Mrtvý kapitál

Dnes jsem si kopil v antikvariátu knihu. Cestou domů jsem potkal nějakého známému a tu knihu jsem mu ukázal. „Že za to vyhazuješ peníze, za takovou blbost. Vždyť je to mrtvý neproduktivní kapitál,“ ohrnul pohrdlivě nad mým neuváženým počinem ret. „Jak pro koho, je to mrtvý kapitál,“ odvětil jsem mu a odporoučel jsem se domů čekat, čekat a čekat.

Abyste věděli, od narození čekám na druhou nejdůležitější událost v životě. Uvědomil jsem si to již při dospívání. Od té doby již jen čekám a čekám. Mezitím jsem zestárl. Jsem již dlouho v důchodu. Celý život jsem poctivě pracoval a nyní louskám šváby. Peníze na důchody nejsou, zejména pro ty, kteří poctivě pracovali. Mně to však nijak nevadí. Filosoficky si to dokáži snadno zdůvodnit.

Pochopil jsem, že od té doby, co žiji ve svobodném a demokratickém zřízení, poctivá práce a slušný občanský život jsou pouze výsady, které si mohou dovolit jenom bohatí občané, kteří jsou již za vodou. Ti ostatní se musí snažit napřed zbohatnout. Pak si teprve mohou dovolit poctivě pracovat a žít.

Někdo to zřízení nazývá svinstvem, zlořádem, organizovaným zločinem, totalitou, tyranií, terorizmem a jinými názvy, které pro jejich vulgárnost nelze veřejně uvést. Nejsem toho názoru. Jsem občan loajální s každým režimem, neboť nic jiného mi nezbývá. Jsem zaostalý. Žiji duševně a morálně v mladší době kamenné. Žiji sám v prvobytně pospolné společnosti. Kapitalizmus je na moji inteligenci příliš vyspělý.

Celý život čekám na to, až definitivně umřu. Nebo na to, jestli bude konečně nějaká atomová válka, která nás, ty největší vrahy na světě, definitivně vyhladí z povrchu zemského. Abych si to dlouhé čekání zkrátil, občas přečtu nějakou knihu, nebo se dívám na reklamy v televizi, abych si oživil povědomí o tom, za jaké úplné debily a idioty nás mají mediální pracovníci a jejich chlebodárci. Pak se mi zase mnohem lépe čeká, čeká a čeká.

Občas mne navštíví můj čtyřicetiletý syn. Bývá to zrovna v den, kdy mi přichází na účet do banky důchod. Většinu mi vždy sebere. Nestěžuji si, neboť bych mohl dopadnout také hůře. Mohl by mne držet omotaného ostnatým drátem ve vlhkém sklepě a brát na mne navíc všelijaké sociální dávky. Též by mohl ze stejného důvodu zatajit úřadům mé úmrtí a sušit moji mrtvolu někde u topného kotle, aby nesmrděla. Někdo by si toho mohl jinak všimnout.

Můj syn nikdy pořádně nepracoval, nepovažujeme-li za práci ovšem drobnou zlodějnu, zadlužování, vymáhání, podvody a jiné demokratické činnosti svobodného podnikání. Je to kuřák, alkoholik a narkoman. Vůbec mu to nevyčítám, že není blbý po svém otci, a že poctivě nežije a nepracuje. Mně stačí k životu velmi málo. Žiji v jedné místnosti v podnájmu v domě, který dříve patřil naší rodině. Starých šatů mám dost a jednou denně mi stačí, abych trochu najedl. Občas vybírám odpadkové kontejnery, abych si přilepšil ke svému jednotvárnému stravování.

Jak jsem řekl, občas si půjčím nebo koupím nějakou knihu, abych si mohl číst a zkrátil si dlouhé čekání na konec. Kdybych s naprostou určitostí věděl, že ta konečná totální válka již nebude, asi bych to nudné čekání dávno zkrátil.

Můj syn nedokáže pochopit, že někdo sbírá peníze. Když jsem mu navrhl, že by si mohl z výkupného, které mu dávám, šetřit nějaké peníze na stáří, tak se rozesmál: „Myslíš si, že jsem takový idiot, abych investoval do peněz? Vždyť je to neproduktivní mrtvý kapitál!“

Můj syn totiž považuje za největší hovadinu na světě neproměnit všechny peníze ihned za cigarety, alkohol, léky a drogy. Má rád perník. Chce být šťastný a všichni, kteří mu nechtějí dát své peníze na cigarety, alkohol, léky a drogy, jsou podle něj odporní sobci a debilové. Ode mne bere výpalné z toho důvodu, že jsem jej prý zplodil. Když mu nestačí můj důchod, tak na mne křičí: „Je to tvoje vina, že jsem na světě, tak za to musíš platit! Jsi sobec, který pořád myslí jenom na peníze!“ Občas mne zmlátí.

