Stát přidá do zdravotnictví 1,8 miliardy korun, peníze půjdou i na platy

Platby za státní pojištěnce se od ledna příštího roku zvednou o 1,8 miliardy korun. O navýšení měsíční platby z 845 na 870 korun za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, mezi nimiž jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, napotřetí rozhodla vláda. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ve shodě s odbory požadoval nárůst měsíčních plateb na 904 korun, celkem o 4,3 miliardy korun.

Odboráři považují schválený růst o 1,8 miliardy za „skandálně nízký“, odchody lékařů a sester to podle nich nezastaví. Nemocnice varovaly, že kvůli nižším příjmům budou mít problém udržet nynější pětiprocentní navýšení platů a mezd.

„Je to málo, my se skutečně obáváme o kvalitu poskytované péče, a zda zaměstnanci v českých nemocnicích zůstanou,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Podle ní je třeba dál vyjednávat. Objem financí, který vláda na odvody uvolní, je podle Žitníkové nízký, protože ze zdravotnictví odteklo kvůli nárůstu DPH, opatření ČNB a omezujícím úhradovým vyhláškám z let 2012 a 2013 deset miliard korun. Tehdy nemocnice musely nařízením vlády zvýšit platy, peníze na to ale nedostaly.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
29. 6. 2015 17:40

zdravotnictví není výjimečné. Pokud jsou u nás všeobecně o mnoho nižší platy než v Německu, platí to i pro zdravotnictví. Cožpak je takový problém, nabrat doktory a zdravotní sestry z Ukrajiny?

Alena
Alena
29. 6. 2015 17:41

Jo , a nastavit podmínky- studoval jsi bezplatně a teď prcháš do Německa, tak vrať peníze

idiotronic
idiotronic
29. 6. 2015 18:59

Alena napsal

zdravotnictví není výjimečné. Pokud jsou u nás všeobecně o mnoho nižší platy než v Německu, platí to i pro zdravotnictví. Cožpak je takový problém, nabrat doktory a zdravotní sestry z Ukrajiny?

Před 15 léty jsem viděl neurochirurgii v plzeňské FN obsazenou skoro kompletně Slovenkami a Ukrajinkami. Ty Ukrajinky měly českou výslovnost, ale často polskou větnou skladbu. Dneska češtinu jistě zvládají, pokud nepřešly na němčinu. Asi jsme vyčerpali rezervy.

Vlastimil
Vlastimil
29. 6. 2015 19:17

Alena napsal

Jo , a nastavit podmínky- studoval jsi bezplatně a teď prcháš do Německa, tak vrať peníze

Naprosto běžná situace do roku 1989. Za děvče, které se v tomto roce na jaře provdalo do Německa, zaplatila ženichova rodina do posledního haléře celé středoškolské studium. Při odjezdu z republiky nesměla vézt peníze a osobní věci mohly vážit i s kufrem do 15 kg. Pamatuji si to dobře, Není to zase až tak dávno.

Alena
Alena
29. 6. 2015 19:27

idiotronic napsal
Před 15 léty jsem viděl neurochirurgii v plzeňské FN obsazenou skoro kompletně Slovenkami a Ukrajinkami.Ty Ukrajinky měly českou výslovnost, ale často polskou větnou skladbu. Dneska češtinu jistě zvládají, pokud nepřešly na němčinu. Asi jsme vyčerpali rezervy.

je zapotřebí nasadit marketing. Když dělají nábor Němcj v Česku, proč by ne Češi na Ukrajině

mirror
mirror
29. 6. 2015 19:44

Půlka studentů mediciny na UK je ze Slovenska. Většina z nich v Česku zůstane. Přátelům ze Slovenska se to líbit nebude. Kapitalismus je parazit, krade jiným a sám se nechává okrádat. Dalo by se to nazvat řetězová krádež. Na jednom konci budou země s vysokými platy a na druhém my a Slováci. Že tady budou chcípat lidi, to naše panstvo z trojkoalice nezajímá.

Neználek
Neználek
29. 6. 2015 20:01

mirror napsal
Dalo by se to nazvat řetězová krádež.

Používejme zavedenou terminologii – potravní řetězec.

Salsa Verde
Salsa Verde
29. 6. 2015 23:03

1) Zase bolševické myšlení – proč jen lékaři, proč ne IT, dělníci v DE nebo třeba cyklisti. Takže spíš snaha si tu udržet otroky na dalších x let, že? Vystudoval si za dělnické peníze šmejde, tak pracuj. Já například otročil v nemocnici cca 7 let na úvazek 0,2 s tím že na pracovišti jsem byl jako na 1.0. To víte postgraduální studium, měsíčně pěkných 4500 Kč čistého (jak já záviděl řidičům tramvají s platem 20000 Kč a volnou jízdenkou pro celou rodinu). Pamatuji jak mě zruinovala koupě nové židle. Když tu hovoříte o vyplacení se, zvažujete také, že by bylo… Číst vice »

Béda
30. 6. 2015 3:42

Salsa Verde napsal 1) Zase bolševické myšlení – proč jen lékaři, proč ne IT, dělníci v DE nebo třeba cyklisti. Takže spíš snaha si tu udržet otroky na dalších x let, že? Vystudoval si za dělnické peníze šmejde, tak pracuj. Já například otročil v nemocnici cca 7 let na úvazek 0,2 s tím že na pracovišti jsem byl jako na 1.0.To víte postgraduální studium, měsíčně pěkných 4500 Kč čistého (jak já záviděl řidičům tramvají s platem 20000 Kč a volnou jízdenkou pro celou rodinu). Pamatuji jak mě zruinovala koupě nové židle. Když tu hovoříte o vyplacení se, zvažujete také, že… Číst vice »

Alena
Alena
30. 6. 2015 3:50

pane doktore, proč bolševické myšlení? Buď se vysoké školy zpoplatní, nebo ti, kdo odejdou, to zaplatí. A mělo by to platit pro všechny profese, ale pro doktory obzvláště. A to proč? Protože dosud je zdravotnictví VEŘEJNÉ, ne soukromé. To je spravedlivost. Až bude totiž soukromé, a ti chudáci lidi při těch nízkých platech nebudou mít na ošetření, půjdou k šarlatánovi. Takže fůra nemocnic se zavře, a ty ostatní , co zůstanou, budou bojovat o přežití. Co děláte proti tomu, aby se v nemocnicích nekradlo? Co děláte proti, aby se vrátil systém atestací, ( pardon, za bolševika bylo vše špatné) takže… Číst vice »

Alena
Alena
30. 6. 2015 4:08

fůra doktorů nadává na minulý režim, ale nectí ani ten prastarý. Hippokratova přísaha jim nic neříká

Béda
30. 6. 2015 4:14

Zdravotnictví se již dávno proměnilo v ryzí byznys, na kterém nejlépe profitují prodejci léčiv a přístrojové techniky, potažmo pracovní agentury a soukromé firmy nalepené na zdravotní penězovod, které zaměstnance obtahují kde mohou aby se soukromníci vydatně „napapali“. Lékař zde již zdaleka není jenom kvůli tomu aby pacientům pomáhal ale také aby jim vydatně „pustil žilou“ a vzal si ke mzdě ještě „bonusy“ od svých „sponzorů“.

Irena
30. 6. 2015 4:50

Béda napsal Zdravotnictví se již dávno proměnilo v ryzí byznys, na kterém nejlépe profitují prodejci léčiv a přístrojové techniky, potažmo pracovní agentury a soukromé firmy nalepené na zdravotní penězovod, které zaměstnance obtahují kde mohou aby se soukromníci vydatně „napapali“. Lékař zde již zdaleka není jenom kvůli tomu aby pacientům pomáhal ale také aby jim vydatně „pustil žilou“ a vzal si ke mzdě ještě„bonusy“ od svých „sponzorů“. Dívala jsem se tuhle na Tři muži a nemluvně, podotýkám, že francouzský originál a zaujala mě tam věta, které jsem si dříve nevšimla. Když jeden z hrdinů vyhazuje chůvu, tak se jí ptá jak… Číst vice »

PPK
PPK
30. 6. 2015 6:36

@Salsa Verde: Ad „bolševické myšlení“.. Prostý fakt, že je na někom požadována v jeho chování mravnost a spravedlnost, tak to je podle pana doktora Salsa Verde bolševické myšlení? Aha … Takže si to probereme pomalu ještě jednou a polopatě: Každý student veřejné školy studuje za peníze všech, kteří platí daně. Peníze státu jdou pořád ještě i do soukromých škol. Pakliže si výsledky studia chce pro sebe přisvojit pan doktor Salsa Verde odchodem do ciziny, pak si musí „přisvojit“ i náklady toho studia, které daňovým poplatníkům zatím svou zdaněnou prací v ČR nevrátil. Pokud pan doktor považuje za bolševické myšlení a… Číst vice »

LF
LF
30. 6. 2015 6:59

PPK • 30. Červen 2015: Pakliže si výsledky studia chce pro sebe přisvojit pan doktor Salsa Verde odchodem do ciziny, pak si musí „přisvojit“ i náklady toho studia, které daňovým poplatníkům zatím svou zdaněnou prací v ČR nevrátil…

Kde se prosím mohu přihlásit o to, co mi z mé zdaněné práce v ČR nevrátili vězňové, svobodné matky, příživníci a nevrátí mi uprchlíci?
Pokud to chcete brát takhle, pak raději kapitalismus typu každý za své a veškeré solidární výdaje zrušit.

Alena
Alena
30. 6. 2015 7:04

LF napsal

PPK • 30. Červen 2015: Pakliže si výsledky studia chce pro sebe přisvojit pan doktor Salsa Verde odchodem do ciziny, pak si musí „přisvojit“ i náklady toho studia, které daňovým poplatníkům zatím svou zdaněnou prací v ČR nevrátil…

Kde se prosím mohu přihlásit o to, co mi z mé zdaněné práce v ČR nevrátili vězňové, svobodné matky, příživníci a nevrátí mi uprchlíci?
Pokud to chcete brát takhle, pak raději kapitalismus typu každý za své a veškeré solidární výdaje zrušit.

přesně, ač hloupá, všímáte si, souhlasím s vámi

PPK
PPK
30. 6. 2015 8:17

LF napsal PPK • 30. Červen 2015: Pakliže si výsledky studia chce pro sebe přisvojit pan doktor Salsa Verde odchodem do ciziny, pak si musí „přisvojit“ i náklady toho studia, které daňovým poplatníkům zatím svou zdaněnou prací v ČR nevrátil… Kde se prosím mohu přihlásit o to, co mi z mé zdaněné práce v ČR nevrátili vězňové, svobodné matky, příživníci a nevrátí mi uprchlíci? Pokud to chcete brát takhle, pak raději kapitalismus typu každý za své a veškeré solidární výdaje zrušit. Inu, pane LF, to je přece jednoduché: Jaké jsou zákony, takový je stát. Přihlašte se proto v Parlamentu, tam… Číst vice »