Michael Žantovský coby popírač Panta rhei a starořecké moudrosti

Kdoví, čím to může být, že kdykoli si třeba i jen na pár vzácných vteřin přepnu ovladač na vysílání ČT, zaslechnu tam cosi, co popírá zdravý rozum. Včera večer poskytla k rozšíření této mé zkušenosti dnes už legendární zpravodajská redakce ČT, když dala možnost vystoupit s projevem stejně legendárnímu euroatlantickému fanatikovi a rusobijci Michaelu Žantovskému, který zrovna v oněch pár vzácných vteřinách poučoval náš lid o tom, že spisovatel Karel Čapek vždy horoval za naši příslušnost ke světu západnímu, a že tedy český kulturní život vždy viděl jen v souvislostech s kulturními a humanistickými hodnotami světa západního. Tento fakt pak vykladatel Čapkova díla Žantovský dokladoval větou z jeho knihy Anglické listy, kterou zřejmě citoval ještě předtím, než jsem měl to potěšení vyslechnout si celou jeho kulturně výchovnou přednášku.

Takže v mých očích málo vážený pane Žantovský: Věřím tomu, že Karel Čapek v době, kdy Anglické listy psal (muselo to být před rokem 1924, protože teprve v tomto roce knížka poprvé vyšla), viděl a posuzoval nás i svět západní tak, jak je vy v roce 2018 (a tedy zhruba o sto let později), popisujete. Ale pozor! Vy tak vůbec nečiníte proto, abyste naše vědění o Čapkovi či jeho názoru na svět obohatil, ale jen a jen proto, abyste nám tím Čapkem vymyl mozek a nízce a promyšleně nás jím oklamal. A to právě o oněch necelých sto let.

Během nich se totiž svět – a to v souladu s výroky starořeského filozofa Hérakleita Všechno plyne (Panta rhei), Slunce je vždy nové a Nikdy nevstoupíš do téže řeky – svět pohyboval a nikoli nehybně stál, jak jste se snažil posluchačům sugerovat. A pohnul se samozřejmě i onen svět západní, který tak vynášíte, a pohnuly se spolu s ním – a to o celé míle a bohužel, zcela negativním směrem – i jeho kulturní a humanistické hodnoty, které vy vynášíte do oblak, jako by to byly jeho hodnoty dnešní a nikoliv jeho hodnoty minulé z dvacátých a třicátých let minulého století, kdy Americe např. prezidentoval skutečný humanista F. D. Roosevelt, kdy se USA na všech světových stranách snažily hasit válečné požáry a neshazovaly ještě na matky a děti bomby každých 12 minut, jak podle nejnovějších údajů amerického ministerstva války činí dnes.

Kdy bylo nemyslitelné, aby americký prezident vypustil z úst slova, že „USA zakroutí ruce těch zemí, které by nebyly ochotné dělat to, co USA potřebují aby dělaly“, jak se to vůbec nerozpakoval učínit v únoru 2015 nositel Nobelovy ceny za mír prezident Obama. Kdy bylo stejně nemyslitené, aby Washington vzkázal Pakistánu: „Dělejte, jak vám říkáme, nebo vás zbombardujeme zpět do doby kamenné“, jak to v říjnu 2015 pro pakistánskou vládu zformuloval náměstek amerického ministra zahraničí R. Armitage. Kdy bylo stejně absurdní, aby USA bombardováním a chemickými útoky zabily 20 procent obyvatelstva velké země, jak to v bojových akcích Korejské války (1950 – 1953), učinilo v Koreji americké letectvo, a později, v tzv. válce proti terorismu (trvá dodneška), zbavily jen v letech 2001 až 2015 života 1,3 miliony lidí. Kdy bylo stejně nemyslitelné, aby americká vláda a prezident a jejich jménem i úřady souhlasily s mučením lidí a vymýšlely pro ně i nové způsoby, jakým je např. waterboarding, praktikovaný americkými odborníky (včetně žen), nejen na americké vojenské základně Guantanámo na Kubě, ale i na dalších místech a dokonce i v Evropě.

