:09

Dosud jsem nikde neviděl jediný rozumný článek, který by popsal situaci poté, co Řecko nezaplatí. Nestane se nic. Vůbec nic. Jde jen o to, podlehne-li Řecko strachu z nenámé situace. V nejhorším případě
padne Řecko na kolena jako bitý otrok, vypije si svůj kalich hořkosti a zvedne se jako svobodný stát. Přesně to nebudou chtít banksteři dovolit a radostně Řecku opět začnou cpát ze všech stran. Jak se dělají půjčkami peníze ví celý svět. Co budou dělat banky bez dlužníků neví nikdo. Ale banky samy to ví až příliš dobře.

Béda
29. 6. 2015 19:38

Zdá se, že velká virtuální hra jde do finále. V Řecku se hraje o osud Eura a celé EU, na Ukrajině se hraje o osud celého světa, v otázce imigrace se hraje o osud Evropy, v AIIB se hraje o dolar a o osud USA, v otázce TTIP se hraje o osud EU a celého světa. Podvodná hra světových šílenců se pomalu začíná blížit své kulminaci a připomíná Řím před požárem.

Béda
29. 6. 2015 20:24

Zůstává otázka: kterou alternativu si imperialisté tentokrát vyberou – fašismus anebo velkou válku? A komu chtějí přiřknout za své spiknutí roli (černého mouřenína) viníka v pečlivě inscenovaném podvodném politickém divadelním kusu – „extremistům“, „teroristům“, Rusku, Číně anebo nějaké jejich kombinaci?

Petrpavel
Petrpavel
29. 6. 2015 20:52

Jedno z těch „proč“ pro které nenávidím tento režim okrádající spolehlivé a poctivé občany. Byl jsem se dnes v bance poradit se s jejich specialistou, na jeho výzvu konstatující že úrok od 1.7. klesne na 0,1 %, jak naložit se svými penězi u nich. Ač byl mladý, jak už je zvykem, shodli jsme se na tom, že nejlepší to bylo se spořenými a uspořenými penězi před 30-ti a více léty : stabilní úrok běžného vkladu u ČS 2 %, a 4 % u vázaných dobou výběru, a inflace prakticky nulová…. Ptáte se na radu? Z bláta do louže. Skutečnost je… Číst vice »

Neználek
Neználek
29. 6. 2015 20:59

Je to dobrý, vláda bude mít co jíst. Ale co parlament? S tím se asi nepočítá.

http://www.novinky.cz/domaci/373687-stat-chce-nakoupit-180-tun-masovych-konzerv.html

Alena
Alena
30. 6. 2015 4:48

Petrpavel napsal Jedno z těch „proč“ pro které nenávidím tento režim okrádající spolehlivé a poctivé občany. Byl jsem se dnes v bance poradit se s jejich specialistou, na jeho výzvu konstatující že úrok od 1.7. klesne na 0,1 %, jak naložit se svými penězi u nich. Ač byl mladý, jak už je zvykem, shodli jsme se na tom, že nejlepší to bylo se spořenými a uspořenými penězi před 30-ti a více léty : stabilní úrok běžného vkladu u ČS 2 %, a 4 % u vázaných dobou výběru, a inflace prakticky nulová…. Ptáte se na radu? Z bláta do louže.… Číst vice »

mm
mm
30. 6. 2015 7:45

pokud jsem to pochopil, Řek, který nutně potřebuje peníze, se musí dopravit do nejbližší země eurozony. SLOVENSKO, třeba, tam mu na kartičku Piraeus Bank stroj, tedy ATM vyplatí jeho limit, tedy třeba sto tisíc eur. Má-li další kartičky a zná piny, může vytáhnout peníze pro celou rodinu. Tím, že to jde přes Visu a Mastercard a jen tu kontrolu kreditu, a pak, jestli karta není na stoplistu, tak je to zatím možné a bez omezení. Tudíž EU plačtivá opatření jsou skutečně reakcí bank a jejich loutek, neb banky budou bez dlužníků. Krugmann myslím psal, že Island to udělal podobně.

Vaska
Vaska
30. 6. 2015 8:08

pro Bédu – ještě bych chtěl upozornit že nějaká z MMF vyhrožovala že referendum v Řecku je neplatné – jinými slovy: demokracie nedemokracie o škubání řeckého kuřete se připravit nenecháme

hudryper
hudryper
30. 6. 2015 8:13

mm napsal
tam mu na kartičku Piraeus Bank stroj, tedy ATM vyplatí jeho limit, tedy třeba sto tisíc eur.

