Miloš Zeman, bojovník za pravdu, s.r.o.

Jednou z mnoha sympatických věcí na Židech je jejich smysl pro humor. Ten šíří nejen od Šumavy k Tatrám, ale i z New Yorku přes Jeruzalém až do Prahy. Nebo naopak. V jeho rámci židovská organizace Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation udělila Miloši Zemanovi vyznamenání s názvem Bojovník za pravdu (Warrior for Truth). Před dvěma lety stejné vyznamenání udělila jistému Donaldu Trumpovi. Ano, tomu Trumpovi. Co k tomu dodat? Židovská lobby, Zeman a Trump se přece komentují sami. Jsou ztělesněním smutného stavu světa od New Yorku až po Prahu via Izrael, zemi Ježíše Krista. Zemi, kde má naše civilizace kořeny. Neb židovsko-křesťanská tradice a kultura má nepochybně kořeny právě v Izraeli, Palestině, či přímo v Jeruzalémě. Tak dejme slovo poctěnému bojovníkovi za pravdu.

Jaké je riziko současného světa, kterému čelí židovská komunita a stát Izrael? Zaprvé to je islámský terorismus….potřebujeme bezvýhradnou solidaritu pro Židy a Stát Izrael…potřebujeme svíčku proti tmě, českou ambasádu v Jeruzalémě…

To je slovo našeho prezidenta, které se přímo dotýká židovské části židovsko-křesťanských kořenů. A tak dejme slovo té části druhé, snad ještě nikoliv bezvýznamné, křesťanské. Křesťanům žijícím v Jeruzalémě a dalších místech Palestiny. V dokumentu Kairos palestinští křesťané mj. praví toto.

Jestliže chce Izrael skutečně odstranit „terorismus“, musí odstranit jeho kořeny. Vyzýváme lid Izraele, aby byl naším partnerem v míru a ne v kruhu nekonečného násilí. Vzdorujme společně zlu, pekelnému kruhu násilí a zlu okupace. V základu naší vize a celého našeho života leží Jeruzalém. Je to město, kterému Bůh dal zvláštní význam v historii lidstva. Je to město, ke kterému všichni lidé směřují – a kde podle vidění proroka Izajáše naleznou přátelství a lásku v přítomnosti jednoho jedinečného Boha:

„I stane se v posledních dnech, že se hora Hospodinova domu bude tyčit nad vrcholy hor, bude povznesena nad pahorky a budou k ní proudit všechny pronárody. (…) On bude soudit pronárody, on ztrestá národy mnohé. I překují své meče na radlice, svá kopí na vinařské nože. Pronárod nepozdvihne meč proti pronárodu, nebudou se již cvičit v boji“ (Iz 2,2–4).

Dnes je toto město obýváno dvěma národy a je centrem tří náboženství; jakékoliv politické řešení musí být založeno na této prorocké vizi a mezinárodních rezolucích o celistvosti Jeruzaléma. O této otázce by se mělo vyjednávat v prvé řadě, protože uznání svatosti a zvěsti Jeruzaléma bude zdrojem inspirace pro hledání řešení celého problému, který je ponejvíce problémem vzájemné důvěry a schopnosti vystavět novou zemi v zemi Boží…

Prohlašujeme také, že izraelská okupace palestinských území je hříchem proti Bohu a lidskosti, protože Palestincům upírá jejich základní, Bohem ustanovená lidská práva. Ničí obraz Boží v Izraelcích, z nichž se stali okupanti, stejně jako ničí tento obraz v Palestincích pod jejich okupací žijících…

