Místo prognózy na letošní rok

Pavel Rjabov (pod nickem Spydell) napsal výborný text, který velmi dobře ladí se „Vzpomínkami na budoucnost“ (autorova nedávno vydaná kniha – pozn.překl.), a v jistém smyslu ji k dnešku aktualizuje. Přece jen ale je třeba něco doplnit…

Především připomínám, že krize let 1929-32 sestávala ze tří etap.

První etapa – prasknutí bubliny na fondovém trhu, ke kterému došlo koncem října 1929. To vyvolalo paniku ve finančním sektoru (který byl tehdy v poměru k celé ekonomice malý), ale v celku, v reálném sektoru (a tehdy se kolem 80 % HDP vytvářelo díky poptávce domácností, a v odvětvové struktuře činil 70 % průmysl) se nic zvláštního nestalo.

Od října do března 1930 se zdálo, že vše skončilo, to byla druhá etapa krize. Fondový trh začal růst a vše se uklidnilo. Ale v březnu 1930 začala etapa třetí – deflační šok – prudký propad celkové poptávky.

Její ekonomický mechanizmus souvisel se samovolným vyrovnáním strukturální nerovnováhy, převisem výdajů domácností nad jejich reálnými příjmy, odpovídajícími rozsahu reprodukčního obrysu ekonomiky té doby.

Hospodářský, jak jsme si vysvětlili v procesu modelování v rámci práce Fondu ekonomických výzkumů Michaila Chazina, spočíval v tom, že v důsledku propadu fondového trhu se prudce propadla hodnota záručních aktiv. A následkem toho mechanizmus úvěrové stimulace zbytné poptávky přestal fungovat.

Pavel Rjabov píše o inflačním šoku a má pravdu, protože na rozdíl od situace roku 1929, dnes Fed intenzívně tiskne peníze, a to ve dříve naprosto nepředstavitelném měřítku. Jinými slovy, hospodářský mechanizmus krize zůstává stejný (v rámci obecné struktury ekonomiky relativní pokles soukromé poptávky a tomu odpovídající snížení HDP), ale probíhá podle jiného scénáře – namísto likvidace finančních toků, které vytvářely nadbytečnou poptávku, dochází k jejich inflačnímu snížení.

Můžeme jen doplnit, že na rozdíl od situace roku 1929 představuje dnes strukturální disproporce mezi výdaji a příjmy domácností nikoli 15 %, ale 25 %. Připomínám, že se nejedná o nominální příjmy, ale o objem příjmů, které domácnosti mohou dostávat v rámci normálního fungování ekonomiky; nebo, jinými slovy, obrátíme-li zpět směr peněz obdržených domácnostmi (obrátit finanční toky), pak 25 % z nich nabývá čistě emisní původ. Hospodářská krize bude tedy velmi, silná, 2,5 krát silnější než krize v období březen 1929 – prosinec 1932. Tedy krize, která vedla k „Velké“ depresi.

Vycházíme-li z analogie s onou situací (ve „Vzpomínkách na budoucnost“ se podrobně popisuje, proč je tato analogie naprosto adekvátní), tak musíme očekávat, kdy začne vlastně krize, která bude trvat přibližně 50 měsíců s měsíčním tempem poklesu HDP o 1 % jako tehdy. Ale to, co se děje dnes, to je analog situace roku 1929, změněný díky emisi, určené k podpoře fondového trhu.

Zbývají týdny…

Vzniká otázka, zda by tehdy zachránila situaci emise – pokud by existovala? Jistěže ne, protože v takovém případě (a tehdy byl, mimochodem, dolar navázán na zlato) by začaly fungovat inflační mechanismy znehodnocení záručních aktiv. Ale vstup do krize by byl plynulejší a možná by se roztáhl na delší období. Jinak řečeno, nebýt koronaviru, byla by obrázek zhruba takovýto: Emise by vedla k tomu, že by se trh prakticky obnovil, ale inflační mechanismy (nejrůznější, včetně zvýšení cen pojištění prakticky všech kontraktů, včetně finančních) by stejně odstartovaly někdy k podzimu začátek skutečné krize, už inflačního šoku.

Dnes soukromá poptávka prudce poklesla kvůli karanténě mnoha podniků po celém světě a byly obavy, že se dočasný odstup mezi propadem na trhu (který v letech 1929-30 činil kolem 5 měsíců), se může podstatně zkrátit a hospodářská krize začne už teď. Trump svou podporou toto nebezpečí částečně upravil, ale růst fondového trhu (který může být kdykoli vystřídán propadem, protože všichni reální vlastníci aktiv čekají jen na to, kdy finance států začnou vstupovat na trh, aby začali prodávat) je natolik nestabilní, že je úplně rozložen mechanismus úvěrové podpory poptávky.

Vcelku je už mechanismus podpory reálného sektoru ze strany sektoru finančního (a ne deflačního, jak tomu bylo ve 30. letech minulého století) úplně rozložen.

Z toho důvodu se mi zdá, že nejpravděpodobnějším mechanizmem vývoje situace je dost rychlý (ještě na jaře) přechod ke skutečné hospodářské krizi podle inflačního scénáře (a nikoli deflačního jako ve 30. letech). Emisní mechanizmy přitom budou poněkud zkreslovat typický obrázek, který nám ukázala krize let 1929-32, konkrétně se někdy tempo poklesu může zrychlovat, ale někdy, naopak, zpomalovat.

Model je mrtev, ať žije model…

Pochopitelně mohou být i nějaké okolnosti z titulu vyšší moci (něco jako epidemie koronaviru), ale podle situace je budeme průběžně vyhodnocovat.

