Množství rtuti z uhelných elektráren se zvýšilo. Ekologické organizace žádají ministra životního prostředí, aby zakročil

Počerady zvýšily vypouštění rtuti o 20 %, Chvaletice dokonce na dvojnásobek

čtvrtek 17. října 2019

Hnutí DUHA a Greenpeace vyzvaly otevřeným dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby začal řešit situaci s růstem znečištění toxickou rtutí z uhelných elektráren. Dopis je v příloze této tiskové zprávy a ke stažení ZDE.

Zastaralá uhelná elektrárna ČEZ Počerady byla loni s 229 kilogramy opět největším zdrojem znečištění toxickou rtutí v ovzduší v České republice. A navíc oproti předchozímu roku zvýšila emise toxické látky o více než 20 %. Elektrárna Chvaletice zvýšila znečištění rtutí dokonce na více než dvojnásobek (ze 74 kg na 154 kg). Ukázala to zveřejněná data v Integrovaném registru znečišťování Ministerstva životního prostředí, na která upozornila ekologická organizace Arnika [1]. V desítce největších znečišťovatelů figurují většinou uhelné elektrárny [2].

Česká republika se také v mezinárodní Minamatské úmluvě o rtuti zavázala k ochraně lidského zdraví a životního prostředí před emisemi a úniky rtuti a sloučenin rtuti způsobenými lidskou činností [3].

Podle ekologických organizací je zejména potřeba nevydávat další výjimky z nových evropských emisních limitů, které mají za cíl do roku 2021 zásadně snížit emise toxické rtuti z velkých spalovacích zdrojů [4]. Úředníci ministerstva nyní na základě četných odvolání [5] posuzují výjimku, kterou udělil Krajský úřad v Pardubicích elektrárně Chvaletice ve vlastnictví uhlobarona Pavla Tykače. Výjimka by nejen umožnila Chvaleticím neplnit nový limit, ale dokonce emise zvýšit. Ekologické organizace také upozorňují, že uhelné elektrárny fakticky dostaly nedávno plošnou výjimku z emisních limitů. Vyhláškou ministerstvo životního prostředí stanovilo, že provozovatelé si budou moci odečíst až 40 % naměřených emisí jako “chybu měření” [6].

Hnutí DUHA a Greenpeace zároveň v dopise žádají, aby se ministr životního prostředí postavil proti prodeji uhelné elektrárny ČEZ Počerady opět Pavlu Tykačovi. Největší tuzemský zdroj rtuti do ovzduší a největší zdroj emisí skleníkového oxidu uhličitého i jedovatých oxidů dusíku by v rukou nového majitele škodil životnímu prostředí ve větší míře a po delší dobu než pod stávajícím vlastníkem [7].

Právě největší zdroje rtuti jsou i ty nejzbytečnější. Jedná se zejména o zastaralé uhelné elektrárny, které – vzhledem k vysokému přebytku výroby elektřiny nad spotřebou [8] – nepotřebujeme a můžeme z větší části odstavit hned. Navíc podle podrobné studie firmy Energynautics je možné bez ohrožení stability sítě a dodávek elektřiny zavřít všechny uhelné elektrárny (s výjimkou tepláren) do roku 2030 [9].

Rtuť se dostává do lidského těla zejména s potravou z rostlin a živočichů, které ji obsahují kvůli spadu na půdu. Velmi nebezpečná je přeměna rtuti na extrémně nebezpečnou formu methylrtuť a následné hromadění v tělech vodních živočichů. Skrze konzumaci ryb a mořských plodů se methylrtuť dostává i do organismů lidí. Methylrtuť má vysoce toxické účinky na nervovou soustavu. Má schopnost prostupovat placentou a negativně ovlivňovat vývoj mozku nenarozeného dítěte v těle těhotné ženy.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického a klimatického programu Hnutí DUHA, řekl: “Ministr Brabec nemůže přihlížet tomu, jak uhlobaroni otravují vzduch, vodu a půdu rtutí. Uhelná elektrárna ČEZ Počerady je nejen největší zdroj toxické rtuti v ovzduší, ale dokonce jí oproti předchozímu roku vypustila o 20 procent více. Ale není to nic proti tomu, co by s elektrárnou dělal Pavel Tykač, kdyby mu ji ČEZ na konci roku opravdu prodal. Vláda i Dozorčí rada ČEZ by měly myslet na naše zdraví, měnící se klima i energetickou koncepci a elektrárnu místo prodeje do několika let odstavit.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, řekl: “Státy Evropské unie prosadily emisní limity pro vypouštění rtuti, aby tato toxická a velmi nebezpečná látka tolik neznečišťovala náš vzduch, půdu a vodu. Čeští provozovatelé uhelných elektráren v rozporu s tímto cílem již několik let množství vypouštěné rtuti vytrvale zvyšují. A jeden z největších znečišťovatelů rtutí – elektrárna Chvaletice – dokonce už nyní dostal pro rtuť výjimku z nových emisních limitů od Pardubického kraje. V tomto případě opravdu neplatí, že by nám zlá Evropská unie něco zakázala a my bychom se tu na protest měli všichni otrávit rtutí. Doufáme, že si to úředníci ministerstva životního prostředí uvědomí a výjimku pro vypouštění rtuti elektrárnou Chvaletice ještě zruší.”

