Moje vystoupení z American Physical Society
Od koho: Hal Lewis, University of California, Santa Barbara

Komu: Curtis Callan G., Jr., Princeton University, prezident American Physical Society

Říjen 06, 2010

Drahý Curte,

když jsem se před šedesáti sedmi lety poprvé spojil s American Physical Society, byla mnohem menší, mnohem laskavější a dosud nezkorumpovaná záplavou peněz (hrozba, proti které Dwight Eisenhower varoval o půlstoletí dříve). Ovšem, výběr fyziky jako profese pak byl garantem života v chudobě a abstinenci – byla to až druhá světová válká, která všechno změnila. Šance na získání příjmů na špičkové úrovni tehdy mělo jen pár fyziků. A nedávno, stejně jako před pětatřiceti lety, když jsem předsedal první studii APS o sporné sociálně-vědecké otázce, studii o bezpečnosti jaderných reaktorů, ačkoli spousta fanatiků kroužila okol, nedošlo na nás, na fyziky, ani k náznaku nějakého neobvyklého nátlaku.  Byli jsme proto schopni vytvořit dle mého názoru na tu dobu poctivý rozbor situace. Později nám nebylo dohledovou komisí, složenou z Piefa Panofskyho, Vicki Weisskopfa a Hanse Betheho, vesměs špičkových fyziků, nic vytknuto. Byl jsem hrdý na to, co jsme v té nabité atmosféře vytvořili. Na konci zpávy dohledové komise, v její zprávě prezidentovi APS, byla uznána naprostá nezávislost, s níž jsme dělali svou práci, a bylo předpovězeno, že zpráva bude napadena z obou stran. Mohla tam být ještě nějaká větší pocta?

Jaký rozdíl proti dnešku! Giganti odešli a proud peněz se stal raison d’etre mnoha fyzikálních výzkumů, životně důležitým zdrojem ještě většího množství z nich, a poskytuje podporu pro nespočetná množství odborných pracovních míst. Z důvodů, které se brzy objasní, byla moje bývalá pýcha na to, že jsem členem APS, proměněna v hanbu, a já jsem nucen, bez jakéhokoliv potěšení z toho všeho, nabídnout svou rezignaci z této společnosti.

Je samozřejmé, že „globální oteplovací podvod“ s doslova biliony dolarů má na svědomí, že byl zkorumpován tak velký počet vědců, a jako špinavá vlna s sebou nese i APS. Je to největší a nejúspěšnější pseudovědecký podvod, jaký jsem za svoji dlouhou kariéru fyzika viděl. Každý, kdo má sebemenší pochybnosti, že to tak je, by měl mít sílu sám sebe přinutit číst dokumenty o ClimateGate, které byly odhaleny. (Montfordova kniha uspořádala fakta velmi dobře.) Nevěřím, že nějaký skutečný fyzik, či jiný vědec může číst tento materiál bez hnusu. Jinak bych se musel také distancovat od definice slova vědec.

Takže co APS, jako organizace, udělala tváří v tvář této výzvě? Přijala korupci jako normu a spolu s tím upadla. Například: 

1. Asi před rokem několik z nás poslalo e-mail na toto téma části členů.  APS problém ignorovala, předseda však poté okamžitě zahájil nepřátelské vyšetřování, kde jsme získali e-mailové adresy. V lepších časech bylo zvykem, že APS pozbuzovala diskuse o důležitých otázkách a dokonce i její Stanovy uvádějí, že je to jejím hlavním účelem. Nic víc. Vše, co bylo vykonáno v posledním roce, směřovalo k umlčení diskuze.

2. Strašlivě tendenční prohlášení APS o změně klimatu bylo zřejmě psáno jen několika lidmi ve spěchu v pauze na oběd, a rozhodně nereprezentuje nadané členy APS, tak jak je už dlouho znám. Jen několik z nás požádalo Radu APS, aby to znovu zvážila. Jedním z významných neblahých příznaků v prohlášení bylo toxické slovo nepopiratelný, které popisuje několik položek ve fyzice, samozřejmě že ne jen tuto jedinou. Jako reakci APS jmenovala tajný výbor, který se nikdy sesešel a nikdy se neobtěžoval mluvit s kýmkoliv ze skeptiků, zatímco v plném rozsahu podporoval oficiální stanovisko APS. (Přiznali, že tón sice byl trochu důrazný, ale překvapivě ponechali toxické slovo nepopiratelný, aby popsali důkazy, tedy nikým nepodporovaný postoj.) Rada nakonec ponechala původní prohlášení, slovo od slova, ale schválila mnohem delší, dlouhý a nudný, „vysvětlovací“ komentář, který připouští, že tam byly nejasnosti, které ale zametla z cesty, aby zakryla schválení původního prohlášení. Toto původní prohlášení, které stále zůstává stanoviskem APS, také obsahuje to, co považuji za pompézní a hloupé rady všem světovým vládám, jako kdyby APS byla pánem vesmíru. Není jím, a já jsem v rozpacích nad tím, že si to naši vůdci, jak se zdá, myslí. To není žádná legrace ani hra, to jsou vážné věci, zahrnující velkou část naší důvěryhodnosti před národem, a v sázce není nic menšího než vědecká pověst APS.

3. Mezitím se skandál ClimateGate dostal do zpráv a machinace hlavních klimatických alarmistů byly odhaleny světu. Byl to podvod nevídaného rozsahu a chybí mi slova k popisu jeho obludnosti. Dopad na postoj APS – žádný. Vůbec žádný. Tohle už není věda, zde působí jiné síly.

 4. A tak se několik z nás pokusilo přinutit vědu, aby začala konat (to je, koneckonců, údajný i historický cíl APS), a posbíralo nezbytných více než 200 podpisů, aby mohlo předat Radě návrh na zřízení „Skupiny zabývající se problémy klimatické vědy“, mysleli jsme si, že otevřená diskuse o vědeckých otázkách v té nejlepší tradici fyziky by byla prospěšná pro všechny a prospěla by také našemu národu. Mohl bych poznamenat, že nebylo snadné shromáždit podpisy, protože ty sám jsi nám zabránil ve využití seznamu členů APS. Vyhověli jsme v každém směru požadavkům Stanov APS, a velmi podrobně jsme popsali, co jsme měli na mysli – chtěli jsme prostě otevřít toto téma.

5. K našemu překvapení, Stanovy budiž proklety, jste odmítli přijmout tuto naši petici, ale místo toho jste použili to, že máte přehled o mailových kontaktech, abyste spustili dotazník o zájmu členů ve skupině, zabývající se změnami klimatu a životního prostředí. Požádali jste členy, aby se podepsali na petici, která požadovala zformování skupiny, která se bude zabývat tématem, jež „teprve musí být definováno“, ale ve skutečnosti jste žádnou petici nepřipravovali, a dostali jste spoustu souhlasných odpovědí. (Pokud byste žádali o sex, dostalo by se vám více projeveného zájmu.) Neexistovala samozřejmě žádná taková petice nebo její návrh, a vy jste se nyní pustili do oblasti životního prostředí, takže celá záležitost je problematizována. (Každý právník vám řekne, že nemůžete sbírat podpisy na blíže nedefinovanou petici a teprve pak doplnit cokoliv se vám zachce.) Celým cílem tohoto cvičení bylo vyhnout se vaší povinnosti, vyplývající ze stanov, totiž abyste naši petici předložili Radě.

6. A teď jste vytvořili ještě další tajný výbor, aby zorganizoval svůj vlastní výzkumný tým, čímž prostě ignorujete naši právoplatnou petici.

Vedení APS se snažilo uhrát tento problém od začátku tak, aby se potlačila vážná diskuse o meritu tvrzení o změně klimatu. Divíte se, že jsem ztratil důvěru v tuto organizaci?

Mám pocit, že je třeba přidat jednu poznámku, je to jen domněnka, jelikož je vždy riskantní diskutovat o motivech jiných lidí. Toto intrikaření v ústředí APS je tak bizarní, že pro to nemůže existovat žádné prosté vysvětlení. Někteří mají za to, že fyzici dnes nejsou tak chytří, jako bývali oni, ale já si nemyslím, že toto je ten problém. Myslím, že tím problémem jsou peníze, přesně to, před čím varoval Eisenhower před půl stoletím. Jsou s tím opravdu spojeny biliony dolarů, nemluvě o popularitě a slávě (a častých cestách na exotické ostrovy), které souvisí s členstvím v tomto klubu. Tvoje vlastní katedra fyziky (jejímž jsi šéfem) by přišla o miliony ročně v případě, že by bublina o globálním oteplování praskla. Když Pennsylvánská univerzita vyhodila Mike Manna (autora „hokejkového grafu“ – pozn. edit.) za jeho přestupek (účast na ClimateGate – pozn. edit.) a Východoanglická universita udělala to samé u Phila Jonese, nemohli nevědět, že utrpí finanční škodu, když to budou dělat jinak. Jak říká staré přísloví, nemusíte být meteorolog, abyste věděli, odkud vítr fouká. Protože nejsem žádný filozof, nebudu zkoumat, ve kterém bodě osvícený vlastní zájem překračuje korupční hranici, ale z pozorného čtení zpráv o ClimateGate je jasné, že to vůbec není akademická otázka.

A na tomhle nechci mít žádný podíl, takže prosím přijměte mou rezignaci. APS mne již dále nezastupuje, ale doufám, že jsme i nadále přátelé.

Hal

 

Harold Lewis je emeritním profesorem fyziky, na Kalifornské univerzitě (University of California) v Santa Barbaře, její bývalý rektor; bývalý člen Vědeckého výboru pro obranu (Defense Science Board); předseda Technologické poroty (Technology panel), vedoucí studie DSB o jaderné zimě; bývalý člen Poradního výboru pro bezpečnost jaderných reaktorů; bývalý člen Presidentského výboru pro dohled nad jadernou bezpečností; vedoucí studie ASP o bezpečnosti jaderných reaktorů; předseda  Skupiny pro posuzování rizik; spoluzakladatel a bývalý šéf projektu JASON, bývalý člen Vědeckého poradního výboru letectva Spojených států; za 2. světové války sloužil v americkém námořnictvu.

Knihy:

Technological Risk (about, surprise, technological risk)

Why Flip a Coin (about decision making)

Rezignace Hala Lewise je odpovědí na otázky z článku o vědeckých "disidentech"

Převzato z The Global Warming Policy Foundation

Překlad: Aram


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments