Muž, který chytá vítr

Objevil jsem na internetu odhad, že zahraniční ministr Zaorálek každým svým významnějším vystoupením na obrazovce ubírá ČSSD zhruba pět procent sympatizantů. I půlka tohoto čísla by stačila straně obdařené pudem sebezáchovy, aby s tak významným pouštěním žilou skoncovala, ale je zde, jak se uvádí, problém: V povolebním pokusu o vnitrostranický puč se Zaorálek postavil za premiéra, takže požívá v nejvyšším současném ranku strany cosi jako „citové hájení.“

Jistě, vděčnost je vlastnost chvályhodná, ale řekl bych, že by se s ní – aspoň v tomto případě – mělo šetřit. A to proto, že škody, jež ministr dobré pověsti své strany za dobu svého ministrování zpúsobil, už dávno přečerpala váhu jeho loňské zásluhy „postavit se v krizi na správné místo a za správého člověka“. Jak se ale mohlo stát, že politik, který byl veřejnosti i sympatizantům ČSSD v době před svým ministerským anagažmá spíš jen lhostejný, se v očích veřejmosti proměnil v nejméně populárního politika ČSSD ve chvíli, kdy se jako zahraniční ministr ČR začal vyjadřovat k problémům světa kolem nás?

Odpověď je jednoduchá. Lidé ho prohlédli – a zvážili. S nevírou a téměř i s úlekem najednou četli a slyšeli, že ministr nemá nic proti přítomnosti amerických sil na našem území, a přitom jim v hlavách nestačily vyblednout obrazy Zaorálka předministerského, jak v pravém lokti pokrčenou pravačkou štípe vzduch a běsní, že americký radar v Brdech nikdy a za žádných okolností – to skoro raději smrt. Nu a uplynulo pár let, z poslance se stal ministr, a lidé ho slyší a vidí znovu štípat rukou vzduch a bít se v prsa, tentokrát, když se s celým svým já bere za americkou a severoatlantickou politiku všude na světě, včetně míst a zemí, kde v jejích stopách hoří města a umírají lidé, a naopak jako sedlák láteří na Rusko jako na osamělého všiváka zeměkoule a žádá celoevropské i celosvětové sankce proti němu za to či ono a vůbec nejvíc snad za to, že vůbec existuje. Ale smůla pro něj, lidé si ho zas z jeho éry předministerské pamatují, jak stojí za pultíkem poslanecké sněmovny, peskuje pravicovou koalici za málo snahy navázat dobré vztahy s Ruskem a kárá ji za bezduché a otrocké poklonkování americké vládě vždy a všude..
Zkrátka se změnou poslance v ministra – náhle a ve všem jiný Zaorálek!

Já bych naopak řekl – a se mnou si to říkají přemnozí – že vůbec ne jiný, ale naopak stále stejný. Stále věrný tomu nejvnitřnějšímu a nejosobnějšímu, které tvoří jeho osobnost, což je neukojitelná ctižádost a z ní pramenící přesvědčení, že je třeba sloužit jí neúchylně, má-li svého nositele dovést tam, kam ona míří. Dřív, když byl poslancem a místopředsedou strany, si ona vládkyně žádala odbojnický postoj proti jakémukoliv kontroveznějšímu záměru pravicové vlády, a když tedy ta horovala pro americký radar, bylo politicky potřebné vyslovovat se proti radaru. Tak to šlo jedno po druhém, někdy i proti osobnímu poslancovu přesvědčení, ale v rámci opozičního zápasu tak bylo nutno činit.

Ale pak – samozřejmě – s funkcí mínistra zahraničí se výzva jaksi proměnila. Stejně jak se chytal vítr na domácí politické scéně, chytá se vítr i venku, v úřadovnách EU, OSN, NATO, ale dá se říci, že tady je to pro svoji jednoduchost spíš kratochvíle. Všechny tyhle organizace a úřady jsou totiž ve srovnání s domácí scénou politicky jednolitější, všobecně pravicové a zásadně protiruské, takže pro vyhlídky na slušnou kariérní cestu vpřed je zde třeba jen nešílet sociálnem a levicovostí jako doma – a hlavně – být protiruský víc, než jsou všichni kolem. Vystihnout převažující proudění – a pak už jen nabírat vítr do plachet…

Samozřejmě, je v tomhle čenichání občana Zaorálka po správném větru vše možné, sedlácká chytrost, opatrnost, přizpůsovbivost, smysl pro správný odhad a. j., ale chybí v něm CHARAKTER. Nabízí se totiž otázka: Který Zaorálek je vlastně ten pravý? Ten poslanecký protiamerický? Nebo ten ministerský proamerický až strach? Nebo ten pravý s další funkcí teprve přijde a bude to možná Zaorálek třetí nebo čtvrtý? Anebo ten pravý vůbec neexistuje, protože politik Zaorálek je vlastně jen věšák, na který se pokládají různé převleky podle situace i podle jeho momentálního postavení?

