Michail Veličko: Rozmluvy o životě I

Překlad a titulky: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
2. 3. 2015 19:53

http://czech.ruvr.ru/news/2015_03_02/Kyjev-odvolal-z-Moskvy-sveho-velvyslance-9144/ – tak to vypadá, že Ukrajina se rozhodla neplatit Rusku svůj dluh a ani platby za dodávky plynu – opravdu to američané hrotí jak mohou. ..

Irena
2. 3. 2015 20:32

Americká vojenská družice z nezjištěných příčin vybuchla ve vesmíru
http://politikus.ru/events/44616-amerikanskiy-voennyy-sputnik-po-neustanovlennym-prichinam-vzorvalsya-v-kosmose.html

Byla to tedy stará družice, která si tam pobyla 20 let. Mohla prý vybuchnout kvůli teplotnímu skoku.

Nevím, jestli je to důležité, ale byly k tomu pěkné poznámky v ruské konverzaci:
– Zase Putin;
– Ne to byli Ukrové, kteří z buku netrefili další boeing kvůli provokaci;
– To zase určitě vybuchla klimatizační jednotka, mrcha;
– A na co potřebovali dvacet let starou družici? Možná si zkoušeli nějakou novou pistolku a možná, že naši… hmm, ne byla to Severní Korea, která vypustila dvě balistické rakety;

mirror
mirror
2. 3. 2015 20:47

Veličko neříká pravdu v části rozmluvy, kde popisuje snadnou likvidovatelnost sovětských ponorek. Snadno lze najít tento odkaz: http://abcnews.go.com/International/story?id=80962 z něhož vybírám odstavec: “Russian submarines traditionally have been louder than American submarines, but intelligence experts believe that starting in the mid-1980s, Russia has been advancing quieting techniques with their Akula-class submarines. The Akulas now reportedly have sound levels equal to or lower than U.S. Los Angeles and possibly the future Virginia-class submarines.” Rusové nejsou tak blbí, aby se nevyrovnali s kavitačním hlukem. Hluk ozubení se začal řešit na Západě až v 90. Létech. Veličkův úlet jinak rozmluvu nijak nesnižuje. Tolik obdivu… Číst vice »

peter.
2. 3. 2015 21:13

mirror napsal
aby se nevyrovnali s kavitačním hlukem

Ruské dieselelektrické ponorky triedy KILO patria k najtišším na svete a američania ich preto volajú „čierne diery“
http://blisty.cz/art/46084.html

zajoch
3. 3. 2015 9:11

http://pics.autonews.ru/autonews_pics/onews/2015/02/12/094731.15293_600.jpg

Nové fáro prezidenta Putina domácí výroby. Dávám jako zajímavost, nevím pod který jiný článek bych to dala.

Bety
Bety
3. 3. 2015 18:05

To fáro vypadá masivně a já doufám, že je pořádně pancéřované. Mám o Putina strach, ty svině to hrotí a hrotí a najít nějakou vypatlanou dušičku, kterou přesvědčí že vstoupí do dějin, není pro ně problém – ač jsem ateistka, modlím se, aby se Putinovi nic nestalo.

Hox
Hox
3. 3. 2015 18:11

„Veličko neříká pravdu v části rozmluvy, kde popisuje snadnou likvidovatelnost sovětských ponorek. “

no nevím, také na jiném místě říká, že na ruské i americké straně byl shodný (i když z různých příčin) zájem na tom, aby svět věřil, že v akustice jsou na tom +- podobně. Zaznobin (další mluvčí kolektivu VP), který byl do roku 89 akustickým projektantem atomových ponorek, tu informaci o vysoké hlučnosti Tajfunů (Akul) vícekrát uváděl, uváděl i svoje zkušenosti z akustického projektování v 70-80. letech, kde byly řešení, které mohly snížit hlučnost, vedením sabotovány.

mirror
mirror
3. 3. 2015 21:44

Hox napsal
Zaznobin (další mluvčí kolektivu VP), který byl do roku 89 akustickým projektantem atomových ponorek, tu informaci o vysoké hlučnosti Tajfunů (Akul) vícekrát uváděl, uváděl i svoje zkušenosti z akustického projektování v 70-80. letech, kde byly řešení, které mohly snížit hlučnost, vedením sabotovány.

Popište, co se mohlo „akusticky neprojektovat“, aby se snížila hlučnost zrovna v létech 70-80.? Byli rádi, že měli k dispozici podmořské mikrofony. Kolem velkých projektů se vždy potácí množství zneuznaných odborníků.

PPK
PPK
4. 3. 2015 0:00

Pouze technická poznámka: Podle Velička byl rozdíl v hlučnosti ponorek USA a SSSR v 70. a 80. letech na hodnotě 30dB. Pokud správně počítám, tak to znamená víc jak 30-násobek v rozdílu hladin akustického tlaku hluku u obou těchto tehdejších podmořských strojů. A teď, prosím pozor: Cca 30dB byl kdysi u prvních kazetových magnetofonů, na nichž si mládež přehrávala big-beat, odstup signálu od šumu. Jinými slovy, byl to odstup hladiny maxima amplitudy (čili hlasitosti) přehrávané hudby od šumu záznamového mgf pásku, když byla v té hudbě pauza mezi skladbami. Je tedy možné, že jedna z tehdejších VOJENSKÝCH ponorek (ta sovětská)… Číst vice »

mirror
mirror
4. 3. 2015 0:32

O hluku ponorek si můžeme udělat obrázek z válečných filmů. Pod hladinou používali tiché elektrické motory, zatímco nad hladinou naftové motory. I Američané vypínají všechny pohony jestliže nechtějí být slyšeni. Práce na ztišení ponorek mohly začít až v 80. létech, kdy SSSR položil Gorbačov na lopatky. Uvést 30 dB je tak neskutečný údaj, že je naprostý nesmysl. Hluk se měří v určité vzdálenosti za určitých provozních podmínek pohonu (Pass-By test). Pro auta je postup dán normou. Pochybuji, že si Rusko a USA předepsaly normy, jak budou hluk měřit hydrofony. V oboru vozidel bylo snížení hluku v rozsahu 14 dB rozloženo… Číst vice »

fajt
fajt
4. 3. 2015 5:31

někde ve west submarine pressu jsem četl, že jedna ruská strategická ponorka je schopná dohledat a potopit všechny americké letadlové lodě, aniž by bodří us kapitáni aircraft carrier měli co by tucha, že je někdo zaměřil a za nějakou chvíli i dorazí – proto se všechny tyto ponorky už podrobně monitorují od začátku plavby, ale i v suchém doku při nějakém remontu, či vylepšení a vedou se psychologické profily náčelníků těchto podvodných loděk a skoro každá má prý na moří svého ducha ve zbrani …ale nejsem námořník, tak nevím. ..)