Poznámky:

[1] https://arnika.org/chvaleticka-elektrarna-extremne-zvysila-emise-skodlivych-latek-pres-znacne-snizeni-vypoustenych-jedu-vede-stale-neratovicka-spolana
https://portal.cenia.cz/irz/formularUnikyPrenosy.jsp (vyhledat pouze rtuť – Hg)

[2] Druhým největším zdrojem rtuti v ovzduší v ČR v roce 2018 byly elektrárny Prunéřov I a II s 224 kg dohromady (v roce 2017 to bylo 133 kg) a třetím Energetika Třinec (205 kg). Třinecká teplárna je zároveň skokanem z roku – na třetí příčku skočila z 11. místa za rok 2017, kdy vypustila 73 kg. Čtvrté místo obsadila elektrárna Chvaletice se 154 kilogramy rtuti, což je nárůst na více než dvojnásobek oproti roku 2017 a opět velký skok z předchozího 10. místa. V žebříčku znečišťování ovzduší rtutí dále následují Elektrárna Opatovice (129 kg v roce 2018 oproti 33 kg v roce 2017), elektrárna Tušimice (125 kg v roce 2018 oproti 86 kg v roce 2017) a Třinecké železárny (117 kg), které jako jediné v první desítce oproti roku 2017 naopak znečištění snížily (ze 161 kg). Dále pak chemické závody Unipetrol (106 kg v roce 2018 oproti 52 kg v roce 2017), kde se pro výrobu energie také spaluje hnědé uhlí. A v závěru desítky největších znečišťovatelů rtutí jsou elektrárna Ledvice (95 kg) a ostravské hutě Liberty (dříve Arcelor Mittal) s 92 kilogramy.

[3] https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/umluva_o_rtuti/$FILE/OMV-Minamatska_umluva-20170927.PDF

[4] Nové emisní limity jsou stanoveny v tzv. Závěrech o nejlepších dostupných technikách, tedy prováděcím rozhodnutím Evropské komise (EU) 2017/1442 a vstoupí v účinnost od 17. srpna 2021. Do té doby musí provozovatelé snížit emise rtuti, nebo mít schválenou výjimku.

[5] https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/3737/urednici-nadrzovali-provozovatelum-elektrarny-chvaletice-kritikum-nedali-moznost-se-vyjadrit-k-podkladum-elektrarne-ano/

[6] https://frankbold.org/pro-media/tiskova-zprava/mzp-plosne-povolilo-uhelnym-elektrarnam-vypoustet-o-40-vice-rtuti

[7] Elektrárna ČEZ Počerady má plánované uzavření na konci roku 2023, což naplňuje i Státní energetickou koncepci ČR, která počítá s útlumem kondenzační výroby elektřiny. Pavel Tykač však plánuje provozovat Počerady dlouhodobě a spalovat v nich většinu uhlí z velkolomu Vršany. http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/04/pocerady_prodej_analyza.pdf

[8] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/loni-opet-vzrostl-vyvoz-elektriny-vyvazime-sve-zdravi

[9] http://glopolis.org/wp-content/uploads/Infolist-sit-bez-uhli.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
21. 10. 2019 15:46

Můžeme jen závidět Polsku, že podobný problém již vyřešilo.

racek
racek
21. 10. 2019 19:05

Zřejmě zakázali rtuť nebo i elektřinu. … Mimochodem, jaderky které by to z velké části vyřešily, jsme už mohli dávno stavět. Nebo nerušit již k výstavbě připravené 2 bloky Temelínu. …

idiotronic napsal

Můžeme jen závidětPolsku, že podobný problém již vyřešilo.

idiotronic
idiotronic
22. 10. 2019 1:23

Ministerstvo životního prostředí na svých stránkách uvádí, že v EU dosud není závázná metodika měření Hg v kouřových plynech. (do roku 2021 asi bude) Větší producenti jsou Německo, Polsko, Španělsko. Na území ČR pochází jen 45% Hg-emisí z místních zdrojů. Morava je zásobena uhelnou rtutí z Polska, takže Tykač situaci na Moravě neovlivní.

jb
jb
22. 10. 2019 13:12

Závazné jsou v kouřových plynech emise síry a NOx, jestli se nepletu.
Po letech miliardových investic do odsíření a denoxidace uhelných elektráren v ČR a následného plnění s monitorováním dle závazné metodiky se objeví Hg.

Globalisté udělali z ochrany zemského životního prostředí základnu, z níž vedou boj za rozpuštění nezávislých států a za převzetí vlády nad světem.
https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-jana-vitka-ta-skutecne-nepohodlna-pravda