Všechno, co mělo nějakou cenu, mi syn již odnesl do zastavárny. Musel jsem mu podepsat plnou moc. Vymáhá za mne od sociálky nějaké pečovatelské příspěvky. Bere si na mne rychlé půjčky. Dokonce se pokusil prodat i moji ledvinu, ale laboratorní testy ukázaly, že na to již nejsem dostatečně zdravý.

Takových, jako je můj syn, jsou u nás statisíce a miliony. Všichni žijí ve svobodném světě. Nechtějí v sobě nic tutlat a dusit. Se vším musí ze sebe ihned ven, jinak by nebyli šťastní. Jsou šťastní, že je v tom tržní, demokratické a svobodné prostředí podporuje. Nenávidí takové, kteří by je snad chtěli nebo mohli nějak v jejich svobodě omezovat, a kteří by jim snad nechtěli dopřávat všechno zdarma. Mají na to od přirozenosti spravedlivý a morální nárok. Ale že jim tržní prostředí nic zdarma nedává, to jim nijak nevadí, neboť od nich nepožaduje žádné omezování jejich svobody pudů. A za to jsou ochotní platit cizími penězi. Sami na peníze vůbec nejsou.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
136 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bbb
bbb
30. 4. 2016 5:52

Otcův dluh na výživném za dobu sporu narostl na 8 milionů korun, které měl otec uhradit do tří dnů ode dne právní moci rozsudku.
http://danielakovarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=490916
=
Rodiče by neměli zapomenout, že navzdory ochranářskému pojetí výchovy není dnešní svět místem jednoduchým, ani zcela bezpečným, a z opečovávaného děťátka bude jednou dospělý člověk. A na nich záleží, zda se tak stane dříve či později.
http://danielakovarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=492167

fajt
30. 4. 2016 6:27

kapitalismus je smrt – pokud to plně nepochopí i otroci a nezačnou nekompromisně jednat, tak se těm šupákům nahoře bude dařit a budou mít ten svůj majetnický holokaust ( znamenité, znova přeposílám dál ). ..)

https://www.youtube.com/watch?v=TVZG8KWQ2vQ

fajt
30. 4. 2016 6:43

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/401993-muze-v-pandim-prevleku-policiste-zasahli-sedmkrat-mel-tabulky-cokolady-spojene-draty.html – říkají tomu v americké korporaci asistovaná sebevražda, mezi sprostým lidem je pomocí medií roztrubováno, že je to jeden z nejlepších způsobů jak odejít z tohoto kapitalistického ráje na onen svět, když už nedáváte tempo FED doby, americká servisní svoloč tomu dělá mediální gloriolu a policajty staví do role nedotknutelných v případě střelby do chudáků, kteří věří, že tak je to správné a tak to v kapitalismu má být. ..)

petr jihlava
petr jihlava
30. 4. 2016 7:32

Finanční kolaps, environmentání pohroma, ale i vzestup Donalda Trumpa – v tom všem hraje neoliberalismus svou roli. Proč nebyla levice schopna přijít se schůdnou alternativou?
Neoliberalismus: Ideologie stojící u kořenů všech našich problémů
http://altpress.cz/neoliberalismus-ideologie-stojici-u-korenu-vsech-nasich-
problemu/

Béda
30. 4. 2016 9:48

petr jihlava napsal Finanční kolaps, environmentání pohroma, ale i vzestup Donalda Trumpa – v tom všem hraje neoliberalismus svou roli. Proč nebyla levice schopna přijít se schůdnou alternativou? Neoliberalismus: Ideologie stojící u kořenů všech našich problémů http://altpress.cz/neoliberalismus-ideologie-stojici-u-korenu-vsech-nasich- problemu/ Hezký článek ale pro mně resp. pro čtenáře OM žádná novinka. Podle mého mínění máme v kapitalismu 2 existující levice: jednu tzv. SYSTÉMOVOU = kosmetickou, preferující ryze parlamentní formy tzv. liberální (říkejme ji pro lepší přehlednost a její ekonomický základ keynesiánskou = mírného pokroku v mezích zákona – kolaborující s mezinárodní oligarchií kapitalistů házející paběrky a „ohlodanou kost“ pod stůl chudině. Tato… Číst vice »

hudryper
hudryper
30. 4. 2016 10:43

fajt napsal
( znamenité, znova přeposílám dál ). ..)

I já to rozeslal s předmětem: „Sametová reminiscence“.