Anebo si, pane Žantovský, myslíte, že s vědomím toho všeho by tak bytostný demokrat, humanista a nepřítel válečného běsnění, sprostoty a násílí, jakým byl Karel Čapek, kterého bombardování jednoho španělského města Guernicy přimělo usednout a napsat drama Matka, by i dnes tleskal Západu a jeho nelítostným a nehumánním slovům i činům, zahrnujícím celou zeměkouli, jak jim dnes tleskáte vy?

A kde jste vůbec sebral tu drzost, že si pro své mrzké politikaření a ohlupování lidí, berete člověka tak vzácného, jakým byl Karel Čapek, do úst?

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
2. 7. 2018 18:14

K té první větě a nejen k ní. Erich Maria Remarque – Vítězný oblouk: (Paříž mezi dvěma světovými válkami) Přešli kolem kameloti s posledním vydáním. Morosov si koupil Paris soir a Intransigeant. Přečetl si titulky a pak noviny odstrčil. „Podvodníci“, vrčel. „Uvědomil sis už někdy, že žijeme v době podvodníků?“ „Ne. Myslil jsem, že žijeme v době konzerv.“ „Konzerv? Jak to?“ Ravic ukázal na noviny. „Nemusíme už přemýšlet. Všechno je předmyšleno, předžvýkáno a předem procítěno. Konzervy. Jen je otevřít. Třikrát denně doručované do domu. Nic, co bys sám pěstoval, nechal růst, na ohni otázek, pochyb a tuže si uvařil. Konzervy.“… Číst vice »

Irena
2. 7. 2018 18:15

spravedlnost je rouškou každé stranické zběsilosti; političtí gangsteři jsou spasitelé a svoboda je veliké slovo všech chamtivců po moci. Kuchiňský machiavellismus. Idealismus v rukou podsvětí. Kdyby byli alespoň poctiví…

Irena
2. 7. 2018 18:16

Omlouvám se za překlep v Kuchyňský

Irena
2. 7. 2018 18:20

A ještě k tomuto: „kdy Americe např. prezidentoval skutečný humanista F. D. Roosevelt, kdy se USA na všech světových stranách snažily hasit válečné požáry a neshazovaly ještě na matky a děti bomby každých 12 minut“… kdy už Amerika měla za sebou vyvražďování Indiánů a zotročování černochů, cílenou hospodářskou devastaci obyvatelstva jižních států po Válce Severu proti Jihu… Nebo to se do humanistických amerických hodnot nepočítá?

Bety
Bety
2. 7. 2018 20:07

Článek je moc dobrý, ale také si myslím, při vší úctě ke Karlu Čapkovi, že si
západní politický systém idealizoval – a také si myslím, že na to v závěru svého
života přišel.

Irena
3. 7. 2018 6:09

A ještě mi to nedá k tomu HUMANISTOVI Rooseveltovi: «V amerických dějinách je i jiný zločin proti vlastnímu národu (prvním je genocida původního obyvatelstva: naše vysvětlení k citaci), a tím je Velký Americký Hladomor téhož neblahého roku 1932/33, v jehož důsledku se USA nedopočítaly miliónů svých občanů. O tom, stejně jako o genocidě původního obyvatelstva, nenajdete žádné odsuzující rezoluce kongresu, hněvivá vystoupení amerických politiků, „pa-mátníky“ vybudované na výročí masové likvidace lidí, ani jiné druhy podobných připomínek. Památka na to je spolehlivě zazděna v padělaných statistických výkazech, v archivech, ze kterých byla svědectví o zločinech odstraněna, vše je to připsáno „neviditelné… Číst vice »

Irena
3. 7. 2018 6:10

Zaprvé, věříme-li americké statistice za desetiletí od roku 1931 do roku 1940, tak podle dynamiky přírůstku obyvatelstva, USA přišly víceméně o 8 miliónů 553 tisíc lidí, přičemž se ukazatele přírůstku obyvatelstva mění ihned, v jediném okamžiku a dvakrát (!) přesně v rozmezí let 1930/31, kdy padají a zůstávají na této úrovni přesně deset let. Potom se nečekaně, po deseti letech, vracejí ke svým původním hodnotám. Žádná vysvětlení k tomu v rozsáhlém, stovky stránek obsahujícím textu americké zprávy US Department of commerce «Statistical Abstract of the United States» uvedena nejsou, přestože jinak je přeplněna vysvětlujícími výklady k mnoha jiným otázkám, které… Číst vice »