Morálně tedy nic moc. Což by, vpravdě řečeno, nebyla taková hrůza, kdyby šlo stále jen o poslance, ale ono už teď jde o ministra zahraničí republiky. Takže co on v zahraničí či pro zahraničí řekne nebo udělá, neříká a nečiní už teď jen za sebe či za svou stranu, ale za celý národ a stát a vlastně za nás všechny. Řečeno jinak: Projeví-li se teď málocharakterní on, projevíme se málo charakterní my všichni – celý národ.

Což je samozřejmě problém. On, ministr, samozřejmě, oddán vidině úřadů, na které by po svém ministrování mohl ještě dosáhnout, bude vždy zkoumat a chytat vítr ve snaze zjistit, kdeže se to v EU, v NATO a jinde formuje hlavní proud. A když to zjistí, okamžitě se do něj (i s námi všemi, pochopitelně) pohrne, protože být v hlavním proudu je nespolehlivější zárukou toho, že z proudu, který těmito institucemi koluje, nevypadne. Ten proud je dnes nejpřednostněji jak severoatlantický, tak protiruský, takže tyhle mimikry na sebe musí ministr dbalý kariéry natáhnout a neuvažovat, jestli momentálně kryjí dobré či špatné, spravedlivé či nespravedlivé. To mu musí být lhostejné a našemu ministru – jak se denně přesvědčujeme – to skutečně i bohužel – lhostejné je.

Lhostejné to ale není nám. Nám nejde o zařazování se do proudů výhodných či nevýhodných pro ministra, nám jde o to, aby naše zahraniční politika byla na Západ i Východ férová – bez ohledu na to, zda je menšinová či většinová, nalézající se v proudu hlavním či nejnepatrnějším. Aby se proti onomu hlavnímu proudu uměla i postavit, když jde prokazatelně špatnou cestou, jak se např. stalo při mezinárodním štvaní EU na Majdanu s pozoruhodnouhou účastí světových i našich delegátů a s washingtonským podpůrným vkladem pěti miliard dolarů. Aby se nešikovala do proudů podle hledisek většinovosti či nevětšinovosti, ale podle požadavků spravedlnosti či nespravedlnosti, a jedině tímto metrem měřila lidi i události. Vždyť Evropa i svět naleznou svůj skutečný a mravní smysl pouze tehdy, budou-li se skládat ze zemí, vlád i politiků sebevědomých a nikoliv opatrníků, hlídajících, zda se – nedej Bůh – neukročilo moc stranou od myšlenkového či jiného proudu hlavního. A budeme-li tak skutečně činit, narazíme možná i na naději, že nakonec i ten hlavní proud Evropy i světa přestane být zástupem národů i lidí lhostejných a kalkulujících, ale mravně vidoucích a jednajících. A o tohle by nám, lidem, mělo jít.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LF
LF
27. 7. 2014 18:54

Mně se Zaorálek líbí; hezký projev a i s textem se dá celkem souhlasit.
http://www.youtube.com/watch?v=xGcHHWx8PFM

Béda
27. 7. 2014 19:06

LF napsal

Mně se Zaorálek líbí; hezký projev a i s textem se dá celkem souhlasit.
http://www.youtube.com/watch?v=xGcHHWx8PFM

Tak toho tlučhubu příště vol. Podle mně u voličů ČSSD je to již politická mrtvola.

LF
LF
27. 7. 2014 19:07

Nemohu, u socanů mě vadí jiní lidé. Zůstanu u lidovců, byť nejsou ideální, moc jiných možností nemám.

mirror
mirror
27. 7. 2014 19:16

LF napsal
Zůstanu u lidovců

Kde se u vás poděla křesťanská láska? Nějak mi to nejde dohromady s bestiální krutostí exekutorů a právníků.

mirror
mirror
27. 7. 2014 19:19

LF napsal
s textem se dá celkem souhlasit

Ale copak bratře, přišel jste o peníze nebo majetek odpuštěním dluhů Klausovou milostí? Nebrečte, zasloužil jste si to!

Béda
27. 7. 2014 19:21

mirror,

právník a ministr Cyrda Svoboda byl taky u lidovců duše citlivá a soudil se o závěť jisté bohaté Češky, myslím že si chtěl přivlastnit nějakou církevní charitu a vyhnat ji z baráku.

LF
LF
27. 7. 2014 19:29

mirror: Nepřišel, ale naštvala mě tak nějak z principu.