Vítám dnešní aktivitu editora Stana a přeji mu za všechny čtenáře návrat pevného zdraví.

zart
zart
30. 4. 2016 17:54

Znám já jednu dívku, ta má dukáty a chalupu od táty, ale považuje za největší hloupost neproměnit ty peníze za sádlo. Už je jí 60 a má asi 60 kg nad váhu. A takových je! Marxisté spolu s kapitalisty považují za základ života vlastnictví. Vlastnictví je pro ně život. Výhodný společenský řádu odvozují od vlastnictví privatizovaného kolektivně nebo privátně. Vlastnictví privátní pak dle levičáků dělá z občanů či idiotů zlé sobce, zatímco kolektivní dobré nesobce. Pravičáci se na to dívají zase naopak. Stačí odejmout vlastnictví od vlastníka, nebo naopak vlastníka od vlastnictví, obojí nejlépe buď jeho zabitím neo oblbnutím, a… Číst vice »

Béda
30. 4. 2016 18:55

zart,

„Marxisté spolu s kapitalisty považují za základ života vlastnictví.“ Větší kravinu jsem zde již dlouho nečetl multinicku „z Jihlavy“.

Sio
Sio
30. 4. 2016 20:28

Béda napsal

zart,

„Marxisté spolu s kapitalisty považují za základ života vlastnictví.“ Větší kravinu jsem zde již dlouho nečetl multinicku „z Jihlavy“.

Asi není správné přisuzovat marxismu způsob vedení socialistické soustavy počínaje Chruščovem a Gorbačovem konče. Marxismus posloužil jako dobrý štít a nachytal veškeré bahno, co vyplynulo z výsledků politiky těch kokotů. V brožurce od Stalina, kterou jsem tu vícekrát zmiňoval je vysvětleno, proč má být soukromé vlastnictví ještě nějakou dobu ponecháno a je to vyslovně označeno za kompromis.

LF
LF
1. 5. 2016 6:00

Jo, Wašíku, teď už je každá rada drahá. Ale každý svého štěstí strůjcem; ono je to v duchu těch vašich podivných levicových teorií, podle nichž má každý právo na to být krmen jen proto, že se vyskytl na světě, bez ohledu na svou neužitečnost. 40letý syn, který nikdy pořádně nepracoval, měl být už od svých 15 let k práci alespoň o prázdninách přitažen, a pokud nelze jinak, pravidelně řezán. Ale to jsou zase ty vaše podivné levicové teorie o nesprávnosti hierarchie a poslušnosti v rodině. Pokud by nezralí lidé, kteří k smysluplnému a produktivnímu životu nejsou ochotni sami, měli nad… Číst vice »

LF
LF
1. 5. 2016 6:05

petr jihlava napsal
Proč nebyla levice schopna přijít se schůdnou alternativou?

Protože žádná životaschopná alternativa není.

Lidé potřebují autoritu, jinak začnou dělat blbosti jako malý Wašík. Boha jako měřítko jste odhodili, dobře. Prachy jako (dosti nedokonalé, pravda) měřítko úspěšnosti a práv taky nechcete.

Co zbývá?

Žvandání o dobrovolné pospolitosti? To nefungovalo dlouhodobě ani v raném komunismu, kdy lidi opravdu spojovala nějaká (a ne úplně pitomá) myšlenka.

Béda
1. 5. 2016 6:54

LF, samozřejmě multinicku, že životaschopná alternativa existuje. Důkazem je existence socialistického Československa. Nezdá se, že by v Československu umírali lidé hlady, anebo umrzali. Nezdá se, že by soběstačná země byla neživotaschopná. Neříkám, že to byl ideální stát anebo systém (to zdaleka nebyl) , že nešly vylepšovat ale životaschopné byly a byla to zcela jistě alternativa ke kapitalistickému systému egoistického individualismu, válek, kolonialismu, loupení, vykrádání, zotročování jedněch aby druzí mohli žít v blahobytu. Jinak čistě pro vaši informaci – křesťanství jako západní hodnota – stačí se podívat na praxi středověku, kdy bylo křesťanství společensky privilegováno. Křesťanství byla jedna z prvních hodnot,… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 7:04

Ještě dovětek. Moc často je to právě institut vlastnictví, vymyšlen člověkem a k „dokonalosti“doveden za kapitalismu, který likviduje život – stačí se podívat do celé řady zemí, na kolonialismus, tam kde kapitalisté vedou své imperiální války, na lidi které vyhánějí exekutoři z domova, na tisíce sebevrahů podvedených a ožebračených nejrůznějšími podvodníky, kteří je připravili o všechno …