Nespravedlnost namířená proti Palestincům, tedy izraelská okupace, je zlo, kterému je třeba odporovat. Je to zlo a hřích, kterému je třeba odporovat a jež musí být odstraněno. Palestinské občanské organizace stejně jako mezinárodní, nevládní organizace a jisté náboženské instituce vyzývají jednotlivce, společnosti a státy, aby přestali investovat v Izraeli a aby se podíleli na ekonomickém a komerčním bojkotu všech izraelských produktů z okupovaných území. Považujeme to za součást mírového vzdoru. Tyto kampaně, které se nás zastávají, musí být vedeny s odvahou, musí otevřeně a upřímně prohlašovat, že jejich cílem není odplata, ale ukončení stávajícího zla, osvobození pachatelů i obětí nespravedlnosti. Cílem je osvobodit oba národy od extremistických postojů různých izraelských vlád, přivést je ke spravedlnosti a smíření. V tomto duchu a oddáni těmto cílům postupně dosáhneme vytouženého řešení našich problémů, jako se to stalo v Jižní Africe a v případě mnoha dalších osvobozeneckých hnutí ve světě.

Co z toho plyne? Zeman nabízí bezvýhradnou podporu Státu Izrael, podobně jako celá Pražská kavárna od Kalouska (TOP09) přes Bělobrádka (KDU-ČSL) až po Černochovou (ODS). Se skutečnou pravdou a láskou to jistě nemá co do činění, natož s tou Pravdou, která vítězí, s pravdou, o které hovořil Jan Hus. Tato pravda vlála na Pražském hradě jako standarta do doby, kdy byla symbolicky proměněna v pravdu trenýrek skupiny se symbolickým názvem Ztohoven. Vzpomínám na herce Josefa Kemra, který památného roku 1989 zvolal na zaplněné Letenské pláni „je-li Bůh s námi, kdo proti nám?!“ Ano, kdo proti nám, že poklonkujeme jen „pravdě“ mocných a ignorujeme násilí na bezmocných?

Proč, máme-li svobodu volby, nejsou naši političtí kandidáti zleva doprava a zprava doleva lepší těch předlistopadových? Nejsou přece pod žádným přímým existenciálním tlakem, aby ze sebe dělali poskoky mocných. Dnešní lídři, předsedové vlád, z tohoto zásadního důvodu nedosahují co do důstojnosti, morálky a odbornosti úrovně těch normalizačních nominovaných komunistickou stranou. Co do hledání pravdy si nemají co vyčítat. Pro bývalé aparátčíky se dělala pravda v Moskvě, pro ty dnešní spočívá ve Washingtonu či v Tel Avivu. Celá revolučnost a svoboda pak spočívá v tom, že kus takové „pravdy“ přestěhují z Tel Avivu do Jeruzaléma.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asoka
asoka
3. 10. 2017 5:05

Ono to není tak homogenní a jednoduché

https://www.youtube.com/watch?v=Z7SyR5oCW38

fajt
fajt
3. 10. 2017 7:01

comment image?oh=d83026d2085e9314c6b65360977380be&oe=5A82B3BF

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
3. 10. 2017 9:51

Š+S zpívali, že „von totiž smích je neskonale dobrý, není však dobrý mít ho za zády“. Aby to s pravdou nebylo podobné.

Bety
Bety
3. 10. 2017 9:55

Paní Němcová by se měla podívat na diskuzi pod článkem, on by jí ten humor přešel.

Aleš
Aleš
5. 10. 2017 23:03

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201710046078509-volby-cesko-bomba/
Použiju jiný výrok Josefa Kemra. „Všechno je jinak…“

PPK
PPK
6. 10. 2017 5:27

Aleš napsal http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-ted-budu-oznacen-za-spicla-obaval-se-prezident-Zeman-Pak-vyvratil-nejnovejsi-omyl-ceskych-novinaru-506888 Novináři jsou si dobře vědomi faktu, že masová media mají (už z principu své konstrukce a funkce) možnost obrovského vlivu na myšlení a názory mas lidí, kteří ta media sledují nebo čtou. Redaktoři vědí, že když bude mediálně mezi lidi šířena nějaká lež, že mnoho lidí té lži uvěří. Uvěří proto, že si z jakýchkoliv důvodů nebudou moci, nebo chtít, nebo mít čas zjišťovat, co je v té které zprávě pravda a co pravda už není. Novináři také vědí, že bude-li něco lež a budou-li to oni často opakovat, lží to sice zůstane, ale zvýší se počet… Číst vice »