Sugar Ray
Sugar Ray
27. 7. 2014 20:17

Něco pro zasmání :
https://www.youtube.com/watch?v=ejzqO29Pymc
Myslim že zůstanu u Lihovců , ty pančujou jenom alkohol .

jaroslav schwarz
jaroslav schwarz
27. 7. 2014 20:21

LF: v ČR se dá volit jen Tomio v této chvíli. Kdyby sestavil kandidátku Bartoš se Solisem jako do voleb do EP tak je. Solis nazývá věci pravými jmény a např. na Svobodném vysílači nazval otevřeně ministra Hermanna prasetem a řekl proč jej tak tituloval. Takže z jeho strany to nebylo žádné plácnutí do vody.

Sugar Ray
Sugar Ray
27. 7. 2014 20:32

Usvit beru s velkou rezervou , Okamura je podle mě největší populista ze všech , všech popoušů pantáta . Odpornej člověk . Faleš a kalkul z něj čpí na sto kilometrů daleko . Jemu nevěřim ani slovo .

jaroslav schwarz
jaroslav schwarz
27. 7. 2014 20:49

Sugar Ray myslím, že jako populistu jej vykreslily masmédia. Reflex z něj udělal před volbami Pitomia. To o něčem svědčí, když víme komu patří tento plátek. Obecně v české mediální žumpě se nejlépe likviduje oponent zesměšňováním. Když je někdo idealista a utopista ještě neznamená, že je populista. Ono u nás není kam politicky manévrovat. Jsme v EU a NATO takže je to zatím v řiti. Jediný kdo dnes v EU hájí národní zájmy a je mnohým trnem v oku je Viktor Orbán. Jenomže politik takového formátu by u nás neměl šanci projít. Masmédii by byl okamžitě odpraven jako fašista. Z… Číst vice »

PB
PB
27. 7. 2014 21:40

Autor výstižně ukázal na náš problém. Je to problém náš, občanů, ne nějaké ČSSD. Zaorálek se stal běžným příslušníkem pomocné elity mocných tohoto světa. Iniciativně a kreativně plní zadání nejmocnějších majitelů zeměkoule a nebere žádný ohled na ty, co to na ně dopadne. Dokonce se honosí svojí bezohledností vůči lidem, aby se zavděčil. Možná zapomíná na mouřeníny, co splnili a mohou jít. Známe to z nadnárodních korporací i u nás. Že jsme si k tomu pomohli i naší volbou a lhostejností k volbám? Má vina, má vina, má největší vina!

mirror
mirror
27. 7. 2014 22:09

Zaorálek v akci
https://www.youtube.com/watch?v=mrBg2A0wvQI
Hlavně, že se už všechno ve spolupráci s ANO a lidovci zlepší?!?

jaroslav schwarz
jaroslav schwarz
27. 7. 2014 22:19

na Slovensku mají ještě většího a nebezpečného kokota – liberála, který by rád zakazoval to co se nehodí do jeho „krámu“. http://beo.sk/domace-udalosti/1791-poslanca-martina-poliacika-pohorsuju-alternativne-media

Silentpysk
Silentpysk
27. 7. 2014 22:26

Zaorálek si to u národa dokonale posral. V dalších volbách nemá naději, leda tak dělat kotelníka někde v hradním hampejzu!

Ladys
Ladys
28. 7. 2014 0:32

Domnívám se, že názorový veletoč, který ministr předvádí má prozaičtější vysvětlení. Prostě na něho něco vědí. Možná to věděli už tenkrát, když brojil hrdině proti US radaru. Ale na co to vytahovat už tenkrát, když byl tehdy pouhá nicka v opozici a nic stejně nemohl ovlivnit. Eso v rukávu se vytahuje, až když je opravdu potřeba. Sledujte jeho vystoupení pozorně. Jeho těkavý pohled, jeho gestikulace, jeho způsob vyjadřování, ten člověk je podle mne pod neskutečným duševním nátlakem. Tím jej ovšem v žádném případě nechci omlouvat, naopak tito lidé by neměli být v politice, jsou jen pouhou ostudou pro slušné lidi… Číst vice »

hudryper
hudryper
28. 7. 2014 5:22

Pánové Schwarz ,Gilmour a Béda : Proč prosím vás dáváte najevo,že čtete a reagujete na blbobijce,který po několika dnech snahy vyzkoušel nový nick dvěma šiframa jako janosik ? Stan to za chvíli i s vašimi reakcemi mázne
a blbobijec se bude moci zase nějaký čas snažit dostat do diskuse. Pochopte už konečně,že mu svými reakcemi děláte radost a přitom se otrávení čtenáři za cenu ztráty svého času nedoví nic nového ani od vás.Předem děkuji všem,kteří vyhoví a budou důsledně přehlížet úspěšná proniknutí trollů do diskusí a ZÁSADNĚ NEBUDOU NA NĚ REAGOVAT