LF
LF
1. 5. 2016 7:09

Béda napsal životaschopné byly a byla to zcela jistě alternativa Mám tu nevýhodu, že si leccos pamatuju; mimo jiné i to, jak jsem v 80. letech velmi obtížně jezdil za plot a civěl tam s otevřenými ústy na výdobytky civilizace a úpravný pořádek, připadaje si jako divoch z Afriky. Ta touha mít některé ty krásné věci, rychlé auto, pěkné oblečení, to bylo to, co socialismus zbořilo, protože krásně ukázalo jeho stagnaci a shnilost i těm, kteří by si jí jinak nevšimli. Pokud jde o liberální kapitalismus, nejsem jeho obdivovatelem. Kapitalismus je jistě rozumný způsob řešení ekonomických záležitostí, ale liberální cochcárna… Číst vice »

LF
LF
1. 5. 2016 7:11

Béda napsal
vyhánějí exekutoři z domova

Exekutoři (a další instituce) jsou v lidské společnosti takovými supy (když máte rád živočišné příměry), kteří pečují o zdravý genofond a „trestají nekvalitu“.

Nebýt jich, společnost by zahubili rozcapení lidé, kteří mají přehnané představy o vlastní důležitosti a schopnostech a ve jménu svobody si myslí, že si mohou dovolit cokoliv aniž by nesli následky.

Béda
1. 5. 2016 7:15

A nakonec taková drobnost. Za „neživotaschopného“ socialismu v Československu
lidé nemuseli řešit otázku, že přijdou o zdroj příjmů nezbytných pro svoji existenci (protože práce a odměna za práci byly právem i vzájemnou povinností ve vztahu stát – občan), nemuseli se bát, že na stáří skončí jako bezdomovci anebo žebráci, anebo že někde umrznou, nemuseli řešit věčnou inflaci, nemuseli se bát a permanentně být ostražití kvůli hrozbě, že je někdo podvede anebo že kvůli nějakému přehlédnutému poplatku se z nich za pár let stanou doživotní dlužníci. Nemuseli se bát ekonomické krize …

Béda
1. 5. 2016 7:27

LF napsal Mám tu nevýhodu, že si leccos pamatuju; mimo jiné i to, jak jsem v 80. letech velmi obtížně jezdil za plot a civěl tam s otevřenými ústy na výdobytky civilizace a úpravný pořádek, připadaje si jako divoch z Afriky. Ta touha mít některé ty krásné věci, rychlé auto, pěkné oblečení, to bylo to, co socialismus zbořilo, protože krásně ukázalo jeho stagnaci a shnilost i těm, kteří by si jí jinak nevšimli. Pokud jde o liberální kapitalismus, nejsem jeho obdivovatelem. Kapitalismus je jistě rozumný způsob řešení ekonomických záležitostí, ale liberální cochcárna ho spolehlivě (z)ničí. Člověk není zaměnitelným jedincem stáda… Číst vice »

zart
zart
1. 5. 2016 7:36

Béda napsal

zart,

„Marxisté spolu s kapitalisty považují za základ života vlastnictví.“ Větší kravinu jsem zde již dlouho nečetl multinicku „z Jihlavy“.

Vy, vlastníku, jste toho skvělým důkazem. Studoval jste vůbec ML, že píšete takové kraviny?

Béda
1. 5. 2016 7:36

LF napsal Exekutoři (a další instituce) jsou v lidské společnosti takovými supy (když máte rád živočišné příměry), kteří pečují o zdravý genofond a „trestají nekvalitu“. Nebýt jich, společnost by zahubili rozcapení lidé, kteří mají přehnané představy o vlastní důležitosti a schopnostech a ve jménu svobody si myslí, že si mohou dovolit cokoliv aniž by nesli následky. Exekutoři (vaši „supi, kteří pečují o zdravý genofond a „trestají nekvalitu“.) jsou ve většině případů pouze dalším článkem v ničení lidských existencí. Zejména u lidí kteří podlehli konzumním svodům, lidem důvěřivým kteří naletěli různým podvodníkům a lidským parazitům (jejich slibům a nepřehledným smlouvám), u… Číst vice »

LF
LF
1. 5. 2016 7:37

Béda napsal
Umírněnost v potřebách, spoléhání pokud možno na vlastní schopnosti, spolupráce namísto kolonialismu a zotročování neznamenají, že je daný systém neživotaschopný.

Znamenají.
Prakticky nikdo se nechce dobrovolně uskromňovat (a ostatně jak jsem psal výše, toto byl jeden z důvodů konce socialismu ve střední Evropě).
Naneštěstí, naše vzdání se kolonialismu vede k tomu, že přemnožení obyvatelé původních kolonií, z kterých se stali „spolupracovníci“, migrují do našich zemí tak rychle, že se budeme uskromňovat ještě mnohem více, pokud budeme pořád propagovat ideály rovnosti a zapomínat na sílu a hierarchii…

K marxismu se necítím povolán se vyjadřovat.