Irena
3. 7. 2018 6:11

Když však zohledníme všechny příčiny, včetně imigrace, tak abychom byli spravedliví, musíme přidat k úbytku obyvatelstva za třicátá léta 11,3% s ohledem na růst demografické základny díky obyvatelstvu, které přibylo ve dvacátých letech. Celkem, v souladu s výpočty v roce 1940, obyvatelstvo USA při zachování předchozích demografických tendencí mělo dosáhnout počtu minimálně 141 865 miliónů lidí. Fakticky však obyvatelstvo státu v roce 1940 dosáhlo počtu 131 409 miliónu, ze kterých pouze 3,054 miliónů je vysvětlitelných s ohledem na změnu dynamiky migrace. A tak 7 miliónů 394 tisíc lidí s ohledem na stav v roce 1940 jednoduše chybí. Žádná oficiální vysvětlení… Číst vice »

Irena
3. 7. 2018 6:12

Podle údajů AFL (Americké federace práce, American Federation of Labor), pracovalo v roce 1932 v plném pracovním úvazku pouze 10% pracujících. Až v srpnu 1935, pět let po začátku krize, kdy hlavní část těch, kteří „se nedokázali uplatnit na trhu“ již zahynula, byl přijat zákon upravující pojištění ve stáří a nezaměstnanosti. Mimochodem, to pojištění se nedotklo farmářů ani řady dalších kategorií zaměstnanců. Připomeneme, že takový národní systém sociálního pojištění tam za vrcholící krize jednoduše neexistoval. To znamená, že lidé byli ponecháni, aby se o sebe postarali sami. Nevelká pomoc nezaměstnaným začala být poskytována až od poloviny roku 1933. Administrativa dlouhou… Číst vice »

Gatta
Gatta
3. 7. 2018 6:18

Zaujalo mě, že třeba Hemingway ve svých povídkách psaných ve 20. a 30. letech se občas zmiňuje o USA jako o zemi „kde se vše pokazilo … a nic už není jak to bývalo dříve …“.

Dnes dobrý Macek:
http://www.macekvbotach.cz/uterni-glosy-3-7-2018/

orinoko
orinoko
3. 7. 2018 12:52

Soudruha Zantovskeho jsem krátce poznal osobně. Lenka Procházková se me jednou zeptala: jak jste mohli volit estebackeho donasece? Jednoduše, jevil se jako alternativa. Tehdy se ovšem ještě neprojevoval jako naprostý kreten.
M. Zantovsky napsal texty Petru Novákovi na jednu desku. Vůbec nebyly špatne. Havlovi delal už za Přemysla Totace osobního tajeMNIKA. Njn, to byly doby.
Dneska už je M. Žantovský jen úplně blbej a potvrzením toho , ze nejen bolševik mel smysl pro politickou debilitu.
Je to takový napoLEONEK. Podmerecna persona.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
3. 7. 2018 13:27

Bez čínských Kuliů a Irů by nejen že nebyly US železnice, ba ani mnohé tehdejší loděnice… Mezi těmito skupinami – fakticky již tehdy „neobčanů“ – na které se jaxi „americký zázrak“ nevztahoval byla dlouhodobě obrovská úmrtnost… Doslova exodus z hladu a extrémního rozdílu kupní síly dolaru na Východě a Západě na jihozápad počátkem třicátých let také „rozkolísal“ počty… Minulost dělníků v USA byla vše jen ne „růžová“…a podmínky práce např. v dolech často zcela otřesné – ba až likvidační. Část z těch lidí si sice vydělalo- ale umírali tehdy běžně po pouhých pár letech… Mimochodem i práce na US jaderném… Číst vice »