Béda
28. 7. 2014 7:00

Zavorálek se drží hesla všech apologetů násilí, fašismu, válek a mezinárodního terorismu: na Rusko (na kterém je ČR ekonomicky závislá – dovoz surovin, vývoz a odbyt produkce nadnárodních firem) „platí prý pouze síla“. A „Luboš“ zdá se být v poslední době hodně při chuti a při síle. Namísto podpory obětí fašismu ČR podporuje již od Majdanského násilného puče fašisty. Přitom je to právě Rusko, které nechce používat v zahraniční politice sílu, násilí, vyzývá k diplomacii, jednání bez ultimát, vydírání, použití síly jako podpůrného argumentu a je to „světový mír, demokracie a humanita“, kdo opakovaně v různých zemích používá sílu, násilí,… Číst vice »

Sio
Sio
28. 7. 2014 7:50

Ladys napsal Domnívám se, že názorový veletoč, který ministr předvádí má prozaičtější vysvětlení. Prostě na něho něco vědí. Možná to věděli už tenkrát, když brojil hrdině proti US radaru. Ale na co to vytahovat už tenkrát, když byl tehdy pouhá nicka v opozici a nic stejně nemohl ovlivnit. Eso v rukávu se vytahuje, až když je opravdu potřeba. Sledujte jeho vystoupení pozorně. Jeho těkavý pohled, jeho gestikulace, jeho způsob vyjadřování, ten člověk je podle mne pod neskutečným duševním nátlakem. Tím jej ovšem v žádném případě nechci omlouvat, naopak tito lidé by neměli být v politice, jsou jen pouhou ostudou pro… Číst vice »

Sio
Sio
28. 7. 2014 8:00

fajt napsal Českoslovesnkobylo umělý útvar, který si vymodlil na spojených státech Masaryk, USA padnou a česko někam přifaří…třebas k velkopolsku nebo ho navrátí Rakousku a nebo v kotlině budou všichni arbeiten pro nové Německo, náraznikovou zonu Ruska. .. Státy vznikají všelijak a v důsledku politických dohod nevzniklo jen Československo. Co třeba Belgie? Podle wiki http://cs.wikipedia.org/wiki/Belgie#Historie o ní do roku 1830 nikdo ani neslyšel. A je to rovněž multinacionální stát, Valoni a Vlámové mají k sobě mnohem dál, než my se Slováky. To České královsví s tisíciletou historií je jiné kafe. Že se k Čechám připojilo i Slovensko, to je pro… Číst vice »

mirror
mirror
28. 7. 2014 14:37

Nemám se rozčilovat. Podíval jsem se na Zaorálkův životopis (http://lubomirzaoralek.cz/zivotopis.php). V prvním odstavci se píše „(…) Po základní vojenské službě se vrátil do Ostravy. Nastoupil do Československé televize, kde pracoval jako dramaturg v ostravském studiu. Zaměstnaní opustil z politických důvodů a měl problémy najít práci ve svém oboru. V letech 1986 – 1989 byl zaměstnán u Československé socialistické strany.“ Tak chlapec byl podle jeho prohlášení komunisty pronásledovaný. Že se nestydí! Kdo z komunistů zůstal po roce 1989 ve sdělovacích prostředcích? Namyšlenost toho chlapa nezná mezí. Aby komunista zůstal, musel obrátit kabát. Spolužák byl jen hudební režisér, ovšem komunista a absolvent… Číst vice »

bublin
bublin
28. 7. 2014 16:17

http://www.blisty.cz/art/72971.html
Legrace? Proč se všichni tak upoceně drží své funkce?

mirror
mirror
28. 7. 2014 21:37

K Zaorálkovi mám ještě jednu poznámku. Někdo tady zmínil, že se jeho chování změnilo, když se stal ministrem. Jako opoziční politik hovořil kdysi v parlamentu o svém bratrovi. Odkaz na tento projev jsem dal dříve. Zaorálkův bratr je lehce postižen částečnou ztrátou sluchu (70%), což mu nevadilo, aby se vyučil nástrojářem. Za bolševika měl práci a podle Luboška ji měl rád a bavila ho. Mezi hlavní vymoženosti sametu patří, že lidé ztrácejí práci a to se také stalo Zaorálkovu bratrovi. Dokonce prý na převrat začal nadávat. Úspěšný politik musel pomoci, což by mu nezazlíval. Můj bratranec v Ostravě má syna,… Číst vice »