Pozoruhodná úvaha,mm, už dlouho jste na OM nezavítal,tož buďte pozdraven. Vaši radu ihned přeposílám přátelům,kteří ji nepochybně přepošlou přátelům přátel. Příjdou-li za radu díky,tak
je zase přepošlu Vám. Doufám,že ta z adres,která mi je známa ještě pořád platí….

orinoko
30. 6. 2015 8:14

Velmi dobrý článek na „řecké“ téma napsal Umlauf. Je na E-republice. Já si také myslím, že se v Řecku vlastně neuděje žádná tragédie. Taková Argentina už musí mít podobné situace vysloveně natrénované. Naposledy jí údajně velmi účinně a netradičně pomohla Čína. Řecké dluhy živí neokoloniálně porůznu evropské důchodce především pak německé. Penzijní fondy hotovost investují právě do dluhového sajrajtu. Takže co? – jak říkáme my sprosťáci: nasrat a rozmazat. Vyvoleným EU důchodcům. Je dobře, že se zavedenému neokoloniálnímu pořádku vzpouzí čím dále tím více potrefených. Relativně malé Řecko mává s Eurosojuzem jak s onucí. Teď by to měli volebně zamíchat… Číst vice »

Pablo
Pablo
30. 6. 2015 8:59

Osobně dám krk na to, že EU a zejména její nadřízený, nedopustí odchod Řecka ze sféry svého vlivu, tj. z EU a to z jednoho prostého geopolitického hlediska – aby Řecko nepřeběhlo na druhou stranu barikády a tím by se ze spojence stal nepřítel …

merlin
merlin
30. 6. 2015 10:59

jestli jsem pochopila článek dobře, pak jediný problém je mít dost papíru, aby se ten řecký dluh dal rychle vytisknout a nalít zpět věřitelským bankám, zatímco Řekové si mohou po EU včetně Turecka dál vybírat své úspory z bankomatů a budou jim padat ven v eurech. Hezký výsledek :-)

peter.
30. 6. 2015 11:21

Ja Grékom prajem aby sa vymanili spod nadvlády EU a MMF,no Slovensko na to asi kruto doplatí,lebo sa svojho času zo „solidarity“na nátlak EU zaručilo za grécky dlh sumou 3 miliardy €.

Bety
Bety
30. 6. 2015 15:20

Neználek napsal

Je to dobrý, vláda bude mít co jíst. Ale co parlament? S tím se asi nepočítá.

http://www.novinky.cz/domaci/373687-stat-chce-nakoupit-180-tun-masovych-konzerv.html

Já jim ty konzervy přeju. Měli by ochutnat, jaké humusy jsou v prodeji. V případě, že by se tím vláda a parlament skutečně nakrmili, tak by pak možná bylo nutné vypsat předčasné volby.

mm
mm
30. 6. 2015 19:18
mm
mm
30. 6. 2015 19:20

merlin napsal

jestli jsem pochopila článek dobře, pak jediný problém je mít dost papíru, aby se ten řecký dluh dal rychle vytisknout a nalít zpět věřitelským bankám, zatímco Řekové si mohou po EU včetně Turecka dál vybírat své úspory z bankomatů a budou jim padat ven v eurech. Hezký výsledek

v Turecku budou z bankomatu padat jen türk lirasi na to pozor.

mm
mm
30. 6. 2015 19:30

hudryper napsal Pozoruhodná úvaha,mm, už dlouho jste na OM nezavítal,tož buďte pozdraven. Vaši radu ihned přeposílám přátelům,kteří ji nepochybně přepošlou přátelům přátel. Příjdou-li za radu díky,tak je zase přepošlu Vám. Doufám,že ta z adres,která mi je známa ještě pořád platí…. také Vás zdravím, hudrypere. Sankce jsou ZATÍM namířeny proti ř e c k ý m bankám, takže nějaká Hypo Adria v Rakousku , nebo Všeobecná úverová na Slovensku by opravdu měla vyplivnout peníze, rozhodně do dnešní půlnoci, a pak ještě ten „Lagardeové“ měsíc. V řeckých bankách, jak jsem si všiml, jsou běžné i dárkové znovunabíjecí karty s limitem dva tisíce… Číst vice »

peter.
30. 6. 2015 20:34

Trochu kritiky strany „Syriza“od mladých slovenských komunistov zo strany „VZDOR“:
http://vzdor.org/?p=1388#more-1388

Alena
Alena
1. 7. 2015 4:48

opět kvalitní článek od této autorky- Květa Pohlhammer Lauterbachová

http://www.novarepublika.cz/2015/06/mezinarodni-banksteri-vedli-recko-primo.html

Gatta
Gatta
1. 7. 2015 16:35

Alena napsal

opět kvalitní článek od této autorky- Květa Pohlhammer Lauterbachová

http://www.novarepublika.cz/2015/06/mezinarodni-banksteri-vedli-recko-primo.html

Zrovna jsem to sem chtěl dát.

Článek je hořký, ale … no, uvidíme v pondělí.