Zdroj: Chazin.ru

Překlad: st.hroch 200331

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
Reply to  Aleš
2. 4. 2020 0:07

Jo jo, Hamáček … udělal koninu a hned ho chválej že se prý chlapsky přiznal… je to jen výplod PR, nic jiného. Z toho nevinnýho ksichtíku z Aspen institutu nás brzo bude bolet hlava.

Gatta
Gatta
Reply to  racek
2. 4. 2020 12:30

Hamáček, Hamáček … ? To je ten jehož největší státnický počin byl to, že si vzal rifle a čérvený svetr ?
Jak málo některým stačí k vylepšení svého politického obrazu.

racek
racek
Reply to  Gatta
2. 4. 2020 18:38

No, jak postavil ten záchranný tým s asi 40 lidí, to je fakt groteska. Ti se nedohodnou ani na zasedacík pořádku. A Švejnara se sedláčkem nechat řešit ekonomiku, to je fakt gol. To jsou jen takoví spisovatelé pohádek pro různé instituty, nikdo z nich nic neřídil ani o ekonomice nic neví. Oba jsem zažil, mluvím ze zkušenosti. Vůbec jsem jich dost potkal. Já vím, to už je dávno. Jediný člověk, který má přehled o ekonomice a co jednotlivá opatření udělají a co je potřebsa, je Havlíček, starý kozák (i když starý není). A samozřejmě Babiš. Ostatní jsou lidumilové, kteří by… Číst vice »

Patrik
Patrik
1. 4. 2020 23:19

Krize dolaru v letech 1906-1914: krach na Wall Street, vznik FEDu, 1. světová válka – krize vyvrcholila 24. ŘÍJNA 1907 krachem na Wall Street https://www.penize.cz/15894-spatna-leta-americke-burzy-19061907 a skončila první světovou válkou, která zcela překreslila hranice Evropy tím, že byly zrušeny monarchie a místo nich vznikly republiky (to se ovšem týkalo jen východní Evropy, zatímco země západní Evropy zůstaly takřka beze změn) Krize dolaru 1929-1933: krach na Wall Street, konec zlatého standardu, Brettonwoodská dohoda, 2. světová válka -krize vyvrcholila opět 24. ŘÍJNA, tentokrát roku 1929 https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1436743-cerny-ctvrtek-odstartoval-svetovou-hospodarskou-krizi a skončila druhou světovou válkou, která opět překreslila hranice Evropy – vznikl bipolární svět „Západ vs… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
1. 4. 2020 23:40

Jak to šlo s dolarem, než jeho místo v rámci „udržitelného růstu“ místo západního kapitalistického „nekonečného růstu“ převzala Čína (resp. byla postavena do role nového vůdce světa) , o tom podrobněji zde
https://aeronet.cz/news/brezen-2015-konec-americkeho-imperia-a-jeho-dolaru-svet-se-prestehoval-do-ciny-mame-se-opravdu-radovat-hrozba-nove-valky-dohody-ttip-a-tpp-a-statecny-zeman/

racek
racek
2. 4. 2020 0:03

Tak Vám koukám na ty dostihy na Webu Hopkinsonovy university a svět bude mít zítra už první milion nakažených, 50 tis. zemřelých a Německo už v počtu předstihne Čínu. A Španělsko, ach jo. Tak tohle už není legrace. A v USA to začíná připomínat požár. Čtvrtina nakažených je tam. Kdy tohle skončí, sakra?

Patrik
Patrik
Reply to  racek
2. 4. 2020 0:43

Izrael má recept – citron a soda bicarbona, protože základem imunity je PH organismu
https://aif.ru/health/life/covid-19_v_izraile_kak_tam_spasayutsya_ot_koronavirusa
Recept je o subjektivní rovině a nevypovídá tedy nic o objektivních okolnostech, které má epidemie splnit, tzn. dle mého především spustit ekonomickou krizi a v souvislosti s ní ukončit kapitalismus a zavést tzv. udržitelný růst místo růstu nekonečného

racek
racek
Reply to  Patrik
2. 4. 2020 18:40

Tyhle prblémy pramení ze vzrůstajícího přelidnění a koncentrace obyvatelstva. Kdyby byla taková za středověkých, blíž přírodě blízkých podmínek, tak by lidé vyhynili všichni.

Aleš
Aleš
2. 4. 2020 20:31

Výtahy k moci ve správcovství naší americké kolonie? Aspen institut, americká univerzita, americká ambasáda, Goldman and Sachs…. Nebo velmi dobré vztahy s mocnými v Izraeli. Je možnost tohle změnit? Ano, avšak jiné cesty z toho není, než-li NATO a EU opuštění.

racek
racek
Reply to  Aleš
2. 4. 2020 22:23

Aby se tam člověk dostal, musí mít správný původ. Pro Čechy je tam místo jen vyjímečně, pro vybrané kolaboranty.. Konec konců, tahle země už jim nepatří, že.
Mimochodem, na -Primě končí Tereza Spencerová a Stonjeková. Holt nezapadají do politiky CNN a dovolují si o USA podávat objektivní zpravodajství, a to se jak známo nesmí. Zrovna tak jako vystrkovat zadek na americké vojáky, nebo přidělávat tykadla politikům ODS, což bylo spravedlivě potrestáno tuším v jednom případě 1 rokem vězení s podmínkou a v druhém půl rokem natvrdo. Ne, naši demokraciji nám vy češi rozvracet tady nebudete!!. .