LF
LF
1. 5. 2016 7:42

Béda napsal u lidí kteří podlehli konzumním svodům, lidem důvěřivým kteří naletěli různým podvodníkům a lidským parazitům (jejich slibům a nepřehledným smlouvám), u lidí rozumově oslabených, exekutoři nepřinášejí řešení a pomoc ale totální zničení. A mnohdy původní vcelku zanedbatelný dluh různými kejkly navýší tak, že je pro daného (někdy nesvéprávného jedince) Neříkáme jinými slovy totéž? Chápu Vás, že je Vám těch lidí líto, ale především je vina na jejich straně, neboť se pletou do věcí, které nemají snahu ani potenciál pochopit. Budeme-li je neustále pardonovat, počet nesvéprávných v naší společnosti poroste a jejich snaha se z nesvéprávnosti dostat – vzděláním,… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 7:51

Opět zavádíte od původní otázky, multinicku. Otázka byla jestli existuje ke kapitalismu alternativa. Samozřejmě existuje (obecně – existovala k prvobytné společnosti, existovala k otrokářství, feudalismu – proč by nemohla existovat ke kapitalismu?) Navíc zde byla alternativa – viz uvedený příklad socialistického Československa. Je úplně jedno, že několik kilometrů za dráty existoval svět s plnými obchody ale i s bezdomovci, nezaměstnanými, lidmi zadluženými na zbytek života…který drancoval půlku „rozvojového světa“. To neřeší původní otázku – jestli existovala životaschopná alternativa ke kapitalistickému systému. Prosím nezavádějte opět. Multikulturalizace jako řízený a nabalující se proces – kapitalističtí liberálové všech politických odstínů ctících maximální deregulaci… Číst vice »

J. W.
J. W.
1. 5. 2016 7:55

LF napsal Jo, Wašíku, teď už je každá rada drahá. Ale každý svého štěstí strůjcem; ono je to v duchu těch vašich podivných levicových teorií, podle nichž má každý právo na to být krmen jen proto, že se vyskytl na světě, bez ohledu na svou neužitečnost. 40letý syn, který nikdy pořádně nepracoval, měl být už od svých 15 let k práci alespoň o prázdninách přitažen, a pokud nelze jinak, pravidelně řezán. Ale to jsou zase ty vaše podivné levicové teorie o nesprávnosti hierarchie a poslušnosti v rodině. Pokud by nezralí lidé, kteří k smysluplnému a produktivnímu životu nejsou ochotni sami,… Číst vice »

LF
LF
1. 5. 2016 7:58

Béda napsal Otázka byla jestli existuje ke kapitalismu alternativa. Otázku jsem pochopil a říkám, že neexistuje. Ne taková, která by znamenala pro většinu lidí v civilizovaném světě zhoršení jejich životních podmínek. Mnoha slovy a zřejmě marně jsem vám vysvětloval, proč relativní stagnace někdejšího socialismu vedla nevyhnutelně k jeho konci a proč ji tedy za alternativu považovat nelze. Nemluvím o multikulturalismu (to je opět vynález části levice a středových liberálů), ale o prostém faktu přítomnost několika set milonů lidí, pro něž Evropa představuje atraktant a kteří přestali být drženi ve svých místech ústupem kolonialismu, nad který se tady povyšujete. Levice nemá… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 8:01

LF napsal Neříkáme jinými slovy totéž? Chápu Vás, že je Vám těch lidí líto, ale především je vina na jejich straně, neboť se pletou do věcí, které nemají snahu ani potenciál pochopit. Budeme-li je neustále pardonovat, počet nesvéprávných v naší společnosti poroste a jejich snaha se z nesvéprávnosti dostat – vzděláním, opatrností, hledáním rady, nebo zkrátka nepouštěním se do podobných pro ně nepochopitelných transakcí z prostého strachu – bude nulová, jako dnes. A to ani nemluvím o aspektu, kdy stejným nesvéprávným lidem dovolujeme rozhodovat v demokratických volbách. Ne, neříkáme totéž. Kapitalismus podporuje nejrůznější formy parazitismu, umožňuje podvodné formy podnikání, záměrně… Číst vice »

LF
LF
1. 5. 2016 8:01

J. W. napsal
jak jste přišel na to, že je to můj syn

Myslel jsem, že si tykáme, ale budiž.
Jsem v zásadě jednoduchý a prostý člověk, tudíž pokud píšete historky o svém synovi, předpokládám, že je to váš syn.
Zbytek moc nechápu, přijde mi, že byste měl více uvažovat v konkrétním a méně v abstraktním; vlastníkem (čehokoliv) můžete být i Vy prostřednictvím spoření na důchod.

LF
LF
1. 5. 2016 8:04

Béda napsal
konstruuje stále další možnosti jak mohou silní se slabými vy***at

Pokud budou slabí (lidé) zbaveni strachu ze silných (Boha), budeme degenerovat stejně jako zvířátka v kleci v ZOO.
Obávám se, že tohle je ústřední nepochopení levice jako takové a z něj vychází pak všechny ostatní omyly.

J. W.
J. W.
1. 5. 2016 8:18

LF napsal Protože žádná životaschopná alternativa není. Lidé potřebují autoritu, jinak začnou dělat blbosti jako malý Wašík. Boha jako měřítko jste odhodili, dobře. Prachy jako (dosti nedokonalé, pravda) měřítko úspěšnosti a práv taky nechcete. Co zbývá? Žvandání o dobrovolné pospolitosti? To nefungovalo dlouhodobě ani v raném komunismu, kdy lidi opravdu spojovala nějaká (a ne úplně pitomá) myšlenka. Je vidět, že jste nebyl včera u ohně, tak se jako u Pašíků vobouváte do Wašíků. Boha jsme my obyčejní pitomci dávno odhodili, protože bohem jste Vy, a to dosti nepodařeným. Proto vás už lidi, zvířata a rostliny mají dost a nemají Vás… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 8:19

LF napsal Otázku jsem pochopil a říkám, že neexistuje. Ne taková, která by znamenala pro většinu lidí v civilizovaném světě zhoršení jejich životních podmínek. Mnoha slovy a zřejmě marně jsem vám vysvětloval, proč relativní stagnace někdejšího socialismu vedla nevyhnutelně k jeho konci a proč ji tedy za alternativu považovat nelze. Nemluvím o multikulturalismu (to je opět vynález části levice a středových liberálů), ale o prostém faktu přítomnost několika set milonů lidí, pro něž Evropa představuje atraktant a kteří přestali být drženi ve svých místech ústupem kolonialismu, nad který se tady povyšujete. Levice nemá vůbec žádné nápady ani prostředky jak to… Číst vice »

J. W.
J. W.
1. 5. 2016 8:31

LF napsal Myslel jsem, že si tykáme, ale budiž. Jsem v zásadě jednoduchý a prostý člověk, tudíž pokud píšete historky o svém synovi, předpokládám, že je to váš syn. Zbytek moc nechápu, přijde mi, že byste měl více uvažovat v konkrétním a méně v abstraktním; vlastníkem (čehokoliv) můžete být i Vy prostřednictvím spoření na důchod. Předešlá moje odpověď vás nebo čtenáře, měla rozesmát. Ne, myslím si vážně (nikoliv jako kanibal), že jste dobrý člověk. Jen jste občas vedle, ale to nelze nikomu vyčítat, neboť sám jsem vedle také částo. A nějak to na stáří přestává vadit. Když jste účastníkem spoření… Číst vice »

LF
LF
1. 5. 2016 8:35

J. W. napsal
Když jste účastníkem spoření na důchod, tak nejste jeho vlastníkem, ale jste majetkem toho spoření na důchod.

Když za účelem podpory skrovného důchodového (nebudu-li zdráv, jinak důchod nechci) živobytí pronajímám byt, jsem majetkem toho bytu?
Nejspíš jsem málo včera pil.

J. W.
J. W.
1. 5. 2016 8:38

LF napsal
Pokud budou slabí (lidé) zbaveni strachu ze silných (Boha), budeme degenerovat stejně jako zvířátka v kleci v ZOO.
Obávám se, že tohle je ústřední nepochopení levice jako takové a z něj vychází pak všechny ostatní omyly.

Oprava: NEBUDEME degenerovat. UŽ JSME DÁVNO DEGENEROVANÍ. Marxisté, kapitalisté, křesťané a jiní zastávají chybnou (degenerativní) verzi evoluce. Nemohou na to přijít, protože jsou degenerovaní, a vidí evoluci (degeneraci) naopak. Nevnímají hmotu, která vytváří jejich omezené vědomí. Toto vše bylo známo dávno na úsvitu lidských dějin, později i sepsáno, promítlo se to i do různých plagiátů např. Genesis.

LF
LF
1. 5. 2016 8:41

Béda napsal Multikulturalismus je součást kapitalismu To rozhodně není. Zaměňujete stěhování lidí a kultur. Multikulturalismus je představa, že všechny kultury jsou si rovny a že přestěhuje-li se sem Afričanče, jeho právo na hlásání islámu je srovnatelné s naším právem na slavení vánočních svátků. To nemá co dělat s kapitalismem ale s poblouzněním. Ještě k těm socialistickým zemím; je úplně jedno, proč byly méně úspěšné, než země kapitalistické, ale zkrátka jejich neúspěšnost ilustruje neudržitelnost socialismu. Predace je lidem přirozená a abyste našel alternativu ke kapitalismu, musíte tuto alternativu učinit atraktivnější buď pro většinu lidí nebo alespoň pro tu část lidí, která… Číst vice »

J. W.
J. W.
1. 5. 2016 8:41

LF napsal
Když za účelem podpory skrovného důchodového (nebudu-li zdráv, jinak důchod nechci) živobytí pronajímám byt, jsem majetkem toho bytu?
Nejspíš jsem málo včera pil.

No to rozhodně nejste. Pocit fiktivního vlastnictví, jeho fiktivní ochrany a fiktivního „já“ (vědomí) vám propůčil váš vlastník, třeba ekonomika, pro kterou vytváříte její potravu a jste její potravou.

LF
LF
1. 5. 2016 8:41

J. W. napsal
Marxisté, kapitalisté, křesťané a jiní zastávají chybnou (degenerativní) verzi evoluce.

Která je ta lepší?

LF
LF
1. 5. 2016 8:43

J. W. napsal
Pocit fiktivního vlastnictví,

To vlastnictví ale není fiktivní; minimálně měřeno mým životem mi přináší nefiktivní pocit blaha. I kdyby se nyní zázrakem rozplynulo, přesto ten pocit blaha byl zřejmý.

Béda
1. 5. 2016 9:00

LF napsal To rozhodně není. Zaměňujete stěhování lidí a kultur. Multikulturalismus je představa, že všechny kultury jsou si rovny a že přestěhuje-li se sem Afričanče, jeho právo na hlásání islámu je srovnatelné s naším právem na slavení vánočních svátků. To nemá co dělat s kapitalismem ale s poblouzněním. Ještě k těm socialistickým zemím; je úplně jedno, proč byly méně úspěšné, než země kapitalistické, ale zkrátka jejich neúspěšnost ilustruje neudržitelnost socialismu. Predace je lidem přirozená a abyste našel alternativu ke kapitalismu, musíte tuto alternativu učinit atraktivnější buď pro většinu lidí nebo alespoň pro tu část lidí, která hýbe světem. A obávám… Číst vice »

petr jihlava
petr jihlava
1. 5. 2016 9:04

Bédo,proberte a pokuste se racionálně uvažovat. Návrat před rok 1989 není možný. Nostalgické vzpomínání na časy státněsocialistické totality není reálná alternativa. Také rád čtu a se zájmem poslouchám akademickou ekonomku Ilonu Švihlíkovou a mimo jiné dobře vím, jak hodnotí národohospodářskou politiku bývalého Československa před rokem 1989 v kontextu té doby. Pravdou je že IŠ své články např. na Britských listech dnes nezveřejňuje. Otiskují je vaše oblíbené zpravodajské weby a média ? Články,rozhovory nejčastěji poskytuje levicovému webu A2larm,tištěnému měsíčníku Solidarita(SocSol) a Masarykova demokratická akademie s ní pořádá semináře na prezentaci její knih. Dogmatický a frustrovaný funkcionáři bývalé KSČ a neostalinisté dnešním… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 9:18

petr jihlava napsal Bédo,proberte a pokuste se racionálně uvažovat. Návrat před rok 1989 není možný. Nostalgické vzpomínání na časy státněsocialistické totality není reálná alternativa. Také rád čtu a se zájmem poslouchám akademickou ekonomku Ilonu Švihlíkovou a mimo jiné dobře vím, jak hodnotí národohospodářskou politiku bývalého Československa před rokem 1989 v kontextu té doby. Pravdou je že IŠ své články např. na Britských listech dnes nezveřejňuje. Otiskují je vaše oblíbené zpravodajskéweby a média ? Články,rozhovory nejčastěji poskytuje levicovému webu A2larm,tištěnému měsíčníku Solidarita(SocSol) a Masarykova demokratická akademie s ní pořádá semináře na prezentaci její knih. Dogmatický a frustrovanýfunkcionářibývalé KSČa neostalinisté dnešním pracujícím… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 9:38

Snížení životní úrovně ještě nemusí nutně znamenat, že je nějaký společenský systém neživotaschopný. Neživotaschopný je tehdy, když prostě neustále dokola plodí konflikty, které jsou sebevražedné, sebezničující (viz kupř. permanentní války až po světové války, viz kupř. zrychlující se dluhovou spirálu států, viz kupř. zrychlující se živelné drancování surovin a likvidaci zemských ekosystémů, viz kupř. přivlastňování si celé planety zanedbatelnou částí lidské populace a zadlužováním jejího zbytku, viz cyklické krize končící nakonec vždycky ekonomickými a politickými nástroji neřešitelnou vleklou systémovou – všeprostupující krizí ) atd. atp.. Jenom z tohoto skromného výčtu problémů, které kapitalismus není schopen řešit je zřejmé, že tento… Číst vice »

petr jihlava
petr jihlava
1. 5. 2016 12:10

Bédo,co si má čtenář pod pojmem předlistopadový ,,vylepšený reálný socialismus“ představit ? Státní kapitalismus- autoritářská a totalitní forma vládnutí,jako např.Rusko a Čína ? Mistr na teoretické kecy na téma marxismu,socialismu a o ,,alternativách“ k současnému globálnímu kapitalismu jste Vy. Téma autentický socialismus je pro názorovou část Čechů jako Vy pochopitelně status quo. Stranický aparátčíci KSČ a bývalí prominenti minulého režimu vidí volbu pouze mezi dnešním liberálním kapitalismem nebo autoritářským státním kapitalismem. Račte si oprávněně nespokojení pracující,občané a studenti vybrat- důchodce a velký myslitel internetových diskuzí na OM Béda má ,,alternativu.“ Za sebe říkám: Děkuji nemám zájem. Ani chuť o těchto… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 12:32

pane multinicku,

pojmosloví státní kapitalismus ve spojitosti s tzv. reálným socialismem, )kde všechno patřilo státu, případně družstvům) , vzhledem k tomu, že kapitalismus z principu znamená soukromo vlastnický základ veškeré ekonomiky je totální hovadina a matení pojmů. O něčem takovém můžete klidně mluivit u dnešních kapitalistických státech – RF, Čína s multimiliardáři, nezaměstnnými, bezdomovci – nikoliv u tzv. reálného socialismu. Ten neměl s tímto typem společenského uspořádání a fungování ekonomiky (mimochodem nebyla volně tržní ani živelná) nic společného.

petr jihlava
petr jihlava
1. 5. 2016 12:45

Bédo,
pane xenofobe,

já o voze a vy o koze. Definici a rozdíl mezi tzv.reálným socialismem a státním kapitalismem znám.

Sio
Sio
1. 5. 2016 12:52

petr jihlava napsal Bédo,co si má čtenář pod pojmempředlistopadový ,,vylepšený reálný socialismus“ představit ? Státní kapitalismus- autoritářská a totalitní forma vládnutí,jako např.Rusko a Čína ? Mistr na teoretickékecy na téma marxismu,socialismu a o ,,alternativách“k současnému globálnímu kapitalismu jste Vy. Témaautentický socialismus je pro názorovou část Čechů jako Vy pochopitelně status quo. Stranický aparátčíci KSČ a bývalí prominenti minulého režimu vidí volbu pouze mezi dnešním liberálním kapitalismem nebo autoritářským státním kapitalismem. Račte si oprávněně nespokojení pracující,občané a studenti vybrat- důchodce a velký myslitel internetových diskuzí na OM Béda má ,,alternativu.“ Za sebe říkám: Děkuji nemám zájem. Ani chuť o těchto alternativách… Číst vice »

Béda
1. 5. 2016 12:54

multinicku,
¨
nevíte náhodou, kdo napsal tuto s prominutím hovadinu? „…Stranický aparátčíci KSČ a bývalí prominenti minulého režimu vidí volbu pouze mezi dnešním liberálním kapitalismem nebo autoritářským STÁTNÍM KAPITALISMEM ….“ (státním kapitalismem zvýrazněno mnou velkým písmem aby vám náhodou neušlo merito naší půtky)

Béda
1. 5. 2016 13:03

Sio,

taky by mě velice zajímalo co multinick „z Jihlavy“míní svým nejnovějším odněkud odkoukaným vynálezem „demokratický humanistický socialismus.“ Jak by ho asi pospal náš „vizionář“? jaký to bude mít ekonomický základ, jakou politickou nadstavbu, jak to bude v praxi fungovat, kdo a jak to zavede do společenské praxe…

zart
zart
1. 5. 2016 14:19

Vrátil bych diskusi k vytváření „nakromasy“ z lidské „biomasy“. Po včerejším vyhánění čarodejnic jsem dnes ráno cestou z noční šichty na ulici zakopával o čerstvé injekční stříkačky. Rostou jako houby po dešti v každém městě. Ráno je seberou holčičky cestou do školičky a budou si tam na záchodě třeba hrát na paní doktorku a očkovat se. Pak zase budou moci někteří zde vyvedení diskutéři být chytří….a předvádět se jak té výchově mládeže rozumí.