Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová vyhrožovala organizaci Kverulant.org za podporu petice

Praha, 5. ledna 2015 – V Praze platí od počátku loňského října nové stavební předpisy (PSP). Ministryně Šlechtová je chce zrušit. Naopak Kverulant.org podporuje petici za jejich platnost. To se ministryni nelíbí a Kverulantovi napsala: „Nezapomeňte, že se mohu bránit i jinak, než si jen vyměňovat veřejné zprávy na facebooku.“ Kverulant.org to považuje za vyhrožování, přesto bude v kampani za PSP pokračovat, protože PSP mohou zbavit Prahu mnoha velkých billboardů.

Kverulant.org nedávno uspořádal debatu na téma Pražských stavebních předpisů. Pozván byl historik architektury Ing. Arch. Zděněk Lukeš, popularizátor architektury Ing. arch. Adam Gebian a spolumajitel architektonické kanceláře DAM, Ing. Arch Jan Holna. Diskutující se shodli, že PSP by měly vrátit zájem veřejnosti o veřejný prostor, o tradiční prostředí ulice a správné vazby mezi jednotlivými celky města. Nové předpisy intenzivněji než dřív sledují vztahy mezi novou a stávající výstavbou, definují veřejná a uliční prostranství.  Jedním z jejich hlavních cílů je totiž kultivace veřejného prostoru Prahy. Ing. arch Zdeněk Lukeš, historik architektury k tomu dodal: „Nové stavební předpisy měly být vydány už dávno, nyní jen doháníme civilizovanou Evropu a zavádíme to, co jinde už dávno funguje, včetně omezení přebujelé reklamy. Postřelená husa ovšem kejhá, ale to by Pražany nemělo zmást.“

Na podporu nových stavebních předpisů vznikla i petice, kterou Kverulant.org podporuje. Pod peticí se sešlo více než tisíc podpisů a podepsala ji řada významných odborníků: doc. Ing. arch. Jakub Cigler, Int’l. Assoc. AIA, architekt, doc. Ing. arch. Miroslav Cikán, architekt, Ing. arch. Igor Kovačević, architekt, Ing. arch. Petr Lešek, architekt, Ing. arch. Regina Loukotová, architektka, rektorka ARCHIP, Ing. arch. Karel Maier, profesor FA ČVUT, Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, architekt, programový ředitel festivalu reSITE, Ing. arch. Boris Redčenkov, architekt, Ing. Milota Sidorová, PhD., krajinná architektka, koordinátorka festivalu reSITE, Ing. arch. Josef Smola, architekt, Ing. arch. Kristýna Stará, architektka, Bc. Karolína Vojáčková, architektka, Ing. arch. Michal Volf, architekt, člen představenstva ČKA.

V pátek byla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Tam uvedla, že její ministerstvo zruší do konce ledna platnost pražských stavebních předpisů. Kverulant.org ministryni za tento krok kritizoval ve facebookové diskusi. Karla Šlechotvá se proti kritice ohradila, žádala její ukončení a Kverulantovi napsala: „Nezapomeňte, že se mohu bránit i jinak, než si jen vyměňovat veřejné zprávy na facebooku“. Lidem, kteří petici podepsali, ministryně Šlechtová vzkázala: „Všichni signatáři Vaší petice snad vědí, co podepsali a znají zákon o hl. městě Praha, stavební zákon a zákon o výrobcích a jsou si vědomi svého podpisu a dopadu.“

Ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant.org Vojtěch Razima k tomu dodává: „Vyjádření paní ministryně považujeme za vyhrožování. Vzkaz, který nám paní Šlechová posílá, je pro nás dobře čitelný: přestaňte mě kritizovat a podporovat petici nebo uvidíte. Přestože by aparát ministerstva, kterým paní Šlechtová disponuje, jistě dokázal vymyslet něco, co by nás asi mohlo vážně poškodit, v  kampani za PSP budeme pokračovat. A také budeme dál říkat to, co si myslíme: Paní ministryně rušením PSP odměňuje billboardaře za to, že jejich masivní kampaň pomohla její stranické kolegyni Krnáčové do primátorského křesla. A údajná chybějící notifikace Evropské unie je jen zástěrka pro plnění dohody mezi billbordaři a ANO.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments