Monsignore Tomáš Halík si může vzít uprchlíky k sobě domů

Redakce německých novin Hamburger Morgenpost byla vypálena, protože otiskla satirické kresby proroka Mohameda z francouzského týdeníku Charlie Hebdo, jehož žurnalisty nemilosrdně pozabíjeli extremisté v Paříži. Byli jsme tedy svědky dalšího útoku na svobodu slova, tentokrát v Německu. Dále třeba v Bruselu byla evakuována redakce deníku Le Soir kvůli anonymnímu telefonátu s pohrůžkou pumového atentátu.

Po krvavých útocích v Paříži si neodpustím citovat výzvu církve veřejnosti, která se objevila v několika českých denících a podle mého názoru je zcela chybně uvedena. S trochou nadsázky by tohle určitě kdysi podepsal i Giordano Bruno, kterého římská inkvizice upálila.

„Je stále třeba trvat na základních principech otevřené společnosti. Především pak na svobodě projevu, na lidských právech, ale také na vzájemném respektu náboženství a kultur i na hledání cest společného soužití.“ V Otázkách Václava Moravce to řekl prezident České křesťanské akademie, uznávaný teolog Tomáš Halík, který poslední dobou raději není vidět a moc se nevyjadřuje. Dále řekl, že Evropa má morální povinnost přijmout uprchlíky z Blízkého východu a Afriky i přes možná rizika. Česko by mělo co nejdříve jako symbolický krok přijmout zraněné syrské děti.

Já osobně nemohu obhajovat imigraci a dívat se na ni z výše uvedeného úhlu pohledu. Rozdíl v kultuře, mentalitě a problémy s asimilací jsou mezi jednotlivými národy natolik obrovské, že je těžké je jakkoliv překonat. Hodně jsem cestoval a v několika státech žil. Mými spolubydlícími byli muslimové, křesťané, buddhisté, hinduisté i bezvěrci. Někteří z nich byli dobří, někteří tolik ne, respektive hodně odlišní. Člověk by měl prostě žít tam, kde se narodil a vyrostl.

V první řadě by Tomáš Halík měl dát šanci žít důstojně našim důchodcům, nemocným a invalidům. Všichni zastánci jeho názorů, kteří podporovali rozvrácení Sýrie, by si měli vzít uprchlíky k sobě domů, samozřejmě včetně Mons. Halíka.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
19. 1. 2015 11:43

Je to podobné, když při pokládání kytice Palachovi Trautnberk prohlásil, že se stydí za stav české demokracie, kam až ji nechali upadnout. To je podobné jako s Halíkem. Vždyť mají v podstatě pravdu. Vždyť se nám přiznávají v přímém přenosu. K rozvratu demokracie a šlapání po principech, o kterých dokážou jen tupě žvanit. Jsou to viníci, které jako občan jednou větou soudím. A šlapání po těch principech spíš pomůže Trautnberkům a Halíkům, než našim důchodcům, invalidům, nemocným či nezaměstnaným či bezdomovcům či dětem. Já jsem pro ty uprchlíky přijmout, ale nechť je starost o ně závazkem těch politiků a členů… Číst vice »

ex-nemo
ex-nemo
19. 1. 2015 17:21

pokud my Evropani nedokážeme zabránit našim vládám aby dělaly v muslimském světě ( v režii Ameriky) taková zvěrstva, tak máme za tyto zločiny morální odpovědnost. To znamená i za emigranty, kteří, a to opakuji, utíkají především před hrůzami, které jim Evropa a USA připravuje.

ms
ms
19. 1. 2015 17:32

Oslí můstek mezi Halíkem a těmi co podporovali rozbití Sýrie mi hodně vadí.
Jinak z hlediska toho, že vláda reprezentuje nás občany a vláda k rozbíjení Sýrie silně přispívala, osobně si myslím, že jako země za stav tam zodpovědnost máme. Chápu, že mnoho lidí s postojem vlády nesouhlasilo (a patřím k nim), na druhou stranu demokracie je i o tom, že menšina akceptuje rozhodnutí většiny. A podle výsledků ve volbách náš hlas byl menšinový.

mirror
mirror
19. 1. 2015 19:51

ms napsal
Chápu, že mnoho lidí s postojem vlády nesouhlasilo (a patřím k nim), na druhou stranu demokracie je i o tom, že menšina akceptuje rozhodnutí většiny. A podle výsledků ve volbách náš hlas byl menšinový.

Co je to menšina a většina? Vláda má například v chování k Ukrajině a Rusku menšinovou podporu a na mínění většiny kašle. Válčit na Ukrajině chce jen Zadolárek a Sobotka, ovšem cizími rukami. Svoje dětičky by tam ti hrdinové neposlali.

orinoko
19. 1. 2015 21:23

Nesourodá reakce na poněkud zavádějící článek. Halík ať jde do kamsi…. Z dnešního poučeného hlediska je zcela mimo pochybnost, že jde o inteligentního exota, šlechtěného na na nějaké konkrétní použití v konkrétní situaci. Ta aktuální je – nacpat nám soudruha Halíka do chřtánu jako vůdčí osobnost na prezidentistický stolec. My tady v Česku bychom měli velmi dělat rozdíl mezi islamistickým dobytkem, a většinovými občany Sýrie. Sýrie totiž … podobně jako Československo kdysi někdy … měla vyměřen osud podobný našemu. V zájmu zparchantělé civilizace Džudy cikánů. Jaký je rozdíl mezi dobyvátorem Hitlerem a dobyvátorem Džudym? Sýrie je kolébkou tolerance. Tedy alespoň… Číst vice »

radyss
radyss
20. 1. 2015 3:21

Nechápu, proč se pořád Halík všude uvádí jako nějakej představitel církve, když má s katolictvím společnýho asi tolik, jako rejnok s palačinkou. Tady jsou o něm nějaké informace, kdyby to někoho zajímalo :

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/8434-sokujici-informace-halik-asi-neni-knez-rika-klausuv-hajek-jen-havlisticky-aktivista.aspx

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/vzorny-soudruh-halik-pripravoval-kadry-na-ministerstvu/

No a jestli je Halík pěknej vejlupek, tak Giordano Bruno byl taky pěknej parchant:

http://cs.metapedia.org/wiki/Giordano_Bruno

Aleš
Aleš
20. 1. 2015 9:23

ori: Dění na Ukradině a 11.září v Paříži spolu určitě souvisí. Neschůdnost řešení rozšíření NATO sem vyvolal v dobyvatelích cnemovy archy pocit, že se jim povede fašizace Německa a tím pádem Evropy touhle trapnou šaškárnou. Ano, je to na vážkách, v tomto je Německo i Francie ohroženějším prostorem ještě než Čezký protentokrát… Ono to tady na om poslední dny hodně zavání zavádějícím…
radyss: To je jednoduché, jelikož ho Kalouskova skatolická mládež bere jako svého guru a Kalousek jako Trautnbergova nástupce….