Mzdová nerovnost v Česku narůstá

Mzdový medián, tedy výše mzdy, na kterou dosahuje přesně polovina zaměstnanců, v roce 2014 činil 21 629 Kč. Medián mezd mužů byl o 4098 Kč vyšší než u žen. Průměrná mzda dosáhla v loňském roce 25 686 Kč a meziročně se zvýšila o 608 Kč. Díky nízké inflaci se mzda reálně zvýšila o 2 %.

Rozdíly ve výdělcích jsou nejvýraznější podle konkrétních zaměstnání. Např. řídící pracovníci v roce 2014 vydělávali podle mediánu 42 645 Kč, tedy dvojnásobek úrovně mezd úředníků nebo řemeslníků. Ovšem i uvnitř této kategorie zaměstnanců jsou velké rozdíly závislé na oboru a na velikosti řízeného podniku či útvaru. Na opačné straně mzdové škály si nadpoloviční většina pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, a také téměř polovina pracovníků ve službách a prodeji, vydělala méně než 15 tisíc hrubého měsíčně.

„Nejvyšší mzdy jsou dlouhodobě v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví, velice rychle je však dohání zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech. Mzdy zde dosahují dvojnásobku průměru ostatních odvětví,“ říká Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ. „Naopak nejnižší mzdy musíme hledat v ubytování, stravování a pohostinství, kde si k průměrné mzdě 14 093 Kč mohou vypomoci spropitným, a pak v odvětví administrativní a podpůrné činnosti. Tam dominují agentury práce a průměrná mzda vloni činila jen 16 725 Kč,“ doplnila Erhartová.

V roce 2014 průměrné platy v nepodnikatelské sféře předstihly o 217 Kč mzdy v početně větší komerční sféře. Pracovníci v nepodnikatelské sféře jsou mnohem vzdělanější, bez maturity je jen každý pátý, a 30 % tvoří vysokoškoláci. Ve mzdové sféře je téměř polovina lidí bez maturity a vysokoškolské vzdělání má pouze jeden ze sedmi.

„Variabilita pak znamená zvyšování celkového rozpětí mezd. Čtyři z pěti zaměstnanců brali mzdy v intervalu 12 až 42 tisíc korun hrubého, a na každé straně byla ještě desetina extrémních hodnot, na jedné lidé poblíž minimální mzdy, na druhé vysoké výplaty až do milionových hodnot,“ vysvětluje Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
10. 5. 2015 14:13

Kde tu průměrnou mzdu berou? Nejspíš do toho započítávají i objem pasu, či co. Např. pošťačky berou tak 11 tis., v různých montovnách si o takové průměrné mzdě mohou tak leda nechat zdát a zeptejte se pokladní v supermarketu, zda se její příjem blíží deklarované průměrné mzdě a nejspíš vás něčím přetáhne.

hylahty
hylahty
10. 5. 2015 14:28

Bety napsal Kde tu průměrnou mzdu berou? Teď bych nechtěl, aby to vypadalo, že dělám chytrýho, ale ptala jste se, tak odpovím – když vy budete mít celý pečený kuře a já hovno, tak v průměru máme každej půlku kuřete a půlku hovna. Proto se v článku správně operuje spíš s hodnotou mediánu. Zároveň je ale v článku hned na začátku špatná definice mediánu. Není to hodnota, na kterou dosáhne polovina zaměstnanců. Medián představuje hodnotu (v tomto případě mzdy), na kterou půlka lidí nedosáhne, ale půlka lidí má naopak víc. Prostě jakoby střední hodnota, proto je třeba zrovna u mzdy… Číst vice »

mirror
mirror
10. 5. 2015 20:47

Stránky OM jsou občas nedostupné. Pozorují to i ostatní?

TomATom
TomATom
10. 5. 2015 20:56

mirror napsal

Stránky OM jsou občas nedostupné. Pozorují to i ostatní?

A bývá to častější a častější. Dříve jsem to sváděl na své připojení. Buď už systém OM nestačí a nebo …? Jsem paranoik, takže raději jen ty tečky :-)

Alena
Alena
10. 5. 2015 21:16

TomATom napsal
A bývá to častější a častější. Dříve jsem to sváděl na své připojení. Buď už systém OM nestačí a nebo …? Jsem paranoik, takže raději jen ty tečky

ano, máte pravdu

idiotronic
idiotronic
11. 5. 2015 1:31

Alena napsal TomATom napsal A bývá to častější a častější. Dříve jsem to sváděl na své připojení. Buď už systém OM nestačí a nebo …? Jsem paranoik, takže raději jen ty tečky Pokud nestačí systém, je to dobré alespoň v tom, že jej zahlcují čtenáři. Co by za to někde dali. K té paranoie poznamenal jistý psychiatr, že řada lidí si myslí , že opa kem paranoidity je normální stav. Ale opakem paranoidity je naivita. Takže zrovna dnes jsem Stanovi dohodil prima zprávu, kterou ovšem dekódoval jako Hoax , produkovaný jistým známým novinářem. Google ( u mne běžně užívaný prohlížeč)… Číst vice »

hylahty
hylahty
11. 5. 2015 5:16

Hostingový provider nabízí tyto možná vysvětlení, proč k opakovaným dočasným výpadkům dochází:

http://kb.wedos.com/webhosting/chyba-503.html