Dana
Dana
3. 7. 2018 18:47

Hi hi. Jen badejte, kam se podeli Americane v tricatych letech, mozna, ze najdete hrobecky ? Ve Velke krisi se stehovaly miliony do zemedelskych oblasti, bez dokumentu nebo vubec zacli s jinou identitou.. Jeste dnes jsou miliony obcanu v USA neregistrovanych, zvlaste na Jihu, oni nevi, proc by se registrovali, kdyz stat vubec nepotrebuji, ziji si svobodne, bez zavazku a placeni dani. Treba v luisianske a mississippske teritorii nikdo presne nevi, kolik „Cajuns“ zije v mocalech v delte reky Mississippi. Tomuhle knuceni o zlocinech Ameriky jsem uz prisla davno na chut, protoze to ukazuje zoufalou bezmocnost statecku, kteri jen brblaji… Číst vice »

Aleš
Aleš
4. 7. 2018 22:00

https://konecnakaterina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=669288 Kýžené datum vystoupení z NATO se blíží. Zákon nabídky a poptávky funguje i mezi levičáky, levičáci ovšem nejsou takoví fanatici, aby tento omezený mechanismus aplikovali vždy, všude a na všechno. Nicméně vojín Dana si o to řekl sám. Jeho přání je nám rozkazem. Když někdo pár tisíci lidmi bez dokladů se snaží vyretušovat demografické otřesy s desetimilionovými zářezy na křivce počtu obyvatel v čase a nemyslí to evidentně jako vtípek, moc inteligence nepobral. Drzosti ovšem ano. Dnes mi přijít pod ruce, z jeho uniformy zbude jen onuce. Agent se studenou vodou je silný jak silnice a má ramena přes… Číst vice »

Aleš
Aleš
4. 7. 2018 22:26

Mám tu jeden komentář čekající na schválení, asi se nelíbila citace názvu filmu .lbec k večeři. Nicméně tohle jde jako na zavolanou, požadavek na zvýšení výpalného teroristické organizaci na 4 %!!! http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/trump-napsal-varovne-dopisy-vudcum-ctyr-zemi-nato/ Doníček je opravdu náš člověk. Věřím, že zvýší požadavek na 10%. To už by mohla úspěšně proběhnout nějaká větší Bruselská defenestrace, kdyby náhodou nějaký hlavoun koketoval s možností NA TO přistoupit. Vojín Dana se móc spoléhá na nesvéprávné vedení EU. Jich už vážně bere jen pár největších hujerů mezi pár tisíci členů nejeurohujerštěších seskupení v EU. Myslím, že v cizině to bude ještě slabší než u nás, kde… Číst vice »

LiL
LiL
5. 7. 2018 5:30

Pan Žantovský chce jen klidný podzim života z chleba,který už léta pojídá a bohužel on není sám. Západ a východ je šachová partie a ti co neznají pravidla, jen hloupě komentují co vidí,ale deset tahů dopředu neodhadnou. Vždy jde o přežití bez omezování dosažených výsledků a ti ,,malý- no to je evoluce.

orinoko
orinoko
5. 7. 2018 13:38

Lil,
tak tak. Dneska jsem zahlédl par vstupu do koncertu Rolling Stones. Jde samozřejmě o cmrdliky. Jinak věc Makropulos.
Zaujalo me, ze jedna stodvouleta Čipera na otázku: co si ještě přejete?, odvetila!!!! … UMRIT.
Já osobně nikomu smrt nepřejí … ale chcipnuti USA by me docela pobavilo, a válka židů mezi sebou by me vysloveně omladila.

LiL
LiL
5. 7. 2018 22:12

Ano, židovská ruka páně je jedním z pilířů světového dění. Jsou asi jediným národem ve dvacátém století,který vědomě podporoval své tyrany,aby mohl vzniknout vytoužený stát. Měl jsem kamaráda,který ta zvěrstva přežil díky odopci českou rodinou,ale jeho informace o americké židovské honoraci,která bohatla na utrpení evropských bratrů a sester, byly řečeno nepochopitelné až absurdní. Bohužel měl pravdu,ale koho to zajímá.